Լուսանկարը` http://ceespring.eu
Երեւան: Մեդիամաքս: Այս տարի Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների Վիքիմեդիա մասնաճյուղերի հինգերորդ ամենամյա համաժողովը՝ Wikimedia CEE Meeting 2016 (#WMCEE2016), անցկացվելու է Դիլիջանում:
Ինչպես Մեդիամաքսին հայտնել է «Վիքիմեդիա Հայաստան» ՀԿ-ի նախագահ Սուսաննա Մկրտչյանը, միջոցառումը կկայանա օգոստոսի 27-29-ը UWC Dilijan քոլեջում:
«Վիքիմեդիա Հայաստան»-ի Հայաստանի կողմից հյուրընկալվող Wikimedia CEE Meeting 2016-ի կազմակերպմանն աջակցում են IDeA (Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ) եւ Scհolae Mundi Armenia հիմնադրամները:
Դիլիջան կժամանեն վիքիպեդիացիներ շուրջ 30 երկրներից՝ Ալբանիա, Ավստրիա,  Բելառուս, Բոսնիա եւ Հերցոգովինա, Բուլղարիա, Խորվաթիա, Իրան, Կիպրոս, Չեխիա, Էստոնիա, Վրաստան, Գերմանիա, Հունաստան, Հունգարիա, Ղազախստան, Լատվիա, Լիտվա, Մակեդոնիա, Մոլդովա, Մոնտենեգրո, Իտալիա, Լեհաստան, Ռումինիա, Ռուսաստան, Սերբիա, Սլովակիա, Սլովենիա, Թուրքիա, Ուկրաինա, Իսրայել եւ ԱՄՆ։
Համաժողովին կմասնակցեն նաեւ Վիքիմեդիա Հիմնադրամի առաջին դեմքերը եւ Վիքիմեդիա գործունեության կարեւորագույն ուղղություններում ներգրավված առաջատար մասնագետներ։ Համաժողովը նշանակալից կլինի նաեւ նրանով, որ առաջին անգամ այս ձեւաչափով դրան կմասնակցի Վիքիմեդիա Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կատրին Մաերը (Katherine Maher)։
Կատրին Մաերը Կատրին Մաերը
Լուսանկարը` https://wikimediablog.files.wordpress.com
Երեք օրերի ընթացքում համաժողովի մասնակիցները կներկայացնեն իրենց երկրներում Վիքիմեդիա մասնաճյուղերի աշխատանքը իսկ Վիքիմեդիա Հիմնադրամի ներկայացուցիչները՝ ազատ/բաց ծրագրային ապահովման նորարությունները, ազատ գիտելիք եւ ազատ բովանդակություն թեմաներին վերաբերող սոցիալական եւ տեխնիկական ասպեկտները։
Սուսաննա Մկրտչյանն ասել է, որ համաժողովը Հայաստանի Վիքի համայնքի համար  եզակի հնարավորություն է ծանոթանալ Վիքիմեդիա նորագույն ծրագրային գործիքներին, այլ երկրներում իրականացվող միջոցառումներին, Վիքիմեդիայի ձեռքբերումներին, եւ ներկայացնել Հայաստանում իրագործվող ծրագրերը։
«Սա նաեւ հնարավորություն է ավելի սերտ համագործակցել Վիքիմեդիա Հիմնադրամի եւ Վիքիմեդիա մասնաճյուղերի հետ, Վիքիմեդիա համաշխարհային գործընթացներում ներգրավվել հայ վիքիպեդիստներին», - նկատել է Սուսաննա Մկրտչյանը:

Фото: http://ceespring.eu
Ереван /Медиамакс/. Пятый ежегодный форум филиалов Викимедиа стран Центральной и Восточной Европы - Wikimedia CEE Meeting 2016 (#WMCEE2016) пройдет в Дилижане.
Как сообщила Медиамакс глава общественной организации «Викимедиа Армения» Сусанна Мкртчян, мероприятие состоится 27-29 августа в колледже UWC Dilijan.
Организатором Wikimedia CEE Meeting 2016 выступает «Викимедиа Армения» при поддержке фондов IDeA ( «Инициативы развития Армении») и Scհolae Mundi Armenia.
В Дилижан приедут «википедийцы» из Албании, Австрии, Беларуси, Боснии и Герцеговины, Болгарии, Хорватии, Ирана, Кипра, Чехии, Эстонии, Грузии, Германии, Греции, Венгрии, Казахстана, Латвии, Литвы, Македонии, Молдовы, Черногории, Италии, Польши, Румынии, России, Сербии, Словакии, Словении, Турции, Украины, Израиля и США.
В форуме примут участие первые лица Фонда «Викимедиа» и ведущие специалисты, участвующие в важнейших направлениях деятельности «Викимедиа».
Форум примечателен тем, что впервые в подобном формате в нем примет участие исполнительный директор Фонда «Викимедиа» Катрин Маер (Katherine Maher).
Катрин Маер Катрин Маер
Фото: https://wikimediablog.files.wordpress.com
В течение трех дней участники форума представят деятельность «Викимедиа» в своих странах, а представители Фонда Викимедиа – инновации в области свободного/открытого программного обеспечения, а также социальные и технические аспекты, касающиеся свободных знаний и свободного контента.
Как отметила Сусанна Мкртчян, форум станет для армянского вики-сообщества редкой возможностью ознакомиться с новейшими программным инструментам Викимедиа, проходящими в других странах мероприятиями, достижениями Викимедиа, а также представить реализуемые в Армении программы.
«Это также возможность для армянских википедистов установить более тесное сотрудничество с Фондом Викимедиа и филиалами Викимедиа и вовлечься в мировые Вики-процессы», - отметила Сусанна Мкртчян.