Երուսաղեմի հայերը կբողոքեն Բաքվին իսրայելական զենքի վաճառքի դեմ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երուսաղեմի հայ համայնքն այսօր երեկոյան հավաք կանցկացնի՝ իր զորակցությունը հայտնելով Արցախին:
Այս մասին Մեդիամաքսին հայտնել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ Հայր Կորյուն Բաղդասարյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ հավաքի նախաձեռնությունը Երուսաղեմի միացյալ հանձնախմբինն է, որը միավորում է Իսրայելում գործող հայկական միություններն ու Երուսաղմի Հայոց պատրիարքարանը:
«Մենք հետեւում ենք Արցախում տիրող իրավիճակին եւ որոշել ենք այսօր խաղաղ հավաք անցկացնել՝ մեր համերաշխությունն ու զորակցությունը հայտնելու Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը, որը վերջին օրերին ենթարկվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի մեծամասշտաբ հարձակումներին»,- ասել է Հայոց պատրիարքարանի դիվանապետը:
Խաղաղ հավաքը տեղի կունենա այսօր՝ ժամը 20:00-ին, Երուսաղեմի հայկական թաղամասում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի մոտ:
Ապրիլի 14-ին էլ Երուսաղեմի հայերը ցույց կկազմակերպեն Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարության մոտ՝ բողոքելու Իսրայելի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու փաստի առնչությամբ:
«Վերջին օրերին մենք տեղեկացանք, որ Արցախում Ադրբեջանը խաղաղ բնակչության դեմ օգտագործում է Իսրայելից գնված զենքը: Այս փաստը մեզ չի կարող չմտահոգել, եւ մենք պատրտաստվում ենք մեր բողոքը հայտնել Իսրայելի ԱԳՆ-ին»,- ասել է Հայր Կորյուն Բաղդասարյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ հայ համայնքը քաղաքային իշխանություններից արդեն ստացել է ցույցը կազմակերպելու արտոնություն:

Armenians in Jerusalem to protest against selling weapons to Baku - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Armenian community in Jerusalem will conduct a demonstration expressing support towards Artsakh.
Representative of Armenian Patriarchy in Jerusalem, Archimandrite Hayk Koryun Bagdasaryan told this to Mediamax.
According to him, the demonstration is initiated by the United Committee of Jerusalem, which combines Armenian unions functioning in Israel and Armenian Patriarchy in Jerusalem.
“We follow the situation in Artsakh and decided to conduct demonstration today against the large scaled attacks of Azeri Forces on the peaceful population of Nagorno-Karabakh”, said Armenian Patriarchy Archimandrite.
The demonstration will take place on Friday, April 8, at 20:00, in front of the Monument of the Armenian Genocide, at the entrance of the Armenian Convent.
On April 14, the Armenians in Jerusalem will organize a demonstration in front of Israeli Foreign Ministry, to express protest against Israel selling weapons to Azerbaijan.
“We found out recently that weapons bought from Israel by Azerbaijan are used against peaceful civilians in Artsakh. We cannot stay indifferent to this fact and we are planning to express our discontent to Israeli FM”, said Hayk Koryun Baghdasaryan.