Ռուբեն Վարդանյան եւ Էլի Վիզել. Արթնացնելով հիշողությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: Աֆրիկայում Բոկո Հարամի, Աֆղանստանում Տալիբանի եւ Մերձավոր Արեւելքում «Իսլամական պետություն» խմբավորման կողմից իրականացվող վայրագությունները եւս մեկ անգամ վկայում են, որ 21-րդ դարում մարդկությունն ավելի հաճախ, քան երբեւէ ականատես է դառնում մարդու իրավունքների եւ արժանապատվության ոտնահարման:
Այսպես է սկսվում ամերիկյան հեղինակավոր The Huffington Post պարբերականում 100 Lives նախագիծի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի եւ Նոբելյան մրցանակակիր, Աուշվից ճամբարում իր հարազատներին կորցրած Էլի Վիզելի հեղինակած «Արթնացնել հիշողությունը, որպեսզի այն ծառայի մեզ» վերտառությամբ համատեղ հոդվածը
Հոդվածում հեղինակները ներկայացնում են 100 Lives նախագծի հիմնական գաղափարախոսությունն ու նպատակները: Նախաձեռնության մեկնարկը տրվել է մարտի 10-ին Նյու Յորքում:
«20-րդ դարաշրջանի առաջին ցեղասպանության՝ հայերի հանդեպ Օսմանյան կայսրության իրականացրած ոճիրի 100-րդ տարելիցին, մենք միավորվել ենք՝ ասելու՝ ժամանակն է, որպեսզի մենք ճանաչենք անցյալում եւ ներկայում մեր շուրջ կատարվող մարդկային տառապանքները, եւ հետեւողականորեն եւ հանրային ձեւով  կանխենք այս բռնարարքներն ու դրանց հեղինակների գործողությունները: Անգամ այսօր, երբ քաղաքական գործիչները, հասարակություններն ակտիվ քննարկում են  մարդու հիմնարար իրավունքի՝ կյանքի իրավունքի, պաշտպանության ուղղությամբ գործողությունները, մենք պարտավոր ենք զբաղեցնել կենտրոնական դեր այդ միջազգային քննարկումներում, դասեր քաղել անցյալի հրեշավոր վայրագություններից՝ ողջունելով նրանց, ովքեր բռնության եւ չարիքի փոխարեն ընտրեցին բարին եւ մարդկայինը»,- գրել են Ռուբեն Վարդանյանն ու Էլի Վիզելը:
Հոդվածի հեղինակները նշել են, որ Ցեղասպանություն վերապրած հայերի, հրեաների, ռուանդացիների, սուդանցիների դաժան պատմությունները պետք է դաս լինեն մարդկության համար՝ «ո՛չ մի ժամանակաշրջան, ո՛չ մի տարածաշրջան, ո՛չ մի կրոն ապահովագրված չէ, որ այս կամ այն քաղաքական, հասարակական ուժը կարող է հարեւանից վերածվել ոճրագործի»:
100 Lives նախագծի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը եւ Էլի Վիզելը հիշեցրել են, որ անցյալում եւ ներկայում աշխարհի տարբեր հատվածներում մարդկության հանդեպ վայրագությունների անտեսումը թույլատրում է նման ոճրագործությունների կրկնությունը:
«Մեր նոր՝ 100 Lives նախաձեռնությունը ներդրում է հանրային իրազեկության բարձրացման եւ խոցելի խմբերին պաշտպանելու համաշխարհային ջանքերին՝ խրախուսելու նրանց, ովքեր հավատարիմ են համամարդկային այս նպատակին: Ցեղասպանության տարելիցը իմաստ է ստանում միայն այն ժամանակ, երբ մենք հավաքական կերպով աշխատում ենք՝ շնորհակալություն հայտնելու նրանց, ովքեր ընդդիմացել եւ պայքարել են այն ժամանակ, ինչպես նաեւ նրանց, ովքեր պայքարում են հիմա: Մենք հարգելու եւ սատարելու ենք նրանց՝ ոչ միայն արտահայտելով մեր երախտագիտությունը, այլեւ միանալով նրանց պայքարին»,- ասված է հոդվածում:

Рубен Варданян и Эли Визель: Пробуждая память
Ереван /Медиамакс/. Варварские действия группировок «Боко харам» в Африке, Талибана в Афганистане и «Исламского государства» на Ближнем Востоке говорят о том, что в 21-м веке чаще, чем когда-либо человечество становится свидетелем нарушения прав человека и унижения его достоинства.
Так начинается статья «Пробудить память, чтобы она служила нам», опубликованная в авторитетном американском издании The Huffington Post. Авторами статьи являются учредители проекта 100 Lives - предприниматель и филантроп Рубен Варданян и переживший Холокост Нобелевский лауреат Эли Визель.
В статье авторы описывают основную идеологию и цели проекта 100 Lives. Старт проекту был дан 10 марта в Нью-Йорке.
«К 100-летней годовщине Геноцида армян, осуществленного в Османской империи в начале 20-го века, мы объединились, чтобы сказать: пришло время признать человеческие страдания, происходящие в прошлом и настоящем, чтобы последовательно и публично предотвращать насилие и останавливать его авторов. Даже сегодня, когда политические деятели и сообщества активно обсуждают деятельность по защите основного права человека – права на жизнь, мы должны занять центральное место в этих международных обсуждениях, сделать выводы из страшных событий прошлого, приветствуя тех, кто выбрал добро и свет вместо зла и насилия», - пишут Рубен Варданян и Эли Визель.
Авторы статьи отмечают, что страшные истории переживших геноцид армян, евреев, руандцев, суданцев должны стать уроком для человечества: «ни одна эпоха, ни один регион, ни одна религия не застрахованы от того, что та или иная политическая или общественная сила в одночасье может превратиться из соседа в преступника».
Учредители проекта 100 Lives Рубен Варданян и Эли Визель напомнили, что игнорирование преступлений против человечества, имевших место в прошлом и настоящем в разных частях света, приводит к повторению подобных преступлений.
«Наша новая инициатива 100 Lives – вклад в мировые усилия по повышению осведомленности и защите уязвимых групп, чтобы поощрить тех, кто остался верен этим общечеловеческим целям. Годовщина геноцида приобретает значимость только тогда, когда мы вместе выражаем благодарность людям, начавшим в то время борьбу, а также тем, кто борется сейчас. Мы выражаем им свое уважение и поддержку не только в виде благодарности, но и присоединяясь к их борьбе»,- говорится в статье.