Լուսանկարը` http://www.president.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թբիլիսիում այսօր տեղի է ունեցել Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի Սուրբ Գեւորգ առաջնորդանիստ տաճարի վերաօծումն ու վերաբացումը:
Արարողությունը մասնակցել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Հայաստանի եւ Վրաստանի կառավարության անդամներ, Վրաստանի նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին, ծրագրի բարերարները, հյուրեր եւ թեմի հավատացյալներ:
Վերաօծման հանդիսավոր արարողությունը կատարվել է Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսի ձեռամբ:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդանիստ Սուրբ Գեւորգ տաճարի (XIII  դար) վերականգնման  նախագիծը մեկնարկել էր 2012 թվականին՝ դառնալով «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA)  հիմնադրամի կարեւոր ծրագրերից մեկը եւ ստանալով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությունն ու Վրաստանի իշխանությունների աջակցությունը:
Լուսանկարը` Առնոս Մարտիրոսյանի
Տաճարի վերակառուցման համար նվիրատվությունների հայթայթման,  ֆինանսական հոսքերի կառավարման, ինչպես նաեւ եկեղեցու եւ որմնանկարների վերականգնման աշխատանքների տեխնիկական վերահսկողության իրականացման նպատակով նույն թվականին ստեղծվել էր «Սուրբ Գեւորգ եկեղեցու վերակառուցման հիմնադրամը»:
Վերականգնման ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 3,5 մլն դոլար: Ծրագրի հիմնական դոնորներն են Ալբերտ Ավդոլյանը, Սերգեյ Սարկիսովն ու Ռուսուդան Մախաշվիլին, Դանիել Խաչատուրովը, Վարդանյանների ընտանիքը, ինչպես նաեւ Բիձինա Իվանիշվիլին:
«Բոլոր ժամանակներում հայ եկեղեցին հատկապես հայրենիքից դուրս ապրող հայության համար եղել է կրթական, մշակութային ու լուսավորչական կենտրոն: Համոզված ենք, որ առաջնորդանիստ տաճարի վերականգնումը թույլ կտա Վրաստանի հայկական համայնքին ավելի լիարժեք հոգեւոր կյանքով ապրել:  Շնորհակալ ենք դոնորներին, ովքեր աջակցեցին վերականգնել վիրահայության ու Թբիլիսի քաղաքի համար  կարեւոր նշանակություն ունեցող այս մշակութային կոթողը: Սուրբ Գեւորգ եկեղեցու վերակառուցմամբ ավարտվեց «Տաճարային համալիր» ծրագրի առաջին փուլը: Մենք մտադիր ենք շարունակել այն  եւ տաճարին կից մշակութային-լուսավորչական  կենտրոն ստեղծել»,-նշում է IDeA  հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
«Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին համայն հայության Մայր Եկեղեցին է, որովհետեւ  հազար  700 տարիներ ի վեր  այն հոգեւոր սնունդ է տվել իր զավակներին, մայրական հոգածությամբ իր շուրջն է  խմբել աշխարհասփյուռ հայությանը: Հայ Եկեղեցին պահել ու պահպանում է  գրոց բարբառը, հազարամյակների խորքից եկող հոգեւոր երաժշտությունը եւ արվեստի ճյուղերը: Վերաբացվող Սուրբ Գեւորգը  հենց այսպիսի  առաքելություն է ունեցել հիմնադրման օրից ի վեր: Եվ այսօր  էլ  բարեգործ ազնիվ նվիրատուներ Ռուբեն Վարդանյանի ու նրա  ընկերների նյութական  միջոցներով հիմնանորոգումից հետո տաճարն իր  բարձրարժեք  որմնանկարներով ու հոգեւոր  արժեքով  դառնում է  ինչպես  հայ համայնքի, այնպես էլ Թբիլիսիի սրտի վրա  հառնած մարգարիտ, որը հարստացնում է  բազմազգ ու բազմակրոն քաղաքը»,- ասում է Վիրահայոց թեմի առաջնորդ  Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Եկեղեցու վերականգման աշխատանքներում ներգրավվել են ինչպես հայ, այնպես էլ վրացի մասնագետներ՝ ճարտարապետ-վերականգնող Անատոլի Սոլոմնիշվիլին (նա նաեւ Հավլաբարի XVIIIդ. Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու վերականգնման նախագծերի հեղինակն է),  վերականգնող-շինարար  Զուրաբ Գաչեչիլաձեն, ՀՀ Մշակույթի նախարարության ավագ ռեստավրատոր, Կոթողային գեղանկարչության վերականգնման գիտահետազոտական կենտրոնի  ղեկավար Արժանիկ Հովհաննիսյանը, Վրաստանի Ինժեներական ակադեմիայի Տեխնիկական փորձաքննության բաժնի վարիչ Օթար Չակվետաձեն, ինչպես նաեւ մասնագետներ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից, Մատենադարանից:
Երեք տարի տեւած վերականգնողական աշխատանքների ընթացքում մեծ ուշադրություն է դարձվել եկեղեցու ամրացմանը, քանի որ ստորգետնյա ջրերը մեծ վտանգ էին ներկայացնում եկեղեցու համար, ողողում էին տաճարի հիմքը, քայքայում պատերի աղյուսե շարվածքը:
Աշխատանքների ընթացքում ամրացվել է եկեղեցու հիմքը (փոխարինվել է ջրամեկուսիչ հիմքով), կառուցվել է ջրահեռացման համակարգ, ամրացվել են պատերն ու գմբեթը, հեռացվել է արտաքին ծեփապատումն ու վերականգնվել է եկեղեցու սկզբնական՝ աղյուսապատ տեսքը:
Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել Սուրբ Գեւորգ եկեղեցու   որմնանկարների եւ իկոնոստասի վերականգնմանը: Տաճարի մուտքի եւ խորանի կողքի պատերը, կամարային որմնախորշերը եւ սյուները զարդարված են Հովնաթանյանների, Գեւորգ Բաշինջաղյանի եւ անհայտ վարպետների   գեղանկարչության նմուշներով:  Որմնանկարներն ու իկոնոստաստը վերականգնվել են Կոթողային գեղանկարչության վերականգնման գիտահետազոտական կենտրոնի աշխատակիցների կողմից՝ Արժանիկ Հովհաննիսյանի ղեկավարությամբ եւ  իտալացի մասնագետ, Ֆլորենցիայի մշակութային ժառանգության պահպանման եւ վերականգնման կենտրոնի ղեկավար Ֆաբրիցիո Յակոբինի խորհրդատվական աջակցությամբ:
Սուրբ Գեւորգ տաճարը (կամ Բերդի Մեծ եկեղեցին) Թբիլիսիի հնագույն եկեղեցիներից է, կառուցվել է 13-րդ դարում,  եղել է հայկական միջնադարյան հոգեւոր, մշակութային եւ լուսավորչական  կենտրոններից մեկը: 14-15 դարերում եկեղեցու գրատանը բազմաթիվ ձեռագրեր են ստեղծվել, որոնք պահվում են Մատենադարանում:
Սուրբ Գեւորգ եկեղեցու բակում են ամփոփված հայ մեծերի՝ աշուղ Սայաթ-Նովայի, գեղանկարիչ Գեւորգ Բաշինջաղյանի, նշանավոր զորավարներ Միքայել Լոռիս-Մելիքովի, Արզաս Տեր-Ղուկասովի, Իվան Լազարյանի եւ Բորիս Շելկովնիկովի աճյունները:

Фото: http://www.president.am
Ереван/Медиамакс/. Сегодня в Тбилиси состоялась церемония переосвящения кафедрального собора Грузинской епархии Армянской Апостольской Православной Святой Церкви - храма Сурб Геворг (Святого Георгия).
В церемонии приняли участие президент Армении Серж Саргсян, члены правительства Армении и Грузии, бывший премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили, доноры проекта восстановления собора, гости и прихожане.
Чин переосвящения собора совершил Католикос всех армян Гарегин II.
Проект восстановления собора стартовал в 2012 году, став одной из важнейших программ благотворительного фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA). Проект был поддержан руководством Грузии и получил благословление Католикоса всех армян Гарегина II.
Фото: Арнос Мартиросян
Кафедральный собор Сурб Геворг восстановлен на средства благотворителей. Общая стоимость проекта восстановления церкви составляет $ 3,5 млн. Основные доноры проекта - Альберт Авдолян, Сергей Саркисов и Русудан Махашвили, Данил Хачатуров, семья Варданян, Бидзина Иванишвили.
«Во все времена армянская церковь была не только духовным, но и образовательным, культурным и просветительским центром, особенно для армян, живущих вдали от исторической родины. Восстановление кафедрального собора Сурб Геворг позволит армянской общине Грузии жить полноценной духовной жизнью. Мы благодарны всем, кто оказал содействие в реконструкции этого исторического и культурного памятника, имеющего важное значение не только для проживающих в Грузии армян, но и для Тбилиси в целом. Восстановлением церкви Сурб Геворг мы завершаем первый этап программы «Храмовый комплекс». В наших планах продолжить работы и создать при храме культурно-образовательный центр», - отметил сооснователь фонда IDeA Рубен Варданян.
«Армянская Апостольская церковь является матерью-церковью всего армянства, так как на протяжении 1700 лет снабжала духовной пищей своих сынов, с материнской заботой объединила вокруг себя разбросанных по всему миру армян. Армянская церковь сохранила и уберегла письменное слово, идущую из глубины веков духовную музыку и целые направления искусства. Церковь Сурб Геворг служила этой миссии со дня своего основания. И сегодня храм, отреставрированный на средства честных благотворителей – Рубена Варданяна и его друзей – своими бесценными фресками и духовной значимостью становится возрожденной жемчужиной как на сердце армянской общины, так и Тбилиси, обогащая собой многонациональный и многоконфессиональный город», - сказал предводитель Грузинской епархии ААЦ епископ Вазген Мирзаханян.
В проект восстановления церкви были вовлечены как армянские, так и грузинские специалисты – архитектор-реставратор Анатолий Соломнишвили, автор проектов восстановления многих исторических сооружений, в том числе церкви Сурб Эчмиадзин (XVIII в.) в Авлабаре, реставратор-строитель Зураб Гачечиладзе, ведущий реставратор министерства культуры Армении, руководитель Научно-исследовательского центра реставрации монументальной живописи Аржаник Оганнисян, заведующий отделом технической экспертизы Инженерной академии Грузии Отар Чакветадзе.
За трехлетний период реконструкции большое внимание было уделено укреплению церкви, поскольку подземные воды ослабили фундамент, разрушили кирпичную кладку стен. В ходе восстановления были проведены работы по усилению и гидроизоляции фундамента, установлена система дренажа, укреплены стены и купол, устранена несвойственная храму внешняя штукатурка, восстановлен первичный облик.
Особое внимание было уделено реставрации фресок и иконостаса церкви. Стены при входе в храм и рядом с алтарем, арочные проемы и колонны украшены монументальными работами мастеров династии Овнатанян, Геворга Башинджагяна, а также неизвестных мастеров.
Фрески и иконостас были отреставрированы сотрудниками Научно-исследовательского центра реставрации монументальной живописи под руководством Аржаника Оганнисяна. Консультантом по вопросам реставрации фресок стал руководитель Флорентийского центра консервации и реставрации культурных памятников Фабрицио Якобини.
Кафедральный собор Сурб Геворг – один из старейших храмов Тбилиси, построенный в 1251 году. В XIV–XV веках в скриптории церкви были созданы многочисленные рукописи, ныне хранящиеся в Матенадаране.
На протяжении своей истории церковь неоднократно подвергалась разорению, разрушению и сожжению, однако всегда восстанавливалась и возрождалась.
Во дворе храма похоронены выдающиеся сыны армянского народа: ашуг Саят-Нова и художник Геворг Башинджагян, полководцы граф Михаил Лорис-Меликов, Арзас Тер-Гукасов, Борис Шелковников, Иван Лазарев.