Անհապաղ փոփոխությունների կարիք կա, ասել է Արսինե Խանջյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: System of a Down ռոք-խմբի երգիչ եւ հասարակական գործիչ Սերժ Թանգյանն այսօր ասել է, որ սփյուռքահայությունը չպետք է անջատված լինի Հայաստանի իրադարձություններից:
Այս մասին նա ասել է «Արդարություն Հայաստանում» նախաձեռնության հետագա քայլերին նվիրված քննարկման ժամանակ:
Սերժ Թանգյանը, կանադահայ դերասանուհի եւ պրոդյուսեր Արսինե Խանջյանը, կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը եւ նշանավոր այլ գործիչներ սեպտեմբերին նախաձեռնել են «Արդարություն Հայաստանում» արշավը, որի նպատակն է նպաստել Հայաստանում ժողովրդավարական փոփոխություններին։
«Մեր ամենամեծ մարտահրավերը սփյուռքահայությանը հայաստանյան զարգացումներին մաս դարձնելն է: Մենք պետք է անենք ամեն ինչ, որ Հայաստանից երիտասարդությունը չարտագաղթի»,- ասել է Սերժ Թանգյանը:
Հարցին, թե հնարավոր է արդյոք Հայաստանում նոր համերգի կազմակերպում՝ համախմբման կոչով, Սերժ Թանգյանը պատասխանել է. «Ամեն ինչ կարելի է: Մի բան պետք է մտածենք: Ներշնչանք է պետք»:
Երաժիշտը հայտնել է, որ 2017թ․ ապրիլին ինքը լինելու է Հայաստանում՝ խորհրդարանական ընտրությունները դիտարկելու համար:
Սփյուռքը պե՞տք է ակտիվ ներգրավվի Հայաստանի ներքին կյանքին:
Արսինե Խանջյանն էլ ասել է, որ «Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումները տարեցտարի ավելի մտահոգիչ են դառնում, ինչը Սփյուռքին ստիպել է վերագնահատել Հայաստանի հանդեպ վերաբերմունքը»:
«Ապրիլյան պատերազմը մեզ ստիպեց վերագնահատել Հայաստանի հանդեպ մեր վերաբերմունքը, քանի որ Հայաստանի ներկան այլեւս գնահատվում է սահմանին կանգնած տղաների կյանքի գնով»,- ասել է Արսինե Խանջյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում անհապաղ փոփոխությունների կարիք կա, ինչը պետք է սկսել ընտրական գործընթացին ակտիվ ներգրավվածությամբ:
«Մենք նախաձեռնել ենք նաեւ դիտորդական առաքելություն, որը նպատակ ունի սփյուռքահայերին մասնակից դարձնել Հայաստանի քաղաքական գործընթացներին»,- հայտնել է նա:

Yerevan /Mediamax/. Serj Tankian, vocalist of System of a Down rock group and civic activist, said today that Armenian diaspora should be aware of the developments in Armenia.
He stated this this during the discussions on the further steps of Justice within Armenia initiative.
Serj Tankian, Arsineh Khanjian, Armenian Canadian actress and producer, film maker Atom Egoyan and other prominent figure initiated in September Justice within Armenia movement, aimed at promoting democratic changes in Armenia.
“Drawing Armenian diaspora’s attention to the developments in Armenia is our greatest challenge now. We should do everything possible to keep the youth within Armenia,” Serj Tankian said.
To the question on whether a new concert is possible with calls for consolidation, Serj Tankian answered: “Everything is possible. We should do something; inspiration is necessary.”
The musician announced that he will come to Armenia in April, 2017 to observe parliamentary elections.
Arsineh Khanjian said that “The developments in Armenia become more concerning year by year, and Diaspora thereby started reconsidering its attitude towards Armenia.”
“The April war made us reconsider our attitude towards Armenia, as Armenia’s present is now protected at cost of lives of those young people on the border,” Arsineh Khanjian said.
According to her, Armenia needs immediate changes, which implies first of all active involvement in the election process.
“We initiated observation mission, aimed at attracting Armenian diaspora to political developments in Armenia,” she remarked.