«Որոտանի համալիր»-ի գործարքն ավարտվել է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունում այսօր ստորագրվել է «Որոտան հիդրոէլեկտրակայանների համալիր» ընկերության գույքի առուվաճառքի փոփոխված եւ լրամշակված պայմանագիրը` ՀՀ-ի, «Որոտան հիդրոէլեկտրակայանների համալիր», «Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ», «Քոնթուր գլոբալ տերրա հոլդինգս» եւ «Սի-Ջի սոլյուշնս գլոբալ հոլդինգ քամփնի» ընկերությունների միջեւ:
«Սի-Ջի սոլյուշնս գլոբալ հոլդինգ քամփնի»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջոզեֆ Բրանդտն աննախադեպ է համարել «Որոտան հիդրոէլեկտրակայանների համալիր» ընկերության գույքի առուվաճառքի պայմանագրի ստորագրումը: Նա ընդգծել է, որ իրենք շահագրգռված են մեծածավալ ներդրումներ կատարել` համալիրի արդիականացման եւ լիարժեք գործարկման համար:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, իր հերթին, կարեւորել է նաեւ մայիսին Վաշինգտոնում «Առեւտրի եւ ներդրումների մասին շրջանակային համաձայնագրի» ստորագրումը:
2014թ. հունվարին ՀՀ կառավարության, «Որոտան hիդրոէլեկտրակայանների hամալիր»-ի, « Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ» եւ «Սի-Ջի սոլյուշնս գլոբալ hոլդինգ քամփնի» ընկերությունների միջեւ համալիրի առուվաճառքի պայմանագրի կնքումից հետո գույքի վերջնական հանձնում տեղի չէր ունեցել, եւ գործարքը չէր ավարտվել:
«Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ»-ն առաջիկա 6 տարիների ընթացքում ստանձնել է պարտավորություն՝ ներդնելու շուրջ $‌70 մլն հայաստանյան համալիրի արդիականացման եւ վերանորոգման գործում:
«Որոտանի համալիր»-ին բաժին է ընկնում Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի մոտ 15%-ը:
«Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ» ընկերության փոխնախագահ Գարի Լիվսլին 2014թ. փետրվարին Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում պատմել էր «Որոտանի համալիր»-ի արդիականացման հետ կապված ծրագրերի մասին:

Vorotan Complex transaction completes
Yerevan /Mediamax/. Armenia, Vorotan Complex of Hydroelectric Power Plants (HPP), Contour Global Hydro Cascade, ContourGlobal Terra Holdings and CG Solutions Global Holding Company signed an amended and supplemented agreement on the purchase of Vorotan Complex of HPP at the Armenian government today.
CG Solutions Global Holding Company CEO Joseph Brandt said he believes the signing of the agreement on the purchase of Vorotan Complex of HPP is unprecedented. He stressed they are interested in making large-scale investements for the modernization and full operation of the complex.
In his turn, Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan also highlited the signing of Trade and Investment Framework Agreement (TIFA) in Washington in May.
After the Armenian government, Vorotan Complex of HPP, Contour Global Hydro Cascade and CG Solutions Global Holding Company signed the agreement on the purchase of the complex in January 2014, no final handover took place and so the transaction did not complete.
Contour Global Hydro Cascade has undertaken to invest roughly USD 70 million in the modernization and repair of the Armenia-based complex in the coming six years.