Սմիթսոնյան ինստիտուտը հետաքրքրված է «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Սմիթսոնյան ինստիտուտի ներկայացուցիչները այցելել են Տաթեւի վանք եւ ծանոթացել են «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրին:
IDeA հիմնադրամի հաղորդագրության համաձայն, Սմիթսոնյան ինստիտուտի  ներկայացուցիչների այցը կայացել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID ) աջակցությամբ իրականացվող «Իմ Հայաստան» (My Armenia) մշակութային զբոսաշրջության զարգացման ծրագրի շրջանակում:
IDeA հիմնադրամի զբոսաշրջային ծրագրերի ղեկավար Արմինե Իսրայելյանն ասել է, որ Տաթեւի տարածաշրջանը մշակութային զբոսաշրջության զարգացման լուրջ հնարավորություններ ունի:
Փետրվարի 14-ին Տաթեւի վանքում, վանահայր Միքայել վարդապետ Գեւորգյանի ձեռամբ նորապսակների համար օրհնության կարգ է կատարվել:
IDeA հիմնադրամի «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի նախաձեռնությամբ արդեն երկրորդ տարին Տեառնընդառաջի տոնն առանձնահատուկ կերպով է նշվում Տաթեւում: Նորապսակների եւ հյուրերի համար կազմակերպվել էր տոնական  համերգ, հյուրասիրություն,  ազգային տարազներով լուսանկարվելու հնարավորություն:
«Այս միջոցառումները նպաստում են եկեղեցու շուրջ համախմբմանը, մեր հին ավանդույթների վերականգնմանը: Լիահույս ենք, որ Տեառնընդառաջի տոնին տարածաշրջանի համայնքների երիտասարդ զույգերի համախմբված այցը եկեղեցի գեղեցիկ ավանդույթ կդառնա»,- ասել է Միքայել վարդապետ Գեւորգյանը:
«Արդեն երկրորդ տարին ենք կազմակերպում այս միջոցառումը եւ մտադիր ենք այն ավանդական դարձնել: Ազգային մշակույթի հետ փոխկապակցվող միջոցառումները հետաքրքիր են նաեւ զբոսաշրջիկների համար, եւ հույս ունենք, որ տարիներ անց այն յուրօրինակ տոն կդառնա, որը կխթանի զբոսաշրջիկների հոսքը տարածաշրջան  անգամ  զբոսաշրջային ոչ ակտիվ շրջանում»,- նկատել է «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի ղեկավար Հայկ Թութունջյանը:
Սմիթսոնյան ինստիտուտը հիմնադրվել է 1846 թվականին: Այն աշխարհի խոշորագույն թանգարանն ու հետազոտական համալիրն է, որի կազմում են մտնում 19 թանգարաններ եւ պատկերասրահներ, Ազգային կենդանաբանական այգին եւ ինը հետազոտական հաստատություններ: Սմիթսոնյան ինստիտուտն ունի 6,400 աշխատակից, այդ թվում մոտ 500 գիտնականներ եւ ավելի քան 5,500 կամավորներ:

Смитсоновский институт изучает программу «Возрождение Татева» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Представители Смитсоновского института США посетили Татевский монастырь и ознакомились с программой «Возрождение Татева».
Как сообщает фонд IDeA, визит представителей Смитсоновского института США состоялся в рамках программы развития культурного туризма «Моя Армения» (My Armenia), реализуемой при поддержке Международного агентства развития США (USAID).
Руководитель туристических программ фонда IDeA Армине Исраелян сказала, что татевский регион обладает большим потенциалом для развития культурного туризма.
14 февраля в Татевском монастыре настоятель Микаел Геворкян провел церемонию благословения молодоженов.
По инициативе программы «Возрождение Татева» фонда IDeA, в Татеве уже во второй раз особенным образом отмечают  праздник Сретения Господня. Для молодоженов и гостей был организован праздничный концерт, угощения, возможность фотографироваться в национальных костюмах.
«Эти мероприятия способствуют сплочению людей вокруг церкви, возрождению наших древних традиций. Мы надеемся, что совместный визит молодоженов из прилежащих общин в церковь на праздник Сретения Господня станет красивой традицией», - сказал отец Микаел Геворкян.
«Мы проводим эти мероприятия уже второй год, и надеемся превратить их в традицию. Связанные с национальной культурой мероприятия интересны туристам, и мы надеемся, этот праздник станет оригинальным событием, привлекающим потоки туристов в регион, даже в не самый активный туристический период», - сказал руководитель программы «Возрождение Татева» Айк Тутунджян.
Смитсоновский институт США основан в 1846 году. Это крупнейший музей и исследовательский комплекс, в состав которого входят 19 музеев и галерей, Национальный зоопарк и 9 исследовательских учреждений. Сотрудниками  Смитсоновского института являются 6 400 человек, в том числе 500 ученых, и более 5 500 добровольцев.