Դեսպանը «պատմական» է որակել Երեւան-Թեհրան կապերը
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը Երեւանի եւ Թեհրանի հարաբերությունները «պատմական» է որակել:
Իրանական Tasnim գործակալության փոխանցմամբ՝ դեսպանը սեպտեմբերի 25-ին լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ «պետք է ջանքեր ներդնել բոլոր ոլորտներում հայ-իրանական հարաբերությունները զարգացնելու համար»:
«Ահռելի տնտեսական ենթակառուցվածներ ունեցող Իրանը Հայաստանի մոտ բարեկամն է: Սակայն երկու պետությունների երկկողմ առեւտուրը ցածր մակարդակի վրա է, տարեկան արպրանքաշրջանառությունը չի գերազանցում $ 300 մլն-ը»,- ասել է Արտաշես Թումանյանը:
Դեսպանն ընդծել է, որ Հայաստանն Իրանի առեւտրի պալատի հետ լավ հարաբերություններ ունի, սակայն «անհրաժեշտ է, որ կողմերն իրար ավելի լավ ճանաչեն»:

Посол назвал связи Армения-Иран «историческими» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Посол Армении в Иране Арташес Туманян назвал отношения между Ереваном и Тегераном «историческими».
Как передает иранское агентство Tasnim, 25 сентября в беседе с журналистами посол сказал, что «нужно приложить усилия для развития армяно-иранских отношений во всех сферах».
«Иран, владеющий значительной экономической инфраструктурой, является хорошим другом Армении. Однако торговля между двумя сторонами находится на низком уровне. Ежегодный торговый оборот не превышает $ 300 млн», - сказал Арташес Туманян.
Посол подчеркнул, что у Армении хорошие отношения с Торговой палатой Ирана, однако необходимо, чтобы стороны узнали друг друга лучше».