Քիսինջերն ու Վարդանյանը մասնակցել են Պրիմակովի կենտրոնի բացմանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Փետրվարի 4-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել Եվգենի Պրիմակովի անվան Արտաքին քաղաքականության համագործակցության կենտրոնի բացումը:
Բացման արարողության գլխավոր հյուրն էր ամերիկացի հայտնի քաղաքական գործիչ ու դիվանագետ Հենրի Քիսինջերը:
Կենտրոնի հիմնադիրներից մեկը՝ Գորչակովի անվան հանրային դիվանագիտության աջակցության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Լեոնիդ Դրաչեւսկին, ասել է, որ Քիսինջերի մասնակցությունը միջոցառմանը նոր կազմակերպության համար բարձր նշաձող է սահմանում:
Իր ելույթում Հենրի Քիսինջերն անդրադարձել է ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների տարբեր կողմերին, անվտանգության ապահովման, ինչպես նաեւ ահաբեկչության սպառնալիքների դեմ պայքարի հարցերին, կիսվել աշխարհում եւ տարբեր տարածաշրջաններում տիրող իրավիճակի իր տեսլականով:
Պրիմակովի կենտրոնում կայացած հանդիպմանը ելույթ են ունեցել Մոսկվայի պետական համալսարանի համաշխարհային քաղաքականության ֆակուլտետի դեկան Անդրեյ Կոկոշինը, քաղաքագետներ Սերգեյ Ռոգովն ու Սերգեյ Կարագանովը, Միջազգային հարցերի ռուսաստանյան խորհրդի նախագահ, ՌԴ ԱԳՆ նախկին ղեկավար Իգոր Իվանովը, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի գիտական ղեկավար Վիտալի Նաումկինը, գործարար եւ բարերար Ռուբեն Վարդանյանը:
Հենրի Քիսինջերը 1970-ականներին զբաղեցրել է ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնը եւ վերջին տասնամյակներում ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության հարցերով զբաղվող ամենանշանակալից փորձագետներից է:
«Պրիմակովի անվան Արտաքին քաղաքական համագործակցության կենտրոնը» ստեղծվել է 2015թ.: Կենտրոնի առաքելությունը Եվգենի Պրիմակովի ինտելեկտուալ ժառանգության հավաքագրումն ու զարգացումն է, փորձագիտական եւ գիտական մակարդակում միջազգային համագործակցության ամրացումը եւ քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների ներգրավումը արտաքին քաղաքականության գործընթացներում:
Կենտրոնը նախատեսում է հանդիպումներ անցկացնել համաշխարհային քաղաքականության, գիտության ներկայացուցիչների, ռուսաստանցի եւ օտարերկրացի պետական գործիչների հետ:

Ереван/Медиамакс/. 4 февраля в Москве состоялось открытие Центра внешнеполитического сотрудничества имени Евгения Примакова.
Главным гостем церемонии открытия стал известный американский политик и дипломат Генри Киссинджер.
Один из учредителей Центра, исполнительный директор Фонда поддержки публичной дипломатии имени Горчакова Леонид Драчевский сказал, что участие Киссинджера в церемонии открытия ставит перед новой организацией высокую планку.
В своем выступлении Генри Киссинджер коснулся различных аспектов российско-американских отношений, поделился видением ситуации на планете в целом и в различных ее регионах, затронул вопросы обеспечения безопасности, противостояния угрозам международного терроризма.
На встрече в Центре Примакова выступили декан факультета мировой политики МГУ Андрей Кокошин, политологи Сергей Рогов и Сергей Караганов, президент Российского совета по международным делам, экс-глава МИД России Игорь Иванов, научный руководитель Института востоковедения Российской академии наук Виталий Наумкин, предприниматель и меценат Рубен Варданян.
Генри Киссинджер занимал пост госсекретаря США в 1970-е годы и на протяжении последних десятилетий является одним из наиболее влиятельных экспертов в вопросах внешней политики США.
«Центр внешнеполитического сотрудничества имени Е.Примакова» создан в 2015 году. Миссия Центра заключается в аккумулировании и развитии интеллектуального наследия Евгения Примакова, укреплении международного сотрудничества на экспертно-научном уровне, вовлечении институтов гражданского общества во внешнеполитический процесс.
В планах Центра - проводить встречи с представителями мировой политики, науки, российскими и зарубежными государственными деятелями.