Հայտնի է Հռոմի Պապի այցի օրակարգը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի Հայաստանի Հանրապետություն այցը կմեկնարկի ս.թ. հունիսի 24-ին, այսօր հաղորդել է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Այցի շրջանակներում Երեւանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում տեղի կունենա պաշտոնական դիմավորման արարողություն, որից հետո Պապը կմեկնի Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին. Մայր Տաճարում տեղի կունենա Բարիգալստյան` «Հրաշափառի» արարողությունը:
Նույն օրը երեկոյան Սրբազան Քահանայապետը ՀՀ նախագահի նստավայրում հանդիպում կունենա Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ապա՝ ՀՀ իշխանությունների, հասարակության եւ դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ:
Այցի առաջին օրը կամփոփվի Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում կայանալիք Ֆրանցիսկոս Պապի եւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանդիպմամբ:
Հունիսի 25-ի առավոտյան Սրբազան Քահանայապետը կայցելի Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր եւ թանգարան: Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսն այնուհետեւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ կմեկնի Գյումրի, որտեղ Սուրբ եւ Անմահ Պատարագ կմատուցվի Վարդանանց հրապարակում:
Գյումրիում Հռոմի Պապը նաեւ կայցելի Անարատ Հղիության Հայ քույրերի միաբանության «Տիրամայր Հայաստանի» կուսաստան, Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդանիստ Յոթ Վերք Ս. Աստվածածին եկեղեցի եւ Սրբոց Նահատակաց հայ կաթողիկե Մայր Տաճար: Նույն օրը երեկոյան Երեւանում՝ Հանրապետության հրապարակում, տեղի կունենա էկումենիկ արարողություն եւ Խաղաղության Աղոթք:
Հունիսի 26-ին, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում Պապը հանդիպում կունենա Հայ Կաթողիկե եպիսկոպոսների հետ, կմասնակցի Ս. Պատարագի արարողությանը եւ էկումենիկ ճաշկերույթի՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու արքեպիսկոպոսների եւ եպիսկոպոսների, Հայ Կաթողիկե արքեպիսկոպոսների եւ եպիսկոպոսների ու պապական պատվիրակության հետ:
Ապա Ֆրանցիսկոս Պապը հանդիպում կունենա Հայ Եկեղեցու պատվիրակների եւ բարերարների հետ:
Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապը եւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կստորագրեն Համատեղ հայտարարություն: Հովվապետերը նաեւ աղոթք կմատուցեն Խոր Վիրապի վանքում:

Известна повестка визита Папы Римского в Армению
Ереван/Медиамакс/. Визит главы Католической церкви, Папы Римского Франциска в Армению стартует 24 июня с. г., сообщила сегодня пресс-служба президента Армении.
В рамках визита в ереванском международном аэропорту «Звартноц» состоится официальная церемония приветствия, после чего Папа Римский отправится в Святой Первопрестольный Эчмиадзин, где в Кафедральном соборе состоится торжественная церемония в честь его приезда.
Вечером того же дня Понтифик в резиденции президента встретится с президентом Сержем Саргсяном, после чего состоится его встреча с представителями властей, общественного и дипломатического корпуса Армении.
Первый день визита завершится встречей Папы Франциска и Католикоса Всех Армян Гарегина Второго в Святом Первопрестольном Эчмиадзине.
Утром 25 июня Понтифик посетит мемориал жертв Геноцида армян в Цицернакаберде, а также Музей-институт Геноцида армян. Папа Римский Франциск вместе с Католикосом Всех Армян посетит Гюмри, где на площади Вардананц будет проведена Святая Литургия.
В Гюмри Папа Римский посетит монастырь «Армянская Богородица» ордена Армянских сестер непорочного зачатия, Кафедральный собор Ширакской епархии Армянской апостольской церкви, а также Кафедральный собор Св. Мучеников Армянской католической церкви. В тот же день вечером в Ереване на площади Республики состоится экуменическая церемония и молитва за мир.
26 июня в Святом Первопрестольном Эчмиадзине Папа Римский встретится с епископами Армянской католической церкви, примет участие в Св. Литургии и в экуменическом обеде с Католикосом Всех Армян, архиепископами и епископами Армянской апостольской и Армянской католической церквей, а также папской делегацией.
Затем Папа Франциск встретится с делегатами и донорами Армянской церкви.
Папа Римский Франциск и Католикос Всех Армян Гарегин Второй подпишут совместное заявление. Патриархи также вознесут молитву в храме Хор Вирап.