NY Times-ը պատմել է Նաիրա Հովակիմյանի թռչող սարքերի մասին - Mediamax.am
Ամերիկյան The New York Times պարբերականը հոդված է հրապարակել Մեդիամաքսի «50 գլոբալ հայերը» նախագծի հերոս, Իլինոյսի համալսարանի Խելացի ռոբոտատեխնիկայի լաբորատորիայի տնօրեն Նաիրա Հովակիմյանի նորարարական մտահաղացման մասին, որը կօգնի բարելավել տարեց մարդկանց կյանքը:
«Զարգացած երկրներում կտրուկ աճում է տարեց մարդկանց թիվը: Սա ահազանգ է այդ հասարակությունների համար, որտեղ սկսել են մտածել, թե ինչպես կարելի է օգնել տարեց մարդկանց, որպեսզի վերջիններս իրենց մասին ինքնուրույն հոգ տանեն: Պրոֆեսոր Նաիրա Հովակիմյանն ունի իր մտահաղացումը՝ թռչող սարքեր»,- գրում է պարբերականը:
Թերթր փոխանցմամբ, վերջերս Իլինոյսի համալսարանի ռոբոտատեխնիկայի մասնագետները ԱՄՆ Գիտության ազգային հիմնադրամից ստացել են 1.5 միլիոն դոլարի դրամաշնորհ՝ նախագծելու փոքր ինքնաշեն սարքեր, որոնք կիրառելի կլինեն կենցաղում, օրինակ՝ տան մեկ սենյակից մյուս սենյակ կտեղափոխեն բժշկական սրվակը կամ այլ առարկաներ:
Պրոֆեսոր Հովակիմյանը ընդունում է, որ այս գաղափարը կարող է առաջին հայացքից տարօրինակ թվալ շատերի համար, բայց հավատացած է, որ այդ սարքերը ոչ միայն անվտանգ են, այլեւ մեկ կամ երկու տասնամյակ անց ամենօրյա կիրառման միջոց կդառնան տարեցների համար:
«Ես համոզված եմ, որ քսան տարի հետո այդ թռչող սարքերը կկիրառվեն ճիշտ այնպես, ինչպես մենք այսօր կիրառում ենք բջջային հեռախոսները»,- նկատել է Նաիրա Հովակիմյանը:
Պարբերականը գրում է, որ իր ղեկավարած լաբորատորիայում պրոֆեսոր Հովակիմյանն արդեն սկսել է փորձարկել փոքր եւ մեծ չափսերի թռչող սարքերը:
Նաիրա Հովակիմյանը Իլինոյսի համալսարանին կից նորաստեղծ Խելացի ռոբոտատեխնիկայի լաբորատորիայի (Intelligent Robotics Lab) տնօրեն էր նշանակվել այս տարվա ապրիլին:

Photo: http://www.nytimes.com/
The New York Times has published an article about one of the heroes of Mediamax’s “50 Global Armenians” project, Naira Hovakimyan, who is the Director of Intelligent  Robotics Lab at Illinois University. The article particularly focused on the Armenian scientist’s innovative idea which is aimed at improving elderly people’s lives.
“The ranks of older and frail adults are growing rapidly in the developed world, raising alarms about how society is going to help them take care of themselves in their own homes. Naira Hovakimyan has an idea: drones”, writes The New York Times.
According to the article, the University of Illinois robotics specialists have recently received a $ 1.5 million grant from the National Science Foundation to explore the idea of designing small autonomous drones to perform simple household chores, like retrieving a bottle of medicine from another room.
Dr. Hovakimyan acknowledged that the idea might seem off-putting to many, but she believes that drones will not only be safe, but will become an everyday fixture in elder care within a decade or two.
“I’m convinced that within 20 years drones will be today’s cellphones,” noted Naira Hovakimyan.
The magazine writes that Dr. Hovakimyan has begun experimenting with small and large drones in her labs.
Naira Hovakimyan was appointed the Director of Intelligent Robotics Lab at Illinois University in April 2015.