Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապը եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ
Ռուս լրագրող Ալեքսեյ Բուկալովը Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապին ուղեկցող պատվիրակության կազմում 2016 թվականի հունիսին այցելել էր Երեւան:
Այն ժամանակ Ալեքսեյ Բուկալովն Իտալիայում ու Վատիկանում ТАСС լրատվական գործակալության ներկայացուցչության ղեկավարն էր: 2001-ից նա միակ ռուս լրագրողն էր, որը Հռոմի պապի մամուլի ծառայության աշխատանքային խմբի կազմում քահանայապետերին ուղեկցում է իրենց ինքնաթիռներում ու լուսաբանում արտասահմանյան այցերը: 2015 թվականին լույս էր տեսել Ալեքսեյ Բուկալովի «Քահանայապետերի հետ աշխարհով շրջագայելիս» գիրքը:
Մեդիամաքսի լրագրողները Երեւանում հանդիպել էին Ալեքսեյ Բուկալովի հետ եւ զրուցել Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի՝ Հայաստան կատարած այցի կարեւորության, մյուս քահանայապետերի հիշողությունների մասին:
Վերադարձ Հայաստան
Ինձ համար հուզումնալից է վերադառնալ Հայաստան: Բազմիցս եղել եմ այստեղ: Հայաստան եմ եկել նաեւ Հռոմի Հովհաննես Պողոս Երկրորդ Պապի այցի շրջանակում: Որպես «Նովոյե Վրեմյա» ամսագրի թղթակից՝ Հայաստանում էի 1988թ. երկրաշարժի ժամանակ, ռազմական ինքնաթիռով էինք ժամանել: Կյանքումս ունեցած ամենաահավոր տպավորություններն էին, այդքան շատ երեխաների դիակներ երբեւէ չէի տեսել: Հուսով եմ՝ նման տպավորություններ երբեւէ չեմ ունենա:
Հայաստանից սկսող շրջագայությունը
Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի այցի մասին կուզեի խոսել աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից: Երբ նրան երեք տարի առաջ ընտրեցին Հռոմի Պապ, ինքն իր մասին ասաց՝ «Աշխարհի ծայրից եք Պապ ընտրել»: Մինչ օրս նրա քաղաքական ուշադրությունը՝ որպես եկեղեցու առաջնորդի, Վատիկանի գերագույն ներկայացուցչի, ուղղված է դեպի հեռավոր տարածաշրջաններ: Նույնիսկ Պատրիարք Կիրիլի  հետ նրան հաջողվեց հանդիպել Կուբայում: Այժմ, կարծում եմ, եկել է ժամանակը ուշադրությունը սեւեռելու դեպի հսկայական փլուզված կայսրություն, որի անունն էր Խորհրդային Միություն: Այս շրջագայությունը նա սկսում է հենց Հայաստանից: Ինքն իրենով այս ընտրությունը չափազանց կարեւոր է: Հատկանշական է նաեւ, որ դեպի Հայաստան ուղեւորությունը Պապը կատարում է  ողորմածության տարվա ընթացքում:
Ալեքսեյ Բուկալովը Ալեքսեյ Բուկալովը
Հիշեցնեմ, սա Պապի 14-րդ ուխտագնացությունն է եւ 24-րդ երկիրը, որ նա այցելում է: Պապական յուրաքանչյուր ուղեւորություն իր նշանաբանն ունի, որն էլ որոշում ու նկարագրում է ուխտագնացության նպատակը: Այս անգամ նա ասաց, որ այցելում է քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն ընդունած առաջինը ազգին: Սրանով ամեն ինչ ասված է, հարգանքի առավելագույն նշանն է, որ նա կարող էր ցուցաբերել:
Մի անգամ Բրազիլիայում
«Պապամոբիլե»-ն Ֆրանցիսկոս Պապի հայտնի ավտոմեքենան է, որը նա ժառանգել է Հովհաննես Պողոս Երկրորդից ու Բենեդիկտոս 16-րդ-ից: Ի դեպ, վերջինս Հայաստան այդպես էլ չայցելեց, ու հատկանշական է, որ նրա բառապաշարում «ցեղասպանություն» բառը բացակայում էր:
Իր հետ դեպի Բրազիլիա կատարած իմ առաջին ճանապարհորդության ընթացքում նա շրջում էր պապամոբիլեով, իսկ դիմացից նրան ուղեկցում էր ոստիկանության մեքենան: Ոստիկանը, որ ղեկին էր, Բրազիլիա քաղաքից էր ու չկողմնորոշվելով Ռիո-Դե-Ժանեյրոյում՝ Պապին փակուղի մտցրեց: Հռոմի Պապը հայտնվեց քաղաքային տրանսպորտի արանքում, ուղեւորները դուրս վազեցին ավտոբուսներից ու շրջապատեցին նրա մեքենան: Մենք այդ ամենին ահ ու սարսափով հետեւում էինք մամուլի կենտրոնից: Ֆրանցիսկոս Պապը շատ շփվող է, այնպես որ ինքնաթիռում հարցրեցինք նրան՝ «Հուզմունքով հետեւում էինք Ձեզ, չէի՞ք վախենում. հերիք է, որ նրանց մեջ մի խենթ լիներ ու վերջ»: Նա պատասխանեց՝ «Դե, ինչ վախենամ, տեսաք, ոչ մի խենթ էլ ինձ չհանդիպեց»: Սա անհավատալի է, նա ոչնչից չի վախենում: Անկեղծ ասեմ, երբ իր հետ ինքնաթիռով թռչում եմ, ես էլ ոչնչից չեմ վախենում:
Գարեգինի հյուրը
Բայց այստեղ նա իր մեքենայով ոչ միայն անցավ ամբոխի միջով, այլեւ իր հետ տարավ նաեւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին: Հասկանո՞ւմ եք՝ դա իր անձնական տարածքն է, բայց նա հիասքանչ հոգեբան է ու շատ լավ գիտի, թե ինչ է անում: Բայց սա էլ բավական չէ, նա կանգ է առել Էջմիածնում, այսինքն՝ Գարեգինի հյուրն է: Նման բան երբեւէ չէր արել, որեւէ մեկի մոտ որպես հյուր չէր մնացել:
Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապը եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապը եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ
Այս ավանդույթի սկիզբը դրել է դեռեւս Հռոմի Պողոս 6-րդ Պապը. իրենց ուղեւորությունների ընթացքում Հռոմի Պապերը կանգ են առնում նունցիատուրայում՝ տվյալ քաղաքի Վատիկանի ներկայացուցչությունում: Եթե այն չկա, ուրեմն Հռոմի Պապը կանգ է առնում կաթոլիկ եկեղեցում: Իսկ այստեղ նա մնաց Էջմիածնում, կարծես թե այս փաստը որեւէ մեկը չառանձնացրեց: Իսկ սա հաստատված հարաբերությունների ու հատուկ հարգանքի նշան է:
Իրականում, նման այցերը բաղկացած են հենց այսպիսի մանրուքներից, որոնք դառնում են այցը կառուցող հիմնաքարերը:
Հայաստան մեկնելուց առաջ
Հայաստան գալուց մեկ օր առաջ տեղի ունեցավ բրիֆինգ՝ Պապի մամուլի խոսնակ Ֆեդերիկո Լոմբարդիի հետ: Խոսքի ընթացքում գրեթե մեկ անգամ «ցեղասպանություն» բառը չասաց: Նրա հետ հրաշալի հարաբերություններ ունեմ, շատ եմ հարգում նրան, հարցրի՝ «Հայր, այդպես էլ չստացվեց, որ ցեղասպանություն բառն ասեք, մեզ համար դա պիտի նշա՞ն լինի»: Որովհետեւ Ֆրանցիսկոսին ուղեկցում էի նաեւ Թուրքիա կատարած այցի ընթացքում ու տեսնում էի՝ ամեն ինչ արվում էր, որ ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նա ներկա չլինի: Այս բրիֆինգները միայն լրագրողները չէ, որ նայում են, նաեւ Վատիկանի հիմնական վարչական մարմնի ներկայացուցիչները, այդ պատճառով էլ, կարծում եմ, ճիշտ արեցի, որ նման հարց տվեցի: Որովհետեւ հետո արդեն երեք անգամ ասաց ցեղասպանություն՝ շատ պարզ ու հստակ:
Ֆրանցիսկոս Պապն իհարկե հասկանում է, որ Թուրքիայի հետ վիճելը ձեռնտու չէ հիմա, ավելի հեշտ կլիներ ընդհանրապես չանդրադառնալ այս թեմային, բայց դա նրա գործելաոճը չէ: Իր համար շատ կարեւոր էր ցույց տալ  իր դիրքորոշումը: Կարծում եմ, որ պատմական պահի եմ մասնակցում:
Հովհաննես Պողոս 2-րդը
Երբ հայտնվեցի պապական մամուլի ծառայության կազմում, Հովհաննես Պողոս 2-րդն արդեն վատառողջ էր: Նրան տարբեր իրավիճակներում եմ տեսել: Մենք էինք գնում նրա մոտ՝ նրան ողջունելու: Վերջին ուղեւորություններից մեկն էր, իր սրահ մտա, նստած էր՝ աչքերը փակ, ձեռքն էլ պարզած: Ինձ թվաց, թե անջատված վիճակում է: Իր օգնականին նայեցի, հարցրի, գուցե հետո մտնեմ: Նա ասաց, որ ամեն ինչ նորմալ է, ու կարող եմ մոտենալ:
Ականջիս փոքրիկ, մարմնագույն վիրակապ կար: Մի քանի օր առաջ թեթեւ վիրահատություն էի տարել: Իր ձեռքին դիպա: Օգնականն ասաց, թե ով եմ: Արդեն պատրաստվում էի դուրս գալ, երբ պինդ սեղմեց ձեռքս, բացեց աչքերն ու ասաց՝ «Ականջդ ի՞նչ է եղել»: Որոշեցի կատակել ու ասացի, որ եթե նկատեց ու հարցրեց, ուրեմն արդեն ամեն ինչ լավ է:
Կազանյան սրբապատկերի արկածները
Հովհաննես Պողոս 2-րդը լավ խոսում էր ռուսերեն, բայց ոչ հանրային վայրերում: Շատ էր ցանկանում Ռուսաստան ուղեւորվել, բայց նրան այդպես էլ թույլ չտվեցին: Տարբեր մտքեր ուներ, թե ինչպես կարող է գնալ այնտեղ: Վերջում արդեն մտածում էր, որ գուցե կկարողանա Կազանյան սրբապատկերն իր հետ Ռուսաստան տանել:
Կազանյան սրբապատկերը թաքցված էր Ֆատիմայում՝ Պորտուգալիայում գտնվող փոքրիկ մի վայր է, որտեղ Ֆատիմայի տիրամոր հայտնությունն էր եղել: Երբ թուրք ահաբեկիչ Մեհմետ Ալի Ագջան կրակել էր Հռոմի Պապի վրա ու նրան արյունահեղ վիճակում տանում էին հիվանդանոց, հանկարծ նա գիտակցության եկավ ու հարցրեց ամսաթիվը: Նրան պատասխանեցին, որ մայիսի 13-ն է: Պապն ասաց, որ հանգիստ լինեն, իր հետ բան չի պատահի, որովհետեւ Ֆատիմայի տիրամոր հայտնության օրն է, ու նա կպաշտպանի իրեն: Պապը կենդանի մնաց, ու երբ նրան թույլ տվեցին տեղաշարժվել, նա առաջին հերթին Ֆատիմա մեկնեց ու այնտեղի սպասավորներին հանձնեց փամփուշտը, որն այսօր զարդարում է Ֆատիմայի թագը: Նրան հարցրեցին, թե ինչպես կարող են շնորհակալություն հայտնել: Պապը խնդրեց իրեն նվիրել Կազանյան սրբապատկերը: Սակայն նրան մերժեցին, որովհետեւ հատուկ թույլատվություն էր պետք: Որոշ ժամանակ անց Պապը ստացավ սրբապատկերը, որը տեղադրվեց նրա ննջասենյակում:
Ես ներկա էի Հովհաննես Պողոս 2-րդի եւ Պուտինի հանդիպմանը: Ինչ-որ պահի Պապը հատուկ նշան արեց, դռները բացվեցին ու ներս բերվեց Կազանյան սրբապատկերը: Մեր նախագահն անհանգստացավ, մտածեց, թե հիմա սրբապատկերն իրեն կհանձնեն: Իսկ Պատրիարքի հետ հատուկ պայմանավորվածություն չկար, ոչ էլ նախապես գրված տեքստ կար: Հովհաննես Պողոսը զգաց նրա անհանգստությունը, ձեռքը մեկնեց ու ասաց՝ «Պարզապես ցանկանում էի, որ նա էլ ներկա լիներ մեր հանդիպմանը»:
Բենեդիկտոս Պապը
Բենեդիկտոսին մարդկային ամբոխն այդքան էլ չէր սիրում, չնայած ամբոխը քչերին է սիրում: Պարզապես նա բավարար էմոցիոնալ ու շփվող չէր: Իմ կինը՝ Գալյան, էքսկուրսավար է, հետաքրքիր թեմա ունի՝ Վատիկանի այգիներն է ցուցադրում զբոսաշրջիկներին: Նա ինձ պատմում էր, որ երբ Վատիկանում շատ լուռ էր լինում, կարելի էր լսել, թե ինչպես է Բենեդիկտոսը ռոյալ նվագում: Մի անգամ էլ զբոսաշրջիկներին ասել էր՝ «Եթե լռեք, կլսեք, ինչպես է նվագում Հռոմի Պապը»: Ու նրանք լսել էին:
Լեհաստան էինք մեկնել, նա պնդեց, որ իրեն Օսվենցիումմ տանեն, չնայած նման այց ծրագրում չկար: Ահավոր մի տեղ է, նա հրաժարվեց ավտոմեքենայով գնալուց, ասաց, որ միայն նացիստներն են մեքենայով մտել այնտեղ եւ ոտքով քայլեց: Անձրեւ էր գալիս, նրա օգնական հայր Գեորգը անձրեւանոց էր բռնել: Մենք էլ, կանգնած ծածկի տակ, հետեւում էինք: Յուրաքանչյուր հուշաքարի մոտ կանգ էր առնում ու աղոթք կարդում: Բենեդիկտոսը հասավ վերջին հուշաքարի մոտ, անձրեւը վերջացավ ու հայր Գեորգը փակեց անձրեւանոցը: Պապը բարձրացրեց գլուխն ու բարձր ասաց՝ «Ու՞ր էիր աստված»: Ամենահրաշալին այն էր, որ նա ստացավ իր պատասխանը՝ երկնքի վրա ծիածան հայտնվեց, որ կտակարանում խորհրդանշական նշանակություն ունի: Անհավատալի էր:
«Քահանայապետերի հետ աշխարհով շրջագայելիս»
Գրքումս մի լուսանկար կա, որտեղ Ֆրանցիսկոս Պապի հետ զրուցում ենք ինքնաթիռում: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ մեկնելու ընթացքում էր: Լավ չէի զգում, ջերմություն ունեի: Շահադիտական մղումներով ամենավերջին շարքում նստեցի, որ ուղեկցորդուհուց հաճախ թեյ խնդրեմ: Պապն ինձ մոտեցավ: Ընդհանրապես ինքնաթիռում մենք ոտքի չենք կանգնում, որ չփակենք իր մուտքը, բայց ես վերջում էի նստած ու կանգնեցի: Նա ասաց ինձ, թե որքան է հարգում Վատիկանում Ռուսաստանի դեսպանին, ես էլ շնորհակալություն հայտնեցի, մի քիչ զրուցեցինք: Մեզ հետ բազմաթիվ նոր լրագրողներ էին ուղեւորվում, որոնք խանդում էին: Ավելի ուշ ինձ մոտեցան ու հարցրին, թե ինչ էինք այդքան երկար խոսում: Ես էլ ասացի, որ Պապն իրենց մասին էր հարցնում, ու ես էլ նրան պատասխանեցի, որ «անպիտաններ են»:
Հայաստան գալուց առաջ Պապն ասաց ինձ՝ «Բուկալով, լիքը ռուսերեն կխոսես, հատուկ եմ ընտրել նման երթուղի»:
Իսկ գիրքը Վատիկանի յուրահատուկ ուղեցույց է: Գրքում տարբեր պատմություններ կան, չէ՞ որ ես պաշտոնական ժամանակագիր չեմ: Փորձել եմ ցույց տալ այս կյանքի ռիթմը, որովհետեւ ժամանակին Հռոմի Պապերը Վատիկանում փակված էին, որեւէ տեղ չէին ուղեւորվում: Իսկ Ֆրանցիսկոս Պապն իրեն դիվանագետ չի համարում, նա հասարակ մարդ է, որ մոտ է գտնվում ժողովրդին, չի նեղանում, եթե իր հետ ցանկանում են սելֆի անել: Կարծում եմ, բախտս բերել է, որ այս ամենին կարող եմ ներսից հետեւել:

Aleksei Bukalov: “The fact Pope Francis stayed in Echmiadzin is a sign of special respect” - Mediamax.am
20864 views
Aleksei Bukalov: “The fact Pope Francis stayed in Echmiadzin is a sign of special respect”
Aleksei Bukalov
Pope Francis and Catholicos of All Armenians Karekin II
Russian journalist Aleksei Bukalov arrived in Yerevan as part of the delegation of Pope Francis. Bukalov is the head of the representative office of TASS agency based in Italy and Vatican. Since 2001 Bukalov has been the only Russian journalist included in Pope`s press pool, accompanying Roman pontifices on the board of the papal plane and covering foreign apostolic visits of Popes. Last year the journalist presented the book he authored, titled “With Pontifices around the world”, on the pages of which he shares his impressions of different religious leaders he had ever accompanied.
Mediamax talked to Aleksei Bukalov about the importance of Pope Francis` visit to Armenia, his memories of the previous pontifices and the book he published.
Return to Armenia
It is very exciting for me to return to Armenia. I have been here for several times. I accompanied Pope John Paul II during his trip to Armenia. As a reporter of “Novoye Vremya” I visited Armenia after the earthquake stroke. We arrived on a military plane. It was the worst impression I had ever experienced during my life. I had never seen so many dead children before. I hope I would never have such an experience again.
The pilgrimage starts from Armenia
I would like to talk about Pope Francis`visit to Armenia from the geopolitical point of view. When he was elected three years ago, he stated about himself that a Pope from far away was elected. Until now, as the Head of the Roman Catholic Church and a Sovereign of Vatican city, Pope Francis pays his political attention to remote areas. He even managed to meet Patriarch Kirill of Moscow in Cuba. I think now is the right time to pay attention to the huge collapsed empire that was named the Soviet Union. So Pope Francis starts his pilgrimage from Armenia. In fact, this choice is very important. It is also very significant that Pope Francis has decided to have his trip to Armenia during the year of mercy.
Aleksei Bukalov Aleksei Bukalov
Let me recall that this is the Pope`s 14th pilgrimage and Armenia is the 24th country he visits. By the way, Pope`s each trip has a motto, which defines the significance and the spirit of his pilgrimage. In this case he stated that he visits the first country in the world that adopted Christianity as a state religion. This explains everything and shows maximal respect that the Pope could have shown and expressed.
Once upon a time in Brazil
The popemobile is the famous vehicle of Pope Francis, inherited from Pope John Paul II and Pope Benedict XVI. By the way, Benedict did not visit Armenia and he did not have the word “genocide” in his lexicon.
During my first ever trip with Pope Francis to Brazil he used the popemobile in the city. A police car accompanied him. The policeman driving the car was from Brazil city and was not so much familiar with the streets of Rio de Janeiro. So he drove the Pope to a dead end street. The Pope appeared to be surrounded by public transport. People got out of buses and surrounded the Pope, jumping on the popemobile, trying to touch him.
We were following him from the press centre with fear. Pope Francis is a very communicative person, so after all we asked him on the board of the plane, “With a sinking heart we watched you, were you not scared? Only one crazy person among that crowd was enough to hurt you and that is it”. And he answered, “I am not afraid, so you see, I did not meet any crazy person”. This is incredible, he is not afraid of anything. I will tell you honestly, when I  travel on the same plane with the Pope I am never afraid.
Karekin`s guest
But here he both drove his popemobile in the crowd and took His Holiness Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians Karekin II with him, and they drove together. This is his private space, but he is a great psychologist and knows well what he does. Besides the fact that he was invited by Karekin and was his guest, he stayed in Etchmiadzin during his pilgrimage. He never does so. Pope Paul VI set a tradition that during papal trips the Pope stays in Nunciature, which is the representative office of Vatican city. If there is no Nunciature in the country, the Pope stays in the Catholic Church. But here during his trip he stayed in Etchmiadzin. It seems to me that this fact was not highlighted. But this step is a serious declaration of relationship and special respect. In fact, papal trips consist of such details which become the bricks in the wall of the visit.
Pope Francis and Catholicos of All Armenians Karekin II Pope Francis and Catholicos of All Armenians Karekin II
Before the flight to Armenia
The day before the flight to Armenia Federico Lombardi, the current director of the Holy See Press Office, briefed journalists on Pope Francis’ 3-day visit. So, during his introductory speech he did not utter the word “genocide”. I have a great relationship with him, and I respect him endlessly, so I asked him “Father, during your speech you did not use the term “genocide”, is it a special sign for us?”. I have accompanied Pope Francis during his trip to Turkey and I witnessed that everything possible was done not to let him attend the events within the framework of the 100th anniversary of the Armenian Genocide. Both journalists and the authorities in the Roman Curia watch these briefings, that is why I think I was right to ring the bell. After that The Pope mentioned the term “genocide” for almost three times in his speech.
Sure, Pope Francis realizes that it is quite unwise to spoil the relationship with Turkey and it would have been the easiest way not to touch this topic, but it is not Pope Francis` position. It was very important for him to express his solidarity with your nation. I consider this to be a historical moment that I have witnessed.
Pope Jone Paul II
When I joined the press pool, John Paul II was already week. I have seen him in different situations. We used to visit and greet him. During one of the last trips with him I entered his salon. He was sitting with his eyesclosed  and hand raised. I thought he was unconscious. I turned to his assistant and asked if I should visit him later. He said that everything was all right and I could come up to him.
There was a plaster on my ear; I had been operated on a few days ago. I touched Pope`s hand and the assistant reported my name. I was going to leave the salon when he suddenly squeezed my hand, opened his eyes and asked, “What has happened to your ear?”. I decided to make a joke and said that my ear was healed after he asked.
The adventures of icon of Our Lady of Kazan
John Paul II spoke Russian very well, but he never spoke in public. He really wanted to visit Russia, but he did not have the permission. He had different ideas to arrange the visit. Finally he thought of bringing the icon of Our Lady of Kazan to Russia as a gift. Icon of Our Lady of Kazan was hidden in Fatima, a little parish in Portugal, where the apparition of Our Lady of Fatima occurred. When Mehmet Ali Ağca the Turkish terrorist shot and wounded Pope John Paul II and the bleeding Pope was rushed to the hospital, he suddenly opened his eyes and asked the date. He was told that it was the 13th of May. The Pope answered that nothing would happen to him as that was the day of apparition of Our Lady of Fatima and she would protect him.
He survived, and as soon as he was allowed to move, he had a trip to Fatima. There in the Chapel the Pope handed in the bullet, which soon became a part of the decoration in the crown of the Virgin. He was asked what gratitude could be shown to him and the Pope answered that he wanted to take the Icon of Our Lady of Kazan. But there was not an official permission, and he left. After some time the icon was sent to Pope and it was kept in his bedchamber.
I was present at the meeting of President Putin and John Paul II. Suddenly the Pope made a gesture, the door opened and the assistants brought the icon of Our Lady of Kazan. Our President became concerned, as he thought they were going to hand him in the icon. And that was not discussed with the Patriarch and there was not any speech prepared beforehand. John Paul II understood the situation and said, “I just wanted her to be present at our meeting”.
Pope Pope Benedict XVI
The crowd did not really like Pope Benedict XVI, although crowd only loves a few people. He was not emotional enough and was not sociable either. My wife Galya is a guide. She arranges an interesting guide tour in the gardens of Vatican. So she told me that when there was a complete silence in Vatican, one could hear the Pope playing piano. Once she told the tourists about that fact and asked to keep silence. So they heard him playing.
During the trip to Poland the Pope asked to take him to Auschwitz concentration camp, although it was not scheduled. It was an awful place, but the Pope refused to enter the gate by car. He stated that only the Nazis drove to that place and walked. It was raining, his secretary held up an umbrella, we were standing under the tent, following him. He stopped near each memorial and prayed. It stopped raining by the time Benedict reached the last memorial and his assistant closed the umbrella. The Pope raised his head and asked, “Where were you, God”. The most incredible thing was that he got an answer. A rainbow appeared on the horizon, which occurs to be a very strong biblical sign. It was unbelievable.
“With Pontifices around the world”
There is a photo in my book, where Pope Francis and me are talking together on the board of the aircraft. That was shot during the trip to America. I was sick and I took a seat in the last row to ask the air hostess for more tea. Yes, my goal was very selfish. The Pope came up to me. We are not supposed to stand up on the board, in order not to close his passage. But I was sitting in the last row, so I stood up. He started to talk about his respect towards the ambassador  of Russia in Vatican, I thanked him, we continued to talk. There were many new journalists on the aircraft, and they became jealous. Later some of them asked me about the topic of our conversation. I answered that the Pope asked me about them and I said that all of them were lazybones.
During our trip to Armenia Pope Francis came up and told me, “So Bukalov, you will have a good long talk in Russian there, I have chosen this route specially for you”.
The book is a guide around Vatican. Different stories are also included in the book, as I am not a chronicler. I have just tried to show the rhythm of this life, as a few centuries ago the Popes were kind of recluses in Vatican.  And Pope Francis does not consider himself to be a diplomat, he is a simple person, who is so close to people and who is not offended when someone asks him for a selfie. I am lucky enough to have this opportunity to see the inner side of all this.