Հայտարարվել են Ամուլսարի ծրագրի ֆինանսավորման արդյունքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Գեոթիմ» ՓԲԸ-ի 100% բաժնետեր «Լիդիան ինթերնեյշնլը» հայտարարել է, որ Orion Co IV (ED) Limited ("Orion”) եւ Resource Capital Fund VI L.P. (RCF) ընկերությունների հետ համաձայնեցրել է Ամուլսարի հանքի շինարարությանը տրամադրվելիք $‌325 միլիոն ֆինանսավորման փաթեթը:
Նոյեմբերի 20-ին «Լիդիանը» հայտարարել էր Ամուլսարի նախագծի օպտիմալացման աշխատանքների արդյունքերի մասին: Մինչեւ շահագործման փուլի սկիզբը կապիտալ ծախսերը նվազել են 13%-ով՝ կազմելով $‌370 միլիոն, իսկ ծրագրի կայունության ապահովման ծախսերը (all in sustaining cost) նվազել են 17%-ով՝ կազմելով ոսկու մեկ ունցիայի արդյունահանման համար $‌585:
Ծախսերի կրճատումը մասամբ հնարավոր է դարձել մակաբացման գործակցի (stripping ratio) կրճատման, օպտիմալացված նախագծի եւ նոր տեխնոլագիական հոսքի (flow sheet) շնորհիվ, ինչի արդյունքում կրճատվել են նաեւ օգտագործվելիք վառելիքի, էլէկտրաէներգիայի եւ ռեագենտների ծավալները եւ ավելացել է մեկ տոննա հանքաքարից վերակագնվող ոսկու տոկոսը: Սա զգալիորեն բարելավել է Ամուլսարի ծրագրի տնտեսական ցուցանիշները, դարձնելով այն էլ ավելի հետաքրքիր ծրագիր ներդրողների համար:
«Այս ֆինանսավորումը կարեւոր իրադարձություն է բոլոր շահագրգիռ կողմերի համար՝ Ամուլսարի ծրագիրը դեպի արդյունահանում տանելու մեր ստանձնած պարտավորությունը կատարելու գործում: Վերջերս մեր կողմից հայտարարված նախագծի օպտիմալացման աշխատանքներից բխող տնտեսական զարգացումները կարեւոր քայլ էին ծրագրի տնտեսական մասն օպտիմալացնելու՝ մեր նպատակին հասնելու առումով, եւ հիմք հանդիսացան այս ֆինանսավորումը կատարելու հնարավորություններն ամրապնդելու համար: Orion-ը եւ RCF-ը հանքարդյունաբերության ոլորտում մեծ համբավ վայելող ֆինանսական ներդրումային ֆոնդեր են, եւ իրենց ֆինանսական պարտավորությունների շնորհիվ յուրաքանչյուր խումբը լրացուցիչ փորձ է ապահովում մեր թիմի համար»,- ասել է «Լիդիան ինթերնեյշնլի» նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Հովարդ Սթիվենսոնը:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն էլ ասել է, որ Ամուլսարի հանքի ֆինանսավորումը կարեւոր քայլ է Հայաստանում հանքարդյունաբերության զարգացման գործում:
«ՀՀ կառավարությունը ողջունում է Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում նման էական ներդրումները, որոնք երկիրը դարձնում են գրավիչ միջազգային ներդրողների համար: Ամուլսարի ծրագրի օրինակով ակնկալում ենք այլ սոցիալ-տնտեսական ներդրումներ Հայաստանում»,- ասել է գործադիրի ղեկավարը:
«Այս ներդրումը կապահովի Հայաստանում ժամանակակից, լավ կառավարվող հանքի կառուցում՝ երաշխավորելով երկրի եւ Ամուլսարի շրջակա համայնքների համար զգալի տնտեսական օգուտներ: Ամբողջ աշխարհում հանքարդյունաբերության ոլորտում նկատվում է հանքարդյունաբերական ծրագրերի ֆինանսավորման անկում: Հատկապես այս պայմաններում Ամուլսարի ֆինանասավորման ապահովումը մեծ ձեռքբերում է, ինչը դարձնում է Հայաստանը ներդրումների համար գրավիչ ուղղություն»,- իր հերթին ասել է «Գեոթիմի» գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը:
Orion Mine Finance ընկերությունը հանքարդյունաբերական ծրագրերի ֆինանսավորման գործում մասնագիտացած խումբ է՝ մոտավորապես $‌1,85 մլրդ կապիտալով, որը փոքր հանքարդյունաբերական ընկերություններին տրամադրում է ներդրումային ճկուն լուծումներ գունավոր եւ թանկարժեք մետաղների ոլորտում:
Orion-ն ունի պարտքի գործիքներով ֆինանսավորման, կապիտալի մասնակցության, շրջանառու փոխարկելի արժեթղթերի, արտադրանքի վաճառքի, ինչպես նաեւ արտադրանքի նախօրոք ձեռքբերման եւ ռոյալթիների վճարման փաստացի հնարավորություն: Բացի այդ, Օրիոնի թիմն իրական մետաղների շուկայում ունի փորձ. այն է` աջակցել մետաղների գնման, ֆինանսավորման, հանքի արտադրանքի տեղափոխման, մշակման եւ վերջնական գնորդին վաճառելու հարցում:
Resource Capital Funds-ը մասնավոր կապիտալով ընկերություն է, որը հիմնադրվել է 1998 թվականին՝ ներդրումներ կատարելով կոնկրետ հանքարդյունաբերության ոլորտում, ընդգրկելով բորոլ տեսակի հանքանյութերն ու աշխարհագրական տարածաշրջանները: Հիմնադրման օրվանից ի վեր RCF-ն աջակցություն է ցուցաբերել 142 հանքարդյունաբերական ընկերությունների՝ 45 երկրներում գտնվող եւ 29 հանքատեսակի արդյունահանման ծրագրերին: RCF-ն այս տարի $‌2,04 մլրդ ընդհանուր կապիտալով իր վեցերորդ ներդրումն է կատարում:  RCF ընկերության վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկատվություն կարելի է ստանալ ընկերության պաշտոնական կայքում:
RCF-ում աշխատում է ներդրումային մասնագետների ուժեղ թիմ, որը համաշխարհային մասշտաբով մեծ փորձ ունի հանքարդյունաբերության ոլորտում:
RCF-ի փորձը պայմանավորված է տեխնիկապես եւ կոմերցիոն առումով գրավիչ միջոցներ հայթայթելով եւ ցանկալի արդյունքների հասնելու համար ֆինանսավորվող ընկերությունների մենեջմենթներին աջակցելով: RCF-ը համագործակցում է ընկերությունների հետ՝ ամուր եւ կայուն բիզնես ծրագրեր կառուցելու ուղղությամբ, որը բոլոր շահառուների համար ապահովում է լավագույն արդյունք:
Բացի Orion-ի եւ RCF-ի ֆինանսավորումից, Լիդիան Ինթերնեյշնլ ընկերության հիմնական բաժնետերերը շարունակում են մնալ IFC-ն (International Finance Corporation) եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (EBRD): «Լիդիանը» պարտավորություն է ստանձնել իր գործունեության ամբողջ ընթացքում աշխատելու այդ ֆինանսական հաստատությունների կողմից սահմանված լավագույն փորձին համապատասխան:

Yerevan /Mediamax/. Lydian International Limited, the 100% shareholder of Geoteam CJSC has announced that it has arranged a USD325 million construction financing package to be provided by Orion Mine Finance ("Orion”) and Resource Capital Funds ("RCF”).
On November 20, Lydian announced value engineering results for Amulsar project with a pre-production capital costs decrease by 13% to $‌370 million and all-in sustaining costs decreased by 17% to $‌585/oz of gold.
Lower costs resulted, in part, from a decrease in the stripping ratio; the optimized layout and flow sheet leading to favorable reductions in consumables such as diesel, electricity and reagents; and a higher percentage of gold ounces recovered per ton of ore mined and processed. This has significantly improved the economics of the project highlighting Amulsar as a competitive and attractive project for investors.
“This Financing is an important milestone in our commitment to all stakeholders to advance Amulsar to production. The economic enhancements from our recently announced value engineering work represented a major step toward our objective of optimizing project economics and underpinned the opportunity to complete this Financing. Orion and RCF are highly-respected mining finance investment funds, and over and above their financial commitments, each group brings added experience to our team'', Howard Stevenson, President and CEO of Lydian International said.
Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan has said in his turn that financing of Amulsar mine is an important step for developing mining in Armenia.
''The Armenian government hails such considerable investments in the Armenian mining field which make the country more attractive for international investors. Based on the example of Amulsar project, we expect other social and economic investments in Armenia'', said the PM.
“Mining industry experiences visible downturn in terms of commodity prices and project financing in the recent years. Especially in this light securing financing for Amulsar is a significant achievement. It highlights Armenia as an investment destination. The investment will flow into building a modern, well managed mine in Armenia, bringing significant economic benefits to the country and the communities around Amulsar'', Hayk Aloyan, Managing Director of Geoteam CJSC said.
Orion Mine Finance is a mining-focused investment business with approximately $‌1.85 billion under management specializing in providing flexible capital investment solutions to mining companies in the base and precious metals sector. Orion has demonstrated capability in debt, equity, convertibles, offtake, streaming, and royalty investments. In addition, the Orion team has experience in the physical metals markets, such as facilitating the purchase, metal financing, transporting, processing and selling of a mine’s output to end customers.
Resource Capital Funds is a private equity firm established in 1998 with a mining sector specific investment mandate spanning all hard mineral commodities and geographic regions. Since inception, RCF has supported 142 mining companies, with projects located in 45 countries and across 29 commodities. RCF is currently investing its sixth fund with committed capital of $‌2.04 billion. Further information about RCF can be found on its website.
RCF has a strong team of technically diverse investment professionals, with wide ranging industry expertise and demonstrated history of investments in mining globally. RCF’s track record is based on its ability to pick technically and commercially compelling assets and support management to achieve desired outcomes whilst remaining throughout a source of patient capital. RCF aims to partner with companies to build strong, successful and sustainable businesses and in doing so strives to earn superior returns for all shareholders.
In addition to the commitments from Orion and RCF, Lydian continues to have prominent investors that include International Finance Corporation and the European Bank for Reconstruction and development. Lydian and Geoteam are committed to best practices in all aspects of its operations including production, sustainability, and good corporate citizenry.