Սերժ Թանգյանը սատարում է սահմանային միջադեպերի միջազգային հետաքննության գաղափարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկահայ ռոք-երաժիշտ Սերժ Թանգյանը սատարում է շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերի միջազգային հետաքննության մեխանիզմի գաղափարը:
Այդ մասին Սերժ Թանգյանը գրել է իր ֆեսբուքյան էջում՝ մեջբերելով Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի այս խոսքերը.
«Մերժելով միգազգային հանրության առաջարկները միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի հաստատման մասին, Ադրբեջանն իր վրա է վերցնում ողջ պատասխանատվությունը հրադադարի խախտումների համար»:
Սերժ Թանգյանը նշել է, որ Արցախը անկլավ էր գերակշռող հայկական բնակչությամբ, որը Ստալինի կողմից տրվել էր Ադրբեջանին:
«Մի քանի տարի առաջ Հայաստան այցելելով՝ եղա նաեւ Արցախում, եւ կարող եմ ասել, որ այնտեղ ապրում են բարի եւ մեծահոգի մարդիկ, որոնք արժանի են խաղաղ եւ բարեկեցիկ կյանք ունենալ», - նշել է Սերժ Թանգյանը:
Երաժիշտը նաեւ ասել է, որ քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ խաղաղ համաձայնագիր չկա, Հայաստանն ու Ադրբեջանը շարունակելու են ռազմական եւ ֆինանսական դժվարություններ կրել եւ «ավելի խորը ներքաշվել կոռումպացված քաղաքական գործընթացների մեջ՝ կախման մեջ լինելով այս կամ այն գերտերությունից»:

Serj Tankian for international investigation of border incidents - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S.-Armenian rock musician Serj Tankian supports the idea of a mechanism of international investigation of border incidents occurring on the contact line.
Serj Tankian posted it on his Facebook page quoting the statement of Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian:
“Rejecting the proposals of the international community on the establishment of a mechanism of investigation of incidents, Azerbaijan is assuming the whole responsibility for the ceasefire violations".
Serj Tankian noted that Artsakh has been an enclave with a majority population of Armenians given to Azerbaijan by Stalin.
“I've been to Artsakh on a visit to Armenia years ago and have to say that the people living there are gracious, generous, kind and deserve peace and prosperity as we all do”, said Serj Tankian.
The musician also said that until there is a lasting peace agreement on Nagorno-Karabakh, Armenia and Azerbaijan will be both militarily and financially constrained and “fall deeper into corruptive political practices subservient to one superpower or another”.