NY Times-ը պատմել է Նաիրա Հովակիմյանի թռչող սարքերի մասին - Mediamax.am
Ամերիկյան The New York Times պարբերականը հոդված է հրապարակել Մեդիամաքսի «50 գլոբալ հայերը» նախագծի հերոս, Իլինոյսի համալսարանի Խելացի ռոբոտատեխնիկայի լաբորատորիայի տնօրեն Նաիրա Հովակիմյանի նորարարական մտահաղացման մասին, որը կօգնի բարելավել տարեց մարդկանց կյանքը:
«Զարգացած երկրներում կտրուկ աճում է տարեց մարդկանց թիվը: Սա ահազանգ է այդ հասարակությունների համար, որտեղ սկսել են մտածել, թե ինչպես կարելի է օգնել տարեց մարդկանց, որպեսզի վերջիններս իրենց մասին ինքնուրույն հոգ տանեն: Պրոֆեսոր Նաիրա Հովակիմյանն ունի իր մտահաղացումը՝ թռչող սարքեր»,- գրում է պարբերականը:
Թերթր փոխանցմամբ, վերջերս Իլինոյսի համալսարանի ռոբոտատեխնիկայի մասնագետները ԱՄՆ Գիտության ազգային հիմնադրամից ստացել են 1.5 միլիոն դոլարի դրամաշնորհ՝ նախագծելու փոքր ինքնաշեն սարքեր, որոնք կիրառելի կլինեն կենցաղում, օրինակ՝ տան մեկ սենյակից մյուս սենյակ կտեղափոխեն բժշկական սրվակը կամ այլ առարկաներ:
Պրոֆեսոր Հովակիմյանը ընդունում է, որ այս գաղափարը կարող է առաջին հայացքից տարօրինակ թվալ շատերի համար, բայց հավատացած է, որ այդ սարքերը ոչ միայն անվտանգ են, այլեւ մեկ կամ երկու տասնամյակ անց ամենօրյա կիրառման միջոց կդառնան տարեցների համար:
«Ես համոզված եմ, որ քսան տարի հետո այդ թռչող սարքերը կկիրառվեն ճիշտ այնպես, ինչպես մենք այսօր կիրառում ենք բջջային հեռախոսները»,- նկատել է Նաիրա Հովակիմյանը:
Պարբերականը գրում է, որ իր ղեկավարած լաբորատորիայում պրոֆեսոր Հովակիմյանն արդեն սկսել է փորձարկել փոքր եւ մեծ չափսերի թռչող սարքերը:
Նաիրա Հովակիմյանը Իլինոյսի համալսարանին կից նորաստեղծ Խելացի ռոբոտատեխնիկայի լաբորատորիայի (Intelligent Robotics Lab) տնօրեն էր նշանակվել այս տարվա ապրիլին:

Газета The New York Times опубликовала статью об инновационной идее одной из героинь рубрики «50 глобальных армян» Медиамакс Наиры Овакисян – директора лаборатории Умной робототехники Иллинойского университета.
«В развитых странах резко растет число пожилых людей. Это сигнал для обществ, которым пора задуматься о том, как можно обеспечить пожилых людей возможностью самостоятельно заботиться о себе. У профессора Наиры Овакимян есть свое мнение на этот счет – летающие устройства», - пишет издание.
Как отмечает газета, специалисты по робототехнике Иллинойского университета получили от Национального фонда науки США грант в размере 1,5 млн долларов на проектирование небольших летательных устройств, которые могут использоваться в быту, например, для транспортировки из одной комнаты в другую медицинских принадлежностей и других предметов.
Профессор Овакисян признает, что идея может на первый взгляд показаться странной, но она уверена, что подобные устройства не только безопасны, но через одно-два десятилетия станут обычным предметом быта пенсионеров.
«Я уверена, что через 20 лет эти летающие устройства будут использоваться так же широко, как сегодня мобильные телефоны», - отметила Наира Овакимян.
Газета пишет, что в своей лаборатории Наира Овакимян уже ведет испытания летатательных аппаратов двух размеров.
Наира Овакисян была назначена директором новой лаборатории Умной робототехники (Intelligent Robotics Lab) при университете Иллинойса в апреле этого года.