Ռուբեն Վարդանյան եւ Էլի Վիզել. Արթնացնելով հիշողությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: Աֆրիկայում Բոկո Հարամի, Աֆղանստանում Տալիբանի եւ Մերձավոր Արեւելքում «Իսլամական պետություն» խմբավորման կողմից իրականացվող վայրագությունները եւս մեկ անգամ վկայում են, որ 21-րդ դարում մարդկությունն ավելի հաճախ, քան երբեւէ ականատես է դառնում մարդու իրավունքների եւ արժանապատվության ոտնահարման:
Այսպես է սկսվում ամերիկյան հեղինակավոր The Huffington Post պարբերականում 100 Lives նախագիծի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի եւ Նոբելյան մրցանակակիր, Աուշվից ճամբարում իր հարազատներին կորցրած Էլի Վիզելի հեղինակած «Արթնացնել հիշողությունը, որպեսզի այն ծառայի մեզ» վերտառությամբ համատեղ հոդվածը
Հոդվածում հեղինակները ներկայացնում են 100 Lives նախագծի հիմնական գաղափարախոսությունն ու նպատակները: Նախաձեռնության մեկնարկը տրվել է մարտի 10-ին Նյու Յորքում:
«20-րդ դարաշրջանի առաջին ցեղասպանության՝ հայերի հանդեպ Օսմանյան կայսրության իրականացրած ոճիրի 100-րդ տարելիցին, մենք միավորվել ենք՝ ասելու՝ ժամանակն է, որպեսզի մենք ճանաչենք անցյալում եւ ներկայում մեր շուրջ կատարվող մարդկային տառապանքները, եւ հետեւողականորեն եւ հանրային ձեւով  կանխենք այս բռնարարքներն ու դրանց հեղինակների գործողությունները: Անգամ այսօր, երբ քաղաքական գործիչները, հասարակություններն ակտիվ քննարկում են  մարդու հիմնարար իրավունքի՝ կյանքի իրավունքի, պաշտպանության ուղղությամբ գործողությունները, մենք պարտավոր ենք զբաղեցնել կենտրոնական դեր այդ միջազգային քննարկումներում, դասեր քաղել անցյալի հրեշավոր վայրագություններից՝ ողջունելով նրանց, ովքեր բռնության եւ չարիքի փոխարեն ընտրեցին բարին եւ մարդկայինը»,- գրել են Ռուբեն Վարդանյանն ու Էլի Վիզելը:
Հոդվածի հեղինակները նշել են, որ Ցեղասպանություն վերապրած հայերի, հրեաների, ռուանդացիների, սուդանցիների դաժան պատմությունները պետք է դաս լինեն մարդկության համար՝ «ո՛չ մի ժամանակաշրջան, ո՛չ մի տարածաշրջան, ո՛չ մի կրոն ապահովագրված չէ, որ այս կամ այն քաղաքական, հասարակական ուժը կարող է հարեւանից վերածվել ոճրագործի»:
100 Lives նախագծի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը եւ Էլի Վիզելը հիշեցրել են, որ անցյալում եւ ներկայում աշխարհի տարբեր հատվածներում մարդկության հանդեպ վայրագությունների անտեսումը թույլատրում է նման ոճրագործությունների կրկնությունը:
«Մեր նոր՝ 100 Lives նախաձեռնությունը ներդրում է հանրային իրազեկության բարձրացման եւ խոցելի խմբերին պաշտպանելու համաշխարհային ջանքերին՝ խրախուսելու նրանց, ովքեր հավատարիմ են համամարդկային այս նպատակին: Ցեղասպանության տարելիցը իմաստ է ստանում միայն այն ժամանակ, երբ մենք հավաքական կերպով աշխատում ենք՝ շնորհակալություն հայտնելու նրանց, ովքեր ընդդիմացել եւ պայքարել են այն ժամանակ, ինչպես նաեւ նրանց, ովքեր պայքարում են հիմա: Մենք հարգելու եւ սատարելու ենք նրանց՝ ոչ միայն արտահայտելով մեր երախտագիտությունը, այլեւ միանալով նրանց պայքարին»,- ասված է հոդվածում:

Elie Wiesel and Ruben Vardanyan
Yerevan /Mediamax/. The repeated brutalities committed by Boko Haram in Africa, the Taliban in Afghanistan and the Islamic State throughout the Middle East prove that the 21st century is experiencing violations of human rights and dignity at a pace faster than ever before.
It’s the introduction of the joint article published on prestigious American Huffington Post titled “Induce Memory to Serve Us” authored by Co-Founder of 100 LIVES initiative Ruben Vardanyan and Nobel Laureate Elie Wiesel, who lost his family in Auschwitz concentration camp.
The article presents the main ideology and objectives of 100 LIVES initiative. The initiative was launched in New York on March 10.
“We have come together on the centenary of the modern era's first genocide – a crime committed by the Ottoman government against its own Armenian population – to say that it’s time we own the human suffering in our midst, both past and present, and to act to restrain such violence as consistently and publicly as the perpetrators. Even as politicians and societies debate actions to protect man's basic right to life, the rest of us can – we would say must – take center stage in international discourse, harness the hard lessons of past atrocities, and take pride in our ability to overcome, to thrive and to salute those who have chosen goodness and humanity over violence and evil,” wrote Ruben Vardanyan and Elie Wiesel.
The authors of the article noted that the tortured tales of genocide surviving Armenians, Jews, Rwandans and the people of Sudan should teach us that “no period of time, no region and no religion are immune to the political and social forces which can transform neighbors into perpetrators.”
Co-Founder of 100 LIVES initiative Ruben Vardanyan and Elie Wiesel recalled that forgetting man's past atrocities or ignoring those happening, now, today, in too many places around the world, is both callous and short-sighted, because it permits violence to happen again.
“Our new 100 Lives initiative will recognize and amplify the acts of redemption and salvation by people anywhere. Every year, 100 Lives will bestow a global humanitarian award -- The Aurora Prize for Awakening Humanity – of USD 1 million. This initiative and the grant will contribute to the global efforts to raise public consciousness and encourage action to protect the most vulnerable, by rewarding those whose work demonstrates a commitment to that goal. An anniversary of a genocide will have meaning only if we collectively work to thank those who resisted and fought back then, as well as those who withstand and fight back now. We will honor and support them, not just by thanking them but also by joining them,” reads the article.