ՀՀ-ում վերացել է ՄԻԱՎ-ի եւ սիֆիլիսի՝ մորից երեխա փոխանցումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) հաստատել է ՄԻԱՎ-ի եւ սիֆիլիսի՝ մորից երեխային փոխանցման վերացումը Հայաստանում, Բելառուսում եւ Մոլդովայում:
Ինչպես հաղորդում են ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) հայաստանյան գրասենյակից, Նյու Յորքում կայացած արարողության ընթացքում համապատասխան վկայականներ են հանձնվել վերոնշյալ երեք երկրների առողջապահության նախարարներին:
«Երեխաների առողջ ծնունդ ապահովել՝ նշանակում է կյանքի հնարավորինս լավ սկիզբ տալ նրանց: Չափազանց հուսադրող է տեսնել, թե ինչպես են երկրները հաջողության հասնում այս երկու հիվանդությունների՝ մորից երեխային փոխանցման վերացման հարցում»,- ասել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Մարգարեթ Չանը:
Նրա խոսքով՝ սա հսկայական ձեռքբերում է եւ հստակ ազդանշան այլ երկրներին առ այն, որ վերացումը հնարավոր է, եւ որ աշխարհը գտնվում է ՁԻԱՀ-ից զերծ սերունդ ունենալու ճանապարհին:
2010-ից Հայաստանում, Մոլդովայում եւ Բելառուսում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն աշխատում է ՄԱԿ-ի ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի հարցերի համատեղ ծրագրի (ՄԱՁԻԱՀ), ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) եւ ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի (ՄԱԲՀ) հետ համատեղ մորից երեխային փոխանցվող ՄԻԱՎ-ն ու սիֆիլիսը վերացնելու նպատակով:
«Սա հաջողություն է այս երկրների համար եւ տոն՝ երեխաների եւ ընտանիքների համար: Մենք ակնկալում ենք, որ այս նվաճումները կոգեշնչեն շատ այլ եվրոպական երկրների ստանձնել մորից երեխային փոխանցվող ՄԻԱՎ-ի ու սիֆիլիսի վերացման հաստատման գործընթացը»,- ասել է ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանի ղեկավար Ժուժաննա Ջակաբը:
«Առաջ շարժվելով այս ուղղությամբ՝ կարեւոր է պայմաններ ստեղծել, որ երեխաները ծառայություններից օգտվելու հավասար հնարավորություն ունենան, ինչը կօգնի իրենց ապրել ու զարգանալ աջակցող ընտանեկան մթնոլորտում, ուր իրենք շրջապատված կլինեն իրենց մայրերի հոգատարությամբ»,- իր հերթին նշել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի եվրոպական եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների տարածաշրջանի ղեկավար Մարի-Պիեր Պուարեն:
Հայաստանը, Բելառուսն ու Մոլդովան աշխատել են ապահովել մինչծննդյան անվճար ծառայությունների վաղ համընդհանուր հասանելիություն, ՄԻԱՎ-ի եւ սիֆիլիսի թեստավորում հղի կանանց եւ նրանց կողակիցների համար, թեստավորման դրական արդյունքներ ունեցող կանանց բուժում, մանուկների մոտ  վաղ ախտորոշում, անվճար մանկական արհեստական սնունդ, ինչպես նաեւ՝ համայնքի ներգրավվածություն:

В Армении прекратились случаи заражения детей СПИДом от матерей - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. ВОЗ подтвердила элиминацию передачи ВИЧ-инфекции и сифилиса от матери ребенку в Армении, Беларуси и Республике Молдова.
Как сообщает армянский офис Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ), в ходе церемонии, состоявшейся в Нью-Йорке, министрам здравоохранения трех указанных стран
были вручены соответствующие сертификаты.
«Обеспечить детям здоровье при рождении – значит обеспечить им наиболее оптимальный жизненный старт. Тот факт, что страны добились успехов в элиминации передачи этих двух заболеваний от матери ребенку, вселяет огромный оптимизм», – заявила генеральный директор ВОЗ Маргарет Чан.
По ее словам, это значительное достижение и четкий сигнал другим странам, демонстрирующий, что элиминация возможна и что мир движется к избавлению следующего поколения от СПИДа.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) в сотрудничестве с Объединенной программой ООН по ВИЧ/СПИД (ЮНЭЙДС), ЮНИСЕФ и Фондом ООН в области народонаселения (ЮНФПА) работала над элиминацией передачи ВИЧ-инфекции и сифилиса в Армении, Беларуси и Республике Молдова с 2010 г.
«Это большой успех для данных стран и настоящий праздник для детей и их родных и близких. Мы надеемся, что эти достижения вдохновят многие европейские страны на то, чтобы пройти процедуру подтверждения элиминации передачи ВИЧ-инфекции и сифилиса от матери ребенку, – добавила руководитель Европейского регионального бюро ВОЗ Жужанна Якаб.
«По мере того, как мы движемся к этой цели, важно обеспечить детям справедливый доступ к услугам, которые позволят им благополучно жить и развиваться в поддерживающей семейной среде, где они будут окружены заботой своих матерей», – завила Мари Пьер Пуарье - директор Регионального бюро ЮНИСЕФ для стран Европы и Центральной Азии.
Армения, Беларусь и Республика Молдова работали над своевременным обеспечением всеобщего доступа к бесплатным услугам дородовой помощи, тестированию на ВИЧ-инфекцию и сифилис для беременных женщин и их партнеров, лечению для женщин с положительным результатом тестов, ранней диагностике этих заболеваний у детей грудного возраста, бесплатным молочным смесям, а также над обеспечением участия в этой работе затронутых сообществ.