«Որոտանի համալիր»-ի գործարքն ավարտվել է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունում այսօր ստորագրվել է «Որոտան հիդրոէլեկտրակայանների համալիր» ընկերության գույքի առուվաճառքի փոփոխված եւ լրամշակված պայմանագիրը` ՀՀ-ի, «Որոտան հիդրոէլեկտրակայանների համալիր», «Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ», «Քոնթուր գլոբալ տերրա հոլդինգս» եւ «Սի-Ջի սոլյուշնս գլոբալ հոլդինգ քամփնի» ընկերությունների միջեւ:
«Սի-Ջի սոլյուշնս գլոբալ հոլդինգ քամփնի»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջոզեֆ Բրանդտն աննախադեպ է համարել «Որոտան հիդրոէլեկտրակայանների համալիր» ընկերության գույքի առուվաճառքի պայմանագրի ստորագրումը: Նա ընդգծել է, որ իրենք շահագրգռված են մեծածավալ ներդրումներ կատարել` համալիրի արդիականացման եւ լիարժեք գործարկման համար:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, իր հերթին, կարեւորել է նաեւ մայիսին Վաշինգտոնում «Առեւտրի եւ ներդրումների մասին շրջանակային համաձայնագրի» ստորագրումը:
2014թ. հունվարին ՀՀ կառավարության, «Որոտան hիդրոէլեկտրակայանների hամալիր»-ի, « Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ» եւ «Սի-Ջի սոլյուշնս գլոբալ hոլդինգ քամփնի» ընկերությունների միջեւ համալիրի առուվաճառքի պայմանագրի կնքումից հետո գույքի վերջնական հանձնում տեղի չէր ունեցել, եւ գործարքը չէր ավարտվել:
«Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ»-ն առաջիկա 6 տարիների ընթացքում ստանձնել է պարտավորություն՝ ներդնելու շուրջ $‌70 մլն հայաստանյան համալիրի արդիականացման եւ վերանորոգման գործում:
«Որոտանի համալիր»-ին բաժին է ընկնում Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի մոտ 15%-ը:
«Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ» ընկերության փոխնախագահ Գարի Լիվսլին 2014թ. փետրվարին Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում պատմել էր «Որոտանի համալիր»-ի արդիականացման հետ կապված ծրագրերի մասին:

Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении сегодня утвердило измененный и дополненный договор о купле-продаже собственности Воротанского комплекса гидроэлектростанций (ГЭС), заключенный между компаниями Воротанский комплекс гидроэлектростанций, «Контур глобал гидрокаскад» и «Си-Джи солюшнс глобал холдинг кампни».
Директор компании «Си-Джи солюшнс глобал холдинг кампни» Джозеф Брандт назвал беспрецедентным подписание договора о продаже собственности Воротанского комплекса ГЭС. Он подчеркнул, что компания планирует совершить серьезные инвестиции для модернизации и полноценной эксплуатации комплекса.
Премьер-министр Армении Овик Абрамян, в свою очередь, отметил значимость подписанного в мае в Вашингтоне Рамочного соглашения с США о торговле и инвестициях.
В январе 2014 года между правительством Армении и компаниями «Воротанский комплекс гидроэлектростанций», «Контур глобал гидрокаскад» и «Си-Джи солюшнс глобал холдинг кампни» был подписан договор о купле-продаже, однако окончательная передача собственности не состоялась, и сделка не была завершена.
«Контур глобал гидрокаскад» в ближайшие 6 лет обязалась вложить порядка $70 млн в ремонт и модернизацию комплекса.
На долю «Воротанского комплекса ГЭС» приходится порядка 15% электроэнергии, производимой в Армении.
Напомним, что вице-президент компании «Контур глобал гидрокаскад» Гарри Ливсли в феврале 2014 года рассказал в эксклюзивном интервью Медиамакс о планах по модернизации «Воротанского комплекса».