ԵՄ-ն եւ ՀՀ-ն կբանակցեն ավիացիոն համաձայնագրի շուրջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական Միության Խորհուրդն այսօր հաստատել է մանդատը, որով Եվրոպական հանձնաժողովին կբանակցի Հայաստանի հետ համապարփակ օդային տրանսպորտի համաձայնագիր կնքելու նպատակով:
Հայաստանի հետ կկնքվի ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին համաձայնագիր, «քանի որ Հայաստանն այն երկրների շարքում է, որոնց հետ ԵՄ-ն ստեղծում է ավելի սերտ կապեր իր հարեւանության քաղաքականության շրջանակում»:
«Ես ջերմորեն ողջունում եմ Խորհրդի՝ Հայաստանի հետ բանակցությունների մեկնարկին ուղղված «կանաչ լույսը»: Համաձայնագիրը կնպաստի զբոսաշրջիկների մեծաթիվ փոխանակումներին, ավելի ցածր գներին, եւ մեր ընկերությունների համար կապահովի նոր գործարար հնարավորություններ: Այն կլինի Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ համագործակցության հիանալի օրինակ՝ Արեւելյան գործընկերության շրջանակում»,- ասել է Խորհրդի նախագահ, Սլովակիայի տրանսպորտի, շինարարության եւ տարածաշրջանային զարգացման նախարար Արփադ Էրսեկը:

EU to start negotiations on a comprehensive air transport agreement with Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Council of the European Union adopted today a mandate that will allow the Commission to start negotiations on a comprehensive air transport agreement with Armenia.
The agreement with Armenia will take the form of a Common Aviation Area Agreement, since Armenia is one of the countries with which the EU is creating closer ties under its neighbourhood policy.
“I warmly welcome the Council’s green light today to open negotiations with Armenia. Once negotiated, the agreement will promote a vibrant exchange of travelers, lower prices and ensure new business opportunities for our companies. It will be a great example of cooperation between the EU and Armenia in the context of the Eastern Partnership", said Chair of the Council, Slovak Minister for Transport, Construction and Regional Development Arpad Ersek.