70-ամյա ԱրԱրԱտ կոնյակը վաճառվել է 80 հազար ֆունտով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 70-ամյա հայկական ԱրԱրԱտ կոնյակը Լոնդոնի Սոթբիս աճուրդում վաճառվել է 80 հազար ֆունտ ստեռլինգով (ավելի քան 120 հազար ԱՄՆ դոլար)։
Հատուկ աճուրդի առիթը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ուինսթոն Չերչիլի մահվան 50-ամյակն էր:
Աճուրդը կազմակերպվել էր Մոնակոյի արքայազն Ալբերի հովանավորությամբ: Աճուրդի կազմակերպմանը աջակցել էին Միացյալ Թագավորությունում Մոնակոյի դեսպան Էվելին Ջենտան, Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպան, ՀՀ նախկին վարչապետ Արմեն Սարգսյանը եւ Սաուդյան արքայազն Ալ Ուալիդը:
Աճուրդի էին հանվել Չերչիլի կյանքի ընթացքում նրա կողմից սիրված խմիչքների, սիգարների եւ հագուստների հայտնի բրենդերի ապրանքներ, բազմաթիվ այլ իրեր:
Աճուրդի ընթացքում առավելագույն ուշադրության արժանացան քանդակագործ Օսկար Նեմոնի՝ Չերչիլի կիսանդրին եւ 70-ամյա կոնյակ՝ Երեւանի կոնյակի գործարանի բացառիկ հավաքածուից, որը տրամադրել էր Արմեն Սարգսյանը։
Աճուրդում հանգանակված ողջ գումարը ծախսվելու է բարեգործական նպատակներով՝ աջակցելու կլիմայական փոփոխությունների ազդեցության նվազեցման, բիո-բազմազանության պահպանման ու անապատացման դեմ պայքարի արքայազն Ալբերի նախաձեռնություններին։

Yerevan/Mediamax/. 70-year-old Armenian ArArAt brandy was sold at Sotheby’s auction in London at GBP 80 thousand (over USD 120 thousand).
The special auction was dedicated to the 50th anniversary of UK Prime Minister Winston Churchill’s death.
The auction was sponsored by Albert II, Prince of Monaco. The organization of the auction was supported by Monaco’s Ambassador to UK Evelyne Genta, Armenia’s Ambassador to the UK, former PM Armen Sargsyan and Saudi Prince Al Waleed.
Churchill’s favorite drinks, cigars and clothes of famous brands and various other items were put up for the auction.
During the auction, special attention was paid to Churchill’s bust by sculptor Oscar Nemon and 70-year-old brandy from the exclusive collection of Yerevan Brand Factory which was granted by Armen Sargsyan.
The whole amount raised at the auction will be allocated to charity ends to support Prince Albert’s initiatives to reducing the impact of climate change, biodiversity preservation and combatting desertification.