ԱԶԲ-ն կաջակցի ՀՀ-ում սեյսմակայուն դպրոցների կառուցմանը - Mediamax.am
Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) Հայաստանին $‌89,3 մլն օժանդակություն կտրամադրի՝ սեյսմակայուն դպրոցների կառուցման եւ բնական աղետներին դիմադրելու կարողությունների ամրապնդման համար:
Այս մասին հաղորդում է ԱԶԲ պաշտոնական կայքը:
«1988թ. Սպիտակի ուժգին երկրաշարժից հետո իշխանությունները բազմաթիվ քայլեր են ձեռնարկել՝ զարգացնելու արտակարգ իրավիճակների կառավարման եւ արձագանքման համակարգերը եւ բարելավելու շենքերի կառուցումը: Այս օժանդակությունը կնպաստի կառավարության ջանքերին՝ կառուցելու եւ վերակառուցելու բարձր սեյսմակայունություն ունեցող դպրոցներ»,- նշել են ԱԶԲ-ում:
Ըստ բանկի տվյալների՝ Հայաստանի 1400 դպրոցներից 1000-ը վերակառուցման եւ ամրացման աշխատանքների կարիք ունեն, ինչի համար պահանջվում է $‌1.2 մլրդ:
ԱԶԲ-ի տրամադրած վարկն ու դրամաշնորհը թույլ կտան այդ աշխատանքներն իրականացնել առնվազն 46 դպրոցում:
Բանկը $‌88.5 մլն-ը կտրամադրի որպես վարկ եւ $‌800 հազ-ը՝ որպես տեխնիկական աջակցություն: ՀՀ կառավարությունն իր կողմից սեյսմակայուն շինարարության համար կհատկացնի $‌18.5 մլն:

АБР поддержит строительство сейсмоустойчивых школ в Армении - Mediamax.am
Азиатский банк развития (АБР) выделит Армении $‌89,3 млн на повышение возможностей страны по строительству сейсмоустойчивых школ и преодолению природных катастроф.
Об этом говорится на официальном сайте АБР.
«После сильнейшего землетрясения в Спитаке в 1988 году власти приняли множество мер по развитию системы управления и реагирования на экстренные ситуации, а также по совершенствованию строительства. Предоставленная помощь будет содействовать усилиям правительства по строительству и перестройке сейсмоустойчивых школьных зданий», - отметили в АБР.
По данным банка, 1000 из 1400 школ Армении нуждаются в перестройке или укреплении, на что требуется $‌1,2 млрд.
Кредит и гранты, предоставленные со стороны АБР, позволят провести необходимые работы по крайней мере в 46 школах.
Банк предоставит $‌88,5 млн в качестве кредита, а также $‌800 тыс. в качестве технической помощи. Правительство Армении со своей стороны выделит $‌18,5 млн на осуществление сейсмоустойчивого строительства.