Վ.Սարգսյան. «ոչ»-ի հաղթանակը 10 տարով ետ կգցի ժողովրդավարացումը - Mediamax.am
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը «գրեթե վստահ է», որ սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը կստանա ձայների մեծամասնությունը դեկտեմբերի 6-ին կայանալիք հանրաքվեում:
«Մարդկանց հետ իմ շփումներում ես տեսնում, որ ավելի մեծ թվով մարդիկ են հակվում «այո» ասելուն` գիտակցելով առաջարկվող փոփոխությունների էությունը», - ասել Վիգեն Սարգսյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարն ասել է, որ եթե դեկտեմբերի 6-ին գերակշռեն «ոչ»-ի կողմնակիցների ձայները, դա «մեծ հարված» կլինի Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման հեռանկարին:
Վիգեն Սարգսյանը նկատել է, որ վերջին 24 տարիների ընթացքում Հայաստանը քաղաքական էվոլյուցիա է ապրում` կոշտ նախագահական համակարգից անցնելով կիսանախագահական համակարգին, հիմա էլ օրակարգում ունենալով անցումը խորհրդարանական համակարգին:
«Հանրային պահանջը միշտ էլ եղել է խորհրդարանական համակարգը», - նկատել է Վիգեն Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարն ասել է, որ սահմանադրական փոփոխությունների մերժումը «առնվազն 10 տարով ետ կգցի Հայաստանի ժողովրդարացումը»: Վիգեն Սարգսյանն իր այդ կարծիքը հիմնավորել է նրանով, որ եթե շարունակի գործել ներկայիս Սահմանադրությունը, 2018 թվականին ընտրված ՀՀ նախագահը դժվար թե կառավարման համակարգի փոփոխության գնա իր պաշտոնավարման առաջին ժամկետի ընթացքում, իսկ վերընտրվելու դեպքում կարող է նման նախաձեռնությամն հանդես գալ երկրորդ ժամկետի ավարտին միայն:
Վիգեն Սարգսյանը նաեւ կարծիք է հայտնել, որ ««ոչ» քարոզողներից շատերն իրականում «այո» են քվեարկելու»` գնահատելով նոր համակարգի առավելությունները:

Виген Саргсян: Неудача на референдуме станет «сильным ударом» для Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Руководитель аппарата президента Армении Виген Саргсян «почти уверен», что проект конституционных реформ получит большинство голосов на референдуме 6 декабря.
«В ходе общения с гражданами я вижу, что все больше людей склоняются к тому,  чтобы сказать «да», осознавая суть предложенных изменений», - сказал Виген Саргсян в интервью Общественному телевидению.
Глава аппарата президента сказал, что если 6 декабря большинство проголосует против конституционных реформ, то это станет «сильным ударом» по демократическому развитию Армении.
Виген Саргсян отметил, что за последние 24 года в Армении наблюдается политическая эволюция: состоялся переход от жесткой президентской системы к полупрезидентской, а теперь на повестке стоит вопроса перехода к парламентской системе.
«Парламентская система всегда была требованием общественности», - заметил Виген Саргсян.
Руководитель аппарата президента сказал, что отказ от конституционных реформ «отбросит демократическое развитие Армении, по крайней мере, на 10 лет назад». Виген Саргсян обосновал свое мнение тем, что, если продолжит действовать нынешняя Конституция, избранный в 2018 году президент вряд ли пойдет на ее изменение в течение своего первого срока и реформа станет возможна только по завершении второго срока следующего президента.
Виген Саргсян также выразил мнение, что многие из тех, кто агитирует против изменений, будут голосовать «за» изменения, оценив все преимущества новой системы.