ՄԳԻՄՕ-ում բացվել է Լազարյան ճեմարանին նվիրված ցուցահանդես - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտում նախօերին բացվել է Լազարյան ճեմարանի 200-ամյակին նվիրված ցուցահանդես:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, ցուցահանդեսի բացմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Ինձ համար՝ որպես արաբագետի, արեւելագետի, ՄԳԻՄՕ-ի շրջանավարտի, Հայաստանի արտգործնախարարի, մեծ պատիվ է ձեզ հետ միասին ներկա գտնվելու այս ցուցահանդեսի բացմանը։ Լազարյան ճեմարանի պատմությունը Հայաստանի եւ Ռուսաստանի պատմության վառ էջերից է։ Այն Մոսկվայի արեւելագիտական դպրոցի եւ ՄԳԻՄՕ-ի պատմության կարեւորագույն էջերից է»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ հավելելով, որ Ռուսաստանում Լազարյան ճեմարանը հանդիսացել է դիվանագետների պատրաստման առաջին մասնագիտացված կրթօջախը եւ միաժամանակ դարձել է հայկական մշակույթի կարեւոր կենտրոն։
«Ճեմարանում ստեղծվել էր մի յուրահատուկ գրադարան, որտեղ հավաքված էին հազվագյուտ հրատարակության հազարավոր հատորներ, եզակի ձեռագրեր, որոնց մի փոքր մասն է միայն պահպանվել ՄԳԻՄՕ-ի գրադարանում։ Այդուհանդերձ, Լազարյան ճեմարանի գրական ժառանգությունը համարվում է մեր համալսարանի գրադարանի զարդը։ Լազարյան ճեմարանի շնորհիվ մեզ են հասել անգամ XIII դարի ձեռագրեր»,- ասել է ՄԳԻՄՕ-ի ռեկտոր, ակադեմիկոս Անատոլի Տորկունովը:
Ցուցադրվող նմուշների մեջ ներկայացված են լուսանկարներ Լազարյանների ընտանիքի, նրանց ծավալած գործունեության վերաբերյալ, ինչպես նաեւ` Լազարյան ճեմարանի հիմնադրմանը, կառավարմանն առնչվող փաստաթղթեր։

В МГИМО открылась выставка, посвященная Лазаревскому училищу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Московском государственном институте международных отношений (МГИМО) 22 декабря открылась выставка, посвященная 200-летию Лазаревского училища восточных языков.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, на мероприятии присутствовал глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
«Для меня, как арабиста, востоковеда, выпускника МГИМО, министра иностранных дел Армении, большая честь присутствовать вместе с вами на открытии этой выставки. История Лазаревского училища является одной из ярких страниц истории Армении и России. Она является одной из важнейших страниц истории Школы востоковедения Москвы и МГИМО», - сказал министр. Он добавил, что Лазаревское училище было первым специализированным учреждением по подготовке дипломатов в России и одновременно стало важным центром армянской культуры.
«В училище была создана уникальная библиотека, где были представлены тысячи томов редких изданий, уникальные рукописи, только малая часть которых сохранилась в библиотеке МГИМО. Тем не менее, литературное наследие Лазаревского училища считается украшением библиотеки нашего университета. Благодаря Лазаревскому училищу до нас дошли рукописи даже 13-го века», - сказал ректор МГИМО, академик Анатолий Торкунов.
В числе экспонатов представлены фотографии о семье Лазаревых и об осуществленной им деятельности, а также документы, относящиеся к основанию, управлению Лазаревского училища.