Սմիթսոնյան ինստիտուտը հետաքրքրված է «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Սմիթսոնյան ինստիտուտի ներկայացուցիչները այցելել են Տաթեւի վանք եւ ծանոթացել են «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրին:
IDeA հիմնադրամի հաղորդագրության համաձայն, Սմիթսոնյան ինստիտուտի  ներկայացուցիչների այցը կայացել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID ) աջակցությամբ իրականացվող «Իմ Հայաստան» (My Armenia) մշակութային զբոսաշրջության զարգացման ծրագրի շրջանակում:
IDeA հիմնադրամի զբոսաշրջային ծրագրերի ղեկավար Արմինե Իսրայելյանն ասել է, որ Տաթեւի տարածաշրջանը մշակութային զբոսաշրջության զարգացման լուրջ հնարավորություններ ունի:
Փետրվարի 14-ին Տաթեւի վանքում, վանահայր Միքայել վարդապետ Գեւորգյանի ձեռամբ նորապսակների համար օրհնության կարգ է կատարվել:
IDeA հիմնադրամի «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի նախաձեռնությամբ արդեն երկրորդ տարին Տեառնընդառաջի տոնն առանձնահատուկ կերպով է նշվում Տաթեւում: Նորապսակների եւ հյուրերի համար կազմակերպվել էր տոնական  համերգ, հյուրասիրություն,  ազգային տարազներով լուսանկարվելու հնարավորություն:
«Այս միջոցառումները նպաստում են եկեղեցու շուրջ համախմբմանը, մեր հին ավանդույթների վերականգնմանը: Լիահույս ենք, որ Տեառնընդառաջի տոնին տարածաշրջանի համայնքների երիտասարդ զույգերի համախմբված այցը եկեղեցի գեղեցիկ ավանդույթ կդառնա»,- ասել է Միքայել վարդապետ Գեւորգյանը:
«Արդեն երկրորդ տարին ենք կազմակերպում այս միջոցառումը եւ մտադիր ենք այն ավանդական դարձնել: Ազգային մշակույթի հետ փոխկապակցվող միջոցառումները հետաքրքիր են նաեւ զբոսաշրջիկների համար, եւ հույս ունենք, որ տարիներ անց այն յուրօրինակ տոն կդառնա, որը կխթանի զբոսաշրջիկների հոսքը տարածաշրջան  անգամ  զբոսաշրջային ոչ ակտիվ շրջանում»,- նկատել է «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի ղեկավար Հայկ Թութունջյանը:
Սմիթսոնյան ինստիտուտը հիմնադրվել է 1846 թվականին: Այն աշխարհի խոշորագույն թանգարանն ու հետազոտական համալիրն է, որի կազմում են մտնում 19 թանգարաններ եւ պատկերասրահներ, Ազգային կենդանաբանական այգին եւ ինը հետազոտական հաստատություններ: Սմիթսոնյան ինստիտուտն ունի 6,400 աշխատակից, այդ թվում մոտ 500 գիտնականներ եւ ավելի քան 5,500 կամավորներ:

Yerevan /Mediamax/. Representatives of U.S. Smithsonian Institution visited Tatev Monastery and got acquainted with Tatev Revival program.
IDeA Foundation informs that U.S. Smithsonian Institution Representatives’ visit took place within USAID’s My Armenia cultural tourism development project.
IDeA Tourism Projects Manager Armine Israelyan said, that Tatev’s region has serious opportunities to develop cultural tourism.
Michael Vardapet Gevorgyan fulfilled blessing service for the newly married on February 14 in Tatev Monastery.
Tiarndaraj (Trndez) has been celebrated in a special way in Tatev for the second year, with the initiative of IDeA’s Tatev Revival program. A concert was held for the newlyweds and guests as well as a reception, a photoshot opportunity with national costumes.
“These events contribute to the unity around the Church, the restoration of our old traditions. We are filled with hope that the regional community young couples’ united visit to the Church at Tiarndaraj celebration will become a tradition”, said Michael Vardapet Gevorgyan.
“We have organized this celebration for the second year and we aim to make it a tradition. Events that have national cultural elements are interesting for the tourists as well and we hope that it will become a unique celebration in coming years and will boost the tourism flow to this region during not so high tourist season”, noticed Tatev Revival Project Manager Hayk Tutunjyan.
Smithsonian Institution was founded in 1846. It is the world's largest museum and research complex, which includes 19 museums and galleries, the National Zoological Park and nine research facilities.