ԵՄ-ն եւ ՀՀ-ն կբանակցեն ավիացիոն համաձայնագրի շուրջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական Միության Խորհուրդն այսօր հաստատել է մանդատը, որով Եվրոպական հանձնաժողովին կբանակցի Հայաստանի հետ համապարփակ օդային տրանսպորտի համաձայնագիր կնքելու նպատակով:
Հայաստանի հետ կկնքվի ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին համաձայնագիր, «քանի որ Հայաստանն այն երկրների շարքում է, որոնց հետ ԵՄ-ն ստեղծում է ավելի սերտ կապեր իր հարեւանության քաղաքականության շրջանակում»:
«Ես ջերմորեն ողջունում եմ Խորհրդի՝ Հայաստանի հետ բանակցությունների մեկնարկին ուղղված «կանաչ լույսը»: Համաձայնագիրը կնպաստի զբոսաշրջիկների մեծաթիվ փոխանակումներին, ավելի ցածր գներին, եւ մեր ընկերությունների համար կապահովի նոր գործարար հնարավորություններ: Այն կլինի Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ համագործակցության հիանալի օրինակ՝ Արեւելյան գործընկերության շրջանակում»,- ասել է Խորհրդի նախագահ, Սլովակիայի տրանսպորտի, շինարարության եւ տարածաշրջանային զարգացման նախարար Արփադ Էրսեկը:

ЕС и Армения начнут переговоры об авиационном соглашении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Совет Европейского Союза утвердил сегодня мандат Европейской комиссией для проведения переговоров о заключении всеобъемлющего воздушно-транспортного соглашения с Арменией.
С Арменией будет заключено соглашение о создании общей авиазоны, «поскольку Армения входит в число стран, с которыми ЕС устанавливает более тесные связи в рамках Политики Соседства».
«Я горячо приветствую решение Совета дать «зеленый свет» старту переговоров с Арменией. Соглашение будет способствовать росту обмена туристами, снижению цен и новым бизнес-возможностям для наших компаний. Это будет прекрасный пример сотрудничества между Арменией и ЕС в рамках Восточного партнерства», - сказал глава Совета, министр транспорта, строительства и регионального развития Словакии Арпад Ерсек.