Բեռնարդ Քուշները դարձել է «Ավրորա»-ի ընտրող հանձնաժողովի անդամ
Երեւան: Մեդիամաքս: «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր, Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները դարձել է «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի անդամ:
Քաղաքական գործիչ եւ բժիշկ Բեռնարդ Քուշները համահիմնադիրն է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի արժանացած «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության (1971թ.), ինչպես նաեւ «Աշխարհի բժիշկներ» (Médecins du Monde) կազմակերպության (1980թ.):
2007-2010 թթ. նա զբաղեցրել է Ֆրանսիայի արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարարի պաշտոնը, իսկ ավելի վաղ եղել է Ֆրանսիայի առողջապահության նախարար: Կազմակերպել է մարդասիրական աջակցության գործողություններ Սոմալիում, Սալվադորում, Լիբանանում, Սիրիայում, Վիետնամում, Կամբոջայում, Թայլանդում, Ուրուգվայում, Պերուում, Գվատեմալայում, Հոնդուրասում, Չադում, Լիբիայում, Նիգերիայում եւ այլուր: Բեռնարդ Քուշները նաեւ ղեկավարել է «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության բժշկական օգնության գործողությունները 1988թ. Սպիտակի երկրաշարժից հետո:
«Շատ ուրախ ենք, որ Բեռնարդ Քուշները դառնում է «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի անդամ: Նա ողջ կյանքի ընթացքում իր ժամանակն ու հմտությունները ծառայեցրել է արտակարգ իրավիճակներում հայտնված երկրներին աջակցելուն,- ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը: - Քուշների եւ նրա կազմակերպության շնորհիվ 1988թ. Հայաստանում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետեւանքով տուժած մարդիկ ստացան անհետաձգելի բուժօգնություն: Մենք երախտապարտ ենք նրա անգնահատելի ջանքերի համար եւ ուրախ ենք, որ իր փորձառությամբ նպաստելու է «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդներին եւ դափնեկրին ընտրելու գործընթացին»:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովին միանալը՝ դառնալով մի նախաձեռնության մաս, որը կարճ ժամանակամիջոցում արդեն մեծ ազդեցություն է գործել հազարավոր մարդկանց կյանքում: Ես հնարավորություն եմ ունեցել ճանաչելու արտակարգ իրավիճակներում գործող բազմաթիվ հերոսների եւ այժմ անհամբեր եմ ընտրելու նվիրյալների՝ որպես «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներ»,- ասել է Բեռնարդ Քուշները:
Բեռնարդ Քուշները միանում է «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի ներկայիս անդամներին, որոնց թվում են Նոբելյան դափնեկիրներ Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին, Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախկին նախագահ եւ Ավստրալիայի արտաքին գործերի նախկին նախարար Գարեթ Էվանսը, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը, օսկարակիր դերասան եւ ռեժիսոր, հումանիտար գործիչ Ջորջ Քլունին:
2018թ. «Ավրորա» մրցանակի համար կատարվել է 750 առաջադրում՝ 115 երկրից:
2018թ. «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդների անունները հայտնի կդառնան 2018թ. ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակի օրը: Երրորդ ամենամյա մրցանակը կշնորհվի 2018թ. հունիսի 10-ին Հայաստանում կայանալիք հանդիսավոր արարողության ժամանակ: Մրցանակի դափնեկրին կշնորհվի $ 100 000-ի պարգեւ եւ հնարավորություն՝ $ 1 մլն-ի դրամաշնորհը հատկացնելու իրեն ոգեշնչած կազմակերպություններին:

Yerevan/Mediamax/. The Aurora Humanitarian Initiative announced that Bernard Kouchner, the co-founder of Médecins Sans Frontières (Doctors Without Borders), is joining the Aurora Prize for Awakening Humanity Selection Committee.
The committee, which selects the annual Aurora Prize finalists and laureate, is comprised of humanitarians, human right activists and former heads of state, and is chaired by Academy-award winning actor and philanthropist George Clooney.
Internationally renowned politician and physician Bernard Kouchner co-founded the Nobel Peace Prize-winning Médecins Sans Frontières in 1971 and co-founded Médecins du Monde in 1980. From 2007 to 2010, he served as France’s minister of foreign and European affairs, and earlier, as minister of health. He has organized humanitarian operations around the world, including in Somalia, El Salvador, Lebanon, Syria, Vietnam, Cambodia, Chad, Libya, Nigeria, Thailand, Uruguay, Peru, Guatemala, Honduras, and elsewhere. He oversaw Medecins Sans Frontieres’ medical relief response to the Spitak Earthquake in Armenia, which occurred 29 years ago.
“We are pleased to have Bernard Kouchner as part of the Aurora Prize Selection Committee. He has spent most of his life contributing his time and expertise to assist in emergency situations in the developing world,” said Ruben Vardanyan, co-founder of the Aurora Humanitarian Initiative. “Thanks to Mr. Kouchner and his organization, the population impacted by the 1988 earthquake in Armenia received immediate medical care. We are grateful for his invaluable efforts and pleased to tap into his expertise as we review the Aurora Prize nominations.”
“I am deeply honored to join the Aurora Prize Selection Committee and become part of an initiative that has already made an incredible impact on thousands of lives in such a short period of time,” said Bernard Kouchner. “Throughout my career, I’ve had the opportunity to come into contact with many heroes while in emergency zones, and I am thrilled with the opportunity to select such admirable individuals as future Aurora Prize laureates.”
Bernard Kouchner joins current Aurora Prize Selection Committee member Nobel Laureates Oscar Arias, Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former president of Ireland Mary Robinson; former president of Mexico Ernesto Zedillo; human rights activist Hina Jilani; Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London Lord Ara Darzi; President Emeritus of the International Crisis Group and former foreign minister of Australia Gareth Evans; President of Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian; and Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney.
Founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, the Aurora Prize is in its third year. For the 2018 Aurora Prize for Awakening Humanity, there were 750 submissions from 115 countries.
The Selection Committee will gather in Berlin, Germany on December 4, 2017 to review the nominations. Also in Berlin, the Aurora Humanitarian Initiative will host its first Aurora Dialogues outside of Armenia. Entitled “Millions on The Move: Need for Development and Integration,” the Aurora Dialogues Berlin is a joint effort of the Aurora Humanitarian Initiative, Global Perspectives Initiative, Robert Bosch Stiftung and Stiftung Mercator, to be held on December 4-5, 2017. Speakers will address the state of the global migration crisis and look at the role of different actors in advancing positive change.
The 2018 Aurora Prize Finalists will be announced in Armenia on April 24, 2018, when the world commemorates the Genocide of Armenians in 1915. The third annual prize -- $100,000 to the laureate and $1 million awarded to organizations of the laureate’s choice, will be announced on June 10, 2018 at a ceremony in Armenia.