ՀՀ-ում վերացել է ՄԻԱՎ-ի եւ սիֆիլիսի՝ մորից երեխա փոխանցումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) հաստատել է ՄԻԱՎ-ի եւ սիֆիլիսի՝ մորից երեխային փոխանցման վերացումը Հայաստանում, Բելառուսում եւ Մոլդովայում:
Ինչպես հաղորդում են ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) հայաստանյան գրասենյակից, Նյու Յորքում կայացած արարողության ընթացքում համապատասխան վկայականներ են հանձնվել վերոնշյալ երեք երկրների առողջապահության նախարարներին:
«Երեխաների առողջ ծնունդ ապահովել՝ նշանակում է կյանքի հնարավորինս լավ սկիզբ տալ նրանց: Չափազանց հուսադրող է տեսնել, թե ինչպես են երկրները հաջողության հասնում այս երկու հիվանդությունների՝ մորից երեխային փոխանցման վերացման հարցում»,- ասել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Մարգարեթ Չանը:
Նրա խոսքով՝ սա հսկայական ձեռքբերում է եւ հստակ ազդանշան այլ երկրներին առ այն, որ վերացումը հնարավոր է, եւ որ աշխարհը գտնվում է ՁԻԱՀ-ից զերծ սերունդ ունենալու ճանապարհին:
2010-ից Հայաստանում, Մոլդովայում եւ Բելառուսում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն աշխատում է ՄԱԿ-ի ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի հարցերի համատեղ ծրագրի (ՄԱՁԻԱՀ), ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) եւ ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի (ՄԱԲՀ) հետ համատեղ մորից երեխային փոխանցվող ՄԻԱՎ-ն ու սիֆիլիսը վերացնելու նպատակով:
«Սա հաջողություն է այս երկրների համար եւ տոն՝ երեխաների եւ ընտանիքների համար: Մենք ակնկալում ենք, որ այս նվաճումները կոգեշնչեն շատ այլ եվրոպական երկրների ստանձնել մորից երեխային փոխանցվող ՄԻԱՎ-ի ու սիֆիլիսի վերացման հաստատման գործընթացը»,- ասել է ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանի ղեկավար Ժուժաննա Ջակաբը:
«Առաջ շարժվելով այս ուղղությամբ՝ կարեւոր է պայմաններ ստեղծել, որ երեխաները ծառայություններից օգտվելու հավասար հնարավորություն ունենան, ինչը կօգնի իրենց ապրել ու զարգանալ աջակցող ընտանեկան մթնոլորտում, ուր իրենք շրջապատված կլինեն իրենց մայրերի հոգատարությամբ»,- իր հերթին նշել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի եվրոպական եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների տարածաշրջանի ղեկավար Մարի-Պիեր Պուարեն:
Հայաստանը, Բելառուսն ու Մոլդովան աշխատել են ապահովել մինչծննդյան անվճար ծառայությունների վաղ համընդհանուր հասանելիություն, ՄԻԱՎ-ի եւ սիֆիլիսի թեստավորում հղի կանանց եւ նրանց կողակիցների համար, թեստավորման դրական արդյունքներ ունեցող կանանց բուժում, մանուկների մոտ  վաղ ախտորոշում, անվճար մանկական արհեստական սնունդ, ինչպես նաեւ՝ համայնքի ներգրավվածություն:

Mother-to-child transmission of HIV and syphilis is eliminated in Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The World Health Organization (WHO) stated elimination of mother-to-child transmission of HIV and syphilis in Armenia, Belarus and Moldova.
According to the United Nations Children’s Emergency Fund (UNICEF), elimination validation certificates were presented to the Ministers of Public Health of the three aforementioned countries during a ceremony in New York.
“To ensure children are born healthy is to give them the best possible start in life. It is immensely encouraging to see countries succeed in eliminating mother-to-child transmission of these two diseases,” said WHO Director-General Margaret Chan.
According to her, this is a tremendous achievement and a clear signal to other countries that elimination is possible and that the world is on the way to an AIDS-free generation.
The World Health Organization (WHO) has been working in Armenia, Belarus and Moldova since 2010 with the Joint United Nations Programme on HIV/AIDS (UNAIDS), the United Nations Children’s Fund (UNICEF) and the United Nations Population Fund (UNFPA) to eliminate mother-to-child transmission of HIV and syphilis.
“This is a success for these countries and a celebration for children and families. We expect that these achievements will inspire many other European countries to seek validation that they have ended mother-to-child transmission of HIV and syphilis,” said Zsuzsanna Jakab, WHO Regional Director for Europe.
“As we move forward, it is important that children have equitable access to services that can help them thrive and develop in a supportive family environment, with their mothers alive and nurturing their well-being,” noted in her turn Marie-Pierre Poirier, UNICEF Regional Director for Europe and Central Asia.
Armenia, Belarus and Moldova have worked to ensure early universal access to free services for antenatal care, HIV and syphilis testing for pregnant women and their partners, treatment for women who test positive, early diagnosis in infants, free infant formula and community engagement.