Հինգ Նոբելյան դափնեկիրներ հինգ օր Հայաստանում կլինեն - Mediamax.am
Ռոբին Ուորենը ստանում է Նոբելյան մրցանակը Շվեդիայի թագավոր Կառլ Գուստաֆ XVI-ից 2005թ. դեկտեմբերի 10-ին
Լուսանկարը` REUTERS/Anders Wiklund /Scanpix
Աարոն Չեխանովերը 2004թ. Ստոկհոլմում
Լուսանկարը` REUTERS/Wolfgang Rattay
Ադա Յոնաթը ստանում է Նոբելյան մրցանակը Շվեդիայի թագավոր Կառլ Գուստաֆ XVI-ից 2009թ. դեկտեմբերի 10-ին
Լուսանկարը` REUTERS/Peter Andrews
Դան Շեխտմանը զրուցում է Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսի հետ
Լուսանկարը` REUTERS/Ruben Sprich
Էիթի Նեգիսին եւ Շվեդիայի արքայադուստր Վիկտորիան զրուցում են Նոբելյան ընթրիքի ժամանակ
Լուսանկարը` REUTERS/Pawel Kopczynski
Կոնստանտին Ենկոյանը
Լուսանկարը` ԵՊԲՀ
Այս տարվա ապրիլին Հայաստանն առաջին անգամ կհյուրընկալի միաժամանակ հինգ Նոբելյան դափնեկիրների, որոնք կենսաքիմիայի, ֆիզիկայի եւ բժշկագիտության թեմաներով բաց դասախոսություններ կվարեն Երեւանում:
«Նոբելյան օրեր» անվանումը ստացած միջոցառումը, որն իր նախադեպը չունի Հարավային Կովկասում, տեղի կունենա ապրիլի 11-ից 16-ը Երեւանի Պետական բժշկական համալսարանում:
«Ոգեշնչի՛ր եւ ստեղծի՛ր» կարգախոսը ստացած միջոցառումը մեկ հարկի տակ  կմիավորի նրանց, ովքեր կցանկանան ոգեշնչվել համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականներից, աշխատել՝ հասնելու գիտական նվաճումների, դրանով իսկ մեր երկիրը վերադարձնել համաշխարհային գիտակ-երկրների ակումբ:
Մեկ շաբաթ, մեկ վայր, հինգ Նոբելյան դափնեկիր
Բժշկագիտության, քիմիայի, կենսաբանության եւ ֆիզիկայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակակիրներին Հայաստան հրավիրելու գաղափարը ծագել է Երևանի Մխիթար Հերացու անվան Պետական բժշկական համալսարանի՝ գիտության գծով պրոռեկտոր Կոնստանտին Ենկոյանի մոտ:
2004-2005 թթ.-ին նա աշխատել է իսրայելացի կենսաբան, 2004 թ.-ին քիմիայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Աարոն Չեխանովերի հետ: Նրանց մտերմության արդյունքում 2010 թ.-ին ԵՊԲՀ-ի հրավերով իսրայելացի գիտնականն այցելեց եւ դասախոսություններով հանդես եկավ Հայաստանում: Աարոն Չեխանովերը այս տարի ապրիլին Հայաստան այցելող հինգ գիտնականներից մեկն է:
Կոնստանտին Ենկոյանը Կոնստանտին Ենկոյանը
«Նոբելյան մյուս հայտնի մրցանակակիրների՝ Հայաստան հրավիրելու գաղափարն առաջացավ 2014-ի վերջում: 2015-ին սկսեցինք գործնական աշխատել այս ուղղությամբ, հրավերներ ուղարկել գիտնականներին: Չէի հավատում, որ 2016-ին արդեն հնարավոր կլինի կազմակերպել միջոցառումը: Նման մեծությունների հետ պայմանավորվելիս պետք է նկատի ունենալ, որ նրանց ժամանակացույցը չափազանց հագեցած է: Երբ ստացանք հինգի համաձայնությունը, որոշեցինք՝ կարելի է կանգ առնել եւ այս պահի համար «բավարարվել» 5 Նոբելյան դափնեկրով»,- պատմում է Կոնստանտին Ենկոյանը, որի գաղափարն աջակցություն ստացավ հարազատ բուհի ղեկավարության մոտ:
Հայաստան ուղևորվող գիտական թոփ հնգյակը
Ապրիլին Երեւանում դասախոսություններով հանդես կգան կենսաբաններ Աարոն Չեխանովերը (Իսրայել), Ադա Յոնաթը (Իսրայել), քիմիկոս եւ ֆիզիկոս Դան Շեխտմանը (Իսրայել), պատոլոգիստ Ջոն Ռոբին Ուորենը (Ավստրալիա) եւ քիմիկոս Էյիթի Նեգիսին (Ճապոնիա):
Աարոն Չեխանովեր (Aaron Ciechanover)
Աարոն Չեխանովերը 2004թ. Ստոկհոլմում Աարոն Չեխանովերը 2004թ. Ստոկհոլմում
Ծնվել է 1947-ին, Հայֆայում, Լեհաստանից Իսրայել տեղափոխված հրեա էմիգրանտների ընտանիքում: Կենսաբան է: 2004 թ.-ին Իրվին Ռոուզոմի եւ Աբրահամ Գերշկոյի հետ միասին արժանացել է քիմիայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակի: Իսրայելի գիտությունների ակադեմիայի, Գիտությունների Քահանայապետական Ակադեմիայի (Վատիկան) անդամ է, ինչպես  նաեւ ԱՄՆ գիտությունների ազգային ակադեմիայի թղթակից անդամ:
Ադա Յոնաթ (Ada E. Yonath)
Ադա Յոնաթը ստանում է Նոբելյան մրցանակը Շվեդիայի թագավոր Կառլ Գուստաֆ XVI-ից 2009թ. դեկտեմբերի 10-ին Ադա Յոնաթը ստանում է Նոբելյան մրցանակը Շվեդիայի թագավոր Կառլ Գուստաֆ XVI-ից 2009թ. դեկտեմբերի 10-ին
Ծնվել է 1939 թ.-ին Երուսաղեմում: Ռիբոսոմների ուսումնասիրման առաջամարտիկներից է: Համագործակցել է NASA-ի հետ: 2009 թ. Նոբելյան մրցանակի է արժանացել ռիբոսոմների կառուցվածքի եւ դրանց գործողությունների ուսումնասիրման համար:
Ղեկավարում է Վեյցմանի  ինստիտուտի Բիոմոլեկուլային կառուցվածքների կենտրոնը:
Դան Շեխտման (Dan Shechtman)
Դան Շեխտմանը զրուցում է Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսի հետ Դան Շեխտմանը զրուցում է Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսի հետ
Իսրայելացի ֆիզիկոսն ու քիմիկոսը 2011 թ.-ին արժանացել է Նոբելյան մրցանակի կեղծ բյուրեղների բացահայտման համար: 2014-ին մասնակցեց Իսրայելի նախագահի ընտրություններին, սակայն պարտություն կրեց:
Ռոբին Ուորեն (Robin J.Warren)
Ռոբին Ուորենը ստանում է Նոբելյան մրցանակը Շվեդիայի թագավոր Կառլ Գուստաֆ XVI-ից 2005թ. դեկտեմբերի 10-ին Ռոբին Ուորենը ստանում է Նոբելյան մրցանակը Շվեդիայի թագավոր Կառլ Գուստաֆ XVI-ից 2005թ. դեկտեմբերի 10-ին
Ավստրալացի գիտնականը ծնվել է 1937 թ.-ին: Բժշկագիտության եւ ֆիզիոլոգիայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակ է ստացել 2005 թ.-ին: 1979-ին նա վերաբացահայտել է Helicobacter pylori անունով բակտերիան:
Էյիթի Նեգիսի (Ei-ichi Negishi)
Էիթի Նեգիսին եւ Շվեդիայի արքայադուստր Վիկտորիան զրուցում են Նոբելյան ընթրիքի ժամանակ Էիթի Նեգիսին եւ Շվեդիայի արքայադուստր Վիկտորիան զրուցում են Նոբելյան ընթրիքի ժամանակ
Ճապոնացի քիմիկոսը ծնվել է 1935-ին: Հայտնի է այսպես կոչված Նեգիսիի ռեակցիայի բացահայտման համար: Ամերիկայի Պերդյու համալսարանի (Ինդիանա նահանգ) պատվավոր պրոֆեսոր է: Նոբելյան մրցանակ ստացել է 2010-ին` քիմիայի ոլորտում:
«Ոգեշնչի՛ր եւ ստեղծի՛ր»
Կոնստանտին Ենկոյանը պատմում է, որ Հայաստանում «Նոբելյան օրեր» անցկացնելու գլխավոր նպատակն է Հայաստան հրավիրել համաշխարհային գիտության առաջատար դեմքերին, ովքեր կփորձեն մոտիվացնել հայ երիտասարդությանը եւ ցույց տալ, թե որքան շոշափելի է գիտությունն այսօր:
«Մենք ունենք շատ լավ մարդկային ներուժ, բայց, անկեղծ լինենք, հյուրերին չենք կարող զարմացնել Հայաստանի գիտության վիճակով: Իհարկե, ունենք հիանալի անհատ գիտնականներ, բայց, համակարգային առումով, մեր գիտության ոլորտն այս պահին մրցակցային չէ: Գիտությունը մեծ ներդրումներ է պահանջում: Երկիրը ներկայանալի է մշակույթով, սպորտով ու գիտությամբ: Մեր մեծ նպատակն այն է, որ ապագայում ունենանք միջազգայնորեն ճանաչված հայ գիտնականներ, որոնք ոչ թե այլ պետություններ կներկայացնեն, այլ հենց Հայաստանը»,- ասում է միջոցառման գլխավոր կազմակերպիչը:
Ինչպե՞ս  մասնակցել դասախոսություններին
Միջոցառման կազմակերպիչները շեշտում են, որ թեեւ «Նոբելյան օրեր» միջոցառման թիրախ խումբը բժշկագիտության, քիմիայի եւ ֆիզիկայի ոլորտների մասնագետներն ու ուսանողներն են, այնուամենայնիվ, դասախոսությունները բաց են լինելու բոլորի համար:
«Մեր հյուրերը մեկ շաբաթ լինելու են Հայաստանում եւ հանդես են գալու ինը դասախոսություններով` հանրային եւ մասնագիտական բնույթի: Հանրային նշանակության դասախոսությունների բովանդակությունը հասանելի է լինելու բոլորի համար: Դրանց ներկա գտնվելու համար պարտադիր չէ լինել բժիշկ, քիմիկոս, ֆիզիկոս կամ կենսաբան»,- ասում է պրոռեկտոր Ենկոյանը:
«Նոբելյան օրեր»-ին մասնակցելու համար պարտադիր է գրանցվել միջոցառման պաշտոնական՝ http://www.nobeldays.am/ կայքում: Հայաստանցիների համար, ովքեր կդիմեն մինչեւ փետրվարի 29-ը, մասնակցությունն անվճար է: Բոլոր նրանք, ովքեր կդիմեն այդ ժամկետից ուշ, գրանցվելիս պետք է վճարեն 20 եվրո:
«Մեր ցանկությունն է, որպեսզի միջոցառումը հասանելի լինի մեծ թվով մարդկանց: Բուհը միջոցառումը կազմակերպում է իր միջոցներով, եւ որեւէ ֆինանսական ակնկալիք, բնական է, չունի: 20 եվրոն մեծ գումար չէ, եւ ուղղվելու է զուտ կազմակերպչական հարցերի լուծմանը»,- նկատել է Կոնստանտին Ենկոյանը:
Բոլոր դասախոսությունները անց են կացվելու Պետական բժշկական համալսարանում: Բացի բուն դասախոսություններից, գիտնականները կմասնակցեն նաեւ մասնագիտական կլոլ սեղաններին, կհանդիպեն ՀՀ ավագ դպրոցների աշակերտների հետ, կայցելեն Էջմիածին եւ Հայաստանի մի շարք տեսարժան վայրեր: Կազմակերպիչները ցանկանում են, որպեսզի աշխարհահռչակ գիտնականները տեսնեն իրական Հայաստանը՝ իր մարդկանցով եւ գույներով:

Five Nobel Prize laureates to spend five days in Yerevan - Mediamax.am
Nobel laureate in medicine Robin Warren of Australia receives his Nobel Prize from Sweden's King Carl XVI Gustaf, December 10, 2005
Photo: REUTERS/Anders Wiklund /Scanpix
Aaron Ciechanover joint 2004 Nobel Prize Laureate for Chemistry is listening during a news conference in Stockholm
Photo: REUTERS/Wolfgang Rattay
Ada Yonath of Israel receives the 2009 Nobel Prize in Chemistry from Sweden's King Carl XVI Gustaf at the Concert Hall in Stockholm December 10, 2009
Photo: REUTERS/Peter Andrews
Israel's President Shimon Peres speaks with Dan Shechtman
Photo: REUTERS/Ruben Sprich
Sweden's Crown Princess Victoria and Japanese scientist Ei-ichi Negishi, winner of the 2010 Nobel Prize in Chemistry discuss during the Nobel Banquet in Stockholm's City Hall
Photo: REUTERS/Pawel Kopczynski
Photo: YSMU
For the first time, Armenia will host five Nobel Prize laureates, who will give open lectures on Biochemistry, Physics and Medicine this April in Yerevan.
The “Nobel Days in Yerevan” event, unprecedented in Southern Caucasus, will be held on April 11-16 at Yerevan State Medical University.
“Be inspired and create” slogan will unite beneath the same roof those who want to get inspiration from world-renowned scientists and work to obtain scientific achievements, thus, returning Armenia into the international club of advanced countries.
One week, one place, five Nobel laureates
The idea to invite Nobel Prize winners in Medicine, Biology and Physics belongs to Professor Konstantin Yenkoyan, Vice-Rector for Science and Research at Mkhitar Heratsi Yerevan State Medical University (YSMU).
He worked with Israeli biologist, Nobel Prize in Chemistry 2004 laureate Aaron Ciechanover in 2004-2005. Their close cooperation resulted in Israeli scientist’s visit to Armenia, where he performed lectures by the invitation of YSMU in 2010. Aaron Ciechanover is one of the scientists visiting Armenia this April.
Konstantin Yenkoyan Konstantin Yenkoyan
“The idea to invite other famous Nobel Prize winners to Armenia was born in late 2014. We began practical steps in this direction and sent invitations to the scientists in 2015. I didn’t believe it would be possible to organize the event so soon, in 2016. During negotiations with people of this magnitude, you should keep in mind that their schedule is very busy. When we received five positive answers, we decided we could stop there and “be satisfied” with 5 Nobel laureates for now,” told Konstantin Yenkoyan, whose idea found support from the administration of his native University.
Top five heads to Armenia
Biologists Aaron Ciechanover (Israel) and Ada Yonath (Israel), chemist and physicist Dan Shechman (Israel), pathologist John Warren (Australia) and chemist Ei-ichi Negishi (Japan) will give lectures in Yerevan in April.
Aaron Ciechanover
Aaron Ciechanover joint 2004 Nobel Prize Laureate for Chemistry is listening during a news conference in Stockholm Aaron Ciechanover joint 2004 Nobel Prize Laureate for Chemistry is listening during a news conference in Stockholm
Born in 1947 in Haifa, in the family of Jewish emigrants from Poland. Biologist. Received Nobel Prize in Chemistry 2004 with Irwin Rose and Avram Hershko. A member of Israel Academy of Sciences and Humanities, Pontifical Academy of Sciences (Vatican), and a foreign associate of the United States National Academy of Sciences.
Ada E. Yonath
Ada Yonath of Israel receives the 2009 Nobel Prize in Chemistry from Sweden Ada Yonath of Israel receives the 2009 Nobel Prize in Chemistry from Sweden's King Carl XVI Gustaf at the Concert Hall in Stockholm December 10, 2009
Born in 1939 in Jerusalem. Pioneer of ribosome study. Cooperated with NASA. Received Nobel Prize 2009 "For studies of the structure and function of the ribosome".
Director of Center for Biomolecular Structure at Weizmann Institute.
Dan Shechtman
Israel Israel's President Shimon Peres speaks with Dan Shechtman
Israeli physicist and chemist received Nobel Prize 2011 "For the discovery of quasicrystals". He participated in and lost Israeli presidential elections in 2014.
Robin J.Warren
Nobel laureate in medicine Robin Warren of Australia receives his Nobel Prize from Sweden Nobel laureate in medicine Robin Warren of Australia receives his Nobel Prize from Sweden's King Carl XVI Gustaf, December 10, 2005
Australian scientist was born in 1937. Received Nobel Prize in Physiology or Medicine 2005. Re-discovered the bacterium Helicobacter pylori in 1979.
Ei-ichi Negishi
Sweden Sweden's Crown Princess Victoria and Japanese scientist Ei-ichi Negishi, winner of the 2010 Nobel Prize in Chemistry discuss during the Nobel Banquet in Stockholm's City Hall
Japanese chemist was born in 1935. Famous for the discovery of the so-called Negishi reaction. Distinguished Professor of Purdue University (Indiana State). Received Nobel Prize in Chemistry 2010.
“Be inspired and create”
Konstantin Yenkoyan observes that the main goal of holding “Nobel Days” in Yerevan is to invite leading international scientists to Armenia, who will seek to motivate Armenian youth and show them how tangible science is today.
“We have great human potential, but honestly we cannot surprise the guests with the state of Armenian science. Certainly, we have brilliant individual scientists, however our science is not competitive at present. Science requires huge investments. A country is presentable by its culture, sport, and science. Our big goal is to have world-renowned Armenian scientists in future, who will represent Armenia herself and not other states,” says the main organizer of the event.
How to participate in the lectures
The event organizers emphasize that even though the main audience of the “Nobel Days” event are professionals and students in the fields of Medicine, Chemistry and Physics, nevertheless, the lectures will be open for everybody.
“Our guests will spend a week in Armenia and give nine lectures of public and professional nature. The content of public lectures will be comprehensible to everyone. You don’t have to be a doctor, a chemist, a physicist or a biologist to attend them,” says professor Yenkoyan.
To participate in “Nobel Days”, you should register on the official website of the event http://www.nobeldays.am/. The participation is free for Armenian residents who register until February 29. Those who apply later than the appointed date should pay EUR 20 for registration.
“Our wish is to make the event available to large number of people. The University organizes this event at its own expense, and naturally, has no commercial expectations. EUR 20 is not a big amount and will be used exclusively for covering some organizational expenses,” noted Konstantin Yenkoyan.
All lectures will be held at Yerevan State Medical University. The scientists will also participate in round table discussions, meet Armenian high school students, and visit Etchmiadzin and other places of interest in Armenia. The organizers wish the worldwide known scientists to see the real Armenia - with its people and colors.