Յուրաքանչյուր վագոն օրական կատարում է 300 կմ վազք
1981 թ-ին գործարկված Երեւանի մետրոպոլիտենը կարծես  դատապարտված էր դանդաղ մահվան. 1991 թ. Հայաստանի անկախացումից ի վեր, երիտասարդ պետությունը տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում ի վիճակի չէր անհրաժեշտ միջոցներ տրամադրել մետրոպոլիտենի արդիականացման եւ առավել եւս զարգացման համար: Իրավիճակը փոխվեց 2010 թ-ին, երբ Եվրոպական Միության Հարեւանության ներդրումային գործիքը (ՀՆԳ), Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) ու Եվրոպական ներդրումային բանկը (ԵՆԲ) համաձայնեցին  համաֆինանսավորել Երեւանի մետրոպոլիտենի փրկության ծրագիրը: Այդ տարին նշանավորեց քաղաքի մետրոպոլիտենի «երկորդ կյանքի» սկիզբը:
Իր բացման օրվանից մետրոպոլիտենն աշխատել է աննախադեպ ծանր պայմաններում, իսկ դրա 3 կիլոմետրանոց հատվածը մինչ օրս էլ իր վրա կրում է գրունտային ջրերի մշտական քայքայիչ ազդեցությունը։ Վագոնների միայն մի մասն է լիովին արդիականացվել, իսկ շարժասանդուղքներն ու երկաթգծերը դեռեւս վերանորոգման խիստ անհրաժեշտություն ունեն։
Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երեւանի մետրոպոլիտենի Տնօրենների խորհրդի նախագահի խորհրդական Օվսաննա Ստեփանյանը շեշտում է, որ նույնիսկ հիմա, երբ ավարտվում է մետրոպոլիտենի արդիականացման ծրագրի երկրորդ փուլը, վագոնային պարկի 50%-ից ավելին, շարժասանդուղքները, երկաթգծերը, ինչպես նաեւ օդափոխությունը, ազդանշանային եւ էլեկտրամատակարարման ենթակայանները շատ հին են. տեղադրված դետալների, սարքավորումների, առանձին հանգույցների եւ համակարգերի զգալի մասը 60-ական թվականների զանգվածային արտադրության նմուշներ են եւ մոնտաժված են դեռեւս նախորդ դարի 80-ական թվականներին:
Յուրաքանչյուր վագոն օրական կատարում է 300 կմ վազք Յուրաքանչյուր վագոն օրական կատարում է 300 կմ վազք
«Տեղական վերանորոգումները չեն տալիս սպասվող արդյունքները, իսկ նոր արտադրության նմուշները կամ չեն աշխատում գործող համակարգի հետ, կամ էլ նրանց ոչ լիակատար համապատասխանեցումը չի ապահովում հուսալի աշխատանքը: Մենք աշխատում ենք անվտանգ ուղեւորափոխադրում ապահովելու համար, իսկ կիսատ իրականացվող միջոցառումները անթույլատրելի են»,- ասում է Օվսաննա Ստեփանյանը։
Նա ավելացրեց, որ հնացած շարժակազմի որոշ մասի դեպքում վերանորոգումն անհնար էր: Խորհրդային ժամանակներից ժառանգված 80-ից ավելի վագոններից միայն 45-ն էր ենթակա արդիականացման: Դրանցից 18-ը վերանորոգվել են, բայց մնացած 27 վագոնները եւ այլ սարքավորումներ ու համակարգեր խիստ անհրաժեշտություն ունեն համապատասխանեցվելու մեր օրերին:
Միջոցների բացակայության պատճառով այս մեծածավալ աշխատանքը հնարավոր եղավ իրականացնել միայն վարկային ծրագրերի շնորհիվ: Ծրագրի առաջին փուլում, որը մեկնարկեց 2010 թ-ին եւ ավարտվեց 2012-ին, Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկն ու Եվրոպական ներդրումային բանկը յուրաքանչյուրը 5 մլն. եվրո տրամադրեցին մետրոպոլիտենի առաջնահերթ խնդիրները լուծելու նպատակով: Ծրագրին աջակցելու նպատակով Եվրոպական Միությունը տրամադրեց ներդրումային դրամաշնորհ 5 մլն. եվրոյի չափով՝ բնապահպանական, առողջապահական եւ անվտանգության կառավարման համակարգերի բարելավման նպատակով:
«Մետրոպոլիտենը բնապահպանության տեսակետից հարմար ու նաեւ մատչելի հանրային տրանսպորտի տեսակ է: Որպես Երեւանի քաղաքային տրանսպորտի համակարգի ողնաշարը, մետրոպոլիտենը պետք է արդյունավետ գործի: Երեւանի մետրոպոլիտենի վերանորոգումը՝ անհրաժեշտ էր՝ դրա ապագա գործառնությունն ապահովելու համար, եւ Բանկը ուրախ էր աջակցելու այս նախաձեռնությանը», - ասաց ՎԶԵԲ-ի ավագ բանկային մասնագետ Անջելա Սաքսը:
«Հիմնարար արդիականացման կարիք կար, եւ որոշվեց նախագիծը բաժանել երեք փուլի: Այս մոտեցմամբ մենք կարողացանք մետրոպոլիտենը բաց պահել, մինչդեռ վերանորոգումներն ընթանում էին գիշերները: Եթե մենք ամեն ինչ միանգամից անեինք, ապա ստիպված էինք լինելու փակել մետրոպոլիտենը մի քանի տարով փակել», - ասաց նա՝ ավելացնելով. «Ֆիզիկական ներդրումների հետ մեկտեղ, մենք նաեւ աջակցել ենք մետրոպոլիտենի ղեկավարությանը կորպորատիվ զարգացման, բնապահպանական հիմնահարցերի ավելի լավ կառավարման, աշխատավայրում առողջության եւ անվտանգության միջոցների ապահովման ոլորտներում: Մենք շատ ուրախ ենք, որ Մետրոընկերության ղեկավարությունն ու աշխատակազմը նվիրված են իրենց գործին»:
Ծրագրի երկրորդ փուլը, որը մեկնարկեց 2012-ին եւ շուտով կամփոփվի, նույնպես արժեցավ 15 մլն եվրո, եւ ֆինանսավորումը կրկին հավասարապես բաշխվեց ՎԶԵԲ-ի, ԵՆԲ-ի եւ ԵՄ-ի միջեւ:
Եվրոպական Միությունը ծրագրի երկրորդ փուլի համար որպես ներդրումային դրամաշնորհ տրամադրել է 5 մլն եվրո՝ ուղղելով հուսալիության վերականգնման եւ առավել անհրաժեշտ բարելավման գործողություններին:
Եվրոպական կառույցները արդեն իսկ ծախսել են 30 մլն եվրո՝ Երեւանի մետրոպոլիտենի արդիականացման համար Եվրոպական կառույցները արդեն իսկ ծախսել են 30 մլն եվրո՝ Երեւանի մետրոպոլիտենի արդիականացման համար
Այս պահի դրությամբ տեսանելի արդյունքերը հետեւյալն են.
-    կատարվել է 16 վագոնների արդիականացում, որոնցից 8-ը՝ վարկային ծրագրի միջոցներից տնտեսված 4 մլն եվրոյի հաշվին.
-    ապահովվել է գնացքների անվտանգ երթեւեկությունն ուղեգծի բաց հատվածներում եւ հավաքակայանում.
-    կառուցվել, մոնտաժվել եւ գործարկվել է մեքենավարների ուսումնավարժական կենտրոնը.
-    կատարելապես նորացվել են հակահրդեհային գույքն ու սարքավորումները.
-    կառուցվել է վագոնների ավտոմատ լվացման կետը.
-    60 արդեն իսկ քայքայված անվասայլակներ փոխարինվել են նորերով.
-    34,6 կմ երկարությամբ էլեկտրամատակարարման բարձրավոլտ մալուխը փոխարինվել է նորով.
-    արդիականացվել է ստորգետնյա ջրերի թունելներից արտամղման եւ ջրահեռացման համակարգը՝ ապահովելով թունելներում անվտանգ երթեւեկությունը.
-    մեկնարկել է երկրորդ փուլի ամենակարեւոր խնդրի` դրենաժային թունելի կառուցումը: Այն նախատեսված է ավարտել մինչեւ 2017թ.-ի վերջը:
«Ուղեւորի համար առավել տեսանելի արդյունքը մետրոպոլիտենի շարժակազմի արդիականացումն է: Կան ձեռքբերումներ, որոնք ուղեւորի համար ավելի քիչ տեսանելի են, հատկապես թունելի եւ գծերի վերանորոգումը, որը հանգեցնում է մետրոպոլիտենի ավելի անվտանգ գործառնման եւ էներգախնայողության: Մետրոպոլիտենի ընկերության ինստիտուցիոնալ ամրապնդումը նկատելի է նրանց համար, ովքեր առնչություն ունեն ընկերության հետ:»,-ասաց ՎԶԵԲ-ի ավագ բանկային մասնագետ Անջելա Սաքսը:
Ծրագրի առաջին երկու փուլերում լուծված խնդիրներից բացի մետրոպոլիտենի ղեկավարությունը սահմանել է մի շարք հրատապ խնդիրներ: ՎԶԵԲ-ի կողմից հրավիրված փորձագետները գնահատել են, որ եւս 41 մլն եվրո է անհրաժեշտ այդ խնդիրները լուծելու համար: Սակայն, հաշվի առնելով երկրի տնտեսական վիճակը, մետրոպոլիտենը եւ Երեւանի քաղաքապետարանը համատեղ առաջարկությամբ դիմեցին ՀՀ կառավարությանը՝ նվազեցնելով անհրաժեշտ միջոցների պահանջը մինչեւ 22 մլն եվրոյի: Նախատեսվում է կնքել վարկային երկրորդ պայմանագիրը, որով տրամադրվող միջոցները կուղղվեն ամենահրատապ, խիստ անհրաժեշտ աշխատանքներին՝ լուծելով անվտանգության խնդիրները: Ծրագիրը ներառում է եւս 10 վագոնների արդիականացում, շարժասանդուղքների վերականգնում եւ արդիականացում, գլխավոր թունելի օդափոխության համակարգի եւ հակահրդե¬հային խողովակների վերանորոգում, 40 կմ երկարությամբ բարձրավոլտ մալուխների փոխարինում, կայարանների լուսավորության արդիականացում, եւ համապատասխան գույքի ու սարքավորումների ձեռքբերում:
ՎԶԵԲ-ը եւ ԵՆԲ-ն արդեն համաձայնել են տրամադրել յուրաքանչյուրը 7 մլն եվրո ծրագրի ավարտական փուլի համար: Բանակցություններ են ընթանում այլ ներդրողների հետ՝ հավելյալ գումար ներգրավելու նպատակով:
«Երրորդ փուլը վերանորոգման վերջին փուլն է եւ այն կներառի նաեւ հասարակական տրանսպորտի վերաբերյալ հանրային իրազեկման արշավ: Այս երեք փուլերի ակնկալվող արդյունքը Երեւանում լավ գործառնող եւ անվտանգ մետրոպոլիտենի համակարգ ունենալն է:»,- ասաց Սաքսը:
Օվսաննա Ստեփանյանն ասաց, որ մետրոպոլիտենը պետք է դիտարկել որպես մշտապես գործող ռազմավարական կարեւորության օբյեկտ, որը պահանջում է կանոնավոր ներդրումներ դրա ամենօրյա արդյունավետությունն ու անվտանգությունն ապահովելու համար՝ ավելացնելով, որ յուրաքանչյուր առանձին շարժակազմ օրական կատարում է մոտ 300 կմ վազք։
Երեւանի մետրոպոլիտենի արդիականացված շարժակազմը Երեւանի մետրոպոլիտենի արդիականացված շարժակազմը
Երեւանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանը մետրոպոլիտենի արդիականացումը դիտարկում է որպես տրանսպորտային համակարգի կարգավորման կարեւոր եւ անբաժանելի մաս:
«Մենք շնորհակալ ենք եվրոպական կառույցներին ներդրումների համար, որոնք թույլ տվեցին մեզ լուծել Երեւանի մետրոպոլիտենի անվտանգ շահագործման խնդիրը: Առանց այդ աջակցության մետրոպոլիտենի աշխատանքն այսօր հարցականի տակ կլիներ»,- ասում է փոխքաղաքապետը:
Նրա խոսքերով, չնայած որ այսօր մետրոպոլիտենը քաղաքի հսկայական տրանսպորտային խնդիրը չի լուծում, բայց դրանից օգտվողները կարող են փաստել, թե որքան հարմարավետ եւ արդյունավետ է այն դարձել:
«Ցավոք, ի տարբերություն մյուս խոշոր քաղաքների, մենք այսօր չենք կարող լուծել ամբողջ քաղաքում մետրոպոլիտենի ցանցի տարածման հարցը: Դա կապված է հսկայական ներդրումների հետ, որի հնարավորությունը Հայաստանն այսօր չունի: Սակայն հարկ է նշել, որ այժմ մենք մտադիր ենք մեծացնել մետրոյով ուղեւորափոխադրումների ծավալը՝ ընդգրկելով մետրոն հասարակական տրանսպորտային նոր համակարգում եւ բացառելով զուգահեռ ավտոբուսային եւ միկրոավտոբուսային երթուղիները»,- ասում է Նիկոյանը:
Փոխքաղաքապետի խոսքերով, այս պահին գործընթացի մեջ է երթուղային նոր ցանցի մշակումը, որն իրականացվում է Ասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ:
«Ծրագրի շնորհիվ մենք կունենանք քաղաքին պատշաճ տրանսպորտային ցանց, որտեղ Երեւանի մետրոպոլիտենը մեծ կարեւորություն կունենա, իսկ վերջինիս որոշ կայարաններ յուրաքանչյուրի համար կծառայեն որպես տրանսպորտային հանգույց»,- նշում է Նիկոյանը:
«Մետրոպոլիտենը մենք դիտարկում ենք որպես տրանսպարտային համակարգի ողնաշար»,- նշեց Սաքսը՝ շարունակելով. «Տրոլեյբուսները պետք է գործեն որպես մետրոպոլիտենի համակարգի շարունակություն, իսկ ավտոբուսների ու միկրոավտոբուսների երթուղիները՝ որպես մետրոպոլիտենի եւ տրոլեյբուսի գծերին սնուցող երթուղիներ՝ գործելով որպես քաղաքի հասարակական տրանսպորտի համակարգի առանցք»:

The Yerevan Metro was launched in 1981
The Yerevan Metro was launched in 1981 and seemed destined to die a slow death: since 1991, the year of Armenia’s independence, the young state, in the throes of economic crisis, was unable to allocate the necessary funds to modernise, let alone develop its underground. That changed in 2010, when the European Union’s (EU) Neighborhood Investment Facility (NIF), the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and the European Investment Bank (EIB) agreed to co-finance the rescue of the Yerevan Metro – a year that marked the beginning of a ‘second life’ for the city’s metro.
Yerevan’s metro has faced an uphill struggle since the day it opened, with a 3km section facing the constant harmful effect of groundwater to this day. Only a few carriages have been fully modernised, and the escalators and track are still in desperate need of renovation.
Ovsanna Stepanyan, Advisor to President of Board of Directors of the Yerevan Metropolitan, after Karen Demirchyan, stressed that even now, at the end of Phase II of the metro modernisation, more than half the rolling stock, track, as well as ventilation, signal and power supply systems remains very old; much of the equipment, junctions and systems were installed in 1980s and are essentially items of 1960s mass-production.
Every single carriage performs about 300 km runs per day Every single carriage performs about 300 km runs per day
“Local renovation doesn’t give expected results, new pieces of equipment are either incompatible with the current systems or cannot be integrated fully, which doesn’t allow the desired efficiency. We work for the safe transportation of passengers, and half measures are unacceptable,” said Stepanyan.
She added that refurbishment was impossible for some of the older rolling stock. Of the 80 or so carriages inherited from Soviet times, only 45 can be modernised. Of these, 18 have been refurbished, but the remaining 27 carriages and other equipment and systems also desperately need to be brought up to date.
This large-scale work could be done only through loans, due to the lack of resources. In Phase I of the programme, launched in 2010 and completed in 2012, the EBRD and EIB loaned 5 million euros each to tackle priority issues. To support the project the European Union provided an investment grant to the amount of 5 million euros to improve environmental, health and safety management systems.
“Metro transport is an environmentally friendly and affordable mode of public transport. As the backbone of Yerevan City’s transport system, the metro system must be functioning efficiently. The Yerevan metro needed to be renovated to secure future operations, and the Bank was happy to support such an initiative,” said EBRD Principal Banker Angela Sax.
“The modernisation need was substantial and it was decided to divide the project into 3 phases. With this approach, we could keep the metro open while renovations were only carried out at night. If we had done everything in one go, we would have had to close the metro for a couple of years,” she said, adding: “Alongside the physical investments we have also engaged with the Metro company to support its corporate development as well as improved environmental management and occupational health and safety measures. We are very pleased with the strong commitment of the Metro Company management and all the staff.”
Phase II of the programme, launched in 2012 and due to be completed soon, also cost 15 million euros, with the financing again divided equally between EBRD, EIB and the EU.
The European Union provided 5 million euros as an investment grant for the second phase of the project aiming to restore reliable operations and focusing on the most necessary improvements.
European structures already spent 30 million euro for the modernization of Yerevan Metro European structures already spent 30 million euro for the modernization of Yerevan Metro
As of now, the visible results include:
-    16 carriages modernised, 8 of them with leftover funds, after 4 million euros were saved from the loans;
-    Safe traffic of the carriages was ensured in the open parts of the lines and at the depot;
-    A training centre for drivers was constructed, equipped and launched;
-    Fire-fighting equipment was completely renewed;
-    An automated carriage wash was built;
-    60 old wheelchair ramps were replaced with new ones;
-    A 34.6km long power supply high voltage cable was replaced with a new one;
-    The ground water disposal system was modernised, ensuring safe traffic in tunnels;
-    The most important task of Phase II, construction of a drainage tunnel was launched. It is scheduled to be completed by the end of 2017.
“The result that is most visible for the commuter is the metro car modernisation,” said the EBRD’s Angela Sax. “There are achievements that are less visible to the commuter, namely tunnel and track repairs, which have led to safer metro operations and energy savings. The institutional strengthening of the Metro Company is noticeable for those in contact with the company.”
The metro management have highlighted a number of urgent issues besides the problems solved in the first two phases of the project. Experts invited by the EBRD have estimated that another 41 million euros are needed to solve those issues. Nevertheless, taking into consideration the country’s economic state, the Metro and Yerevan Municipality applied to the Armenian government with a joint offer, reducing the necessary funds to 22 million euros. A second loan agreement is planned to be signed, which will allow funding for the most urgent, strictly necessary procedures, covering safety issues. The project includes the renovation of 10 more carriages, rehabilitation and modernisation of escalators, renovation of general tunnel ventilation system, fire-fighting pipes, replacement of 40km of high voltage cables, modernisation of station lighting, and purchase of the relevant equipment.
The EBRD and EIB have already agreed to allocate a further 7 million euros each to the final phase of the programme. Negotiations are underway with other investors to raise the extra money.
“The third phase is the last renovation phase,” said Sax, “and will also include a public awareness campaign in relation to public transport. The expected result of the three phases is a well-functioning, secure metro system in Yerevan,” she said.
Modernized carriage of Yerevan Metro Modernized carriage of Yerevan Metro
Ovsanna Stepanyan said the metro should be seen as a constantly operating object of strategic importance, which requires regular investments to ensure its efficiency and safety on a daily basis. Every single carriage performs about 300 runs per day, she added.
Yerevan Deputy Mayor Vahe Nikoyan views the metro modernisation as an important and inseparable part of transportation system regulation.
“We are thankful to the European institutions for the investments, which enabled us to solve the issue of Yerevan metro’s safe use. Without that support, the operation of the metro would be in question now,” the Deputy Mayor said.
According to him, although the metro does not solve the city’s huge transport problem, its passengers are there to prove how comfortable and efficient it has become.
“Unfortunately, unlike other big cities, we cannot solve the issue with expansion of the metro network throughout the city right now. It implies huge investments, which Armenia does not have. It is worth mentioning though, that now we intend to increase the number of metro transits by involving the metro in the new system of public transportation and excluding parallel bus and minibus lines,” said Nikoyan.
According to Deputy Mayor, the new line network is in the process of development with the help of the Asian Development Bank.
“Thanks to the project we will have a proper transport network, in which Yerevan metro will be of great importance, with some stations serving as transport hubs for everyone,” Nikoyan noted.
“We consider the Metro as the backbone of the transport system,” Sax confirmed: “Trolleybuses should function as extensions of the metro system, and bus and minibus routes should function as feeder routes to the metro and trolleybus lines, with the system fully integrated. A modernised metro will be comfortable for the commuters, and function as the core of the public transport system in the City,” she concluded.