Հայազգի գիտնականի փառատոնին կմասնակցեն 10 Նոբելյան դափնեկիրներ
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայազգի աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանը եւ գործընկերները հայտնել են, որ 2016 թվականին կայանալիք Starmus գիտական երրորդ փառատոնին մասնակցելու են Նոբելյան մրցանակի 10 դափնեկիրներ:
Երրորդ Starmus-ը կրելու է «Հորիզոնից այն կողմ» նշանաբանը եւ նվիրված է լինելու ֆիզիկոս-տեսաբան, տիեզերագետ Սթիվեն Հոքինգին:
Սթիվեն Հոքինգը, որը նախորդ տարի մասնակցել էր փառատոնին, ասել է, «որ Starmus-ի հաջորդ թողարկումը կապացուցի, որ այն եզակի հարթակ է մարդկային քաղաքակրթության ապագայի քննարկման համար»:
Starmus փառատոնի խորհրդի անդամ, Queen խմբի կիթառահար Բրայան Մեյն էլ ասել է, որ երրորդ Starmus-ը «ամենահզորն» է լինելու:
Փառատոնի հիմնադիր եւ տնօրեն Գարիկ Իսրայելյանը նշել է.
«Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ պրոֆեսոր Հոքինգը համաձայնեց, որպեսզի երրորդ Starmus-ը նվիրենք իրեն ու իր գիտական վաստակին»:
2016 թվականի հունիսի 27-ից հուլիսի 2-ը կայանալիք Starmus փառատոնին կմասնակցեն Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ.
Հարոլդ Կրոտո (Քիմիա, 1996 թ.)
Էրիկ Բեցիգ (Քիմիա, 2014 թ.)
Քերոլ Գրեյդեր եւ Էլիզաբեթ Բլեքբորն (Բժշկություն, 2009 թ.)
Ռոբերտ Ուիլսոն (Ֆիզիկա, 1978 թ.)
Դէվիդ Գրոս (Ֆիզիկա, 2004 թ.)
Ադամ Ռիես եւ Բրայան Շմիդտ (Ֆիզիկա, 2011 թ.)
Էվարդ Մոսեր եւ Մեյ-Բրիտ Մոսեր (Բժշկություն, 2014 թ.)
Starmus փառատոնին կմասնակցեն նաեւ այլ ճանաչված գիտնականներ, տիեզերագնացներ տարբեր երկրներից:
2014 թվականի սեպտեմբերին Գարիկ Իսրայելյանը եւ Սթիվեն Հոքինգը ներկայացրել էին «Մարդու 50 տարիները տիեզերքում» գիրքը: Դրանում ներկայացված են 2011 թվականին կայացած Starmus առաջին գիտական փառատոնի նյութերը:
2014 թ. սեպտեմբերի 22-27-ին Կանարյան կղզիներում կայացել էր Starmus գիտական երկրորդ փառատոնը՝ «Սկիզբը. Ժամանակակից տիեզերքի ձեւավորումը» (Beginnings: The Making of the Modern Cosmos) խորագրի ներքո:
Առաջին անգամ Starmus միջազգային փառատոնն անցկացվել էր 2011թ. Տեներիֆեում: Այն նվիրված էր Յուրի Գագարինի` տիեզերք կատարած առաջին թռիչքի 50-ամյակին եւ դարձել էր գիտական ու երաժշտական վառ իրադարձություն:

10 Nobel prize-winners to participate in 3rd Starmus Science Festival
Yerevan /Mediamax/. Armenian astrophysicist Garik Israelian and partners have informed that 10 Nobel prize-winners will participate in 3rd Starmus Science Festival due in 2016.
“Beyond the Horizon” will be the theme of the 3rd Starmus Festival, which is a tribute to theoretical physicist, cosmologist Stephen Hawking.
Stephen Hawking, who took part in the Festival last year, said that “with this next edition, Starmus confirms its position     as a unique debating chamber for the future     of the human race.”
Member of Starmus Advisory Board, guitarist and composer of rock band Queen Brian May said that Starmus 3 will be “the greatest edition yet.”
Festival Founder and Director Garik Israelian noted:
“We are very proud and honored to have the consent of Professor Hawking to pay tribute to him; as a result, the next edition will be a historic milestone on a par with the stature of Stephen Hawking himself.”
The following Nobel prize-winners will participate in the 3rd Starmus Festival to be held from June 27 to July 2, 2016:
Harold    Kroto (Chemistry, 1996)
Eric Betzig (Chemistry, 2014)
Carol Greider and Elizabeth Blackburn (Medicine, 2009)
Robert    Wilson (Physics, 1978)
David Gross (Physics, 2004)
Adam Riess and Brian Schmidt (Physics, 2011)
Edvard Moser and May-Britt    Moser (Physiology or Medicine, 2014)
The Festival will also feature other renowned scientists and astronomers from various countries.
In September 2014, Garik Israelian and Stephen Hawking presented “Starmus: 50 Years of Man in Space” book. It presented the materials of the first edition of Starmus Science Festival held in 2011.
The second edition of Starmus Science Festival took place on the Canary Islands from September 22 to 27, 2014 with the theme “Beginnings: The Making of the Modern Cosmos.”
1st Starmus International Festival was held on Tenerife in 2011. It was held in homage to the 50th anniversary of the first space mission flown by Yuri Gagarin and became a vivid music and scientific event.