Երեւանում հիշել են Ջուղայի խաչքարերը հավերժացրած լիտվացուն
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանում ներկայացվել է լիտվացի պատմաբան եւ արվեստաբան Յուրգիս Բալտրուշայտիսի եւ Տիգրան Կույումջյանի «Ջուղան Արաքս գետի ափին եւ նրա հուշակոթողները» հեղինակած էսսեի հայերեն թարգմանությունը:
Շնորհանդեսը կայացել է դեկտեմբերի 15-ին, Մատենադարանի նիստերի դահլիճում:
Գրքի հրատարակության նախաձեռնողը Հայաստանում Լիտվայի դեսպանությունն է՝ Հայաստանի Ճարտարապետության եւ շինարարության ազգային համալսարանի աջակցությամբ:
10 տարի առաջ Ադրբեջանի կողմից վերջնականապես ոչնչացված Ջուղայի հայկական խաչքարերի ուսումնասիրությանը Յուրգիս Բալտրուշայտիսը կատարել է 1920-ական թվականներին: Խաչքարերից շատերի մասին այսօր կարող ենք պատկերացում կազմել միայն Բալտրուշայտիսի կողմից արված լուսանկարների շնորհիվ:
«Երբ երկու տարի առաջ Հայաստան եկա, Լեւոն Չուգասզյանը պատմեց ինձ Յուրգիս Բալտրուշայտիսի մասին, եւ այդ ժամանակից ի վեր ես մտածում էի, որ նրա աշխատանքները պետք է ներկայացվեն նաեւ հայ հասարակությանը», - ասաց Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը:
Հին Ջուղայի գերեզմանոցի մի հատվածը 1915 թ. (լուս.` Արամ Վրույր)
Դիվանագետը նշեց, որ ցանկանում է Ճարտարապետության եւ շինարարության ազգային համալսարանում Յուրգիս Բալտրուշայտիսի անվան կրթաթոշակ հիմնել:
Համալսարանի ռեկտոր Գագիկ Գալստյանն էլ իր խոսքում նշեց, որ առաջիկայում բուհում Յուրգիս Բալտրուշայտիսի անվան դասասենյակ կհիմնվի:
Գրքի հրատարակությանը մեծապես նպաստել է Կառլոս Կոստա-Ռամոսը, իսկ թարգմանության եւ հրատարակության ծախսերը հոգացել է երիտասարդ գործարար Արմեն Ղազարյանը:

В Ереване презентована книга литовского ученого о хачкарах Джуги
Ереван /Медиамакс/. В Ереване презентован армянский перевод эссе литовского историка и искусствоведа Юргиса Балтрушайтиса и историка Тиграна Куюмджяна «Джуга на берегу реки Аракс и ее исторические памятники».
Презентация состоялась 15 декабря, в Матенадаране.
Инициатор издания книги - посольство Литвы в Армении при поддержке Национального университета архитектуры и строительства Армении.
Изучение армянских хачкаров Джуги, окончательно уничтоженных Азербайджаном 10 лет назад, Юргис Балтрушайтис проводил в 1920-х годах. О многих хачкарах сегодня можно составить представление только по фотографиям, сделанным Балтрушайтисом.
«Когда два года назад я приехал в Армению, Левон Чугасзян рассказал мне о Юргисе Балтрушайтисе, и с тех пор я думал о том, что его работы должны быть представлены армянскому обществу», - сказал посол Литвы в Армении Эрикас Петрикас.
Небольшой участок кладбища в Старой Джуге 1915г. (фото: Арам Вруйр)
Дипломат отметил, что хотел бы учредить стипендию имени Юргиса Балтрушайтиса в Национальном университете архитектуры и строительства.
Ректор университета Гагик Галстян, в свою очередь, отметил, что в вузе будет создана аудитория имени Юргиса Балтрушайтиса.
Изданию книги содействие оказал Карлос Коста-Рамос, а расходы, связанные с переводом и изданием взял на себя предприниматель Армен Казарян.