Բաքուն քաղաքականացնում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, ասել է Հասմիկ Պողոսյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը փորձում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն դարձնել քաղաքական հակամարտությունների թատերաբեմ:
Այս մասին ասված է Հասմիկ Պողոսյանի տարածած հայտարարությունում, որում նա մեկնաբանել է Ադրբեջանի փորձերը՝ «տոլմա» ճաշատեսակի պատրաստման ավանդույթները ներառելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում` իբրեւ «ամբողջ թյուրքական աշխարհին» պատկանող տարր:
«Ծանոթանալով Ադրբեջանի մշակույթի նախարարի՝ օրերս արված հայտարարությանը, պարզ է դառնում, որ մեր հարեւան պետությունը հերթական անգամ փորձում է քաղաքականացնել եւ հակամարտությունների թատերաբեմ դարձնել ոչ միայն մշակույթը, այլ նաեւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն՝ մի կառույց, որի առաքելությունը ազգերին միավորելն ու համախմբելն է: Ադրբեջանի պաշտոնյաների` անառողջ մրցակցության մեջ մտնելու փորձերը չեն նպաստում ժողովուրդների միջմշակութային երկխոսությանը` սրելով առանց այն էլ լարված իրավիճակը մեր տարածաշրջանում»,- հայտարարել է Հասմիկ Պողոսյանը:
Նախարարի խոսքով՝ առաջին անգամ չէ, երբ Հայաստանի կողմից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում գրանցվելու նպատակով ներկայացված հայտերի հաստատումից հետո Ադրբեջանը հանդես է գալիս «պատասխան» քայլերով:
«Սեփական ինքնությանը պարբերաբար չվստահելով եւ հույսը դնելով այլ ժողովուրդների վրա՝ հայտը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ներկայացնելուց առաջ պարզապես չպետք է մոռանալ մյուս բոլոր ժողովուրդներին, որոնք դրա կրողն ու կիրառողն են: Հիշեցնենք, որ «թյուրքեր» տերմինը ներկայացնում է մեծ էթնոլեզվային խումբ, որի մեջ են ղազախները, թաթարները, ղրղզները, թուրքերը, թուրքմենները, ուզբեկները, ույղուրները եւ այլ ազգեր: Եթե անգամ տոլման տարածված լինի այս բոլոր ազգերի շրջանում, չպետք է մոռանալ նաեւ արաբական, բալկանյան, սլավոնական աշխարհը, եւ, ի վերջո, հայկական ավանդույթները»,- ասել է Հասմիկ Պողոսյանը:

Hasmik Poghosyan: Baku politicizes UNESCO
Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan said that Azerbaijan tries to make UNESCO an arena of political conflicts.
Hasmik Poghosyan’s statement, where she commented on Azerbaijan’s attempt to include “dolma” preparation custom in UNESCO's list of intangible cultural heritage as an element belonging to "the whole Turkic world", reads this.
“Getting acquainted with the Azerbaijani Culture Minister's recent statement, it is clear that our neighbouring state is once again trying to politicize and make an arena of political conflict not only culture, but also UNESCO, an organization whose mission is to bring together and unite the nations. Azerbaijani officials’ attempts to enter into unhealthy competition do not contribute to the intercultural dialogue between the peoples, exacerbating the already tense situation in the region”, said Hasmik Poghosyan.
According to the Minister, it’s not the first time that Azerbaijan has taken “responsive” steps after applications submitted by the Armenian side to UNESCO's list of intangible cultural heritage were approved.
“Not trusting own identity regularly and relying on other nations, you shouldn’t forget about other nations who are the bearers and users of the culture, before submitting application to UNESCO. To recap, “turks” term involves a great ethno linguistic group that consist of Kazakhs, Tatars, Kirghizs, Turks, Turkmens, Uzbeks, Uyghurs and other nations. Even if dolma is spread among all nations, we should not forget about Arabic, Balkan, Slavic world, and, finally, the Armenian traditions”, said Hasmik Poghosyan.