Փորձագետները գնահատել են ՀՀ-ում «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրում ներդրված $ 1-ը յուրաքանչյուր շահառուի կյանքի ընթացքում կարող է առաջացնել $ 7,1-ի օգուտ:
Այս մասին են վկայում Հայաստանում ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) եւ «ՄաստերՔարդ» ընկերության համատեղ վերլուծության արդյունքները:
Փորձագետների կարծիքով՝ Հայաստանում ծրագրից ակնկալվող օգուտը զգալիորեն գերազանցում է միջին համաշխարհային ցուցանիշը ($ 5,5):
«Գիտական փորձը ցույց է տալիս, որ դպրոցներում սննդարար կերակուրների ստացումը երեխաներին թույլ է տալիս քննությունների ժամանակ ավելի բարձր գնահատականներ ստանալ եւ բարելավել կենտրոնանալու ունակությունը, ինչը հանգեցնում է ավելի հաջողակ եւ արդյունավետ մասնագիտական կյանքի»,- նշել են վերլուծաբանները:
Նրանց խոսքով՝ դպրոցում սնունդ ստացող երեխաները հակված են ավելի առողջ լինելուն եւ երկար ապրելուն:
«ՄաստերՔարդ» ընկերության՝ Հայաստանում, Բելառուսում եւ Ղազախստանում ղեկավար Նինա Վիլեմսն էլ նշել է, որ ծրագիրն արժեքավոր ներդրում է երկրի զարգացման գործում:
Վերլուծության հեղինակներն առաջարկել են փոփոխել դպրոցական սնունդ ծրագրի հասցեականությունը՝ ընդգրկելով ավելի շատ երեխաների:
Փորձագետները նաեւ հույս են հայտնել, որ ծրագիրը հնարավորություն կտա աջակցել տեղական արտադրության զարգացմանը, որն էլ, իր հերթին, կխթանի ՀՆԱ-ի աճը:
Նշենք, որ «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրով տարրական դասարանների աշակերտներն օրական 200 մլ կաթ, կակաո, հյութ կամ յոգուրտ են ստանում, ինչպես նաեւ 50 գրամ թխվածքաբլիթ, բուլկեղեն:

Photo: http://dailysignal.com/
Yerevan /Mediamax/. Each dollar invested in Armenia’s national school feeding programme can generate a USD 7.1 benefit over the lifetime of a beneficiary.
This statement is supported by the analysis conducted jointly by the United Nations World Food Programme (WFP) and MasterCard.
According to the experts, the result of a return of USD 7.1 for each dollar invested in school feeding in Armenia is significantly higher than the global average (USD 5.5).
“Academic evidence shows that children receiving a nutritious meal at school achieve better test results and have a higher ability to concentrate, which leads to a more successful and productive professional life,” the analysts noted.
According to them, children receiving school meals are likely to live healthier and longer.
Nina Villems, MasterCard Country Manager for Armenia, Belarus and Kazakhstan, observed that the program is a valuable contribution to development of the country.
The authors of the analysis recommended to introduce target school feeding in order to allow more children to be fed.
The experts also expressed their hope that the program will boost local industry, thereby increasing the impact on the local GDP.
It is worth noticing that by the school feeding programme, schoolchildren in lower grades receive 200 ml of milk, cacao, juice or yogurt daily, as well as 50 g of cookies or pastry.