Հայաստանում պաշտոնապես բացվեց UWC Դիլիջան քոլեջը
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Դիլիջան քաղաքում հանդիսավորությամբ բացվեց UWC Դիլիջան քոլեջը, որն Աշխարհի Միացյալ Քոլեջներ (United World Colleges – UWC) կրթական ցանցի առաջին միջազգային դպրոցն է Արեւելյան Եվրոպայում եւ ԱՊՀ տարածքում։
Հետխորհրդային տարածքում առաջին անգամ ստեղծվել է մի դպրոց, որն աշխատանքը սկսելու առաջին իսկ տարում կարողացավ է 96 աշակերտ հավաքել աշխարհի մոտ 50 երկրից՝ Հայաստանից, Ռուսաստանից, ԱՊՀ այլ պետություններից, Եվրոպայից եւ Ասիայից, Մերձավոր Արեւելքից, Աֆրիկայից, Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկաներից, Ավստրալիայից։
UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադիր-գործընկերների խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր շնորհակալություն է հայտնել իր գործընկերներին եւ բոլոր այն մարդկանց, ովքեր հավատացել են դպրոցի կառուցման նախագծին եւ առաջին օրվանից իրենց ներդրումն ունեցել այդ գործում:
«Այսօր շատ կարեւոր օր է Հայաստանի համար: Ես վստահ եմ, որ կրթությունը յուրաքանչյուր ազգի հաջողության հասնելու գրավականն է, եւ ես հույս ունեմ, որ մեր դպրոցը կկարողանա Հայաստան բերել կրթության միջազգային չափանիշները: Հույս ունենք նաեւ, որ մեր դպրոցն օրինակելի կդառնա Հայաստանյան շատ այլ դպրոցների համար», - ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Բացման արարողությանը ներկա էին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը, Սերբիայի նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչը, Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն, դպրոցի հիմնադիրներն ու գործընկերները, ինչպես նաեւ մոտ 1000 պատվավոր հյուրեր, որոնցից շատերն այս նախագծի նվիրատուներն են։
UWC Դիլիջան քոլեջին ողջույնի տեսաուղերձներ են հղել Նորին Արքայական Մեծություն Ուելսի արքայազնը, որը 17 տարի շարունակ գլխավորել է UWC շարժումը, հայտնի թենիսիստ եւ բարեգործ Անդրե Աղասին եւ դիրիժոր Վալերի Գերգիեւը։
UWC Դիլիջան քոլեջը լայնամասշտաբ բարեգործական նախաձեռնություն է։ Դպրոցի շինարարությունն իրականացվում է նվիրատուների միջոցների հաշվին։ Բացման պահի դրությամբ զուտ շինարարական ծախսը կազմել է 115 միլիոն դոլար։ Երկրորդ փուլի շինարարության արժեքը 75 միլիոն դոլար է։ Նախատեսվում է, որ ամբողջ ընթացքում նախագծի հավելյալ ծախսը (հողատարածքի գնում, ճարտարապետաինժեներական աշխատանքներ եւ ենթակառուցվածքների զարգացում) կկազմի մոտ 30 միլիոն դոլարը։ Դպրոցի օպերացիոն բյուջեն մոտակա 5 տարիներին միջինում կկազմի տարեկան 8 միլիոն դոլար։ Աշխատանքային ծախսերի մեծ մասը ծածկվելու է նպատակային դրամագլխի (endowment fund) կառավարմամբ ստացվող շահույթի եւ կրթաթոշակային ֆոնդի ռեսուրսների հաշվին։
2023 թ. UWC Դիլիջան քոլեջը, որում ներկայումս ուսանում է 16-17 տարեկան 96 աշակերտ, կհասնի նախատեսված լիակատար բեռնվածությանը, եւ աշակերտների ընդհանուր թիվը կկազմի 650, իսկ ուսուցիչներինը՝ ավելի քան 60 մարդ։
Դպրոցում այժմ դասավանդում է 25 ուսուցիչ, իսկ տնօրենի պաշտոնը 2014 թ. հունվարից զբաղեցնում է Ջոն Փադըֆութը՝ Հնդկաստանի Հայդարաբադ քաղաքի Ագա Խան Ակադեմիայի հիմնադիր տնօրենը եւ Մեծ Բրիտանիայի Իթոնի քոլեջի նախկին փոխտնօրենը։
Ուսուցումն անգլերեն է եւ իրականացվում է աշխարհի առաջատար համալսարանների կողմից ճանաչված IB Diploma (Միջազգային Բակալավրիատի դիպլոմ) ծրագրով։ 2017 թ. կսկսվի 13-14 տարեկան աշակերտների ընդունելությունը IGCSE (Միջնակարգ կրթության միջազգային ընդհանուր ատեստատ) ուսումնական ծրագրով։
«Յուրաքանչյուր երկրի հիմնական հարստությունն ու մրցունակության գլխավոր երաշխիքն իր տաղանդավոր եւ ստեղծագործ մարդիկ են, ուստիեւ կրթությունը, այդ թվում՝ նախաբուհական, մեզ համար գերակա ուղղություններից մեկն է։ UWC Դիլիջան քոլեջի ստեղծումը, որը հնարավոր դարձավ հիմնադիր-գործընկերների աջակցության շնորհիվ, ամենացայտուն կերպով ի ցույց է դնում սոցիալական ոլորտում ներդրումների ներուժն ու վերափոխիչ բնույթը»,– ասել է RVVZ հիմնադրամի հիմնադիր, UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադիր-գործընկերների խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը։ «Մենք այժմ ստեղծում ենք նպատակային դրամագլուխ, որի կառավարումից ստացվող եկամուտն էապես օժանդակելու է շնորհալի պատանիներին նախատեսված կրթաթոշակների հատկացմանը եւ մեր դպրոցի գործունեության ֆինանսավորմանը։ Մյուս կողմից, Դիլիջանում միջազգային դպրոցի բացումը կնպաստի նոր աշխատատեղերի ի հայտ գալուն, ենթակառուցվածքների նորացմանը, ինչպես նաեւ Դիլիջան քաղաքի եւ ամբողջ տարածաշրջանի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը»։
«UWC Դիլիջան քոլեջը, որպես բարեգործական նախագիծ, բացառիկ է իր ծավալներով։ Աշակերտների ընտրությունը կատարվում է բաց հիմքով եւ ֆինանսավորման գործընթացից անկախ, ինչը հավասար հնարավորություններ է ընձեռում բոլոր դիմորդներին եւ թույլ է տալիս մեկտեղ բերելու տարբեր մշակույթների կրող ոչ ստանդարտ մտածողությամբ եւ պայծառ անհատականությամբ պատանիների եւ երիտասարդների»,– ընդգծել է RVVZ հիմնադրամի համահիմնադիր, UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարման խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը եւ հավելել. «Մեր եւ մեր նախաձեռնության նկատմամբ ունեցած վստահության լավագույն վկայությունն է արդեն այն, որ 50 երկրներից մարդիկ իրենց երեխաներին ուղարկել են Հայաստանում բացված նոր դպրոցում սովորելու»։
«UWC Դիլիջան քոլեջը տեղակայված է Եվրոպայի եւ Ասիայի հանգուցակետում եւ նպատակ ունի միանգամայն նոր հնարավորություններ ընձեռելու աշխարհի տարբեր երկրներից հավաքված աշակերտներին՝ տալով նրանց իրենց կյանքը փոխելու առիթ եւ միջոց։ Մենք մշակել ենք դասարանային աշխատանքի եւ արտադասարանային ուսուցման հատուկ ծրագրեր, որոնք ունակ են UWC Դիլիջան քոլեջը բարձրացնելու համաշխարհային մակարդակի՝ դասելով այն կրթության ոլորտի համաշխարհային առաջատարների շարքը եւ աշակերտներին հնարավորություն տալով ընդունվելու լավագույն համալսարանները։ Աշխարհի 12 երկրից հավաքված 25 ուսուցիչներ, որոնցից շատերը UWC ցանցի այլ դպրոցներում դասավանդման փորձ ունեն, արդեն սկսել են իրենց աշխատանքը», - ասել է UWC Դիլիջան քոլեջի տնօրեն Ջոն Փադըֆութը։
UWC Դիլիջան դպրոցի հիմնադիր-գործընկերների թվում են RVVZ համահիմնադիր, ձեռներեց եւ բարեգործ Ռուբեն Վարդանյանը, որը UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադիր-գործընկերների խորհրդի նախագահն է եւ RVVZ համահիմնադիր, UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարման խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը, «Ռոսնանո» ԿԸ ԲԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ Վլադիմիր Ավետիսյանը տիկնոջ՝ Աննա Ավետիսյանի հետ, RD Group ընկերության նախագահ Գագիկ Ադիբեկյանը, Flagship Ventures ընկերության ղեկավար-գործընկեր եւ գլխավոր տնօրեն Նուբար Աֆեյանը տիկնոջ՝ Աննա Աֆեյանի հետ, ISD («Դոնբասի արդյունաբերական միություն») ընկերության գլխավոր տնօրեն Օլեգ Մկրտչանը։
Հայաստանում միջազգային դպրոցի ստեղծման գաղափարը ծագել է դեռ 2006 թ., իսկ շինարարությունը՝ մեկնարկել 2012-ի գարնանը։ 2013 թ. հոկտեմբերին Դիլիջանի միջազգային դպրոցը դարձել է UWC ցանցի լիիրավ անդամ՝ վերանվանվելով UWC Դիլիջան քոլեջի, իսկ նույն տարվա նոյեմբերին այժմ արդեն UWC Դիլիջան քոլեջը ստացել է IB Diploma (Միջազգային Բակալավրիատի դիպլոմ) ուսումնական ծրագրով դասավանդելու արտոնագիր՝ ձեռք բերելով IB World School-ի պաշտոնական կարգավիճակ։
Պարտադիր առարկաներից բացի, աշակերտները պետք է ինքնուրույն մշակեն եւ իրականացնեն հանրօգուտ աշխատանքային ծրագրեր։ Այդ նպատակով UWC Դիլիջանի քոլեջի աշակերտները հնարավորություն կունենան մասնակցելու երիտասարդական ակումբի միջոցառումներին (որոնց շրջանակներում նախապատրաստվել է Դիլիջանի բնակիչների համար նախատեսված ուսումնական ծրագիր), ինչպես նաեւ քաղաքաշինության եւ հանրային զարգացման ոլորտների մի շարք նախաձեռնությունների։
Ներկայումս UWC Դիլիջան կրթահամալիրի տարածքում գործում են առաջնահերթ փուլի կառույցները՝ 37 հազ. քառ. մ ընդհանուր տարածքով՝ ներառյալ դպրոցի հիմնական շենքը, որը համալրված է դասավանդման համար անհրաժեշտ գերժամանակակից սարքավորմամբ, սպորտային եւ բժշկական կենտրոնները, ֆուտբոլի դաշտը, վոլեյբոլի, բասկետբոլի եւ թենիսի խաղահրապարակները, ուսանողական հանրակացարանները, բազմաֆունկցիոնալ կենտրոնը եւ մի շարք այլ կառույցներ։ Շինարարության երկրորդ փուլը նախատեսված է ավարտել 2017 թ.։ Կրթահամալիրի ընդհանուր տարածքը կազմելու է շուրջ 69 հազ. քառ. մ։

В Армении официально открылась международная школа-пансион UWC Dilijan College
Ереван, 11 октября. /Медиамакс/. В Армении сегодня официально открылась международная школа-пансион UWC Dilijan College – первое учебное заведение в Восточной Европе и СНГ, входящее в сеть «Объединенные колледжи мира» (United World Colleges – UWC).
Впервые на постсоветском пространстве появилась школа, которая уже в первый год своей работы смогла принять 96 учащихся из почти 50 государств - Армении, России и других стран СНГ, Европы и Азии, Ближнего Востока и Африки, Северной и Южной Америки, а также Австралии. Этот уникальный проект поддержало более 200 доноров из разных стран.
На церемонии открытия UWC Dilijan College присутствовали президент Армении Серж Саргсян, президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян, президент Сербии Томислав Николич, Верховный Патриарх и Католикос всех армян Гарегин II, партнеры-основатели школы, а также около 1000 гостей, многие из которых являются донорами проекта.
Приветствия в адрес UWC Dilijan College в форме видеообращений передали Его Королевское Высочество принц Уэльский, в течение 17 лет возглавлявший движение UWC, известный теннисист и филантроп Андре Агасси, а также выдающийся российский дирижер Валерий Гергиев.
UWC Dilijan College – это масштабная благотворительная инициатива. Затраты на строительство школы, которое осуществляется исключительно на средства благотворителей, достигли $‌115 млн на момент открытия. Стоимость второй очереди строительства оценивается в $‌75 млн. Планируется, что дополнительные расходы по проекту (покупка земли, архитектурно-инженерные работы и развитие инфраструктуры) составят порядка $‌30 млн за весь период. Операционный бюджет школы в ближайшие пять лет будет равен в среднем $‌8 млн в год. Большая часть операционных расходов будет покрываться за счет доходов от управления фондом целевого капитала (endowment fund) и ресурсов стипендиального фонда.
К 2023 году UWC Dilijan College, в котором в настоящее время учатся 96 подростков 16–18 лет, выйдет на проектную мощность, и общее число учащихся составит 650 человек, а количество преподавателей превысит 60 человек.
Сегодня в школе работают 25 педагогов, а пост директора с января 2014 года занимает Джон Паддифут, ранее бывший директором Академии Ага Хана в Хайдарабаде (Индия), а до этого – заместителем директора Итонского колледжа (Великобритания). Преподавание ведется на английском языке по программе IB Diploma (международный бакалавриат), признанной ведущими университетами мира.
В 2017 году начнется прием учащихся в возрасте 13–14 лет на программу IGCSE (международный аттестат о среднем образовании).
«Талантливые и креативные люди – это главный актив и залог конкурентоспособности любой страны, поэтому образование, в том числе и довузовское, является для нас одним из приоритетных направлений. Создание UWC Dilijan College, ставшее возможным благодаря поддержке партнеров-основателей, демонстрирует потенциал и преобразующий характер инвестиций в социальной сфере, – сказал председатель совета партнеров-основателей UWC Dilijan College, сооснователь RVVZ Foundation Рубен Варданян. – Мы создаем фонд целевого капитала, доход от управления которым в существенной степени обеспечит выделение стипендий одаренным студентам и финансирование операционной деятельности нашей школы. Кроме того, открытие международной школы в Дилижане будет способствовать появлению новых рабочих мест, обновлению инфраструктуры и социально-экономическому развитию города Дилижана и всего региона».
«Школа UWC Diliijan располагается на стыке Европы и Азии и ставит перед собой цель предоставить учащимся из разных стран мира новые возможности, которые изменят их жизнь. Мы разработали программу классной работы и внеклассного обучения, которая должна вывести UWC Dilijan College в число мировых лидеров в сфере образования и дать учащимся возможность поступать в лучшие университеты. К работе уже приступили 25 педагогов из 12 стран, многие из которых имеют опыт преподавания в других колледжах сети UWC», –  сказал директор UWC Dilijan College Джон Паддифут.
В числе партнеров-основателей школы – сооснователь RVVZ Foundation предприниматель и филантроп Рубен Варданян, являющийся председателем совета партнеров-основателей UWC Dilijan College, сооснователь RVVZ Foundation и председатель совета управляющих UWC Dilijan College Вероника Зонабенд, заместитель председателя правления ООО «УК «РОСНАНО» Владимир Аветисян и его супруга Анна Аветисян, президент RD Group Гагик Адибекян, управляющий партнер и генеральный директор Flagship Ventures Нубар Афеян и его супруга Анна Афеян, генеральный директор Корпорации «Индустриальный Союз Донбасса» Олег Мкртчан.
Идея создания международной школы в Армении возникла в 2006 году, а ее строительство развернулось весной 2012 года. В 2013 году Дилижанская международная школа стала полноправным членом UWC и получила название UWC Dilijan College, а также приобрела официальный статус IB World School, получив аккредитацию на преподавание по программе IB Diploma (международный бакалавриат).
Помимо изучения обязательных предметов программы IB Diploma учащиеся колледжей UWC должны самостоятельно разработать и реализовать проект в социальной сфере. С этой целью студенты UWC Dilijan College смогут участвовать в мероприятиях молодежного клуба, в котором подготовлена образовательная программа для жителей Дилижана, а также в инициативах в области социального развития и градоустройства.
На сегодняшний день на кампусе UWC Dilijan College функционируют постройки первой очереди общей площадью 37 тыс. м2, включающие основное здание школы с наиболее современным оборудованием для проведения занятий, спортивный и медицинский центры, футбольное поле, волейбольную, баскетбольную и теннисную площадки, студенческие общежития, многофункциональный центр и другие здания. Вторую очередь строительства планируется завершить в 2017 году. Общая площадь образовательного комплекса составит 69 тыс. м2.