Հայազգի գիտնականի փառատոնին կմասնակցեն 10 Նոբելյան դափնեկիրներ
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայազգի աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանը եւ գործընկերները հայտնել են, որ 2016 թվականին կայանալիք Starmus գիտական երրորդ փառատոնին մասնակցելու են Նոբելյան մրցանակի 10 դափնեկիրներ:
Երրորդ Starmus-ը կրելու է «Հորիզոնից այն կողմ» նշանաբանը եւ նվիրված է լինելու ֆիզիկոս-տեսաբան, տիեզերագետ Սթիվեն Հոքինգին:
Սթիվեն Հոքինգը, որը նախորդ տարի մասնակցել էր փառատոնին, ասել է, «որ Starmus-ի հաջորդ թողարկումը կապացուցի, որ այն եզակի հարթակ է մարդկային քաղաքակրթության ապագայի քննարկման համար»:
Starmus փառատոնի խորհրդի անդամ, Queen խմբի կիթառահար Բրայան Մեյն էլ ասել է, որ երրորդ Starmus-ը «ամենահզորն» է լինելու:
Փառատոնի հիմնադիր եւ տնօրեն Գարիկ Իսրայելյանը նշել է.
«Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ պրոֆեսոր Հոքինգը համաձայնեց, որպեսզի երրորդ Starmus-ը նվիրենք իրեն ու իր գիտական վաստակին»:
2016 թվականի հունիսի 27-ից հուլիսի 2-ը կայանալիք Starmus փառատոնին կմասնակցեն Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ.
Հարոլդ Կրոտո (Քիմիա, 1996 թ.)
Էրիկ Բեցիգ (Քիմիա, 2014 թ.)
Քերոլ Գրեյդեր եւ Էլիզաբեթ Բլեքբորն (Բժշկություն, 2009 թ.)
Ռոբերտ Ուիլսոն (Ֆիզիկա, 1978 թ.)
Դէվիդ Գրոս (Ֆիզիկա, 2004 թ.)
Ադամ Ռիես եւ Բրայան Շմիդտ (Ֆիզիկա, 2011 թ.)
Էվարդ Մոսեր եւ Մեյ-Բրիտ Մոսեր (Բժշկություն, 2014 թ.)
Starmus փառատոնին կմասնակցեն նաեւ այլ ճանաչված գիտնականներ, տիեզերագնացներ տարբեր երկրներից:
2014 թվականի սեպտեմբերին Գարիկ Իսրայելյանը եւ Սթիվեն Հոքինգը ներկայացրել էին «Մարդու 50 տարիները տիեզերքում» գիրքը: Դրանում ներկայացված են 2011 թվականին կայացած Starmus առաջին գիտական փառատոնի նյութերը:
2014 թ. սեպտեմբերի 22-27-ին Կանարյան կղզիներում կայացել էր Starmus գիտական երկրորդ փառատոնը՝ «Սկիզբը. Ժամանակակից տիեզերքի ձեւավորումը» (Beginnings: The Making of the Modern Cosmos) խորագրի ներքո:
Առաջին անգամ Starmus միջազգային փառատոնն անցկացվել էր 2011թ. Տեներիֆեում: Այն նվիրված էր Յուրի Գագարինի` տիեզերք կատարած առաջին թռիչքի 50-ամյակին եւ դարձել էր գիտական ու երաժշտական վառ իրադարձություն:

Фестиваль армянского ученого пройдет с участием 10 Нобелевских лауреатов
Ереван /Медиамакс/. Армянский астрофизик Гарик Исраелян и его коллеги сообщили, что в третьем научном фестивале Starmus в 2016 году примут участие 10 лауреатов Нобелевской премии.
Третий фестиваль Starmus, посвященный физику-теоретику, космологу Стивену Хокингу, пройдет под девизом «Над горизонтом».
Стиивен Хокинг, который в прошлом году участвовал в фестивале, сказал, что «следующий фестиваль докажет, что Starmus - уникальная площадка для обсуждения будущего человеческой цивилизации».
Член Совета фестиваля Starmus, гитарист группы Queen Брайан Мэй сказал, что третий фестиваль станет самым «мощным».
Учредитель и директор фестиваля Гагик Исраелян отметил:
«Для нас большая честь, что профессор Хокинг согласился, чтобы третий Starmus был посвящен ему и его научным достижениям».
В фестивале Starmus, который пройдет на испанском Тенерифе с 27 июня по 2 июля 2016 года, примут участие следующие Нобелевские лауреаты:
Харольд Крото (химия, 1996 г.)
Эрик Бетциг (химия, 2014 г.)
Кэрол Грейдер и  Элизабет Блэкберн (медицина, 2009 г.)
Роберт Уилсон (физика, 1978 г.)
Дэвид Гросс (физика, 2004 г.)
Адам Рисс и Брайан Шмидт (физика, 2011 г.)
Эдвард Мозер и Мэй-Бритт Мозер (медицина, 2014 г.).
В фестивале Starmus также примут участие другие известные ученые и космонавты из разных стран.
В сентябре 2014 года Гарик Исраелян и Стивен Хокинг презентовали книгу «50 лет человека в космосе», в которой собраны материалы первого научного фестиваля Starmus.
Второй фестиваль Starmus «Начало: Формирование современного космоса» (Beginnings: The Making of the Modern Cosmos) прошел 22-27 сентября 2014 года на Канарских островах.
Впервые международный фестиваль Starmus прошел в 2011 году на Тенерифе. Он был посвящен 50-летию первого полета в космос, совершенного Юрием Гагариным.