«Հայաստանը պարգեւատրում է խիզախներին» - Mediamax.am
Մեդիամաքսն անցած տարվա փետրվարին եւ հոկտեմբերին պատմել էր Հայաստանի բրենդավորման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին:
Հայաստանի բրենդինգի ռազմավարությունը մշակող աշխատանքային խումբն արդեն սահմանել է հիմնական գաղափարը եւ զարգացրել երկրի բրենդի ընդհանուր հայեցակարգը, որը խոստանում է ներկայացնել այս տարի:
Այս մասին իր «Հայաստանի բրենդինգը. ինչպես է ազգային բնավորությունը դառնում բրենդ-խորհրդանիշ» հոդվածում գրել է Հայաստանի բրենդավորման մրցունակ ռազմավարության եւ ծրագրի մշակման աշխատանքներով զբաղվող ամերիկյան GK Brand ընկերության տնօրեն Վազգեն Քալայջյանը:
Ձեզ ենք ներկայացնում Վազգեն Քալայջյանի հոդվածը՝ որոշակի կրճատումներով:
Այժմ, երբ «Հայաստանի բրենդավորման թիմը» (Armenia Country Branding team) ավարտում է իր մշակումները, բրենդի ստեղծման վերլուծական եւ ռազմավարական փուլերը, կենտրոնական տեղ է սկսում զբաղեցնել ստեղծագործական գործընթացը:
Մեր մշակումները աշխատանքի համար համոզիչ նյութերի «ոսկերակ» հայտնաբերեցին: Իրական խնդիրն է պարզել, թե Հայաստանի ազգային բազմաթիվ հատկանիշներից որն է շահագրգիռ հիմնական կողմերի եւ թիրախային լսարանի մոտ ավելի մեծ արձագանք առաջացնում:
Եվս մեկ կարեւոր գործոն է Հայաստանի բրենդը ներկայացնել մի շուկայում, որտեղ արդեն ճանաչված եւ գրավիչ բազմաթիվ բրենդներ կան. Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Բրազիլիան, Իսպանիան դրանցից ընդամենը մի քանիսն են:
Երկրորդ. տարածաշրջանային մրցակիցները, ինչպես օրինակ՝ Թուրքիան, Վրաստանը, Ռուսաստանը եւ հետխորհրդային այլ երկրներ, մրցակցում են նոր տպավորություններ փնտրող զբոսաշրջիկների եւ զարգացող շուկաներում ներդրողների ուշադրությունը գրավելու համար: Հայաստանին անհրաժեշտ է տարբերվել իր յուրահատուկ ակտիվների օգնությամբ, եւ ոչ թե օգտագործել հարեւանների հետ ընդհանրությունները:
Կենտրոնական գաղափարի սահմանումը
Մեր ստեղծագործական ուսումնասիրությունների առաջին քայլը կենտրոնական գաղափարի ընտրությունն է, որն առաջնային վարքի, սկզբունքների եւ պրագմատիկ մոտեցումների ձեւակերպումն է, համաձայն որոնց՝ բրենդը երկրի կողմից իր մոտեցումը կյանքի կոչելու ուղին է:
Հայաստանի դեպքում կենտրոնական գաղափարը մի քանի չափում ունի: Մի կողմից՝ այն ոգեշնչում է միտքը եւ սիրտը՝ ձգտելով նոր գիտելիքի վրա հիմնված հաջողության: Միեւնույն ժամանակ՝ պահպանում է մշակութային հարուստ ավանդույթները, ձգտում է ազգային ժամանակակից պետության հզորությանը:
Մեր թիմը այդ չափումներից յուրաքանչյուրը վերածել է Հայաստանի համար կոնկրետ բովանդակության: Երբ խոսքը մտքի ոգեշնչման մասին է, ապա, օրինակ, Հայաստանի բարդ պատմությունը, յուրօրինակ ճարտարապետությունը եւ շախմատային գերտերություն լինելը դառնում են ինտելեկտուալ ժառանգության բյուրեղացված օրինակներ:
Երբ սրտին ենք անդրադառնում, ապա Հայաստանի քրիստոնեական վաղ արմատները եւ ընտանեկան կյանքի շեշտադրումը դառնում են կոչ՝ հոգեւոր բավարարվածություն փնտրողների համար: Ի տարբերություն դրա՝ հաջողության ձգտման օրինակ է Հայաստանում աճող մասնավոր սեկտորը եւ տարածաշրջանում նոր շուկաներ փնտրող գլոբալ ընկերությունների ներկայությունը: Եվ իհարկե, նոր գիտելիքների կարեւորությունն ընդգծում է Հայաստանի մրցակցային առավելությունը բարձր տեխնոլոգիաների, գիտության եւ բժշկության ոլորտներում:
Այդուհանդերձ, ավանդույթները շարունակում են սերտորեն կապված մնալ հայ հասարակության կառուցվածքի հետ՝ հարսանիքներից եւ տոներից սկսած մինչեւ ազգային պարեր եւ խորհրդավոր ժամերգություններ:
Վերջին հաշվով, կենտրոնական գաղափարի յուրաքանչյուր բաղադրիչ օգնում է ձեւավորել Հայաստանի ներուժի մեծացմանը եւ այս ու հաջորդող տասնամյակներում հզորացմանն ուղղված ազգային ռազմավարություններ: Դա, իր հերթին, օգնում է կառավարել բրենդի միասնական հայեցակարգը:
Միասնական հայեցակարգի կիրառումը
Միասնական հայեցակարգը կոչված է մոտիվացնել սոցիալական շղթայի եւ կառավարական մարմինների յուրաքանչյուր օղակին՝  ուժերն ու ռեսուրսներն ուղղելու դեպի կենտրոնական գաղափարը:
«Երկրի բրենդավորման թիմը» Հայաստանի հայեցակարգն ամփոփել է մեկ պարզ նախադասությամբ. «Հայաստանը պարգեւատրում է խիզախներին» (Armenia rewards the bold).
Սա ընդամենը կարգախոս չէ: Այն ծառայում է որպես գաղափարի ոգի եւ կոչ է անում բոլորին համախմբվել եւ պաշտպանել Հայաստանի ազգային բրենդը:
Հայաստանի բրենդի արժեքները
Բրենդի արժեքներն օգնում են ձեւավորել վերաբերմունքն այն ամենի հանդեպ, ինչ անելու է երկիրը, որպեսզի ապրի իր բրենդին համապատասխան, ինչպես է դա իրականացնելու եւ ով է հանդես գալու որպես Հայաստանի «բրենդի դեսպան»: «Երկրի բրենդավորման թիմն» առանձնացրել է Հայաստանի բրենդի չորս արժեք:
1.    Ամեն ինչ պետք է ոգեշնչի՝ երկխոսություն սկսելու համար: Սա նշանակում է, որ հաղորդակցությունները պետք է հետաքրքրություն առաջացնեն, եւ հայկական տեսակետը պետք է արտահայտվի տարբեր կատեգորիաներում՝ նորաձեւությունից, երաժշտությունից եւ գիտությունից մինչեւ տնտեսական զարգացում: Որքան Հայաստանը տվյալ ժամանակի մշակութային միտումներին համահունչ լինի, այնքան բարձր կլինի երկրի վարկանիշը ավանդական եւ սոցիալական մեդիայում՝ մի կողմ թողնելով նույնիսկ բերնեբերան փոխանցվող դրական կարծիքը:
2.    Կարճաժամկետ քայլերը պետք է հանգեցնեն երկարաժամկետ արժեքի: Այս արժեքը բրենդը կձեւավորի երկարաժամկետ հեռանկարում, ինչպես նաեւ տարեցտարի կկարգավորի ներդրումների արժեքը եւ կիրականացնի պատասխանատու ծրագրավորում:
3.    Հաջողությունը խիզախների ուղեկիցն է: Վերադառնալով միասնական հայեցակարգին՝ բրենդի այս արժեքը վկայում է Հայաստանի տարբերությունների մասին եւ ոգեշնչում է՝ նորարարություն, յուրօրինակ մոտեցումներ, հեռատեսություն հանդես բերելու համար:
4.    Յուրաքանչյուր հարաբերություն նոր հնարավորություն է ընձեռում: Սա ամրապնդում է բրենդի հաճախորդակենտրոն փիլիսոփայությունը: Այն կարեւոր է տնտեսական աճի, մեծ ներուժով երկարաժամկետ գործընկերային հարաբերությունների զարգացման համար՝ ներդրումների կայուն վերադարձի նպատակով:
Մեծ գաղափարը. Հայաստանը՝ որպես հավերժ ոգեշնչման աղբյուր
Ինչպես վերը նշվեց, Հայաստանը բավական հարուստ պաշար ունի շահեկան բրենդ ստեղծելու համար: Նրանք, ովքեր կայցելեն՝ հայ ազգի փրկության պատմությանը ծանոթանալու համար, անպայման ոգեշնչված կհեռանան: Այնպես որ զարմանալի չէ, որ ոգեշնչումը բնորոշ է Հայաստանի բրենդի մատուցմանը:
Հայաստանի բրենդի մատուցման մասին հայտարարություն
Ձեւակերպված կենտրոնական գաղափարով, միասնական հայեցակարգով եւ արժեքներով՝ «երկրի բրենդավորման թիմը» պատրաստ է հաջորդ որոշիչ փուլին՝ Հայաստանի բրենդի մատուցման մասին հայտարարության ձեւակերպմանը, Հայաստանի մասին երկարաժամկետ եւ կարճաժամկետ ձեւաչափով «պատմելուն»:
«Հայաստանը ավանդույթների, նորարարության եւ անսասանության խորհրդանիշ է: Այնտեղ դեռեւս մշակութային եւ հոգեւոր կենդանի ժառանգությունը բախվում է անցյալին եւ ապագային: Հայաստանը տարբերվող երկիր է, քանի որ հարմարվելու, արարելու ունակությունը եւ գյուտարարությունը ազգային բնավորության մասն են կազմում: Անկախ նրանից, թե աշխարհի որ կետում եւ որ ժամանակահատվածում են ապրում, մարդիկ հաջողության են հասնում՝ իմանալով, որ միշտ լինելու են անզսպելի, կրքոտ ազգի մի մասնիկը: Այդպիսով՝ Հայաստանից ստացած տպավորությունները հավերժ են»:
Այնքան էլ հեշտ չէ այս մտքերը կրճատել՝ դարձնելով «հակիրճ ներկայացում» (elevator pitch), ինչպես շուկայագետներն են ասում, սակայն ահա այն, ինչ մշակել է «թիմը». «Հայաստանը հավերժ է: Մշակույթը զարգանում է ամենուրեք: Մարդիկ միավորվում են հավատի ու բարգավաճման նկատմամբ սիրո շուրջ: Անկախ նրանից, թե աշխարհի որ կետում եւ որ ժամանակահատվածում են ապրում, մարդիկ հաջողության են հասնում՝ իմանալով, որ միշտ լինելու են անզսպելի, կրքոտ ազգի մի մասնիկը»:
Հայաստանը որպես նախատիպ
Ստեղծագործական գործընթացի մեկ այլ արժեքավոր վարժություն է նկարագրության կրճատումը մինչեւ ամենատարրական եւ ոչ վերբալ ձեւի՝ մարդկային նախատիպի: Օրինակ՝ Հայր, Մայր, Իմաստուն, Հերոս, Հավերժ երիտասարդություն (Պիտեր Պեն): Սրանք բոլորը նախատիպային սիմվոլներ են: «Թիմը» եկավ այն եզրակացության, որ Հայաստանի համար գլխավոր նախատիպն է Արարիչը (Creator): Երկրորդական նախատիպը Հետազոտողն (Explorer) է:
Հենց այս նախատիպերի օգտին ծանրակշիռ ռացիոնալ փաստարկներ կան. հայերի՝ կառուցելու  (այդ պատճառով էլ՝արարող) եւ սովորելու (այդ պատճառով էլ՝ հետազոտող) հիմնարար ձգտումը թույլ է տվել պահպանել Հայ ազգը հազարամյակներ շարունակ: Ուստի այսօր կանգ առնելու պատճառ չկա:
Հայաստանը համաշխարհային համատեքստում
Չնայած զբոսաշրջիկների եւ բիզնեսի համար Հայաստանի ունեցած ամբողջ հմայքին՝ Հայաստանի «դեմքի» ստեղծումը երկրում կայուն զբոսաշրջության եւ տնտեսական զարգացման հաջողության բանալին է՝ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային ուժեղ մրցակիցներից տարբերվելու տեսանկյունից:
Այդ նպատակով մեր գիտնականներն իրականացրել են 80 երկրի բրենդինգի եւ զբոսաշրջային արշավների մրցակցային ուսումնասիրություն: Նրանք եկել են եզրահանգման, որ Հայաստանի բրենդի թեման պետք է արտահայտված լինի, ինչպես շուկայագետներն են ասում, «բարձր կարգի» նկարագրությամբ, ինչը նշանակում է, որ այն ավելի շատ զգացմունքներ կամ գաղափար է արտահայտում, քան «ֆիզիկական ակտիվներ», ինչպես օրինակ Եգիպտոսը՝ Նեղոսի ափին տեղակայված իր բուրգերով:
Այն նաեւ չպետք է կենտրոնանա էմոցիաների վրա, ինչպես աշխույժ Ջամայկան կամ գեղատեսիլ Իսպանիան, եւ չպետք է գործելու կոչ անի, ինչպես օրինակ ԱՄՆ-ն կամ Ֆրանսիան: Հաջորդ նկարագրությունը, որ Հայաստանի համար իմաստ չէր ունենա, մտերմությունն է, որն օգտագործում են Բելիզը կամ Բահամյան կղզիները:
Ավելի ուշ՝ այս տարվա ընթացքում, վերջնական բրենդը լոգոտիպի եւ կարգախոսի տեսքով կհրապարակվի զանգվածային լրատվամիջոցներում եւ կներդրվի շուկայում՝ փորձարկման նպատակով:

«Армения награждает отважных» - Mediamax.am
Рабочая группа по разработке стратегии брендинга Армении уже определила центральную идею и выработала единый концепт бренда страны, который обещает представить в этом году.
Об этом написал в своей статье «Брендинг Армении: как национальный характер становится бренд-иконой» Вазген Калайджян - директор американской компании GK Brand, занимающейся работами по разработке конкурентоспособной стратегии и программы брендирования Армении.
Представляем Вашему вниманию статью Вазгена Калайджяна с незначительными сокращениями.
Сейчас, когда «команда по брендированию Армении» (Armenia Country Branding team) заканчивает свои разработки, аналитические и стратегические фазы по построению бренда для Армении, центральное место начинает занимать творческий процесс.
Наши разработки обнаружили золотую жилу убедительных материалов для работы. Реальным вызовом является определить, какой из многочисленных национальных атрибутов Армении лучше резонирует с ключевыми заинтересованными сторонами и целевыми аудиториями.
Еще одним важным фактором является запуск бренда Армении на рынке, где уже существует множество признанных и притягательных брендов - Великобритания, Франция, Бразилия, Испания лишь некоторые из них.
Во-вторых, региональные конкуренты, такие как Турция, Грузия, Россия и другие постсоветские государства соперничают за внимание туристов, ищущих новых впечатлений, и инвесторов на развивающихся рынках. Армении необходимо выделяться в силу своих уникальных активов, а не использовать какие-либо сходства с соседями.
Определение центральной идеи
Первым шагом в наших творческих исследованиях является установление центральной идеи, которая является артикуляцией первичных поведений, принципов и прагматических подходов, согласно которым бренд является путем реализации страной своего видения.
В случае Армении, центральная идея имеет несколько измерений. С одной стороны, она вдохновляет разум и сердце, преследуя успех, основанный на новых знаниях. В то же время, сохраняет богатые культурные традиции, стремится к величию современного национального государства.
Наша команда перевела каждое из этих измерений в конкретное для Армении содержание. Когда дело касается вдохновения для разума, то, к примеру, сложная история Армении, своеобразная архитектура и мировое доминирование в шахматах являются кристализованными примерами интеллектуального наследия.
Когда мы говорим об обращении к сердцу, ранние христианские корни Армении и акцент на семейной жизни являются призывом к тем, кто ищет духовного удовлетворения. В отличие от этого, стремление к успеху предлагается растущим предпринимательским сектором Армении и наличием глобальных компаний, ищущих новые рынки в регионе. И, конечно, акцент на новых знаниях подчеркивает конкурентное преимущество Армении в высоких технологиях, науке и медицине. Тем не менее, традиция продолжает оставаться неразрывно вплетенной в структуру армянского общества - от праздников и свадеб до народных танцев и мистических песнопений.
В конечном счете, каждый компонент центральной идеи помогает информировать национальные стратегии по повышению потенциала Армении для величия в этом десятилетии и после. Это, в свою очередь, помогает управлять единой концепцией бренда.
Единый концепт в действии
Единый концепт работает для того, чтобы мотивировать каждого в социальной цепочке и правительственных органах для фокусирования их усилий и ресурсов на центральной идее. Для Армении «команда по брендированию страны» объединила концепцию в одно простое предложение: «Армения награждает отважных» (Armenia rewards the bold). Это не слоган или лозунг. Это служит в качестве духа, стоящего за идеей, тем самым призывая всех сплотиться и отстаивать национальный бренд Армении.
Ценности бренда Армении
Ценности бренда помогают сформировать отношение относительно того, что будет делать страна, чтобы жить в соответствии со своим брендом, как она будет это делать и кто будет служить в качестве «послов бренда» Армении. «Команда по брендированию страны» определила четыре ценности бренда для Армении.
1.    Все должно вдохновлять на разговор. Это означает, что коммуникации должны вызывать любопытство, вовлеченность, и армянская точка зрения должна высказываться в различных категориях - от моды, музыки и науки до экономического развития. Чем более релевантной будет Армения для культурных тенденций данного времени, тем выше будет профиль страны в традиционных и социальных медиа, не говоря уже о положительной характеристике, передаваемой из уст в уста.
2.    Кратковременные действия должны вести к долговременной ценности. Эта ценность будет строить бренд в долгосрочной перспективе, а также регулировать ценность инвестиций из года в год и формировать ответственное планирование.
3.    Удача сопутствует смелым. Возвращаясь к единому концепту, эта ценность бренда говорит о точках различий Армении и вдохновляет на инновации, видение и оригинальность.
4.    Каждые отношения – это возможность. Это закрепляет бренд в клиенто-ориентированной философии. Это важно для экономического роста, культивирования долгосрочных партнерских отношений с большим потенциалом для устойчивого возвращения инвестиций.
Большая идея: Армения как вечный источник вдохновения
Как уже упоминалось выше, у Армении существует достаточно богатого материала для создания выигрышного бренда. Те, кто придут, чтобы узнать об армянской истории выживания, неизменно уйдут действительно вдохновленными. Так что не удивительно, что вдохновение присуще для позиционирования бренда Армении.
Заявление о позиционировании бренда Армении
Со сформулированной центральной идеей, единым концептом, ценностями бренда и большой идеей, «команда по брендированию страны» готова к следующей критической стадии: формулирование заявления о позиционировании бренда Армении, «повествования» об Армении в долгосрочной и краткосрочной форме.
«Армения – это символ традиций, инноваций и непоколебимости. Это место, в котором трепещущее культурное и духовное наследие сталкивается с прошлым и будущим. Это страна, которая выделяется, поскольку способность адаптироваться, создавать и изобретать являются частью национального характера. Независимо от того, в какой точке мира или в каком моменте времени они находятся, люди преуспевают, зная, что они всегда будут частью неукротимой, страстной нации. Таким образом, впечатление от Армении будет длиться вечно».
Сократить эти мысли до того, что маркетологи называют «короткой презентацией» (elevator pitch) нелегко, но вот то, что сумела выработала «команда»: «Армения - вечна. Культура процветает везде. Люди объединяются верой и любовью к процветанию. Независимо от того, в какой точке мира или в каком моменте времени они находятся, люди преуспевают, зная, что они являются частью неукротимой, страстной нации».
Армения как архетип
Другое стоящее упражнение в творческом процессе - уменьшение «повествования» в его самой элементарной и невербальной форме: человеческий архетип. Например, Отец, Мать, Мудрец, Герой, Вечная молодость (Питер Пэн) - все это архетипические символы. «Команда» пришла к заключению, что для Армении, главным архетипом является Творец (Creator). Вторичным архетипом - Исследователь (Explorer).
Существуют веские рациональные доводы в пользу именно этих архетипов: квинтэссенциальное армянское стремление строить (поэтому создавать) и учиться (поэтому исследовать) позволило сохранить Армянскую Нацию в течение тысячелетий. Поэтому сегодня нет причин останавливаться.
Армения в мировом контексте
Несмотря на все очарование, которое представляет Армения для путешественников и бизнеса, создание «лица» Армении для выделения в толпе как региональных, так и международных грозных конкурентов, является ключом к успешному запуску фирменного туризма и кампании по экономическому развитию для Армении.
Для этого, наши ученые провели конкурентное исследование брендинга и туристических кампаний 80 стран. Они пришли к выводу, что тема бренда Армении должна быть выражена, как это называют маркетологи дискриптором «высокого порядка», что означает, что она будет выражать скорее чувство или идею, а не «физические активы», как, например, Египет с его пирамидами вдоль Нила. Она также не должна сосредоточиться на эмоциях, таких как живая Ямайка или красочная Испания, или на призыве к действию, как, к примеру, США и Франция. Другим дескриптором, который не имел бы смысла для Армении, является близость, которая используется Белизом и на Багамских островах.
Позднее в этом году финальный бренд в виде логотипа и слогана будет опубликован в средствах массовой информации и запущен на рынке для испытаний.