Երեւանում հիշել են Ջուղայի խաչքարերը հավերժացրած լիտվացուն
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանում ներկայացվել է լիտվացի պատմաբան եւ արվեստաբան Յուրգիս Բալտրուշայտիսի եւ Տիգրան Կույումջյանի «Ջուղան Արաքս գետի ափին եւ նրա հուշակոթողները» հեղինակած էսսեի հայերեն թարգմանությունը:
Շնորհանդեսը կայացել է դեկտեմբերի 15-ին, Մատենադարանի նիստերի դահլիճում:
Գրքի հրատարակության նախաձեռնողը Հայաստանում Լիտվայի դեսպանությունն է՝ Հայաստանի Ճարտարապետության եւ շինարարության ազգային համալսարանի աջակցությամբ:
10 տարի առաջ Ադրբեջանի կողմից վերջնականապես ոչնչացված Ջուղայի հայկական խաչքարերի ուսումնասիրությանը Յուրգիս Բալտրուշայտիսը կատարել է 1920-ական թվականներին: Խաչքարերից շատերի մասին այսօր կարող ենք պատկերացում կազմել միայն Բալտրուշայտիսի կողմից արված լուսանկարների շնորհիվ:
«Երբ երկու տարի առաջ Հայաստան եկա, Լեւոն Չուգասզյանը պատմեց ինձ Յուրգիս Բալտրուշայտիսի մասին, եւ այդ ժամանակից ի վեր ես մտածում էի, որ նրա աշխատանքները պետք է ներկայացվեն նաեւ հայ հասարակությանը», - ասաց Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը:
Հին Ջուղայի գերեզմանոցի մի հատվածը 1915 թ. (լուս.` Արամ Վրույր)
Դիվանագետը նշեց, որ ցանկանում է Ճարտարապետության եւ շինարարության ազգային համալսարանում Յուրգիս Բալտրուշայտիսի անվան կրթաթոշակ հիմնել:
Համալսարանի ռեկտոր Գագիկ Գալստյանն էլ իր խոսքում նշեց, որ առաջիկայում բուհում Յուրգիս Բալտրուշայտիսի անվան դասասենյակ կհիմնվի:
Գրքի հրատարակությանը մեծապես նպաստել է Կառլոս Կոստա-Ռամոսը, իսկ թարգմանության եւ հրատարակության ծախսերը հոգացել է երիտասարդ գործարար Արմեն Ղազարյանը:

Photo: Jurgis Baltrusaitis
Yerevan /Mediamax/. The Armenian translation of the essay "Jugha on the bank of Araks river and its monuments”, written by Lithuanian historian and art critic Jurgis Baltrusaitis and Tigran Kuyumjyan was presented in Yerevan.
The presentation took place at the Conference Hall of Matenadaran on December 15.
The book’s publication was initiated by the Lithuanian Embassy in Armenia with the assistance of Yerevan National University of Architecture and Construction.
Jurgis Baltrusaitis researched the Armenian khachkars of Jugha in 1920s. 10 years ago they were completely destroyed by Azerbaijan. We can have insight into most of these khachkars only with the help of pictures taken by Baltrusaitis.
“Professor Levon Chookaszian told me about Jurgis Baltrusaitis when I came to Armenia 2 years ago: I had been thinking to present his works to Armenian public since then”, said Lithuanian Ambassador to Armenia  Erikas Petrikas.
A part of Old Jugha graveyard in 1915 (photo by Aram Vruyr)
The diplomat stressed that he intends to create a Jurgis Baltrusaitis scholarship in National University of Architecture and Construction.
The university Rector Gagik Galstyan said that they are planning on founding a Jurgis Baltrusaitis lecture room soon.
Carlos Costa-Ramos greatly supported the publication and translation/publication of the book was financed by businessman Armen Ghazaryan.