Ապրիլին Հայաստան կժամանեն եկեղեցականներ Ռուանդայից եւ Դարֆուրից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով ապրիլի 22-24-ին կայանալիք եկեղեցական արարողություններին կմասնակցեն 38 Եկեղեցիների, միջեկեղեցական եւ էկումենիկ կառույցների ու միջկրոնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Այդ մասին խոսվել է փետրվարի 24-ից 26-ը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում գումարված Գերագույն հոգեւոր խորհրդի ժողովում` ընդլայնված կազմով:
Հյուրերի թվում են դավանակից չորս Եկեղեցիների եւ երեք Ուղղափառ Եկեղեցիների պետեր, էկումենիկ կառույցների ութ նախագահներ եւ գլխավոր քարտուղարներ, Ուղղափառ, Կաթոլիկ, Անգլիկան եւ Բողոքական Եկեղեցիների պատվիրակություններ, եկեղեցականներ Ռուանդայից եւ Դարֆուրից:
Արարողություններին կմասնակցեն նաեւ ներկայացուցիչներ աշխարհասփյուռ բոլոր հայոց թեմերից:
Ժողովին Գերագույն հոգեւոր խորհրդի անդամներն անդրադարձան ապրիլի 22-24-ը Հայաստանում եւ Մայր Աթոռում կազմակերպվելիք Սրբադասման արարողությանը եւ ոգեկոչման միջոցառումներին: Քննարկվեցին ապրիլի 22-ի Հսկման արարողության, ապրիլի 23-ի Ս. Պատարագի եւ Սրբադասման արարողության հետ կապված կազմակերպչական հարցեր, տեղեկություններ փոխանցվեցին սրբապատկերի եւ մասնատուփի պատրաստման, շարականի կանոնի բազմաձայնման գործընթացի մասին, ինչպես նաեւ հիշատակի այլ արարողություններին Հայ Եկեղեցու մասնակցության վերաբերյալ:

В апреле в Армению прибудут духовные лица из Руанды и Дарфура - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В мероприятиях, приуроченных к 100-летней годовщине Геноцида армян, 22-24 апреля примут участие 38 представителей Церквей, межцерковных и экуменических, а также межрелигиозных организаций.
Данный вопрос обсуждался на заседании Высшего духовного совета в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, который проходил в расширенном составе 24-26 февраля.
В числе ожидаемых гостей -8 председателей и генеральных секретарей экуменических организаций, делегации Православной, Католической, Англиканской и Протестантской церквей, духовные лица из Руанды и Дарфура.
Члены Высшего духовного совета в ходе совещания обсудили также предстоящую церемонию канонизации жертв Геноцида армян, которая состоится в Первопрестольном Эчмиадзине 22-24 апреля.