Հայաստանում պաշտոնապես բացվեց UWC Դիլիջան քոլեջը
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Դիլիջան քաղաքում հանդիսավորությամբ բացվեց UWC Դիլիջան քոլեջը, որն Աշխարհի Միացյալ Քոլեջներ (United World Colleges – UWC) կրթական ցանցի առաջին միջազգային դպրոցն է Արեւելյան Եվրոպայում եւ ԱՊՀ տարածքում։
Հետխորհրդային տարածքում առաջին անգամ ստեղծվել է մի դպրոց, որն աշխատանքը սկսելու առաջին իսկ տարում կարողացավ է 96 աշակերտ հավաքել աշխարհի մոտ 50 երկրից՝ Հայաստանից, Ռուսաստանից, ԱՊՀ այլ պետություններից, Եվրոպայից եւ Ասիայից, Մերձավոր Արեւելքից, Աֆրիկայից, Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկաներից, Ավստրալիայից։
UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադիր-գործընկերների խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր շնորհակալություն է հայտնել իր գործընկերներին եւ բոլոր այն մարդկանց, ովքեր հավատացել են դպրոցի կառուցման նախագծին եւ առաջին օրվանից իրենց ներդրումն ունեցել այդ գործում:
«Այսօր շատ կարեւոր օր է Հայաստանի համար: Ես վստահ եմ, որ կրթությունը յուրաքանչյուր ազգի հաջողության հասնելու գրավականն է, եւ ես հույս ունեմ, որ մեր դպրոցը կկարողանա Հայաստան բերել կրթության միջազգային չափանիշները: Հույս ունենք նաեւ, որ մեր դպրոցն օրինակելի կդառնա Հայաստանյան շատ այլ դպրոցների համար», - ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Բացման արարողությանը ներկա էին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը, Սերբիայի նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչը, Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն, դպրոցի հիմնադիրներն ու գործընկերները, ինչպես նաեւ մոտ 1000 պատվավոր հյուրեր, որոնցից շատերն այս նախագծի նվիրատուներն են։
UWC Դիլիջան քոլեջին ողջույնի տեսաուղերձներ են հղել Նորին Արքայական Մեծություն Ուելսի արքայազնը, որը 17 տարի շարունակ գլխավորել է UWC շարժումը, հայտնի թենիսիստ եւ բարեգործ Անդրե Աղասին եւ դիրիժոր Վալերի Գերգիեւը։
UWC Դիլիջան քոլեջը լայնամասշտաբ բարեգործական նախաձեռնություն է։ Դպրոցի շինարարությունն իրականացվում է նվիրատուների միջոցների հաշվին։ Բացման պահի դրությամբ զուտ շինարարական ծախսը կազմել է 115 միլիոն դոլար։ Երկրորդ փուլի շինարարության արժեքը 75 միլիոն դոլար է։ Նախատեսվում է, որ ամբողջ ընթացքում նախագծի հավելյալ ծախսը (հողատարածքի գնում, ճարտարապետաինժեներական աշխատանքներ եւ ենթակառուցվածքների զարգացում) կկազմի մոտ 30 միլիոն դոլարը։ Դպրոցի օպերացիոն բյուջեն մոտակա 5 տարիներին միջինում կկազմի տարեկան 8 միլիոն դոլար։ Աշխատանքային ծախսերի մեծ մասը ծածկվելու է նպատակային դրամագլխի (endowment fund) կառավարմամբ ստացվող շահույթի եւ կրթաթոշակային ֆոնդի ռեսուրսների հաշվին։
2023 թ. UWC Դիլիջան քոլեջը, որում ներկայումս ուսանում է 16-17 տարեկան 96 աշակերտ, կհասնի նախատեսված լիակատար բեռնվածությանը, եւ աշակերտների ընդհանուր թիվը կկազմի 650, իսկ ուսուցիչներինը՝ ավելի քան 60 մարդ։
Դպրոցում այժմ դասավանդում է 25 ուսուցիչ, իսկ տնօրենի պաշտոնը 2014 թ. հունվարից զբաղեցնում է Ջոն Փադըֆութը՝ Հնդկաստանի Հայդարաբադ քաղաքի Ագա Խան Ակադեմիայի հիմնադիր տնօրենը եւ Մեծ Բրիտանիայի Իթոնի քոլեջի նախկին փոխտնօրենը։
Ուսուցումն անգլերեն է եւ իրականացվում է աշխարհի առաջատար համալսարանների կողմից ճանաչված IB Diploma (Միջազգային Բակալավրիատի դիպլոմ) ծրագրով։ 2017 թ. կսկսվի 13-14 տարեկան աշակերտների ընդունելությունը IGCSE (Միջնակարգ կրթության միջազգային ընդհանուր ատեստատ) ուսումնական ծրագրով։
«Յուրաքանչյուր երկրի հիմնական հարստությունն ու մրցունակության գլխավոր երաշխիքն իր տաղանդավոր եւ ստեղծագործ մարդիկ են, ուստիեւ կրթությունը, այդ թվում՝ նախաբուհական, մեզ համար գերակա ուղղություններից մեկն է։ UWC Դիլիջան քոլեջի ստեղծումը, որը հնարավոր դարձավ հիմնադիր-գործընկերների աջակցության շնորհիվ, ամենացայտուն կերպով ի ցույց է դնում սոցիալական ոլորտում ներդրումների ներուժն ու վերափոխիչ բնույթը»,– ասել է RVVZ հիմնադրամի հիմնադիր, UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադիր-գործընկերների խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը։ «Մենք այժմ ստեղծում ենք նպատակային դրամագլուխ, որի կառավարումից ստացվող եկամուտն էապես օժանդակելու է շնորհալի պատանիներին նախատեսված կրթաթոշակների հատկացմանը եւ մեր դպրոցի գործունեության ֆինանսավորմանը։ Մյուս կողմից, Դիլիջանում միջազգային դպրոցի բացումը կնպաստի նոր աշխատատեղերի ի հայտ գալուն, ենթակառուցվածքների նորացմանը, ինչպես նաեւ Դիլիջան քաղաքի եւ ամբողջ տարածաշրջանի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը»։
«UWC Դիլիջան քոլեջը, որպես բարեգործական նախագիծ, բացառիկ է իր ծավալներով։ Աշակերտների ընտրությունը կատարվում է բաց հիմքով եւ ֆինանսավորման գործընթացից անկախ, ինչը հավասար հնարավորություններ է ընձեռում բոլոր դիմորդներին եւ թույլ է տալիս մեկտեղ բերելու տարբեր մշակույթների կրող ոչ ստանդարտ մտածողությամբ եւ պայծառ անհատականությամբ պատանիների եւ երիտասարդների»,– ընդգծել է RVVZ հիմնադրամի համահիմնադիր, UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարման խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը եւ հավելել. «Մեր եւ մեր նախաձեռնության նկատմամբ ունեցած վստահության լավագույն վկայությունն է արդեն այն, որ 50 երկրներից մարդիկ իրենց երեխաներին ուղարկել են Հայաստանում բացված նոր դպրոցում սովորելու»։
«UWC Դիլիջան քոլեջը տեղակայված է Եվրոպայի եւ Ասիայի հանգուցակետում եւ նպատակ ունի միանգամայն նոր հնարավորություններ ընձեռելու աշխարհի տարբեր երկրներից հավաքված աշակերտներին՝ տալով նրանց իրենց կյանքը փոխելու առիթ եւ միջոց։ Մենք մշակել ենք դասարանային աշխատանքի եւ արտադասարանային ուսուցման հատուկ ծրագրեր, որոնք ունակ են UWC Դիլիջան քոլեջը բարձրացնելու համաշխարհային մակարդակի՝ դասելով այն կրթության ոլորտի համաշխարհային առաջատարների շարքը եւ աշակերտներին հնարավորություն տալով ընդունվելու լավագույն համալսարանները։ Աշխարհի 12 երկրից հավաքված 25 ուսուցիչներ, որոնցից շատերը UWC ցանցի այլ դպրոցներում դասավանդման փորձ ունեն, արդեն սկսել են իրենց աշխատանքը», - ասել է UWC Դիլիջան քոլեջի տնօրեն Ջոն Փադըֆութը։
UWC Դիլիջան դպրոցի հիմնադիր-գործընկերների թվում են RVVZ համահիմնադիր, ձեռներեց եւ բարեգործ Ռուբեն Վարդանյանը, որը UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադիր-գործընկերների խորհրդի նախագահն է եւ RVVZ համահիմնադիր, UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարման խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը, «Ռոսնանո» ԿԸ ԲԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ Վլադիմիր Ավետիսյանը տիկնոջ՝ Աննա Ավետիսյանի հետ, RD Group ընկերության նախագահ Գագիկ Ադիբեկյանը, Flagship Ventures ընկերության ղեկավար-գործընկեր եւ գլխավոր տնօրեն Նուբար Աֆեյանը տիկնոջ՝ Աննա Աֆեյանի հետ, ISD («Դոնբասի արդյունաբերական միություն») ընկերության գլխավոր տնօրեն Օլեգ Մկրտչանը։
Հայաստանում միջազգային դպրոցի ստեղծման գաղափարը ծագել է դեռ 2006 թ., իսկ շինարարությունը՝ մեկնարկել 2012-ի գարնանը։ 2013 թ. հոկտեմբերին Դիլիջանի միջազգային դպրոցը դարձել է UWC ցանցի լիիրավ անդամ՝ վերանվանվելով UWC Դիլիջան քոլեջի, իսկ նույն տարվա նոյեմբերին այժմ արդեն UWC Դիլիջան քոլեջը ստացել է IB Diploma (Միջազգային Բակալավրիատի դիպլոմ) ուսումնական ծրագրով դասավանդելու արտոնագիր՝ ձեռք բերելով IB World School-ի պաշտոնական կարգավիճակ։
Պարտադիր առարկաներից բացի, աշակերտները պետք է ինքնուրույն մշակեն եւ իրականացնեն հանրօգուտ աշխատանքային ծրագրեր։ Այդ նպատակով UWC Դիլիջանի քոլեջի աշակերտները հնարավորություն կունենան մասնակցելու երիտասարդական ակումբի միջոցառումներին (որոնց շրջանակներում նախապատրաստվել է Դիլիջանի բնակիչների համար նախատեսված ուսումնական ծրագիր), ինչպես նաեւ քաղաքաշինության եւ հանրային զարգացման ոլորտների մի շարք նախաձեռնությունների։
Ներկայումս UWC Դիլիջան կրթահամալիրի տարածքում գործում են առաջնահերթ փուլի կառույցները՝ 37 հազ. քառ. մ ընդհանուր տարածքով՝ ներառյալ դպրոցի հիմնական շենքը, որը համալրված է դասավանդման համար անհրաժեշտ գերժամանակակից սարքավորմամբ, սպորտային եւ բժշկական կենտրոնները, ֆուտբոլի դաշտը, վոլեյբոլի, բասկետբոլի եւ թենիսի խաղահրապարակները, ուսանողական հանրակացարանները, բազմաֆունկցիոնալ կենտրոնը եւ մի շարք այլ կառույցներ։ Շինարարության երկրորդ փուլը նախատեսված է ավարտել 2017 թ.։ Կրթահամալիրի ընդհանուր տարածքը կազմելու է շուրջ 69 հազ. քառ. մ։

UWC Dilijan College opens in Armenia
Yerevan, October 11. /Mediamax/. The international boarding school UWC Dilijan College has opened in Armenia - the first academic institution in Eastern Europe and the CIS to join the United World Colleges network (UWC).
This unique project, enjoying the support of over 200 donors from different countries, brings a new region to the world educational map.
For the first time ever, a school has opened in the post-Soviet space which in the first year of operations has welcomed 96 students from nearly 50 countries – Armenia, Russia and other CIS nations, Europe and Asia, the Middle East and Africa, North and South America and Australia.
Attending the opening ceremony of UWC Dilijan College were the President of Armenia Serzh Sargsyan, the President of the Nagorno-Karabakh Republic Bako Sahakyan, the President of Serbia Tomislav Nikolic, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians Karekin II, Founding Patrons of the school, as well as about 1000 guests, many of whom are donors to this project.
Welcoming remarks to UWC Dilijan College via video messages were given by HRH The Prince of Wales, who for 17 years headed the UWC movement, renowned tennis player and philanthropist Andre Agassi, and prominent Russian director Valery Gergiev.
UWC Dilijan College is a large-scale philanthropic initiative. As of opening day, expenditure on the school’s construction, implemented solely through charitable donations, totaled $ 115m. The second construction phase has an estimated cost of $ 75m. Additional project outlays (land purchase, architectural-engineering jobs and infrastructural development) are estimated at around $ 30m for the entire period. The school’s operating budget over the next five years will equal on average $ 8m annually. The majority of operating expenditures will be covered through income generated from the endowment fund and resources of the scholarship fund.
UWC Dilijan College, where 96 students aged 16-18 currently study, will reach full capacity by 2023, when total enrollment will equal 650 students, with the academic staff exceeding 60 teachers. The academic staff currently has 25 teachers.
The post of Founding Head was taken up in January 2014 by John Puddefoot, former Head of the Aga Khan Academy in Hyderabad (India), Warden of S. Thomas’ College, Sri Lanka, and Deputy Head at Eton College (Great Britain). Teaching is in English under the IB (International Baccalaureate) Diploma Programme, recognized by leading universities worldwide. Admission of students aged 13-14 for the IGCSE Programme (an international secondary school qualification) is set to begin in 2017.
“Talented and creative people are the main asset and precondition for the competitiveness of any country, and so education, including pre-university education, is among our paramount activities. The opening of UWC Dilijan College, made possible through the support of the Founding Patrons, demonstrates the potential and transformative character of investments in the social sphere”, said Ruben Vardanyan, Chairman of the Board of Founding Patrons and Co-Founder of RVVZ Foundation. “We are creating an endowment fund, with the income generated thereby to a great extent ensuring provision of scholarships to gifted students and financing of our school’s operating activities. Furthermore, opening an international school in Dilijan will lead to new job creation, upgrading of infrastructure and socio-economic development of the city of Dilijan and the entire region”.
“UWC Dilijan College is a philanthropic project of tremendous magnitude. The needs-blind student selection process provides all candidates with equal opportunities and allows for the bringing together of young people who think differently, representing different cultures and possessing vibrant personalities”, emphasized the Chair of the Board of Governors of UWC Dilijan College and Co-Founder of RVVZ Foundation Veronika Zonabend. “And the fact that parents from 50 countries have sent their children to study in a new school in Armenia is the best testimony to trust in us and our initiative”.
“Located at the junction of Europe and Asia, UWC Dilijan College aims to grant students from various countries new life-changing possibilities. The curricular and extracurricular activities developed by our team are sure to establish UWC Dilijan as a world-leader in education and give students an opportunity to enter the best universities worldwide. Now the academic staff includes 25 teachers from 12 countries many of whom have notable experience of teaching at other UWC colleges,” said John Puddefoot, Founding Head of UWC Dilijan College.
Among the school’s Founding Patrons are the Co-Founder of RVVZ Foundation, entrepreneur and philanthropist Ruben Vardanyan, who is Chairman of the Board of Founding Patrons of UWC Dilijan College, Co-Founder of RVVZ Foundation and Chair of the Board of Governors of UWC Dilijan College Veronika Zonabend, Deputy Chairman of the Executive Board at Rusnano Management Company LLC Vladimir Avetissian and his wife Anna Avetissian, President of RD Group Gagik Adibekyan, Managing Partner and CEO at Flagship Ventures Noubar Afeyan and his wife Anna Afeyan, and Director General at ISD Corporation Oleg Mkrtchan.
The idea to open an international school in Armenia emerged in 2006, while construction began in the spring of 2012. In 2013 Dilijan International School became a full member of UWC and received the name UWC Dilijan College, as well as gaining the official status of IB World School, securing accreditation to teach under the IB Diploma Programme (International Baccalaureate).
Besides studying the core subjects of the IB Diploma Programme, students of UWC colleges must independently develop and implement a project in the social sphere. To this end, students of UWC Dilijan College may partake in the events of a youth club, where an educational program for residents of Dilijan is in place, as well as in initiatives relating to social development and urban planning.
As of today, operating on the campus of UWC Dilijan College are the facilities of the first phase, with GBA of 37 thou sq.m, including the campus’s main academic and administration building with the most up-to-date teaching equipment, a sports complex and a medical center, a football pitch, volleyball, basketball and tennis courts, boarding houses, multifunctional center and other buildings. The second construction phase is scheduled to end in 2017. GBA of the education complex is to total 69 thou sq.m.