«Հայաստանը պարգեւատրում է խիզախներին» - Mediamax.am
Մեդիամաքսն անցած տարվա փետրվարին եւ հոկտեմբերին պատմել էր Հայաստանի բրենդավորման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին:
Հայաստանի բրենդինգի ռազմավարությունը մշակող աշխատանքային խումբն արդեն սահմանել է հիմնական գաղափարը եւ զարգացրել երկրի բրենդի ընդհանուր հայեցակարգը, որը խոստանում է ներկայացնել այս տարի:
Այս մասին իր «Հայաստանի բրենդինգը. ինչպես է ազգային բնավորությունը դառնում բրենդ-խորհրդանիշ» հոդվածում գրել է Հայաստանի բրենդավորման մրցունակ ռազմավարության եւ ծրագրի մշակման աշխատանքներով զբաղվող ամերիկյան GK Brand ընկերության տնօրեն Վազգեն Քալայջյանը:
Ձեզ ենք ներկայացնում Վազգեն Քալայջյանի հոդվածը՝ որոշակի կրճատումներով:
Այժմ, երբ «Հայաստանի բրենդավորման թիմը» (Armenia Country Branding team) ավարտում է իր մշակումները, բրենդի ստեղծման վերլուծական եւ ռազմավարական փուլերը, կենտրոնական տեղ է սկսում զբաղեցնել ստեղծագործական գործընթացը:
Մեր մշակումները աշխատանքի համար համոզիչ նյութերի «ոսկերակ» հայտնաբերեցին: Իրական խնդիրն է պարզել, թե Հայաստանի ազգային բազմաթիվ հատկանիշներից որն է շահագրգիռ հիմնական կողմերի եւ թիրախային լսարանի մոտ ավելի մեծ արձագանք առաջացնում:
Եվս մեկ կարեւոր գործոն է Հայաստանի բրենդը ներկայացնել մի շուկայում, որտեղ արդեն ճանաչված եւ գրավիչ բազմաթիվ բրենդներ կան. Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Բրազիլիան, Իսպանիան դրանցից ընդամենը մի քանիսն են:
Երկրորդ. տարածաշրջանային մրցակիցները, ինչպես օրինակ՝ Թուրքիան, Վրաստանը, Ռուսաստանը եւ հետխորհրդային այլ երկրներ, մրցակցում են նոր տպավորություններ փնտրող զբոսաշրջիկների եւ զարգացող շուկաներում ներդրողների ուշադրությունը գրավելու համար: Հայաստանին անհրաժեշտ է տարբերվել իր յուրահատուկ ակտիվների օգնությամբ, եւ ոչ թե օգտագործել հարեւանների հետ ընդհանրությունները:
Կենտրոնական գաղափարի սահմանումը
Մեր ստեղծագործական ուսումնասիրությունների առաջին քայլը կենտրոնական գաղափարի ընտրությունն է, որն առաջնային վարքի, սկզբունքների եւ պրագմատիկ մոտեցումների ձեւակերպումն է, համաձայն որոնց՝ բրենդը երկրի կողմից իր մոտեցումը կյանքի կոչելու ուղին է:
Հայաստանի դեպքում կենտրոնական գաղափարը մի քանի չափում ունի: Մի կողմից՝ այն ոգեշնչում է միտքը եւ սիրտը՝ ձգտելով նոր գիտելիքի վրա հիմնված հաջողության: Միեւնույն ժամանակ՝ պահպանում է մշակութային հարուստ ավանդույթները, ձգտում է ազգային ժամանակակից պետության հզորությանը:
Մեր թիմը այդ չափումներից յուրաքանչյուրը վերածել է Հայաստանի համար կոնկրետ բովանդակության: Երբ խոսքը մտքի ոգեշնչման մասին է, ապա, օրինակ, Հայաստանի բարդ պատմությունը, յուրօրինակ ճարտարապետությունը եւ շախմատային գերտերություն լինելը դառնում են ինտելեկտուալ ժառանգության բյուրեղացված օրինակներ:
Երբ սրտին ենք անդրադառնում, ապա Հայաստանի քրիստոնեական վաղ արմատները եւ ընտանեկան կյանքի շեշտադրումը դառնում են կոչ՝ հոգեւոր բավարարվածություն փնտրողների համար: Ի տարբերություն դրա՝ հաջողության ձգտման օրինակ է Հայաստանում աճող մասնավոր սեկտորը եւ տարածաշրջանում նոր շուկաներ փնտրող գլոբալ ընկերությունների ներկայությունը: Եվ իհարկե, նոր գիտելիքների կարեւորությունն ընդգծում է Հայաստանի մրցակցային առավելությունը բարձր տեխնոլոգիաների, գիտության եւ բժշկության ոլորտներում:
Այդուհանդերձ, ավանդույթները շարունակում են սերտորեն կապված մնալ հայ հասարակության կառուցվածքի հետ՝ հարսանիքներից եւ տոներից սկսած մինչեւ ազգային պարեր եւ խորհրդավոր ժամերգություններ:
Վերջին հաշվով, կենտրոնական գաղափարի յուրաքանչյուր բաղադրիչ օգնում է ձեւավորել Հայաստանի ներուժի մեծացմանը եւ այս ու հաջորդող տասնամյակներում հզորացմանն ուղղված ազգային ռազմավարություններ: Դա, իր հերթին, օգնում է կառավարել բրենդի միասնական հայեցակարգը:
Միասնական հայեցակարգի կիրառումը
Միասնական հայեցակարգը կոչված է մոտիվացնել սոցիալական շղթայի եւ կառավարական մարմինների յուրաքանչյուր օղակին՝  ուժերն ու ռեսուրսներն ուղղելու դեպի կենտրոնական գաղափարը:
«Երկրի բրենդավորման թիմը» Հայաստանի հայեցակարգն ամփոփել է մեկ պարզ նախադասությամբ. «Հայաստանը պարգեւատրում է խիզախներին» (Armenia rewards the bold).
Սա ընդամենը կարգախոս չէ: Այն ծառայում է որպես գաղափարի ոգի եւ կոչ է անում բոլորին համախմբվել եւ պաշտպանել Հայաստանի ազգային բրենդը:
Հայաստանի բրենդի արժեքները
Բրենդի արժեքներն օգնում են ձեւավորել վերաբերմունքն այն ամենի հանդեպ, ինչ անելու է երկիրը, որպեսզի ապրի իր բրենդին համապատասխան, ինչպես է դա իրականացնելու եւ ով է հանդես գալու որպես Հայաստանի «բրենդի դեսպան»: «Երկրի բրենդավորման թիմն» առանձնացրել է Հայաստանի բրենդի չորս արժեք:
1.    Ամեն ինչ պետք է ոգեշնչի՝ երկխոսություն սկսելու համար: Սա նշանակում է, որ հաղորդակցությունները պետք է հետաքրքրություն առաջացնեն, եւ հայկական տեսակետը պետք է արտահայտվի տարբեր կատեգորիաներում՝ նորաձեւությունից, երաժշտությունից եւ գիտությունից մինչեւ տնտեսական զարգացում: Որքան Հայաստանը տվյալ ժամանակի մշակութային միտումներին համահունչ լինի, այնքան բարձր կլինի երկրի վարկանիշը ավանդական եւ սոցիալական մեդիայում՝ մի կողմ թողնելով նույնիսկ բերնեբերան փոխանցվող դրական կարծիքը:
2.    Կարճաժամկետ քայլերը պետք է հանգեցնեն երկարաժամկետ արժեքի: Այս արժեքը բրենդը կձեւավորի երկարաժամկետ հեռանկարում, ինչպես նաեւ տարեցտարի կկարգավորի ներդրումների արժեքը եւ կիրականացնի պատասխանատու ծրագրավորում:
3.    Հաջողությունը խիզախների ուղեկիցն է: Վերադառնալով միասնական հայեցակարգին՝ բրենդի այս արժեքը վկայում է Հայաստանի տարբերությունների մասին եւ ոգեշնչում է՝ նորարարություն, յուրօրինակ մոտեցումներ, հեռատեսություն հանդես բերելու համար:
4.    Յուրաքանչյուր հարաբերություն նոր հնարավորություն է ընձեռում: Սա ամրապնդում է բրենդի հաճախորդակենտրոն փիլիսոփայությունը: Այն կարեւոր է տնտեսական աճի, մեծ ներուժով երկարաժամկետ գործընկերային հարաբերությունների զարգացման համար՝ ներդրումների կայուն վերադարձի նպատակով:
Մեծ գաղափարը. Հայաստանը՝ որպես հավերժ ոգեշնչման աղբյուր
Ինչպես վերը նշվեց, Հայաստանը բավական հարուստ պաշար ունի շահեկան բրենդ ստեղծելու համար: Նրանք, ովքեր կայցելեն՝ հայ ազգի փրկության պատմությանը ծանոթանալու համար, անպայման ոգեշնչված կհեռանան: Այնպես որ զարմանալի չէ, որ ոգեշնչումը բնորոշ է Հայաստանի բրենդի մատուցմանը:
Հայաստանի բրենդի մատուցման մասին հայտարարություն
Ձեւակերպված կենտրոնական գաղափարով, միասնական հայեցակարգով եւ արժեքներով՝ «երկրի բրենդավորման թիմը» պատրաստ է հաջորդ որոշիչ փուլին՝ Հայաստանի բրենդի մատուցման մասին հայտարարության ձեւակերպմանը, Հայաստանի մասին երկարաժամկետ եւ կարճաժամկետ ձեւաչափով «պատմելուն»:
«Հայաստանը ավանդույթների, նորարարության եւ անսասանության խորհրդանիշ է: Այնտեղ դեռեւս մշակութային եւ հոգեւոր կենդանի ժառանգությունը բախվում է անցյալին եւ ապագային: Հայաստանը տարբերվող երկիր է, քանի որ հարմարվելու, արարելու ունակությունը եւ գյուտարարությունը ազգային բնավորության մասն են կազմում: Անկախ նրանից, թե աշխարհի որ կետում եւ որ ժամանակահատվածում են ապրում, մարդիկ հաջողության են հասնում՝ իմանալով, որ միշտ լինելու են անզսպելի, կրքոտ ազգի մի մասնիկը: Այդպիսով՝ Հայաստանից ստացած տպավորությունները հավերժ են»:
Այնքան էլ հեշտ չէ այս մտքերը կրճատել՝ դարձնելով «հակիրճ ներկայացում» (elevator pitch), ինչպես շուկայագետներն են ասում, սակայն ահա այն, ինչ մշակել է «թիմը». «Հայաստանը հավերժ է: Մշակույթը զարգանում է ամենուրեք: Մարդիկ միավորվում են հավատի ու բարգավաճման նկատմամբ սիրո շուրջ: Անկախ նրանից, թե աշխարհի որ կետում եւ որ ժամանակահատվածում են ապրում, մարդիկ հաջողության են հասնում՝ իմանալով, որ միշտ լինելու են անզսպելի, կրքոտ ազգի մի մասնիկը»:
Հայաստանը որպես նախատիպ
Ստեղծագործական գործընթացի մեկ այլ արժեքավոր վարժություն է նկարագրության կրճատումը մինչեւ ամենատարրական եւ ոչ վերբալ ձեւի՝ մարդկային նախատիպի: Օրինակ՝ Հայր, Մայր, Իմաստուն, Հերոս, Հավերժ երիտասարդություն (Պիտեր Պեն): Սրանք բոլորը նախատիպային սիմվոլներ են: «Թիմը» եկավ այն եզրակացության, որ Հայաստանի համար գլխավոր նախատիպն է Արարիչը (Creator): Երկրորդական նախատիպը Հետազոտողն (Explorer) է:
Հենց այս նախատիպերի օգտին ծանրակշիռ ռացիոնալ փաստարկներ կան. հայերի՝ կառուցելու  (այդ պատճառով էլ՝արարող) եւ սովորելու (այդ պատճառով էլ՝ հետազոտող) հիմնարար ձգտումը թույլ է տվել պահպանել Հայ ազգը հազարամյակներ շարունակ: Ուստի այսօր կանգ առնելու պատճառ չկա:
Հայաստանը համաշխարհային համատեքստում
Չնայած զբոսաշրջիկների եւ բիզնեսի համար Հայաստանի ունեցած ամբողջ հմայքին՝ Հայաստանի «դեմքի» ստեղծումը երկրում կայուն զբոսաշրջության եւ տնտեսական զարգացման հաջողության բանալին է՝ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային ուժեղ մրցակիցներից տարբերվելու տեսանկյունից:
Այդ նպատակով մեր գիտնականներն իրականացրել են 80 երկրի բրենդինգի եւ զբոսաշրջային արշավների մրցակցային ուսումնասիրություն: Նրանք եկել են եզրահանգման, որ Հայաստանի բրենդի թեման պետք է արտահայտված լինի, ինչպես շուկայագետներն են ասում, «բարձր կարգի» նկարագրությամբ, ինչը նշանակում է, որ այն ավելի շատ զգացմունքներ կամ գաղափար է արտահայտում, քան «ֆիզիկական ակտիվներ», ինչպես օրինակ Եգիպտոսը՝ Նեղոսի ափին տեղակայված իր բուրգերով:
Այն նաեւ չպետք է կենտրոնանա էմոցիաների վրա, ինչպես աշխույժ Ջամայկան կամ գեղատեսիլ Իսպանիան, եւ չպետք է գործելու կոչ անի, ինչպես օրինակ ԱՄՆ-ն կամ Ֆրանսիան: Հաջորդ նկարագրությունը, որ Հայաստանի համար իմաստ չէր ունենա, մտերմությունն է, որն օգտագործում են Բելիզը կամ Բահամյան կղզիները:
Ավելի ուշ՝ այս տարվա ընթացքում, վերջնական բրենդը լոգոտիպի եւ կարգախոսի տեսքով կհրապարակվի զանգվածային լրատվամիջոցներում եւ կներդրվի շուկայում՝ փորձարկման նպատակով:

“Armenia rewards the bold” - Mediamax.am
The task force developing Armenia’s branding strategy has already defined the main idea and has devised the overall concept of the country’s branding and promises to introduce it this year.
Vasken Kalayjian, CEO of GK Brand developing Armenia’s competitive branding strategy and program, wrote about it in his “Country Branding Armenia: How National Character Becomes a Brand Icon” article.
We present passages from Vasken Kalayjian’s article:
Now that the Armenia Country Branding team has completed the discovery, analytic and strategic phases of building a brand for Armenia, it is working full speed ahead to put a face on it. This is where the creative process takes center stage.
However daunting this may sound, our discovery phase has uncovered a goldmine of compelling material to work with. The real challenge is to identify which of Armenia’s many national attributes best resonate with key stakeholders and primary audiences.
Another important factor is launching Armenia’s brand in a marketplace that abounds with mature country brands that enjoy high recognition and popular appeal—the likes of Great Britain, France, Brazil and Spain, to name but a few.
Secondarily, regional competitors, such as Turkey, Georgia, Russia and other post-soviet states are vying for the attentions of travelers seeking new experiences and investors scouting for emerging growth markets. Armenia needs to stand out by virtue of its unique assets rather than leverage any similarities to its neighbors.
Defining the central idea
The first step in our creative exploratory is establishing the central idea. This is the articulation of the primary behaviors, principles and pragmatic approaches that keep a country brand on course in realizing its vision.
In the case of Armenia, the central idea has several crosscurrents running through it. At once, it inspires the mind and the heart, yet it pursues success based on new knowledge. At the same time, it preserves rich cultural traditions as it aspires to greatness as a modern nation state.
The Country Brand team has translated each of these dimensions into concrete proof points for Armenia. When it comes to inspiring the mind, for example, Armenia’s complex history, ingenious architecture and world domination in chess are crystalizing examples of the intellectual legacy that drives Armenian innovation and invention.
As for speaking to the heart, Armenia’s early Christian roots and emphasis on family life appeal to those seeking spiritual fulfillment or, for Diaspora Armenians, the emotional tug of ancestry and identity. In contrast, the pursuit of success is suggested by Armenia’s growing entrepreneurial sector and the presence of global companies seeking new markets in the region. And, surely, the emphasis on new knowledge has sharpened Armenia’s competitive edge in high tech, science and medicine. Yet tradition remains intricately woven into the fabric of Armenian society—from holidays and weddings to folk dances and mystical chants.
Ultimately, each component of the central idea helps inform national strategies for raising Armenia’s potential for greatness in this decade and beyond. This, in turn, helps drive the unifying concept for the brand.
The unifying concept in action
The unifying concept works to motivate everyone up and down the chain of society and ranks of government to keep strategies, efforts and resources focused on the central idea. For Armenia, the Country Branding team has put the unifying concept into one simple sentence: Armenia rewards the bold. This is not a slogan or tagline. It serves as the spirit behind the idea, thereby urging everyone to rally behind and uphold Armenia’s national brand.
Armenia’s brand values
Brand values helps shape attitudes about what the country will do to live up to its brand, how it will do it and who will serve as Armenia’s “brand ambassadors”. The Country Branding team has identified four brand values for Armenia.
1.    Everything should inspire a conversation. That means that communications should spark curiosity, engagement, and insert the Armenian point of view across a variety of categories, from fashion, music and science to economic development. The more relevant Armenia can be to cultural trends of the time, the higher its profile in traditional and social media, not to mention positive word of mouth.
2.    Take short-term actions that lead to long-term value. This value will build brand equity over the long term, as well as compound the value of investment year over year and formalize responsible planning.
3.    Fortune favors the bold. Linking back to the unifying concept, this brand value speaks to Armenia’s points of difference and inspires innovation, vision and originality.
4.    Every relationship is an opportunity. This enshrines the brand in a customer-centric philosophy. For economic growth, cultivating long term partnerships with high potential for a steady return on investment makes sense. For tourists, it means not just thinking about the guest’s first visit, but the next one.
The big-idea: Armenia is an eternal source of inspiration
As mentioned earlier, Armenia has abundant material from which to build a winning brand. But for those who come to know the Armenian story of survival and transcendence invariably come away truly inspired. So it’s no wonder that inspiration is intrinsic to Armenia’s brand positioning.
Armenia’s brand positioning statement
With the central idea, unifying concept, brand values and big idea in place, the Country Branding Team is ready for the next critical step: formulating the brand positioning statement—the master “narrative” about Armenia, both in long and short form.
“Armenia is a symbol of tradition, innovation and perseverance. It’s a place in which a vibrant cultural and spiritual heritage bridge past and future. It’s a country that excels because the ability to adapt, create and invent are part of the national character. And no matter where on earth or at what point in time, the people thrive knowing they will always be a part of an irrepressible, passionate nation. Thus, the impression of Armenia is eternal.”
Condensing these thoughts down to what marketers call the “elevator pitch” isn’t easy, but here is what the team was able to boil it down to: “Armenia is eternal. Culture thrives everywhere. The people are united by faith and a passion for prosperity. No matter where on earth or at what point in time, the people thrive knowing they are part of an irrepressible, passionate nation.”
Armenia as archetype
Another worthy exercise in the creative process is to reduce the “narrative” to its most elemental and nonverbal form: a human archetype. For example, Father, Mother, Sage, Hero, Eternal Youth (Peter Pan) are all archetypical characters. For Armenia, the team concluded that its primary archetype is the Creator. Its secondary archetype is Explorer.
The rationales for these archetypes are powerful: the quintessential Armenian driveto build (therefore create) and to learn (therefore explore) has served the Armenian Nation well for millennia. There’s no reason to stop now.
Armenia in the world context
Despite all the allure that Armenia holds for travelers and businesses, making Armenia’s “face” stand out in a crowd of formidable competitors, both regionally and internationally, is key to a successful launch of a branded tourism and economic development campaign for Armenia.
To this end, our researchers have conducted a competitive audit of branding and tourism campaigns for 80 countries. They concluded that Armenia’s brand theme should be expressed as what marketers call a “high-order” descriptor, meaning that it would express a feeling or idea, rather than “physical assets”, such as Egypt has, with its pyramids along the Nile. Nor should it focus on emotion, such as lively Jamaica and colorful Spain, nor as a call to action, such as the USA and France. Another descriptor that wouldn’t make sense for Armenia is proximity, which is used by Belize and the Bahamas.
Later this year, the final execution of that brand in the form of a logo and tagline will be unveiled in the media and launched in marketplace for all to experience for themselves. Stay tuned.