Վեսթմինսթերում ոգեկոչել են սրբադասված հայ նահատակներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 28-ին Լոնդոնի Վեսթմինսթրյան աբբայությունում կայացել է 1915թ. Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը:
Էկումենիկ արարողությունը Լոնդոնի եպիսկոպոս Ռիչարդ Չարթրեսի հետ հանդիսապետել է Նորին Սրբություն Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
Արարողությանը ներկա են գտնվել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ
Ուելսի արքայազն Չարլզը:
Հայոց ցեղասպանության 100–րդ տարելիցի տարում Միացյալ Թագավորությունում Հայոց ցեղասպանության սրբադասված մարտիրոսների հիշատակությունն ու նրանց անմահ հոգիների համար էկումենիկ աղոթքը հնչել է նաեւ որպես հրավեր  բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց, ազգերին ու ժողովուրդներին` միանալու արդարության հաստատման համար աղոթքին եւ իրենց ձայնը հնչեցնելու մարդկության դեմ մեծագույն հանցագործության` ցեղասպանության դեմ պայքարում, աղոթելու աշխարհում խաղաղության հաստատման ու պահպանման համար:
Ինչպես Լոնդոնից հաղորդում է Ասատուր Գյուզելյանը, Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված նման բարձր մակարդակի միջոցառում մինչ օրս Միացյալ Թագավորությունում տեղի չէր ունեցել:
Ոգեկոչման արարողությանը մասնակցել է ավելի քան 2000 մարդ՝ Միացյալ Թագավորության կառավարության եւ խորհրդարանի անդամներ, Լոնդոնում հավատարմագրված դեսպաններ եւ դիվանագետներ, Անգլիկան, Կաթոլիկ եւ Ուղղափառ քույր եկեղեցիների առաջնորդներ, բրիտանահայեր, աշխարհի բազմաթիվ հայկական  համայնքների ներկայացուցիչներ:
Արարողության ժամանակ հոգեւոր երգերը կատարել է Լոնդոնի Սբ. Եղիշե Հայկական եկեղեցու երգչախումբը:
Միջոցառումը կազմակերպվել եւ հովանավորվել է Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանի կողմից:

В Вестминстере состоялось поминовение жертв Геноцида армян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Церемония поминовения канонизированных жертв Геноцида армян 1915 года состоялась 28 октября в Вестминстерском аббатстве в Лондоне.
Экуменическую церемонию вместе с лондонским епископом Ричардом Чартресом провел Католикос всех армян Гарегин Второй.
На церемонии присутствовали президент Армении Серж Саргсян и принц Уэльский Чарльз.
Церемония поминовения канонизированных жертв Геноцида армян и экуменическая молитва за их бессмертные души в год 100-летия Геноцида армян прозвучали в Соединенном Королевстве как приглашение ко всем людям, нациям и народам – присоединиться к молитве за установление справедливости и поднять голос в борьбе против величайшего преступления против человечества – геноцида, а также помолиться за установление и сохранение мира на земле.
Как передает из Лондона Асатур Гюзелян, это первое мероприятие столь высокого уровня в Соединенном Королевстве, посвященное Геноциду армян.
В церемонии поминовения приняли участие более 2000 человек, среди которых: члены правительства и парламента Соединенного Королевства, аккредитованные в Лондоне послы и дипломаты, представители Англиканской, Католической и Православной церквей, британские армяне, представители армянских общин из разных стран мира.