«Լիդիան Ինթերնեյշնլը» անդամակցել է Ցիանիդի կառավարման օրենսգրքին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս:  «Լիդիան Ինթերնեյշնլ Լիմիթիդը» («Լիդիան Արմենիայի» 100% բաժնետերը) հայտարարել է, որ Ցիանիդի կառավարման միջազգային ինստիտուտը ընդունել է ընկերության հայտը՝ միանալու Ցիանիդի կառավարման միջազգային օրենսգրքի նախաձեռնությանը:
Օրենսգիրքը կարգավորվում է ոսկու արդյունահանման համար ցիանիդի արտադրությանը, տեղափոխմանը եւ կիրառմանը վերաբերող հարցերը: Այս կանոնակարգերով է ընկերությունը առաջնորդվելու Ամուլսարի ծրագրում:
Ցիանիդի օրենսգիրքը արդյունաբերության ոլորտում կամավոր սկզբունքներով գործող նախաձեռնություն է, որին կարող են միանալ ցիանիդի միջոցով ոսկու արդյունահանմամբ զբաղվող, ինչպես նաեւ ցիանիդ արտադրող եւ տեղափոխող պատասխանատու ընկերությունները:
Միանալով նախաձեռնությանը` «Լիդիան Ինթերնեյշնլը» պարտավորվում է առաջնորդվել Ցիանիդի օրենսգրիքի սկզբունքներով եւ չափորոշիչներով, գործունեության վերահսկման համար ընդունել անկախ աուդիտ, որը ստուգումներ կիրականացնի ցիանիդի ներմուծման առաջին տարվա ընթացքում, իսկ այնուհետեւ՝ ամեն երեք տարին մեկ: Արդյունահանման գործընթացը արտոնագրվում է Ցիանիդի օրենսգրքի պահանջներին համապատասխանելու դեպքում:
«Լիդիան Ինթերնեյշնլը» պարտավորվել էր Ցիանիդի կառավարման միջազգային օրենսգրքի արտոնագրման համար հայտ ներկայացնել ընկերության տնօրենների խորհրդի որոշմամբ՝ 2015թ.: Այդ ընթացքում ընկերությունը մշակեց Ցիանիդի կառավարման համապարփակ պլան եւ ցիանիդի օգտագործման գործընթացի ամփոփագիր եւ ծրագրում է Ցիանիդի կառավարման միջազգային օրենսգրքի նախաձեռնության նախաարտադրական փուլի աուդիտն անցնել 2017թ. ամռանը՝ արդյունահանման մեկնարկից առաջ: Ընկերությունը պարտավորվել է հետեւել Օրենսգրիքի պահանջներին եւ ակնկալում է ստանալ այս նախաձեռնության լիարժեք արտոնագիրը, երբ կսկսի արտադրությունը:
«Մենք պարտավորվել ենք Ամուլսարի հանքավայրը կառուցել եւ շահագործել արդյունաբերական լավագույն փորձին համապատասխան, եւ Ցիանիդի կառավարման միջազգային օրենսգրքի նախաձեռնությանը միանալը կարեւոր քայլ է այդ ուղղությամբ: Ժամանակակից պատասխանատու հանքարդյունաբերությունը վերահսկվում է մի շարք կարեւոր նախաձեռնությունների կողմից, որոնց նպատակն է ապահովելու անվտանգ շահագործում, բնապահպանական եւ սոցիալական համապարփակ վերահոսկողություն եւ շահագործման արդյունավետ կառավարում: Օրենսգիրքը նման կարեւոր նախաձեռնություններից մեկն է: Անդամակցությունը Ցիանիդի կառավարման միջազգային օրենսգրքին կապահովի հանքի կառավարման խիստ վերահսկողություն եւ սա եւս մեկ անգամ վերահաստատում է Ամուլսարում օրինակելի հանք կառուցելու եւ շահագործելու մեր պարտավորվածությունը»,- նշել է «Լիդիան Ինթերնեյշնլի» նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Հովարդ Սթիվենսոնը:

Yerevan /Mediamax/. Lydian International Limited (a 100% owner of Lydian Armenia) has announced that the International Cyanide Management Institute ("ICMI") has accepted the application of the Company to become a signatory to the International Cyanide Management Code for the Manufacture, Transport and Use of Cyanide in the Production of Gold (the "Cyanide Code") for the Company's 100%-owned Amulsar Gold Project in Armenia.
The Cyanide Code is a voluntary industry program for responsible companies involved in the production of gold using cyanide and companies manufacturing and transporting this cyanide. By becoming a signatory, Lydian has committed to following the Cyanide Code's Principles, implementing its Standards of Practice, and to have verification audits of its operation conducted by independent third-party auditors within one year of its first receipt of cyanide, and every three years thereafter. Operations will be certified if found in compliance with the Cyanide Code.
Lydian previously committed to apply for Cyanide Code certification following a decision of the Company's board of directors in 2015. The Company has since prepared a comprehensive Cyanide Management Plan and Flowsheet for cyanide usage and plans to undergo a Cyanide Code pre-operational audit in summer 2017 before the start of production. The Company is committed to comply with the code and expects to obtain full Cyanide Code certification when it starts production.
"We are committed to building the Amulsar Gold Project in line with industry best practices and becoming a signatory to the Cyanide Code is a significant step towards that goal. Modern, responsible mining is controlled by a number of efficient frameworks to ensure safe operations, environmental and social integrity and successful management of operations. The Cyanide Code represents one of these important frameworks and joining the Cyanide Code will ensure strict control over our operations and once again reinforce our commitment to build an exemplary gold project at Amulsar," said Howard Stevenson, President and CEO of Lydian.