Դրամի արժեզրկումը գլոբալ գործընթացների հետեւանք է, ասել է Սերժ Սարգսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ կառավարությունն ու Կենտրոնական բանկը «պետք է ավելացնեն ջանքերը արտաքին աշխարհից ներթափանցող բացասական ազդեցությունները մեր տնտեսության վրա մեղմելու եւ անհրաժեշտ ճշգրտումները սահուն իրականացնելու համար»:
Նախագահն այդ մասին ասել է՝ ելույթ ունենալով Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության համագումարում:
«Հայաստանն իր ազատական տնտեսությամբ չի կարող ամբողջովին անմասն մնալ համաշխարհային տնտեսությունում ընթացող գործընթացներից: Այս տարի մենք վկան ենք մեր տնտեսության համար խոշոր առեւտրային գործընկեր ՌԴ-ում տնտեսական իրավիճակի վատթարացման, որը բնորոշվեց տնտեսական ակտիվության կրճատմանը զուգահեռ գնաճի արագացմամբ մինչեւ 8.8%, կապիտալի մոտ $ 90 մլրդ արտահոսքի եւ ՌԴ ռուբլու ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ ավելի քան 40% արժեզրկմամբ: ԱՄՆ դոլարը գլոբալ տնտեսությունում ամրացնում է իր դիրքերն աշխարհի այլ արժույթների նկատմամբ: Նախորդ տարվա դեկտեմբերի նկատմամբ ԱՄՆ դոլարը եվրոյի նկատմամբ արժեւորվել է 10.2%-ով, շվեյցարական ֆրանկի նկատմամբ՝ 8.6%-ով, բրիտանական ֆունտի նկատմամբ՝ 4.3%-ով, ճապոնական իենի նկատմամբ 15.1.%-ով, վրացական լարիի նկատմամբ՝ 8.9%-ով: Վրաստանի օրինակը շատ պատկերավոր ձեւով հերքում է բոլոր այն մարդկանց վարկածները, ըստ որոնց՝ Հայաստանում դրամի արժեզրկման հիմնական պատճառը Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունն է: Այդ դեպքում, Վրաստանում ինչու՞ է լարին արժեզրկվում. Վրաստանը ստորագրել է Ազատ առեւտրի մասին պայմանագիր: Իսկ ինչու՞ մնացած երկրներում էլ են ազգային արժույթներն արժեզրկվում», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Девальвация драма – следствие глобальных процессов, сказал президент Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сегодня сказал, что «правительству и Центральному банку следует прилагать больше усилий для снижения воздействия негативных внешних факторов на нашу экономику и более мягкого внесения соответствующих корректировок».
Президент сказал об этом, выступая на съезде Союза промышленников и предпринимателей Армении.
«Армения, имея либеральную экономику, не может оставаться полностью изолированной от мировых экономических процессов. В этом году мы стали свидетелями ухудшения экономической ситуации в России, что сопровождается сокращением экономической активности и ростом инфляции до 8,8%, утечкой капитала в размере примерно $‌90 млрд и падением курса рубля по отношению к доллару более чем на 40%. Американский доллар укрепляет свои позиции на мировом рынке по отношению к другим валютам. По сравнению с декабрем прошлого года доллар США укрепился по отношению к евро на 10,2% по отношению к швейцарскому франку – на 8,6%, к британскому фунту – на 4,3%, к японской йене – на 15,1%, к грузинскому лари – на 8,9%. Грузинский пример очень хорошо иллюстрирует неправоту людей, которые связывают девальвацию армянского драма с предстоящим вступлением Армении в Евразийский экономический союз. В таком случае, почему лари обесценивается в Грузии, которая подписала Договор о свободной торговле с ЕС? Почему обесцениваются национальные валюты других стран?», - сказал Серж Саргсян.