Հայաստանում 5 տարեկանից փոքր երեխաների 19%-ը թերաճ է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում տնային տնտեսությունների մոտ 15%-ը 2010թ. ի վեր պարենային տեսանկյունից անապահով է եղել, իսկ մի զգալի մասը՝ պարենային անապահով դառնալու վտանգի տակ:
Այս մասին է վկայում ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) եւ ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի համատեղ զեկույցը, որի համաձայն՝ Հայաստանում բազմաթիվ տնային տնտեսություններ ունեն սնվելու լուրջ խնդիրներ՝ ի դեմս մեծ թվով թերաճություն եւ գերքաշություն ունեցող երեխաների:
Զեկույցի համաձայն՝ թերսնուցման առկա կրկնակի բեռը խոչընդոտում է Հայաստանի՝ մարդկային եւ սոցիալ-տնտեսական ամբողջական ներուժի օգտագործելու կարողությանը:
Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանը բազմաթիվ ռիսկերի է ենթարկվում եւ տնային տնտեսությունների 28%-ը, ցնցումների ենթարկվելու պարագայում, կարող է հայտնվել պարենային անապահով դառնալու վտանգի տակ: Ավելին, 5 տարեկանից փոքր երեխաների 19%-ը թերաճ են, իսկ գրեթե 15%-ը՝ գերքաշ: Թերաճությունը պայմանավորված է քրոնիկ թերսնուցմամբ եւ դրսեւորվում է երեխաների՝ իրենց տարիքի համեմատ կարճահասակությամբ:
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ թերսնուցման այս կրկնակի բեռը հանրային առողջապահական լուրջ խնդիր է։
Հայաստանում ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի ներկայացուցիչ Պասկալ Միշոն նշել է, որ նախկինում կատարված միջազգային հետազոտությունները ցույց են տվել, որ առողջապահական ծախսերի աճի եւ ցածր արտադրողականության հետեւանքով երեխաների թերսնուցումը բացասական ազդեցություն է ունենում երկրի համախառն ներքին արդյունքի վրա:
«Այն նաեւ ավելացնում է կրթական ծախսերը: Պարենային անապահով տնային տնտեսություններն ավելի քիչ կրթված անդամներ ունեն եւ իրենց ընդհանուր եկամտի ավելի փոքր մասն են հատկացնում կրթությանը», - ասել է Պասկալ Միշոն:
Թերաճությունը նվազեցնելու համար զեկույցն առաջարկում է թերսնման ռիսկերի վաղ հայտնաբերում, իսկ գերքաշության եւ գիրության դեմ պայքարի համար՝ պատշաճ սնուցման վերաբերյալ իրազեկման բարձրացում:
Զեկույցը նաեւ առաջարկում է բարձրացնել պարենային ապահովության մակարդակը` երիտասարդների ու կանանց զբաղվածության, գյուղական զարգացման, սոցիալական պաշտպանության եւ կրթության ոլորտներում ներդրումներ կատարելով:
Տեղական արտադրության սննդամթերք օգտագործող դպրոցական սնունդը սնուցման նկատմամբ զգայուն սոցիալական ապահովության համակարգ է եւ կարեւոր ներդրում՝ տեղական տնտեսության զարգացմանը աջակցելուն զուգահեռ պարենային անապահովության եւ թերսնուցման հիմնախնդիրներին արդյունավետ դիմակայելու համար:
«Թերսնուցումը կարող է անդառնալի հետեւանքներ ունենալ երեխաների համար՝ այն կարող է ազդել նրանց մտավոր եւ ֆիզիկական զարգացման, ուսումնական ձեռքբերումների, ինչպես նաեւ առողջության ու արտադրողականության վրա հետագա կյանքում: Առանց սննդարար ուտելիքի հասանելիության եւ առանց դրա կարեւորության մասին տեղեկացվածության մենք չենք կարող ակնկալել առողջ, ուժեղ եւ գործունյա բնակչություն ապագայում»,- ասել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի ներկայացուցիչը Տանյա Ռադոչայը:
«Ես կցանկանայի ընդգծել 5 տարեկանից ցածր երեխաների թերաճության բարձր ցուցանիշը: Թերաճությունը ոչ միայն անդրադառնում է ընտանեկան կենսամակարդակի վրա, այլ նաեւ ազդեցություն է ունենում տուժած երկրների տնտեսական զարգացման վրա՝ ՀՆԱ-ի հետ ունեցած իր հարաբերակցության պատճառով: Ժամանակն է համախմբվել եւ քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ: Միավորելով կառավարության եւ ՄԱԿ-ի գործակալությունների ջանքերը եւ մոբիլիզացնելով ռեսուրսները՝ հնարավոր է նախագծել արդյունավետ միջամտություններ»,- ասել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշատական համակարգող Բրեդլի Բուզետտոն:

В Армении 19% детей младше 5 лет физически недоразвиты - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Порядка 15% домашних хозяйств в Армении начиная с 2010 года не обеспечены продовольствием, а значительная часть населения находится на грани необеспеченности.
Об этом свидетельствует совместный доклад Статистической службы Армении, Всемирной продовольственной программы ООН (ВПП) и Детского фонда ООН, согласно которому множество домашних хозяйств в Армении сталкиваются с серьезными проблемами с питанием, которые отражаются на детях в виде отставания в физическом развитии и наличия лишнего веса.
Согласно отчету, груз недоедания препятствует полноценному использованию человеческого и социально-экономического потенциала Армении.
Согласно докладу, в Армении подвергаются множеству рисков 28% домашних хозяйств, которые при некоторых обстоятельствах могут оказаться под угрозой перехода в категорию продовольственно необеспеченных. Кроме того, среди детей младше пяти лет 19% - физически недоразвиты, а 15% - страдают лишним весом. Физическая недоразвитость обусловлена хроническим недоеданием и проявляется в низкорослости детей по сравнению с их сверстниками.
Как отметил представитель Всемирной продовольственной программы ООН в Армении Паскаль Мишо, проведенные в прошлом международные  исследования показали, что недоедание среди детей негативно отражается на ВВП страны.
«Это также увеличивает расходы на образование. В необеспеченных продовольствием домашних хозяйствах меньше образованных членов, и они выделяют на образование меньшую часть своих доходов», - сказал Паскаль Мишо.
Для сокращения случаев отставания в развитии в докладе предлагается раннее обнаружение рисков недоедания, а для борьбы с лишним весом - повышение осведомленности о правильном питании.
Также в докладе предлагается повысить уровень продовольственного обеспечения, осуществляя инвестиции в повышение занятости среди молодежи и женщин, в развитие сельских общин, а также социальную защиту и образование.
Школьное питание, основанное на местной продукции, является чувствительной системой социального обеспечения и важной инвестицией в развитие локальной экономики, что станет хорошим средством для эффективной борьбы с продовольственной необеспеченностью и недоеданием.
«Недоедание может иметь необратимые последствия для детей, оно может отразиться на их умственном и физическом развитии, успехах в учебе, здоровье и производительности в течение последующей жизни. Без обеспечения доступности пищи и повышения информированности о ее важности мы не можем рассчитывать на то, что у нас будет здоровое, сильное и деятельное население», - сказала представитель Детского фонда ООН в Армении Таня Радочай.
«Я бы хотел подчеркнуть высокий процент недоразвитости среди детей до 5 лет. Недоразвитость отражается не только на уровне жизни семьи, но и на экономическом развитии страны. Пришло время объединиться и предпринять меры в этом направлении. Объединив усилия правительства и агентств ООН и мобилизовав ресурсы, можно разработать эффективные действия»,- сказал постоянный координатор ООН в Армении Брэдли Бузетто.