Դրամի արժեզրկումը գլոբալ գործընթացների հետեւանք է, ասել է Սերժ Սարգսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ կառավարությունն ու Կենտրոնական բանկը «պետք է ավելացնեն ջանքերը արտաքին աշխարհից ներթափանցող բացասական ազդեցությունները մեր տնտեսության վրա մեղմելու եւ անհրաժեշտ ճշգրտումները սահուն իրականացնելու համար»:
Նախագահն այդ մասին ասել է՝ ելույթ ունենալով Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության համագումարում:
«Հայաստանն իր ազատական տնտեսությամբ չի կարող ամբողջովին անմասն մնալ համաշխարհային տնտեսությունում ընթացող գործընթացներից: Այս տարի մենք վկան ենք մեր տնտեսության համար խոշոր առեւտրային գործընկեր ՌԴ-ում տնտեսական իրավիճակի վատթարացման, որը բնորոշվեց տնտեսական ակտիվության կրճատմանը զուգահեռ գնաճի արագացմամբ մինչեւ 8.8%, կապիտալի մոտ $ 90 մլրդ արտահոսքի եւ ՌԴ ռուբլու ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ ավելի քան 40% արժեզրկմամբ: ԱՄՆ դոլարը գլոբալ տնտեսությունում ամրացնում է իր դիրքերն աշխարհի այլ արժույթների նկատմամբ: Նախորդ տարվա դեկտեմբերի նկատմամբ ԱՄՆ դոլարը եվրոյի նկատմամբ արժեւորվել է 10.2%-ով, շվեյցարական ֆրանկի նկատմամբ՝ 8.6%-ով, բրիտանական ֆունտի նկատմամբ՝ 4.3%-ով, ճապոնական իենի նկատմամբ 15.1.%-ով, վրացական լարիի նկատմամբ՝ 8.9%-ով: Վրաստանի օրինակը շատ պատկերավոր ձեւով հերքում է բոլոր այն մարդկանց վարկածները, ըստ որոնց՝ Հայաստանում դրամի արժեզրկման հիմնական պատճառը Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունն է: Այդ դեպքում, Վրաստանում ինչու՞ է լարին արժեզրկվում. Վրաստանը ստորագրել է Ազատ առեւտրի մասին պայմանագիր: Իսկ ինչու՞ մնացած երկրներում էլ են ազգային արժույթներն արժեզրկվում», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan said today that the government and Central Bank "should enhance their efforts to mitigate the negative impacts on our economy coming from the external world and smoothly carry out the necessary adjustments”.
The President said this addressing a speech at the session of the Union of Manufacturers and Businessmen (Employers) of Armenia.
“Armenia with its liberal economy can’t be fully detached from the processes going on in the global economy. This year, we evidenced the deterioration of economic situation in our major commercial partner Russia which was characterized by price raise speedup by up to 8.8% alongside with the decline in economic growth, about USD90bln capital outflow and 40% devaluation of Russian ruble against U.S. dollar. As compared to last December, U.S. dollar has increased in price by 10.2% against Euro, 8.6%- against Swiss franc, 4.3% against British pounds, 15.1% against Japanese yen, 8.9% against Georgian lari.
Georgia's example vividly denies the hypotheses of people who think devaluation of the Armenian dram resulted from Armenia's membership to Eurasian Economic Union. In this case, why is Georgian lari being devaluated: Georgia has signed the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement. And why are the national currencies of all remaining countries being devaluated?'', said Serzh Sargsyan.