Քիսինջերն ու Վարդանյանը մասնակցել են Պրիմակովի կենտրոնի բացմանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Փետրվարի 4-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել Եվգենի Պրիմակովի անվան Արտաքին քաղաքականության համագործակցության կենտրոնի բացումը:
Բացման արարողության գլխավոր հյուրն էր ամերիկացի հայտնի քաղաքական գործիչ ու դիվանագետ Հենրի Քիսինջերը:
Կենտրոնի հիմնադիրներից մեկը՝ Գորչակովի անվան հանրային դիվանագիտության աջակցության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Լեոնիդ Դրաչեւսկին, ասել է, որ Քիսինջերի մասնակցությունը միջոցառմանը նոր կազմակերպության համար բարձր նշաձող է սահմանում:
Իր ելույթում Հենրի Քիսինջերն անդրադարձել է ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների տարբեր կողմերին, անվտանգության ապահովման, ինչպես նաեւ ահաբեկչության սպառնալիքների դեմ պայքարի հարցերին, կիսվել աշխարհում եւ տարբեր տարածաշրջաններում տիրող իրավիճակի իր տեսլականով:
Պրիմակովի կենտրոնում կայացած հանդիպմանը ելույթ են ունեցել Մոսկվայի պետական համալսարանի համաշխարհային քաղաքականության ֆակուլտետի դեկան Անդրեյ Կոկոշինը, քաղաքագետներ Սերգեյ Ռոգովն ու Սերգեյ Կարագանովը, Միջազգային հարցերի ռուսաստանյան խորհրդի նախագահ, ՌԴ ԱԳՆ նախկին ղեկավար Իգոր Իվանովը, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի գիտական ղեկավար Վիտալի Նաումկինը, գործարար եւ բարերար Ռուբեն Վարդանյանը:
Հենրի Քիսինջերը 1970-ականներին զբաղեցրել է ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնը եւ վերջին տասնամյակներում ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության հարցերով զբաղվող ամենանշանակալից փորձագետներից է:
«Պրիմակովի անվան Արտաքին քաղաքական համագործակցության կենտրոնը» ստեղծվել է 2015թ.: Կենտրոնի առաքելությունը Եվգենի Պրիմակովի ինտելեկտուալ ժառանգության հավաքագրումն ու զարգացումն է, փորձագիտական եւ գիտական մակարդակում միջազգային համագործակցության ամրացումը եւ քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների ներգրավումը արտաքին քաղաքականության գործընթացներում:
Կենտրոնը նախատեսում է հանդիպումներ անցկացնել համաշխարհային քաղաքականության, գիտության ներկայացուցիչների, ռուսաստանցի եւ օտարերկրացի պետական գործիչների հետ:

Kissinger and Vardanyan participate in the opening of Primakov Center
Yerevan/Mediamax/. Moscow hosted the opening of Yevgeny Primakov Center of Foreign Policy Cooperation on February 4.
The main guest of the opening ceremony was a famous U.S. politician and diplomat Henry Kissinger.
One of the founders of the Center, Executive Director of Gorchakov Public Diplomacy Fund Leonid Drachevsky said that Kissinger's participation in the opening ceremony puts the bar high for the new organization.
In his speech, Henry Kissinger touched upon various aspects of Russian-American relations, shared vision of the situation in the world and in its various regions, talked about security issues and counter threats of international terrorism.
Andrei Kokoshin, Dean of Moscow State University Department of World Politics also had a speech during  the meeting in Primakov Center: as well as political analysts Sergei Rogov and Sergei Karaganov, President of the Russian Council on International Affairs, former Russian Foreign Minister Igor Ivanov, Scientific Director of the Institute of Oriental Studies of the Russian Academy of Sciences Vitaly Naumkin, entrepreneur and philanthropist Ruben Vardanyan.
Henry Kissinger served as secretary of the U.S. in the 1970s and in recent decades is one of the most influential experts on US foreign policy.
Primakov Foreign Policy Cooperation Center was founded in 2015. The Center's mission is the accumulation and development of the intellectual heritage of Yevgeny Primakov, the strengthening of international cooperation in the expert and scientific level , the involvement of civil society institutions in the foreign policy process.
The Center plans to hold meetings with representatives of the world of politics, science , Russian and foreign statesmen.