Հինգ Նոբելյան դափնեկիրներ հինգ օր Հայաստանում կլինեն - Mediamax.am
Ռոբին Ուորենը ստանում է Նոբելյան մրցանակը Շվեդիայի թագավոր Կառլ Գուստաֆ XVI-ից 2005թ. դեկտեմբերի 10-ին
Լուսանկարը` REUTERS/Anders Wiklund /Scanpix
Աարոն Չեխանովերը 2004թ. Ստոկհոլմում
Լուսանկարը` REUTERS/Wolfgang Rattay
Ադա Յոնաթը ստանում է Նոբելյան մրցանակը Շվեդիայի թագավոր Կառլ Գուստաֆ XVI-ից 2009թ. դեկտեմբերի 10-ին
Լուսանկարը` REUTERS/Peter Andrews
Դան Շեխտմանը զրուցում է Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսի հետ
Լուսանկարը` REUTERS/Ruben Sprich
Էիթի Նեգիսին եւ Շվեդիայի արքայադուստր Վիկտորիան զրուցում են Նոբելյան ընթրիքի ժամանակ
Լուսանկարը` REUTERS/Pawel Kopczynski
Կոնստանտին Ենկոյանը
Լուսանկարը` ԵՊԲՀ
Այս տարվա ապրիլին Հայաստանն առաջին անգամ կհյուրընկալի միաժամանակ հինգ Նոբելյան դափնեկիրների, որոնք կենսաքիմիայի, ֆիզիկայի եւ բժշկագիտության թեմաներով բաց դասախոսություններ կվարեն Երեւանում:
«Նոբելյան օրեր» անվանումը ստացած միջոցառումը, որն իր նախադեպը չունի Հարավային Կովկասում, տեղի կունենա ապրիլի 11-ից 16-ը Երեւանի Պետական բժշկական համալսարանում:
«Ոգեշնչի՛ր եւ ստեղծի՛ր» կարգախոսը ստացած միջոցառումը մեկ հարկի տակ  կմիավորի նրանց, ովքեր կցանկանան ոգեշնչվել համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականներից, աշխատել՝ հասնելու գիտական նվաճումների, դրանով իսկ մեր երկիրը վերադարձնել համաշխարհային գիտակ-երկրների ակումբ:
Մեկ շաբաթ, մեկ վայր, հինգ Նոբելյան դափնեկիր
Բժշկագիտության, քիմիայի, կենսաբանության եւ ֆիզիկայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակակիրներին Հայաստան հրավիրելու գաղափարը ծագել է Երևանի Մխիթար Հերացու անվան Պետական բժշկական համալսարանի՝ գիտության գծով պրոռեկտոր Կոնստանտին Ենկոյանի մոտ:
2004-2005 թթ.-ին նա աշխատել է իսրայելացի կենսաբան, 2004 թ.-ին քիմիայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Աարոն Չեխանովերի հետ: Նրանց մտերմության արդյունքում 2010 թ.-ին ԵՊԲՀ-ի հրավերով իսրայելացի գիտնականն այցելեց եւ դասախոսություններով հանդես եկավ Հայաստանում: Աարոն Չեխանովերը այս տարի ապրիլին Հայաստան այցելող հինգ գիտնականներից մեկն է:
Կոնստանտին Ենկոյանը Կոնստանտին Ենկոյանը
«Նոբելյան մյուս հայտնի մրցանակակիրների՝ Հայաստան հրավիրելու գաղափարն առաջացավ 2014-ի վերջում: 2015-ին սկսեցինք գործնական աշխատել այս ուղղությամբ, հրավերներ ուղարկել գիտնականներին: Չէի հավատում, որ 2016-ին արդեն հնարավոր կլինի կազմակերպել միջոցառումը: Նման մեծությունների հետ պայմանավորվելիս պետք է նկատի ունենալ, որ նրանց ժամանակացույցը չափազանց հագեցած է: Երբ ստացանք հինգի համաձայնությունը, որոշեցինք՝ կարելի է կանգ առնել եւ այս պահի համար «բավարարվել» 5 Նոբելյան դափնեկրով»,- պատմում է Կոնստանտին Ենկոյանը, որի գաղափարն աջակցություն ստացավ հարազատ բուհի ղեկավարության մոտ:
Հայաստան ուղևորվող գիտական թոփ հնգյակը
Ապրիլին Երեւանում դասախոսություններով հանդես կգան կենսաբաններ Աարոն Չեխանովերը (Իսրայել), Ադա Յոնաթը (Իսրայել), քիմիկոս եւ ֆիզիկոս Դան Շեխտմանը (Իսրայել), պատոլոգիստ Ջոն Ռոբին Ուորենը (Ավստրալիա) եւ քիմիկոս Էյիթի Նեգիսին (Ճապոնիա):
Աարոն Չեխանովեր (Aaron Ciechanover)
Աարոն Չեխանովերը 2004թ. Ստոկհոլմում Աարոն Չեխանովերը 2004թ. Ստոկհոլմում
Ծնվել է 1947-ին, Հայֆայում, Լեհաստանից Իսրայել տեղափոխված հրեա էմիգրանտների ընտանիքում: Կենսաբան է: 2004 թ.-ին Իրվին Ռոուզոմի եւ Աբրահամ Գերշկոյի հետ միասին արժանացել է քիմիայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակի: Իսրայելի գիտությունների ակադեմիայի, Գիտությունների Քահանայապետական Ակադեմիայի (Վատիկան) անդամ է, ինչպես  նաեւ ԱՄՆ գիտությունների ազգային ակադեմիայի թղթակից անդամ:
Ադա Յոնաթ (Ada E. Yonath)
Ադա Յոնաթը ստանում է Նոբելյան մրցանակը Շվեդիայի թագավոր Կառլ Գուստաֆ XVI-ից 2009թ. դեկտեմբերի 10-ին Ադա Յոնաթը ստանում է Նոբելյան մրցանակը Շվեդիայի թագավոր Կառլ Գուստաֆ XVI-ից 2009թ. դեկտեմբերի 10-ին
Ծնվել է 1939 թ.-ին Երուսաղեմում: Ռիբոսոմների ուսումնասիրման առաջամարտիկներից է: Համագործակցել է NASA-ի հետ: 2009 թ. Նոբելյան մրցանակի է արժանացել ռիբոսոմների կառուցվածքի եւ դրանց գործողությունների ուսումնասիրման համար:
Ղեկավարում է Վեյցմանի  ինստիտուտի Բիոմոլեկուլային կառուցվածքների կենտրոնը:
Դան Շեխտման (Dan Shechtman)
Դան Շեխտմանը զրուցում է Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսի հետ Դան Շեխտմանը զրուցում է Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսի հետ
Իսրայելացի ֆիզիկոսն ու քիմիկոսը 2011 թ.-ին արժանացել է Նոբելյան մրցանակի կեղծ բյուրեղների բացահայտման համար: 2014-ին մասնակցեց Իսրայելի նախագահի ընտրություններին, սակայն պարտություն կրեց:
Ռոբին Ուորեն (Robin J.Warren)
Ռոբին Ուորենը ստանում է Նոբելյան մրցանակը Շվեդիայի թագավոր Կառլ Գուստաֆ XVI-ից 2005թ. դեկտեմբերի 10-ին Ռոբին Ուորենը ստանում է Նոբելյան մրցանակը Շվեդիայի թագավոր Կառլ Գուստաֆ XVI-ից 2005թ. դեկտեմբերի 10-ին
Ավստրալացի գիտնականը ծնվել է 1937 թ.-ին: Բժշկագիտության եւ ֆիզիոլոգիայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակ է ստացել 2005 թ.-ին: 1979-ին նա վերաբացահայտել է Helicobacter pylori անունով բակտերիան:
Էյիթի Նեգիսի (Ei-ichi Negishi)
Էիթի Նեգիսին եւ Շվեդիայի արքայադուստր Վիկտորիան զրուցում են Նոբելյան ընթրիքի ժամանակ Էիթի Նեգիսին եւ Շվեդիայի արքայադուստր Վիկտորիան զրուցում են Նոբելյան ընթրիքի ժամանակ
Ճապոնացի քիմիկոսը ծնվել է 1935-ին: Հայտնի է այսպես կոչված Նեգիսիի ռեակցիայի բացահայտման համար: Ամերիկայի Պերդյու համալսարանի (Ինդիանա նահանգ) պատվավոր պրոֆեսոր է: Նոբելյան մրցանակ ստացել է 2010-ին` քիմիայի ոլորտում:
«Ոգեշնչի՛ր եւ ստեղծի՛ր»
Կոնստանտին Ենկոյանը պատմում է, որ Հայաստանում «Նոբելյան օրեր» անցկացնելու գլխավոր նպատակն է Հայաստան հրավիրել համաշխարհային գիտության առաջատար դեմքերին, ովքեր կփորձեն մոտիվացնել հայ երիտասարդությանը եւ ցույց տալ, թե որքան շոշափելի է գիտությունն այսօր:
«Մենք ունենք շատ լավ մարդկային ներուժ, բայց, անկեղծ լինենք, հյուրերին չենք կարող զարմացնել Հայաստանի գիտության վիճակով: Իհարկե, ունենք հիանալի անհատ գիտնականներ, բայց, համակարգային առումով, մեր գիտության ոլորտն այս պահին մրցակցային չէ: Գիտությունը մեծ ներդրումներ է պահանջում: Երկիրը ներկայանալի է մշակույթով, սպորտով ու գիտությամբ: Մեր մեծ նպատակն այն է, որ ապագայում ունենանք միջազգայնորեն ճանաչված հայ գիտնականներ, որոնք ոչ թե այլ պետություններ կներկայացնեն, այլ հենց Հայաստանը»,- ասում է միջոցառման գլխավոր կազմակերպիչը:
Ինչպե՞ս  մասնակցել դասախոսություններին
Միջոցառման կազմակերպիչները շեշտում են, որ թեեւ «Նոբելյան օրեր» միջոցառման թիրախ խումբը բժշկագիտության, քիմիայի եւ ֆիզիկայի ոլորտների մասնագետներն ու ուսանողներն են, այնուամենայնիվ, դասախոսությունները բաց են լինելու բոլորի համար:
«Մեր հյուրերը մեկ շաբաթ լինելու են Հայաստանում եւ հանդես են գալու ինը դասախոսություններով` հանրային եւ մասնագիտական բնույթի: Հանրային նշանակության դասախոսությունների բովանդակությունը հասանելի է լինելու բոլորի համար: Դրանց ներկա գտնվելու համար պարտադիր չէ լինել բժիշկ, քիմիկոս, ֆիզիկոս կամ կենսաբան»,- ասում է պրոռեկտոր Ենկոյանը:
«Նոբելյան օրեր»-ին մասնակցելու համար պարտադիր է գրանցվել միջոցառման պաշտոնական՝ http://www.nobeldays.am/ կայքում: Հայաստանցիների համար, ովքեր կդիմեն մինչեւ փետրվարի 29-ը, մասնակցությունն անվճար է: Բոլոր նրանք, ովքեր կդիմեն այդ ժամկետից ուշ, գրանցվելիս պետք է վճարեն 20 եվրո:
«Մեր ցանկությունն է, որպեսզի միջոցառումը հասանելի լինի մեծ թվով մարդկանց: Բուհը միջոցառումը կազմակերպում է իր միջոցներով, եւ որեւէ ֆինանսական ակնկալիք, բնական է, չունի: 20 եվրոն մեծ գումար չէ, եւ ուղղվելու է զուտ կազմակերպչական հարցերի լուծմանը»,- նկատել է Կոնստանտին Ենկոյանը:
Բոլոր դասախոսությունները անց են կացվելու Պետական բժշկական համալսարանում: Բացի բուն դասախոսություններից, գիտնականները կմասնակցեն նաեւ մասնագիտական կլոլ սեղաններին, կհանդիպեն ՀՀ ավագ դպրոցների աշակերտների հետ, կայցելեն Էջմիածին եւ Հայաստանի մի շարք տեսարժան վայրեր: Կազմակերպիչները ցանկանում են, որպեսզի աշխարհահռչակ գիտնականները տեսնեն իրական Հայաստանը՝ իր մարդկանցով եւ գույներով:

Эйити Нэгиси и принцесса Швеции Виктория беседуют на Нобелевском ужине
В апреле этого года Армению впервые посетят сразу пять лауреатов Нобелевской премии, которые прочитают в Ереване открытые лекции по биохимии, физике и медицине.
Беспрецедентное для Южного Кавказа мероприятие под названием «Нобелевские дни» состоится 11-16 апреля в Ереванском государственном медицинском университете.
Оно пройдет под девизом «Вдохновляй и создавай» и объединит людей, желающих получить вдохновение у всемирно известных ученых и стремящихся к научным достижениям, чтобы вернуть нашу страну в клуб стран с развитой наукой.
Одна неделя, одна страна и пять Нобелевских лауреатов
Идея пригласить в Армению нобелевских лауреатов в области медицины, химии, биологии и физики родилась у проректора по научной работе Ереванского государственного медицинского университета им. Мхитара Гераци Константина Енкояна.
В 2004-2005 гг. он работал с израильским биологом Аароном Чехановером, награжденным в 2004 году Нобелевской премией в области химии. В 2010 году израильский ученый по приглашению ЕГМУ прочитал в Армении цикл лекций. Аарон Чехановер будет одним из пяти ученых, которые приедут в Армению в апреле этого года.
Константин Енкоян Константин Енкоян
Фото: ЕГМУ
«Идея пригласить в Армению других известных обладателей Нобелевской премии появилась в конце 2014 года. В 2015 году мы начали предпринимать практические действия в этом направлении, отправлять ученым приглашения. Не верилось, что мы сможем организовать это мероприятие уже в 2016 году. Когда имеешь дело с учеными такого масштаба, нужно учитывать, что у них крайне плотный график. Когда мы получили согласие от пяти ученых, решили остановиться и «ограничиться» пока пятью нобелевскими лауреатами», - рассказал Константин Енкоян, идея которого получила поддержку у руководства родного вуза.
Топ-5 ученых, собирающихся в Армению
В Апреле в Ереване с лекциями выступят биологи Аарон Чехановер (Израиль), Ада Йонат (Израиль), химик и физик Дан Шехтман (Израиль), патолог Робин Уоррен (Австралия) и химик Эйити Нэгиси (Япония).
Аарон Чехановер
Аарон Чехановер в Стокгольме, 2004 г. Аарон Чехановер в Стокгольме, 2004 г.
Фото: REUTERS/Wolfgang Rattay
Родился в 1947 г. в Хайфе, в семье еврейских эмигрантов, переехавших в Израиль из Польши. Биолог. В 2004 году получил Нобелевскую премию по химии вместе с Ирвином Роузом и Аврамом Гершко. Член академии наук Израиля, Епископской академии наук (Ватикан), иностранный член Академии наук США.
Ада Йонат
Ада Йонат принимает Нобелевскую премию у короля Швеции Карла Густава XVI, 10 декабря 2009 г. Ада Йонат принимает Нобелевскую премию у короля Швеции Карла Густава XVI, 10 декабря 2009 г.
Фото: REUTERS/Peter Andrews
Родилась в 1939 г. в Иерусалиме. Была среди первых ученых, исследовавших рибосомы. Сотрудничала с NASA. В 2009 году получила Нобелевскую премию за исследование строения рибосом и их функционирования.
Возглавляет Центр Биомолекулярной структуры при Институте Вейцмана.
Дан Шехтман
Дан Шехтман беседует с президентом Израиля Шимоном Пересом Дан Шехтман беседует с президентом Израиля Шимоном Пересом
Фото: REUTERS/Ruben Sprich
Израильский физик и химик. В 2011 году был удостоен Нобелевской премии за открытие квазикристаллов. В 2014 г. баллотировался в президенты Израиля, но проиграл выборы.
Робин  Уоррен
Робин Уоррен принимает Нобелевскую премию у короля Швеции Карла Густава XVI, 10 декабря 2005 г. Робин Уоррен принимает Нобелевскую премию у короля Швеции Карла Густава XVI, 10 декабря 2005 г.
Фото: REUTERS/Anders Wiklund /Scanpix
Австралийский ученый родился в 1937 г. Нобелевскую премию в области медицины и физиологии получил в 2005 г. В 1979 г. он заново открыл бактерию Helicobacter pylori.
Эйити Нэгиси
Эйити Нэгиси и принцесса Швеции Виктория беседуют на Нобелевском ужине Эйити Нэгиси и принцесса Швеции Виктория беседуют на Нобелевском ужине
Фото: REUTERS/Pawel Kopczynski
Японский химик родился в 1935 году. Известен открытием так называемой реакции Негиси. Почетный профессор Университета Пердью (США). Удостоен Нобелевской премии по химии за 2010 г.
«Вдохновляй и создавай»
Константин Енкоян рассказывает, что основная цель «Нобелевских дней» - пригласить в Армению ведущих представителей мировой науки, чтобы мотивировать армянскую молодежь и показать, насколько важна наука сегодня.
«Мы обладаем прекрасными человеческими ресурсами, но, будем откровенны, уровнем армянской науки наших гостей удивить будет трудно. Конечно, у нас есть отдельные великолепные ученые, но в системном плане наша наука на данный момент не конкурентоспособна. Наша самая важная цель – иметь в будущем признанных в мире армянских ученых, которые бы представляли не другие страны, а именно Армению», - говорит главный организатор мероприятия.
Как попасть на лекции
Организаторы мероприятия подчеркивают, что хоть «Нобелевские дни» главным образом адресованы специалистам в области медицины, химии и физики и студентам, тем не менее, лекции будут открыты для всех.
«Наши гости проведут в Армении неделю и выступят с девятью лекциями: публичного и специализированного характера. Содержание публичных лекций будет доступно для всех», - говорит Константин Енкоян.
Для участия в «Нобелевских днях» необходимо зарегистрироваться на официальном сайте мероприятия - http://www.nobeldays.am/. Для жителей Армении, которые зарегистрируются до 29 февраля, вход будет свободным. Всем, кто зарегистрируется позже указанного срока, придется заплатить 20 евро.
«Нам бы хотелось, чтобы мероприятие было доступным большому числу людей. Вуз организует мероприятие на свои средства, и естественно, не преследует каких-либо коммерческих целей. 20 евро - небольшая сумма, и эти средства будут использованы для решения организационных вопросов», - заметил Константин Енкоян.
Все лекции будут проводиться в Государственном медуниверситете. Помимо лекций, гости примут участие в специализированных круглых столах, встретятся с учащимися старших классов армянских школ, посетят Эчмиадзин и ряд достопримечательностей Армении.