Բաքուն քաղաքականացնում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, ասել է Հասմիկ Պողոսյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը փորձում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն դարձնել քաղաքական հակամարտությունների թատերաբեմ:
Այս մասին ասված է Հասմիկ Պողոսյանի տարածած հայտարարությունում, որում նա մեկնաբանել է Ադրբեջանի փորձերը՝ «տոլմա» ճաշատեսակի պատրաստման ավանդույթները ներառելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում` իբրեւ «ամբողջ թյուրքական աշխարհին» պատկանող տարր:
«Ծանոթանալով Ադրբեջանի մշակույթի նախարարի՝ օրերս արված հայտարարությանը, պարզ է դառնում, որ մեր հարեւան պետությունը հերթական անգամ փորձում է քաղաքականացնել եւ հակամարտությունների թատերաբեմ դարձնել ոչ միայն մշակույթը, այլ նաեւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն՝ մի կառույց, որի առաքելությունը ազգերին միավորելն ու համախմբելն է: Ադրբեջանի պաշտոնյաների` անառողջ մրցակցության մեջ մտնելու փորձերը չեն նպաստում ժողովուրդների միջմշակութային երկխոսությանը` սրելով առանց այն էլ լարված իրավիճակը մեր տարածաշրջանում»,- հայտարարել է Հասմիկ Պողոսյանը:
Նախարարի խոսքով՝ առաջին անգամ չէ, երբ Հայաստանի կողմից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում գրանցվելու նպատակով ներկայացված հայտերի հաստատումից հետո Ադրբեջանը հանդես է գալիս «պատասխան» քայլերով:
«Սեփական ինքնությանը պարբերաբար չվստահելով եւ հույսը դնելով այլ ժողովուրդների վրա՝ հայտը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ներկայացնելուց առաջ պարզապես չպետք է մոռանալ մյուս բոլոր ժողովուրդներին, որոնք դրա կրողն ու կիրառողն են: Հիշեցնենք, որ «թյուրքեր» տերմինը ներկայացնում է մեծ էթնոլեզվային խումբ, որի մեջ են ղազախները, թաթարները, ղրղզները, թուրքերը, թուրքմենները, ուզբեկները, ույղուրները եւ այլ ազգեր: Եթե անգամ տոլման տարածված լինի այս բոլոր ազգերի շրջանում, չպետք է մոռանալ նաեւ արաբական, բալկանյան, սլավոնական աշխարհը, եւ, ի վերջո, հայկական ավանդույթները»,- ասել է Հասմիկ Պողոսյանը:

Баку политизирует ЮНЕСКО, сказала министр культуры Армении
Ереван /Медиамакс/. Министр культуры Армении Асмик Погосян заявила, что Азербайджан пытается превратить ЮНЕСКО в арену политического противоборства.
Об этом говорится в заявлении Асмик Погосян, в котором она прокомментировала попытку Азербайджана внести традиции приготовления блюда «толма» в список нематериального наследия ЮНЕСКО в качестве элемента, свойственного «всему тюркскому миру».
«Ознакомившись со сделанным на днях заявлением министра культуры Азербайджана, можно видеть, что наше соседнее государство в очередной раз пытается политизировать и превратить в арену политического противоборства не только культуру, но и ЮНЕСКО – организацию, миссия которой состоит в объединении и сплочении наций. Попытки азербайджанских чиновников вступить в нездоровую конкуренцию не способствуют межкультурному диалогу народов, обостряя и без того напряженную ситуацию в регионе», - заявила Асмик Погосян.
По словам министра, уже не в первый раз Азербайджан выступает с «ответным шагом» после того, как в список нематериального наследия ЮНЕСКО включается новый объект по предложению Армении.
«Прежде чем представлять заявку в ЮНЕСКО, периодически не доверяя собственной идентичности и полагаясь на другие народы, следует не забывать о других народах, которые являются ее носителями. Напомним, что термин «тюрки» включает в себя множество этнолингвистических групп, среди которых казахи, татары, киргизы, турки, туркмены, узбеки и другие народы. Если даже толма распространена среди всех этих народов, не нужно забывать также об арабском, балканском, славянском мире и, в конце концов, об армянских традициях»,- сказала Асмик Погосян.