Լիտվայի դեսպանատունը նախաձեռնել է երեխաների անվտանգ երթեւեկությանն ուղղված ծրագիր (ֆոտոշարք) - Mediamax.am
7720 դիտում
Լիտվայի դեսպանատունը նախաձեռնել է երեխաների անվտանգ երթեւեկությանն ուղղված ծրագիր (ֆոտոշարք)
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Լիտվայի դեսպանատունը, դեսպան Էրիկաս Պետրիկասի նախաձեռնությամբ, այսօր անվտանգ երթեւեկությանը նվիրված միջոցառում-դասընթաց է անցկացրել Երեւանի Գուրգեն Մահարու անվան թիվ 176 հիմնական դպրոցում:
Միջոցառման նպատակը դպրոցի աշակերտներին անվտանգ երթեւեկության կանոններին ծանոթացնելն էր, որի ընթացքում դեսպանատան նախաձեռնությամբ առաջին դասարանցիներին բաժանվել են անվտանգության լուսարձակ գոտիներ:
Լուսարձակող գոտիները երեխաներին թույլ կտան ճանապարհներին լինել տեսանելի եւ ապահով` ճանապարհատրանսպորտային պատահարի ռիսկի տեսանկյունից:
«Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասի նախաձեռնությամբ եւ Երեւանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ կազմակերպված միջոցառման հիմնական առաքելությունն է դպրոցի սաներին հասցնել ապահով ու անվտանգ երթեւեկության կանոններից օգտվելու գաղափարը», - ասել է դպրոցի տնօրեն Մարիամ Խաչատրյանը:
«Ճանապարհային պատահարների նվազեցման, հատկապես` դրանցում երեխաների մահացության դեպքերի պակասեցման ուղղությամբ Լիտվան մեծ փորձ ունի»,-Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ասել է Լիտվայից եկած փորձագետ Էգլե Նամանիտեն:
«Լիտվայում իրազեկման աշխատանքները մեծ արդյունք են տվել, անգամ հանրային տրանսպորտում ամեն օր տեսահոլովակներ են պտտվում ճանապարհային երթեւեկության կանոնների վերաբերյալ, ինչը հետիոտնին, հատկապես` երեխաներին, ավելի զգոն է դարձնում»,- ասել է Էգլե Նամանիտեն:
Դասընթացի ժամանակ ներկայացվել են այն հիմնական ու առաջնային գիտելիքները, որոնք անհրաժեշտ են հետիոտնին փողոցն անցնելիս` ուշադիր լինել, հանել ականջակալներն ու առավելագույն զգոնություն ցուցաբերել:
«Այն մեկ տարվա ընթացքում, որ աշխատում եմ Հայաստանում, համոզվել եմ, որ մի շարք ոլորտներում կարող ենք Հայաստանի հետ խորը համագործակցություն ծավալել: Անվտանգ երթեւեկության գաղափարի տարածումն ու մեր ունեցած փորձի ներկայացումը այդ ուղղություններից մեկն է»,-Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ասել է Էրիկաս Պետրիկասը:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ տրանսպորտի նախարարությանն ու ճանապարհային ոստիկանությանը, որոնք հավանություն են տվել գաղափարին:
«Սա  դեռեւս առաջին քայլն է: Մեր ցանկությունն է, որ այս ծրագիրը տարածվի Հայաստանի բոլոր դպրոցներում եւ մանկապարտեզներում՝ ոչ միայն Երեւանում, այլեւ մարզերում: Լիահույս եմ, որ ծրագիրը շարունակելու ցանկությունը ավելանալու է շատերի մոտ, իսկ այդ ճանապարհին գտնելու ենք գաղափարակիցներ` ծրագրի ընդլայնման համար»,- նշել է Էրիկաս Պետրիկասը:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ ոստիկանության, կրթության եւ գիտության նախարարության, Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակիցներ, որոնք կարեւորել են Լիտվայի դեսպանատան նախաձեռնությունն ու շնորհակալություն են հայտնել կարեւոր միջոցառման մեկնարկի համար:

Посольство Литвы в Армении начало программу по обеспечению безопасного передвижения детей (фоторепортаж) - Mediamax.am
8081 просмотров
Посольство Литвы в Армении начало программу по обеспечению безопасного передвижения детей (фоторепортаж)
Ереван /Медиамакс/. Посольство Литвы в Армении по инициативе посла Эрикаса Петрикаса организовало сегодня в школе N176 им. Гургена Маари тренинг, посвященный безопасности дорожного движения.
Целью мероприятия было представить ученикам правила безопасного дорожного движения, в ходе которого первоклассникам подарили отражающие свет ремни-рефлекторы. Ремни позволят детям быть видимыми в темное время суток и сократят риск их попадания в дорожно-транспортные происшествия.
«Основная миссия мероприятия, организованного по инициативе посла Литвы и при поддержке мэрии Еревана, - представить ученикам школы идею применения правил безопасного движения», - сказала директор школы Мариам Хачатрян.
«Литва имеет большой опыт в деле сокращения дорожно-транспортных происшествий и уменьшения числа случаев детской смертности»,- сказала в беседе с Медиамакс эксперт из Литвы Эгле Наманите.
«Мероприятия по информированию дают в Литве серьезные результаты: даже в общественном транспорте ежедневно показывают ролики о правилах дорожного движения, что делает пешеходов, особенно детей, более бдительными»,- сказала Эгле Наманите.
«В течение года работы в Армении я убедился, что мы можем глубоко сотрудничать в ряде областей. Популяризация идеи безопасного движения и представление нашего опыта - одно из этих направлений»,- сказал Эрикас Петрикас в беседе с Медиамакс.
Посол поблагодарил дорожную полицию и министерство транспорта Армении, которые поддержали идею.
«Это только первый шаг. Мы хотим, чтобы программа распространилась во всех школах и детских садах Армении - не только в Ереване, но и в регионах. Надеюсь, у многих появится желание продолжить программу, и на этом пути мы найдем единомышленников для ее расширения»,- отметил Эрикас Петрикас.
В мероприятии приняли участие сотрудники полиции, министерства образования и науки Армении, мэрии Еревана, которые отметили важность инициативы посольства Литвы.