ՀՀ մշակույթի նախարարություն` Թուրքիան փոշի է փչում աշխարհի աչքերին Անիի մասին խոսելիս
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արեւ Սամուելյանը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել է, որ «Թուրքիան միջազգային հանրության աչքերին փոշի է փչում` հայտարարելով Անիի Մայր տաճարի եւ Սուրբ Փրկչի եկեղեցու վերականգնման մասին»:
Փոխնախարարը Մեդիամաքսին ասել է, որ ապրիլին հայ մասնագետները այցելել են Անի եւ ծանոթացել «այսպես կոչված վերականգման գործընթացին»:
«Անիի վերականգման ոչ մի նախագիծ էլ չկա: Համենայնդեպս, մեր մասնագետներն այն չեն տեսել: Բնականաբար, թուրքական կողմը հակառակն է պնդում` փոշի փչելով միջազգային հանրության աչքերին», - ասել է Արեւ Սամուելյանը:
ՀՀ մշակույթի փոխնախարարը չի բացառել, որ Անիի վերականգնման հարցում թուրքական կողմը կնախընտրի կոնսերվացիայի եղանակը:
«Հնարավոր է, ինչ-որ աշխատանքներ կիրականացվեն, սակայն Թուրքիայի հիմնական նպատակը ուշադրություն գրավելն է, ինչն, իհարկե, իր դրական ազդեցությունը կունենա զբոսաշրջության վրա», - ասել է նա:
Փոխնախարարն հավելել է, որ Հայաստանը Անիի վերականգման հարցում  միջազգային կազմակերպությունների օժանդակության կարիքն ունի:  Հայկական պատվիրակության անդամները մտադիր են այդ հարցը բարձրացնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային մշակութային ժառանգության հանձնաժողովի հունիսյան նիստի շրջանակներում:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մշակութային եւ բնական ժառանգության պահպանման մասին» կոնվենցիայի դրույթի համաձայն, այն դեպքում, երբ պետության սահմանները չեն համապատասխանում իր պատմական սահմաններին` մշակութային արձանի վերականգնումը նախատեսող կողմը պարտավոր է հրավիրել տվյալ պետության մասնագետներին:
Ավելի վաղ Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ICOMOS-Հայաստանի (Հուշարձանների եւ տեսարժան վայրերի պահպանության միջազգային խորհուրդ) նախագահ Գագիկ Գյուրջյանն ասել էր, որ թուրքական Anadolu Kultur ոչ կառավարական կազմակերպության հետ նախնական պայմանավորվածության համաձայն, վերականգնողական աշխատանքներին պետք է մասնակցեին նաեւ հայաստանյան մասնագետներ, սակայն Թուրքիայի մշակույթի նախարարությունը դեմ է արտահայտվել:

Минкультуры Армении: Турция пускает пыль в глаза, говоря о реставрации Ани
Ереван/Медиамакс/. Замминистра культуры Армении Арев Самуелян сказала в интервью Медиамакс, что заявляя о намерении реставрировать и восстановить главный собор Ани и церковь Святого спасителя, Турция «пускает пыль в глаза междунарлному сообществу».
Замминистра сообщила Медиамакс, что в апреле армянские специалисты посетили Ани и ознакомились с процессом «так называемого восстановления».
«Никакого проекта по восстановлению Ани нет. По крайней мере, наши специалисты его не видели. Турецкая сторона, естественно, утверждает обратное, пуская пыль в глаза международному сообществу», - сказала Арев Самуелян.
Замминистра культуры Армении не исключила, что в вопросе реставрации Ани турецкая сторона предпочтет метод консервации.
«Возможно, какие-то работы и будут осуществлены, но основная цель Турции - привлечь внимание, что, конечно, положительно скажется на развитии туризма», - сказала она.
Замминистра добавила, что Армения надеется на поддержку международных организаций в вопросе реставрации Ани и участия в этом процессе армянских специалистов. Члены армянской делегации намерены поднять даннй вопрос в ходе июньской сессии Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО.
Согласно положению Конвенции ЮНЕСКО «О сохранении культурного и природного наследия», в случае, если границы государства не совпадают с его историческими границами, сторона, которая планирует реконструкцию памятников, обязана пригласить специалистов данного государства.
Ранее в интервью Медиамакс председатель ICOMOS-Армения (Международный совет по сохранению памятников и достопримечательных мест) Гагик Гюрджян сказал, что согласно предварительной договоренности с турецкой неправительственной организацией Anadolu Kultur, в реставрационных работах Ани должны были принять участие и армянские специалисты, однако министерство культуры Турции выступило против.