Դեսպանը «պատմական» է որակել Երեւան-Թեհրան կապերը
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը Երեւանի եւ Թեհրանի հարաբերությունները «պատմական» է որակել:
Իրանական Tasnim գործակալության փոխանցմամբ՝ դեսպանը սեպտեմբերի 25-ին լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ «պետք է ջանքեր ներդնել բոլոր ոլորտներում հայ-իրանական հարաբերությունները զարգացնելու համար»:
«Ահռելի տնտեսական ենթակառուցվածներ ունեցող Իրանը Հայաստանի մոտ բարեկամն է: Սակայն երկու պետությունների երկկողմ առեւտուրը ցածր մակարդակի վրա է, տարեկան արպրանքաշրջանառությունը չի գերազանցում $ 300 մլն-ը»,- ասել է Արտաշես Թումանյանը:
Դեսպանն ընդծել է, որ Հայաստանն Իրանի առեւտրի պալատի հետ լավ հարաբերություններ ունի, սակայն «անհրաժեշտ է, որ կողմերն իրար ավելի լավ ճանաչեն»:

According to Iranian Tasnim news agency, Ambassador told journalists on September 25 that “we need to make effort to intensify Armenian-Iranian relations in all spheres”.
“Iran, a country with huge economic infrastructures, is in close relations with Armenia. Nevertheless, bilateral trade between the two states is on low level with annual trade turnover not exceeding USD 300 mln,” Artashes Tumanyan said.
Ambassador emphasized that Armenia is in good relations with Iran Chamber of Commerce, although “the two sides need to know each other better”.