Սերժ Թանգյանը սատարում է սահմանային միջադեպերի միջազգային հետաքննության գաղափարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկահայ ռոք-երաժիշտ Սերժ Թանգյանը սատարում է շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերի միջազգային հետաքննության մեխանիզմի գաղափարը:
Այդ մասին Սերժ Թանգյանը գրել է իր ֆեսբուքյան էջում՝ մեջբերելով Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի այս խոսքերը.
«Մերժելով միգազգային հանրության առաջարկները միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի հաստատման մասին, Ադրբեջանն իր վրա է վերցնում ողջ պատասխանատվությունը հրադադարի խախտումների համար»:
Սերժ Թանգյանը նշել է, որ Արցախը անկլավ էր գերակշռող հայկական բնակչությամբ, որը Ստալինի կողմից տրվել էր Ադրբեջանին:
«Մի քանի տարի առաջ Հայաստան այցելելով՝ եղա նաեւ Արցախում, եւ կարող եմ ասել, որ այնտեղ ապրում են բարի եւ մեծահոգի մարդիկ, որոնք արժանի են խաղաղ եւ բարեկեցիկ կյանք ունենալ», - նշել է Սերժ Թանգյանը:
Երաժիշտը նաեւ ասել է, որ քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ խաղաղ համաձայնագիր չկա, Հայաստանն ու Ադրբեջանը շարունակելու են ռազմական եւ ֆինանսական դժվարություններ կրել եւ «ավելի խորը ներքաշվել կոռումպացված քաղաքական գործընթացների մեջ՝ կախման մեջ լինելով այս կամ այն գերտերությունից»:

Серж Танкян поддерживает идею международного расследования пограничных инцидентов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Американский рок-музыкант армянского происхождения Серж Танкян поддерживает идею внедрения механизма международного расследования инцидентов на линии соприкосновения НКР и Азербайджана.
Об этом Серж Танкян написал на своей странице в Фейсбуке, цитируя следующее заявление министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна:
«Отвергая предложения международного сообщества о создании механизма расследования инцидентов, Азербайджан берет на себя всю ответственность за нарушения режима перемирия».
Серж Танкян отметил, что Арцах был анклавом с преобладающим армянским населением, который Сталин отдал Азербайджану.
«Несколько лет назад посетив Армению, я побывал также в Арцахе и могу сказать, что там живут добрые и великодушные люди, которые заслуживают мирной и благополучной жизни», - отметил Серж Танкян.
Музыкант сказал, что пока не будет подписано мирное соглашение по Нагорному Карабаху, Армения и Азербайджан будут продолжать испытывать военные и финансовые трудности и «глубже вовлекаться в коррумпированные политические процессы, будучи зависимыми от той или иной сверхдержавы».