Վ.Սարգսյան. «ոչ»-ի հաղթանակը 10 տարով ետ կգցի ժողովրդավարացումը - Mediamax.am
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը «գրեթե վստահ է», որ սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը կստանա ձայների մեծամասնությունը դեկտեմբերի 6-ին կայանալիք հանրաքվեում:
«Մարդկանց հետ իմ շփումներում ես տեսնում, որ ավելի մեծ թվով մարդիկ են հակվում «այո» ասելուն` գիտակցելով առաջարկվող փոփոխությունների էությունը», - ասել Վիգեն Սարգսյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարն ասել է, որ եթե դեկտեմբերի 6-ին գերակշռեն «ոչ»-ի կողմնակիցների ձայները, դա «մեծ հարված» կլինի Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման հեռանկարին:
Վիգեն Սարգսյանը նկատել է, որ վերջին 24 տարիների ընթացքում Հայաստանը քաղաքական էվոլյուցիա է ապրում` կոշտ նախագահական համակարգից անցնելով կիսանախագահական համակարգին, հիմա էլ օրակարգում ունենալով անցումը խորհրդարանական համակարգին:
«Հանրային պահանջը միշտ էլ եղել է խորհրդարանական համակարգը», - նկատել է Վիգեն Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարն ասել է, որ սահմանադրական փոփոխությունների մերժումը «առնվազն 10 տարով ետ կգցի Հայաստանի ժողովրդարացումը»: Վիգեն Սարգսյանն իր այդ կարծիքը հիմնավորել է նրանով, որ եթե շարունակի գործել ներկայիս Սահմանադրությունը, 2018 թվականին ընտրված ՀՀ նախագահը դժվար թե կառավարման համակարգի փոփոխության գնա իր պաշտոնավարման առաջին ժամկետի ընթացքում, իսկ վերընտրվելու դեպքում կարող է նման նախաձեռնությամն հանդես գալ երկրորդ ժամկետի ավարտին միայն:
Վիգեն Սարգսյանը նաեւ կարծիք է հայտնել, որ ««ոչ» քարոզողներից շատերն իրականում «այո» են քվեարկելու»` գնահատելով նոր համակարգի առավելությունները:

Vigen Sargsyan: “No” will throw Armenian democratization back for 10 years - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Presidential Chief of Staff Vigen Sargsyan is "almost certain” that the draft constitutional reforms will have the majority of votes in referendum scheduled on December 6.
“Interacting with people, I see that more people are prone to saying “yes” understanding the essence of the offered changes”, said Vigen Sargsyan to Public TV Company of Armenia.
Armenian Presidential Chief of Staff said that if people who said “no” got the majority of votes on December 6, it would be “a big shock” to Armenian democratic development perspective.
Vigen Sargsyan recalled that Armenia has been facing a political evolution over the past 24 years passing from full presidential to semi- presidential system and now there is an issue of shifting to parliamentary system.
“Public demand has always been the parliamentary system”, said Vigen Sargsyan.
Armenian Presidential Chief of Staff said that the refusal of constitutional reforms will “throw Armenian democratization back for at least 10 years”. Vigen Sargsyan grounded his opinion by the fact that if the current Constitution remains in its power, the new President elected in 2018 is unlikely to change the system during his first term of presidency and in case of reelection he/she might do it only at the end of his second term.
Vigen Sargsyan also expressed an opinion that “those who preach for “no” will vote for “yes” after all appreciating the advantages of the system”.