Սայիդա Ղուլամ Ֆաթիման
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը հայտարարել է մրցանակի դափնեկրի չորս հավակնորդների անունները. Մարգարիտ Բարանկիցեն՝ Բուրունդիից, դոկտոր Թոմ Քաթինան՝ Սուդանից, Սայիդա Ղուլամ Ֆաթիման՝ Պակիստանից եւ Հայր Բեռնար Կինվին՝ Կենտրոնական Աֆրիկայի Հանրապետությունից:
«Ավրորա» մարդասիրական համաշխարհային մրցանակն ամեն տարի շնորհվելու է նրան, ով անձնվիրաբար օգնում է մարդկանց։ Դափնեկիրները ճանաչման են արժանանալու իրենց արարքների բացառիկ ազդեցության եւ նշանակության համար։
Դափնեկիրն ստանալու է 100․000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ եւ նվիրատվության շղթան շարունակելու հնարավորություն՝ 1.000.000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհի ներկայացնելով իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
«Չորս հավակնորդներն էլ իրենց մեջ ուժ են գտել պայքարելու անարդարության եւ բռնության դեմ: Մենք «Ավրորա» մրցանակով ոչ միայն խրախուսում ենք, այլ նաեւ սատար  ենք կանգնում այն հերոսներին, որոնք հանուն մարդասիրության պայքարում են հալածանքների եւ անարդարությունների դեմ: 100 տարի առաջ մարդիկ օգնության ձեռք մեկնեցին մեր նախնիներին, այսօր մենք շնորհակալություն ենք ասում նրանց՝ փառաբանելով նույն ոգով այսօր պայքարող հերոսներին»,– ասաց Ընտրող հանձնաժողովի անդամ եւ 100 LIVES նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը։
Մարգարիտ Բարանկիցեն աշխատում է Բուրունդիի Խաղաղության Տուն (Maison Shalom) խնամքի տանը եւ REMA հիվանդանոցում: Բուրունդիի քաղաքացիական պատերազմի տարիներին հազարավոր կյանքեր է փրկել՝ խնամելով որբերին ու փախստականներին։ Ազգությամբ թութսի Բարանկիցեն պատերազմի սկզբում հետապնդումից փրկելու նպատակով փորձել է թաքցնել ազգությամբ հուլու 72 ամենամոտ հարեւաններին, սակայն երբ նրանց գտել են, բոլորին տեղում սպանել են՝ դրա բռնի ականտեսը դարձնելով նաեւ Բարանկիցեին։ Այս դաժան միջադեպից հետո Մարգարիտն իր կյանքը նվիրել է փախստականներին եւ երեխաներին խնամելու գործին։ Նա փրկել է ընդհանուր առմամբ 30,000 երեխայի եւ 2008 թվականին հիվանդանոց հիմնել, որտեղ մինչ օրս բժշկական օգնություն է ստացել 80,000 մարդ։
Մարգարիտ Բարանկիցեն Մարգարիտ Բարանկիցեն
Դոկտոր Թոմ Քաթինայից  բացի Սուդանի Նուբա լեռների «Գթության Մայր» հիվանդանոցում ուրիշ բժիշկ չկա։ Ամերիկացի մասնագետը Հարավային Սուդանի հետ սահմանամերձ այս գոտում մշտական ներկայություն ունեցող միակ բժիշկն է, ուստիեւ անձամբ է պատասխանատու տարածաշրջանի 500,000 բնակչի բուժսպասարկման համար։ Չնայած Սուդանի կառավարության կողմից տարածքի բազմակի ռմբոկոծումներին, դոկտոր Քաթինան մարդկանց օրուգիշեր հասանելի լինելու համար մշտապես ապրել է հիվանդանոցի տարածքում։ Նրա անձնվեր գործունեությունը լուսաբանվել է բազմաթիվ լրատվամիջոցների եւ մարդասիրական օգնություն տրամադրող կազմակերպությունների կողմից:  TIME պարբերականը  2015թ. նրան ճանաչել է  ամենաազդեցիկ անհատներից մեկը։
Դոկտոր Թոմ Քաթինայից Դոկտոր Թոմ Քաթինայից
Սայիդա Ղուլամ Ֆաթիման իր կյանքը նվիրել է պարտքի դիմաց ֆիզիկական շահագործման ենթարկվողներին փրկելուն՝ փորձելով վերացնել մերօրյա ստրկության վերջին ձեւերից մեկը։ Ֆաթիման Պակիստանի «Կախյալ շահագործվողների ազատագրության ճակատի» (BLLF) գլխավոր քարտուղարն է։ Կազմակերպության ջանքերով փրկվել են աղյուսի թրծման գործարաններում պարտքի դիմաց բռնությամբ աշխատող հազարավոր մարդիկ, այդ թվում՝ 21,000 երեխա։ Նրանց պարտքի տոկոսներն այնքան բարձր են, որ այդ մարդիկ ամբողջ կյանքում, ըստ էության, հարկադրված են աշխատել ծայր աղքատության եւ հաճախ նաեւ դաժան պայմաններում։ Ֆաթիմայի դեմ բազմաթիվ մահափորձեր են իրականացվել։ Գործունեության ընթացքում նա բազմիցս ենթարկվել է ֆիզիկական բռնության։
Սայիդա Ղուլամ Ֆաթիման Սայիդա Ղուլամ Ֆաթիման
Հայր Բեռնար Կինվին հոգեւորական է դարձել 19 տարեկանում, երբ երկարատեւ բռնությունների ու հիվանդության հետեւանքով կորցրել է հորն ու չորս քույրերին։ Հեռանալով հայրենի Տոգոյի Լոմե քաղաքից՝ Հայր Կինվին տեղափոխվել է Կենտրոնաաֆրիկյան Հանրապետություն: Սահմանամերձ փոքրիկ Բոսսեմտելե քաղաքում նա գլխավորել է տեղի կաթոլիկ միսիան՝ դպրոցը, եկեղեցին եւ Հովհաննես Պողոս Բ Պապի անունը կրող հիվանդանոցը։ Սակայն 2012 թվականին Կենտրոնաաֆրիկյան Հանրապետությունում մուսուլմանական Սելեկա դաշինքի ապստամբների եւ Հակաավտոմատավորների քրիստոնյա աշխարհազորի միջեւ (Anti-balaka) քաղաքացիական պատերազմ է բռնկվում։ Տեղի ունեցող բռնությունների ընթացքում Հայր Կինվիի միսիան ապաստարան ու բժշկական օգնություն է տրամադրել հակամարտության երկու կողմերի տուժածներին՝ հետապնդումից ու մահից փրկելով հարյուրավոր մարդկանց։
Հայր Բեռնար Կինվին Հայր Բեռնար Կինվին
«Ավրորա» մրցանակի հավակնորդների հայտերն ընդունվում էին 2015թ. հուլիսից հոկտեմբեր ամիսներին՝ «Ավրորա» մրցանակի կայքի միջոցով: Հավակնորդներն առաջադրվել են իրենց անձնազոհ աշխատանքի համար՝ բռնությունների դեմ պայքարից մինչեւ կոնֆլիկտային գոտիներում մարդկանց բուժօգնություն ցուցաբերելը:
Հավակնորդներից մեկը կլինի «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի առաջին դափնեկիրը: Նրան մրցանակը կշնորհի Ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ Ջորջ Քլունին ապրիլի 24-ին, Երեւանում:  «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդները ճանաչման կարժանան երկօրյա միջոցառումների ընթացքում՝ մասնակցելով նաեւ աշխարհում մարդասիրության կարեւորագույն հիմնախնդիրների շուրջ քննարկումներին, որոնց մասնակցելու են միջազգային կազմակերպություններ, այդ թվում՝ International Center for Journalists, Not On Our Watch, International Rescue Committee:

Yerevan /Mediamax/. The Aurora Prize Selection Committee announced the four Aurora Prize finalists as Marguerite Barankitse, from Maison Shalom and REMA Hospital in Burundi; Dr. Tom Catena, from Mother of Mercy Hospital in the Nuba Mountains of Sudan; Syeda Ghulam Fatima, the General Secretary of the Bonded Labor Liberation Front in Pakistan; and Father Bernard Kinvi, a Catholic priest in Bossemptele in the Central African Republic.
The Aurora Prize for Awakening Humanity is a new global award that will be given annually to individuals who put themselves at risk to enable others to survive. Recipients will be recognized for the exceptional impact their actions have made on preserving human life and advancing humanitarian causes, having overcome significant challenges along the way. One of the four finalists, the ultimate Aurora Prize Laureate, will receive a grant of US$100,000 and the chance to continue the cycle of giving by nominating organizations that inspired his or her work for a US$1 million award.
The Aurora Prize was created by the co-founders of 100 LIVES, a pioneering global initiative seeking to express gratitude to those who put themselves at risk to save Armenians from the Genocide one hundred years ago. On behalf of the survivors of the Armenian Genocide, the annual Aurora Prize aims to raise public consciousness about atrocities occurring around the world and reward those working to address those issues in a real and substantial manner.
“All four finalists are being recognized because they have found the courage to fight against injustice and violence inflicted upon those most vulnerable in their societies,” said 100 LIVES Co-Founder and Aurora Prize Selection Committee Member Vartan Gregorian. “We created the Aurora Prize not just to honor, but to support the unsung heroes who reclaim humanity and stand up to such oppression and injustice. One hundred years ago, strangers stood up against persecution on behalf of our ancestors, and today we thank them by recognizing those who act in the same spirit in the face of modern atrocities.”
Marguerite Barankitse, from Maison Shalom and REMA Hospital in Burundi, saved thousands of lives and cared for orphans and refugees during the years of civil war in Burundi. When war broke out, Barankitse, a Tutsi, tried to hide 72 of her closest Hutu neighbors to keep them safe from persecution. They were discovered and executed, whilst Barankitse was forced to watch. Following this gruesome incident, she started her work saving and caring for children and refugees. She has saved roughly 30,000 children and in 2008, she opened a hospital which has treated more than 80,000 patients to date.
Marguerite BarankitsePhoto: Aurora Prize
Dr. Tom Catena is the sole doctor at Mother of Mercy Hospital in the Nuba Mountains in Sudan. An American physician, Dr. Catena is the only doctor permanently based near the country’s border with South Sudan, and is therefore responsible for serving over 500,000 people in the region. Despite several bombings by the Sudanese government, Dr. Catena resides on the hospital grounds so that he may be on call at all times. His selfless acts have been brought to light by a number of media and aid organizations, and he was named one of TIME’s 100 Most Influential People in 2015.
Dr. Tom CatenaPhoto: Aurora Prize
Syeda Ghulam Fatima has worked tirelessly to eradicate bonded labor, one of the last remaining forms of modern slavery. Fatima is the general secretary of the Bonded Labour Liberation Front Pakistan (BLLF), which has liberated thousands of Pakistani workers, including approximately 21,000 children, who were forced to work for brick kiln owners in order to repay debts. The interest rates are too high for workers to pay off, trapping the workers in forced labor and poor-often brutal-conditions. Fatima has survived attempts on her life and repeated beatings during the course of her activism.
Syeda Ghulam FatimaPhoto: Aurora Prize
Father Bernard Kinvi became a priest at age 19, after losing his father and four sisters to prolonged violence and illness. Father Kinvi left his home country of Lome, Togo to Bossemptele, a small town just inside the border of the Central African Republic, to head a Catholic mission which consisted of a school, church and the Pope John Paul II Hospital. In 2012, civil war broke out in the Central African Republic between Muslim Seleka rebels and the anti-balaka (anti-machete) Christian militia. Amidst the violence, Father Kinvi’s mission provided refuge and health services to those on both sides of the conflict, saving hundreds of people from persecution and death.
Father Bernard Kinvi Photo: Aurora Prize
From July to October 2015, nominations were received from around the world through a public portal on www.auroraprize.com.
One of the four finalists will be announced as the inaugural Aurora Prize Laureate during a ceremony in Yerevan, Armenia on April 24, 2016. Selection Committee Co-Chair George Clooney will present the award. The Aurora Prize finalists will be celebrated as part of a weekend of events bringing together leading voices in the humanitarian field, including the International Center for Journalists, International Rescue Committee and Not On Our Watch to discuss some of the most pressing humanitarian issues the world is facing today, and acknowledge those confronting them.