UWC համակարգում ուսանող 22 հայաստանցիների ուսման համար բարերարները հատկացրել են 1.5 մլն դոլար - Mediamax.am
6737 դիտում
UWC համակարգում ուսանող 22 հայաստանցիների ուսման համար բարերարները հատկացրել են 1.5 մլն դոլար
Երեւան: Մեդիամաքս: UWC կրթական համակարգում ուսանողների ֆինանսական հնարավորությունները դեր չեն խաղում ընդունելության մասին որոշում կայացնելիս:
Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած ասուլիսում ասել են UWC Դիլիջան քոլեջի տնօրեն Ջոն Փադըֆութը, դպրոցի հիմնադիրների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը եւ UWC Հայաստանի ազգային կոմիտեի ներկայացուցիչ Դարյա Բրոդնիկովսկայան:
Ջոն Փադըֆութն ասել է, որ «մենք նախ ընտրում ենք ուսանողներին եւ հետո նոր մտածում, թե ինչպես կարելի է հոգալ ուսման հետ կապված ծախսերը»:
«UWC շարժումը միավորում է ուսանողների աշխարհի գրեթե բոլոր ազգերից եւ այն իրապես միջազգային է: Մենք տարբեր ենք եւ միավորում ենք ուսանողների տարբեր կրոններից, քաղաքական համոզմունքներից եւ մշակույթներից: Ամենակարեւորն այն է, որ մենք հաշվի չենք առնում տնտեսական եւ սոցիալական հանգամանքները` ուսանողները կարող են լինել փախստականների ընտանիքներից, աղքատ կամ շատ ապահովված ընտանիքներից», - ասել է Ջոն Փադըֆութը:
Նա նշել է, որ այժմ UWC Դիլիջանում կրթություն ստացող 96 ուսանողներից 63-ը սովորում են նվիրատուների կամ դպրոցների կողմից հատկացված դրամաշնորհների շնորհիվ:
«Եթե ուսանողներն ունեն հստակ կողմնորոշում եւ ընդունակ են աշխարհն ավելի լավ վայր դարձնել, ապա նրանց պետք է խրախուսել դիմել մեզ, անկախ այն հանգամանքից, թե կարող են արդյոք նրանց ընտանիքները դա թույլ տալ իրենց »,-հավելել է UWC Դիլիջան քոլեջի տնօրենը:
Վերոնիկա Զոնաբենդը ընդգծել է, որ ընդունելությունը հաջողությամբ անցած ուսանողները կարող են դիմել դրամաշնորհ ստանալու համար եւ դրամաշնորհային հանձնաժողովը որոշում կկայացնի, թե ինչ ծավալի ֆինանսավորում կստանան նրանք:
Նա նշել է, որ UWC համակարգում ներկայումս սովորող 22 հայ ուսանողներից բոլորն էլ ստացել են դրամաշնորհներ, որը ծածկել է նրանց ուսման ծախսերի 90-100%-ը: Նվիրատուների հատկացրած դրամաշնորհների ընդհանուր ծավալը կազմել է 1.5 միլիոն դոլար:
UWC Հայաստանի ազգային կոմիտեի ներկայացուցիչ Դարյա Բրոդնիկովսկայան հիշեցրել է, որ 2015 թվականին UWC համակարգում սովորելու հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը ս.թ. դեկտեմբերի 11-ն է: Հայտերը լրացվում են առցանց http://www.am.uwc.org/ կայքում:
Դիմել կարող են այն երիտասարդները, որոնք ուսումնական տարվա մեկնարկին (2015 թ. սեպտեմբերի 1-ին) կլինեն 16-17 տարեկան։
Այս տարի UWC համակարգում կարող են ուսանել Հայաստանի 23 քաղաքացիներ, որոնցից 10-ը՝ UWC Դիլիջան քոլեջում:
Ընդունելության մասին ավելի մանրամասն կարելի է տեղեկանալ վաղը, նոյեմբերի 15-ին ժամը 13.00-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի «Փարամազ Ավետիսյան» մասնաշենքի «Մանուկյան» դահլիճում (Բաղրամյան պ. 40) կայանալիք «Բաց դռների օրվա» ընթացքում:

Меценаты выделили $ 1,5 млн для обучения 22 армянских студентов в системе UWC - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Финансовые возможности студентов не играют роли при принятии решений о приеме в колледжи образовательной системы UWC.
Об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване сказали директор UWC Dilijan College Джон Паддифут, председатель Совета основателей школы Вероника Зонабенд и представитель Армянского национального комитета UWC Дарья Бродниковская.
Джон Паддифут сказал, что «сначала отбираются студенты, и лишь затем обсуждается, как обеспечить финансирование их обучения».
«Движение UWC объединяет студентов почти всех национальностей, оно истинно международное. Мы все разные и объединяем студентов разных религий, политических убеждений и культур. Главное, что у нас нет экономических и социальных барьеров: наш студент может быть из семьи беженцев, из очень бедной или очень обеспеченной семьи», - подчеркнул Джон Паддифут.
Он отметил, что 63 из 96 студентов UWC Dilijan College учатся за счет грантов.
«Если у студента есть четкие ориентиры и способность делать мир лучше, следует поощрять его желание поступить к нам, независимо от того, может ли позволить себе это его семья», - добавил Джон Паддифут.
Вероника Зонабенд подчеркнула, что поступившие в систему UWC студенты могут обращаться за получением грантов на обучение в специальную комиссию.
Она отметила, что все 22 студента из Армении, которые учатся в настоящее время в колледжах UWC, получили гранты, которые покрыли расходы на их образование на 90-100%, а общий объем средств, выделенных меценатами, составил 1,5 млн долларов.
Представитель Армянского национального комитета UWC Дарья Бродниковская напомнила, что все желающие поступить в школу системы UWC в 2015 году должны подать заявки не позднее 11 декабря текущего года. Заявки можно заполнить онлайн на сайте http://www.am.uwc.org/.
Обращаться могут молодые люди, которым к началу следующего учебного года (т. е. до 1 сентября 2015 года) будет 16-17 лет.
В этом году в системе UWC смогут учиться 23 граждан Армении, 10 из которых - в Дилижане.
С подробностями процедуры приема можно ознакомиться завтра, 15 ноября, в 13:00 часов в ходе «Дня открытых дверей», который пройдет в Американском университете Армении (п. Баграмяна, 40) - зал «Манукян» корпуса «Парамаз Аветисян» .