Ֆորումի հռչակագիրը ընթերցել է Ռուանդայի ցեղասպանության վերապրողը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ապրիլի 22-23-ը Երեւանում անցկացված «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի մասնակիցներն ընդունել են համատեղ հռչակագիր, որով կոչ են անում միջազգային հանրությանը՝ աջակցել Ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչմանն ուղղված շարունակական ջանքերին:
Հռչակագրի տեքստն այսօր Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված հիշատակի արարողության ժամանակ ընթերցել է Ռուանդայի ցեղասպանությունը վերապրած Էսթհեր Մուջավայոն:
«Մենք հույս ունենք, որ Հայաստանը հաջողությամբ կշարունակի այս նախաձեռնությունը, որն ուղղված է մեր հավաքական պարտականությանը՝ մեր երեխաներին, մեր հասարակություններին հանցագործությունների այս հանցագործությունից՝ ցեղասպանությունից պաշտպանելուն»,- ասել է նա:
«Հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության, հույների եւ ասորիների ցեղասպանության, Հոլոքոստի, Ռուանդայի, Կամբոջայի, Դարֆուրի ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունների անմեղ  զոհերի հիշատակին եւ մտահոգված լինելով համապատասխան միջազգային կանխարգելիչ մեխանիզմների առկայության պայմաններում  ցեղասպանությունների, եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների դեպքերի կրկնությամբ, ինչպես նաեւ վերջին շրջանում աշխարհի տարբեր հատվածներում  բռնության, ծայրահեղականության եւ ահաբեկչության տարածման առնչությամբ՝ կոչ է անում բոլոր պետություններին առավելագույնս աջակցել ցեղասպանության կանխարգելման մեխանիզմների ամրապնդմանը»,- ասված է հռչակագրում:
Գլոբալ ֆորումի մասնակիցները, ողջունելով ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից 2015թ. մարտի 27-ին «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձեւի ընդունումը,  շեշտում են, որ ցեղասպանության կանխարգելումը կախված է մարդու իրավունքների պաշտպանության արդյունավետությունից, հանդուրժողականության եւ խտրականության բացառման մշակույթի կայացվածությունից:
«Ժխտողականությունը, հատկապես՝ պետական մակարդակով, անընդունելի է, եւ ցեղասպանությունների անհապաղ դատապարտումն ու դրանց հետեւանքներին արդյունավետորեն անդրադառնալն ի զորու են ծառայել որպես կանխարգելման եւ հաշտեցման կարեւոր միջոցներ»,- ասված է հռչակագրում:

Photo: http://www.kreiszeitung.de/
Yerevan. Mediamax. The participants of “Against the Crime of Genocide” global forum held in Yerevan on April 22-23 have adopted a joint Declaration calling on the international community to support the continuous efforts aimed at the worldwide recognition of the Armenian Genocide.
Rwandan Genocide survivor Esther Mujawayo reads the global forum's Declaration in the official ceremony of the Armenian Genocide Centennial commemoration today.
“We hope Armenia will continue this initiative aimed at our collective duty to protect our children and societies from this crime – from genocide,” she said.
“Paying tribute to the memory of the innocent victims of the Armenian Genocide, the genocide of Greeks and Assyrians, Holocaust, the genocides in Rwanda, Cambodia, Darfur and other crimes against humanity, being concerned about the recurring cases of genocides and crimes
against humanity, despite the existing appropriate international prevention mechanisms, being also concerned about recent alarming outspread of violence, extremism and terrorism in different regions of the world we call upon all states to bring their utmost contribution to the strengthening of genocide prevention mechanisms,” reads the Declaration.
Welcoming the adoption of UN Human Rights Council resolution on March 27, 2015 entitled “Prevention of Genocide”, the participants of the global forum stressed that genocide prevention depends on the efficiency of human rights protection, the strength of the culture of tolerance and non-discrimination.
“Denial, in particular on a state level, is unacceptable and timely condemnation of genocides and efficiently addressing their consequences may serve as important tools for prevention and reconciliation,” reads the Declaration.