Կոռուպցիայի ընկալման զեկույցում Հայաստանը 44 հորիզոնականով զիջում է Վրաստանին - Mediamax.am
Transparency international հակակոռուպցիոն կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Transparency International-ն այսօր հրապարակել է 2014 թ.-ի կոռուպցիայի ընկալման 20-րդ հոբելյանական վարկանիշը, որտեղ Հայաստանը 37 միավորով 174 երկրների ցանկում զբաղեցրել է 94-րդ հորիզոնականը:
Մեր երկիրն այս հորիզոնականը կիսել է Կոլումբիայի, Եգիպտոսի, Գաբոնի, Լիբերիայի եւ Պանամայի հետ: Ի դեպ, 2013թ.-ին Հայաստանը ստացել էր 36, իսկ նախորդ տարի՝ 34 միավոր:
Transparency International-ի հրապարակած վարկանիշում երկրները դասակարգվում են 0-ից 100 միավորային համակարգում, որտեղ 0-ն արտահայտում է կոռուպցիայի ընկալման ամենաբարձր, իսկ 100-ը՝ ամենացածր մակարդակը:
Վարկանիշում առաջին երեք հորիզոնականները զբաղեցրել են Դանիան, Նոր Զելանդիան եւ Ֆինլանդիան: Ինչ վերաբերում է հետնապահներին, ապա դրանք են Հյուսիսային Կորեան եւ Սոմալին:
Նախկին ԽՍՀՄ երկրներից ամենաբարենպաստ դիրքում Վրաստանն է. վերջինս 52 միավորով հայտնվել է 50-րդ հորիզոնականում:
Թուրքիան 64-րդն է (45 միավոր), Ադրբեջանը՝ 126-րդը (29 միավոր), իսկ Իրանը եւ Ռուսաստանը 27 միավորով կիսում են 136-րդ հորիզոնականը:
«2014 թ.-ի կոռուպցիայի ընկալման վարկանիշը ցույց է տալիս, որ տնտեսական զարգացումն անհնար, իսկ կոռուպցիայի դեմ ուղղված ջանքերն անարդյունավետ են դառնում այն ժամանակ, երբ լիդերները եւ բարձրաստիճան պաշտոնյաները չարաշահում են իշխանությունը եւ պետական միջոցները տնօրինում են հօգուտ անձնական շահի»,- նշել է Transparency International-ի ղեկավար Խոսե Ուգասը:
Ի դեպ, Չինաստանը, Թուրքիան եւ Անգոլան հայտնվել են այն երկրների ցուցակում, որտեղ նկատվել է իրավիճակի զգալի վատթարացում: Այս երկրների ցուցանիշները նվազել են 4-5 միավորով, չնայած այն հանգամանքին, որ վերջիներիս տնտեսական միջին աճը վերջին տարիներին կազմել է ավելի քան 4%:

Ереван /Медиамакс/. Организация Transparency International опубликовала сегодня 20-й юбилейный рейтинг восприятия коррупции, в котором Армения заняла 94-е место среди 174 стран, набрав 37 баллов.
Армения разделила эту позицию с такими странами, как Колумбия, Египет, Габон, Либерия и Панама. В 2013 году Армения получила 36 баллов, в 2012 году – 34 балла.
В рейтинге Transparency International страны распределяются по шкале от 0 до 100 баллов, где «0» показывает наиболее высокий уровень восприятия коррупции, а «100» – наиболее низкий.
Первые три места в списке заняли Дания, Новая Зеландия и Финляндия. Что касается аутсайдеров, то в их число попали Северная Корея и Сомали.
Лучшую позицию среди стран бывшего СССР заняла Грузия, которая с 52 баллами оказалась на 50-м месте рейтинга.
Турция – 64-я (45 баллов), Азербайджан – 126-й (29 баллов), а Иран и Россия, набравшие по 27 баллов, разделили 136-е место.
«Рейтинг восприятия коррупции 2014 года показал, что злоупотребление властью лидерами стран и высокопоставленными чиновниками, а также использование государственных средств в личных целях делает невозможным экономическое развитие и неэффективными усилия по борьбе с коррупцией», - отметил руководитель Transparency International Хосе Угас.
Китай, Турция и Ангола оказались в группе стран, в которых зафиксировано резкое ухудшение ситуации. Эти государства потеряли по 4-5 баллов, несмотря на то, что средний показатель экономического роста у них за последние годы составил 4%.