UWC Dilijan-ը օգնում է տարբեր ազգերի երեխաներին հասկանալ միմյանց - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: UWC Dilijan քոլեջի նպատակներից մեկն է սովորեցնել տարբեր երկրներից եկած երեխաներին՝ լսել եւ հասկանալ միմյանց:
ԱյՍ մասին ասել է UWC Dilijan College-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Վիկտորիա Զոնաբենդը T&P օնլայն պարբերականին տված հարցազրույցում:
«UWC համակարգում երեխաները ավելի շատ հնարավորություններ են ստանում ինքնուրույն կրթվելու համար, դա վերաբերում է եւ ժամանակացույցի, եւ՛ պարապմունքների ինտենսիվության հարցում նրանց ազատությանը: Բացի լուրջ ակադեմիական ծանրաբեռնվածությունից, երեխաները պետք է պատրաստ լինեն միանգամայն այլ մակարդակի սոցիալական ակտիվության: Պատկերացրեք, որ գալիս եք անծանոթ երկիր, ապրում եւ սովորում եք այլ մշակույթների ներկայացուցիչների հետ, որոնց, հավանաբար երբեք չէիք հանդիպի: Հաճախ UWC քոլեջներ են գալիս ուսանողներ այնպիսի պետություններից, որոնք հակամարտության մեջ են գտնվում: Օրինակ մեզ մոտ ուսանում են Պաղեստինից եւ Իսրայելից ժամանած երեխաներ, Թուրքիայից, ինչը շատ անսովոր է հայկական դպրոցի համար, Սիրիայից, Աֆղանստանից, Պակիստանից, Հնդկաստանից, Իրանից եւ ԱՄՆ-ից: Եվ մեր նպատակներից մեկն է սովորեցնել նրանց լսել հակառակ կողմի կարծիքը, հասկանալ իրար եւ շփվել», - նշել է Վերոնիկա Զոնաբենդը:
«Իհարկե, երեխաները գալիս են տարբեր կյանքի փորձով: Նրանցից շատերը բավական համեստ կարողություններ ունեցող ընտանիքներից են, նույնիսկ կան փախստականների ճամբարներից եկածներ: Որոշ բաների նրանք պատրաստ են, որոշ բաների՝ ոչ: Սակայն փոփոխություններն արագ են տեղի ունենում: Օրինակ, Պաղեստինից եկած տղան շատ խիստ էր տրամադրված Իսրայելի ու իսրայելցիների նկատմամբ, սակայն այժմ հանգիստ շփվում է այդ երկրի ուսանողների հետ»,- ասել է քոլեջի տնօրենների խորհրդի ղեկավարը:
Խոսելով առհասարակ կրթության ոլորտի մասին՝ Վերոնիկա Զոնաբենդը նկատել է, որ «գոյություն ունեցող կրթական համակարգը պետք է փոփոխվի, քանի որ այն չի խթանում ստեղծագործական մոտեցումը եւ հետաքրքրասիրությունն աշխարհի հանդեպ»:
«Կախվածությունը ստանդարտացված թեստավորման համակարգից, որը հիմնված է մի քանի տարբերակներից մեկն ընտրելու վրա, թույլ չի տալիս գործընթացին ստեղծագործական մոտեցում ցուցաբերել եւ ոչ ստանդարտ լուծումներ գտնել: Գլխավորը, ինչ պիտի նկատի ունենա կրթական համակարգը, այն է, որ բոլոր մարդիկ տարբեր են, եւ չկա ու չի կարող լինել բոլորի համար միայն մեկ ճիշտ լուծում»,- ասել է նա:

UWC Dilijan College учит детей из разных стран понимать друг друга - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Одна из задач колледжа UWC Dilijan научить детей из разных стран слышать и понимать друг друга.
Об этом сказала председатель Совета директоров UWC Dilijan College Вероника Зонабенд в интервью интернет-изданию «Теории и практики».
«В системе UWC детям дается больше возможностей для самостоятельного обучения, это касается и самостоятельного выбора графика и интенсивности занятий. Помимо серьезной академической нагрузки дети должны быть готовы к совершенно другому уровню социальной активности. Представьте, вы приезжаете в другую страну, живете и учитесь с представителями иных культур, с которыми, возможно, никогда в жизни не встретились бы. Очень часто в колледжи приезжают дети из государств, которые находятся в состоянии конфликта. Например, у нас учатся ребята из Палестины и Израиля, из Турции, что само по себе довольно необычно для школы в Армении, из Сирии, Афганистана, Пакистана и Индии, Ирана и США. И одна из наших задач - научить их слышать другую сторону, понимать друг друга и общаться», - отметила Вероника Зонабенд.
«Конечно, все ребята приезжают со своим багажом. Многие из них происходят из семей с очень скромным достатком, есть даже дети из лагерей беженцев. К чему-то они готовы, а к чему-то нет, но изменения в этом возрасте происходят быстро. Например, мальчик из Палестины изначально был настроен довольно резко по отношению к Израилю и израильтянам, однако сейчас он спокойно общается со студентами из этой страны», - сказала председатель Совета директоров колледжа.
Говоря о ситуации в сфере образования, Вероник Зонабенд заметила, что «существующая система образования должна измениться, поскольку она не стимулирует творческое начало и любознательный подход к миру».
«Зависимость от системы стандартизированного тестирования, основанного на выборе из предложенных вариантов ответа, не позволяет творчески подходить к процессу и искать нестандартные решения. Главное, что должна учитывать система образования, - это то, что все люди разные, поэтому нет и не может быть единственно правильного решения для всех», - сказала она.