Երեւանում քննարկել են «Արմենիկում»-ի հետագա ճակատագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հանրային խորհրդի առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովը քննարկել է «Արմենիկում» կլինիկական կենտրոնի հնարավոր փակման հարցը եւ համանուն դեղամիջոցի հեռանկարները:
«Արմենիկում»-ի գլխավոր տնօրեն Լեւոն Գեւորգյանն ընդգծել է, որ կլինիկայի հետագա ճակատագրի վերաբերյալ իրենց հետ որեւէ քննարկում չի եղել, միայն տեղեկացել են, որ 2018-ին ֆինանսավորումը դադարեցվելու է:
«Արմենիկում»-ի կլինիկական ծառայությունների ղեկավար Վիոլետա Սարգսյանը նշել է, որ այս տարիների ընթացքում «Արմենիկում» դեղամիջոցի արդյունավետությունը զգացվել է ոչ միայն ՄԻԱՎ վարակակիրների կյանքի որակը փոխելու, հիվանդության հետեւանքները մեղմելու, այլեւ իմունային անբավարարությամբ ուղեկցվող մի շարք այլ հիվանդությունների դեպքում:
Նրա խոսքով՝ դեղամիջոցի դրական ազդեցությունը զգալի է համակարգային կարմիր գայլախտի, վիրուսային հեպատիտ C-ի, հետճառագայթային այրվածքներից առաջացած վերքերի եւ պառկելախոցերի բուժման ժամանակ:
ՀՀ առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչը նույնպես հավաստել է քսուքի արդյունավետությունը, իսկ այրվածքաբան Կարինե Բաբայանը ներկայացրել է կատարված փորձարկումների դրական արդյունքները:
Լեւոն Գեւորգյանը տեղեկացրել է, որ «Արմենիկում» դեղամիջոցը պաշտոնապես գրանցված է Ռուսաստանում: Նրա խոսքով՝ դեղամիջոցի շնորհիվ հնարավոր է եղել փրկել նաեւ Н1N1 (խոզի գրիպ) վիրուսով վարակված եւ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդների կյանքը:
Քննարկման մասնակիցները տարակուսանք են հայտնել հիվանդանոցի հնարավոր փակման վերաբերյալ եւ անհրաժեշտ համարել պետական աջակցությամբ դեղամիջոցն առավել կիրառելի դարձնել:
ՀՀ առողջապահության նախարարության դեղերի փորձագիտական կենտրոնի տնօրենն էլ տեղեկացրել է, որ նախարարությունը ստեղծել է հանձնաժողով, որը պետք է քննարկի «Արմենիկում» բուժհաստատության հետագա գործունեության հարցը:
Հանրային խորհուրդը քննարկման արդյունքների վերաբերյալ տեղեկանք կներկայացնի ՀՀ նախագահին ու վարչապետին:

В Ереване обсудили дальнейшую судьбу «Арменикума» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Комиссия по вопросам здравоохранения и социальным вопросам Общественного совета Армении обсудила вопрос возможного закрытия клинического центра «Арменикум» и перспективы одноименного лекарственного препарата.
Генеральный директор «Арменикума» Левон Геворгян подчеркнул, что каких-либо обсуждений относительно дальнейшей судьбы клиники не проводилось, сообщили только, что в 2018 году финансирование прекратится.
Руководитель клинических услуг «Арменикума» Виолета Саргсян отметила, что эффективность лекарства за эти годы ощущалась не только на примере изменения качества жизни зараженных СПИД-ом и смягчения последствий заболевания, но и в случае ряда заболеваний, сопровождающихся иммунной недостаточностью. По ее словам, положительное воздействие лекарства заметно при лечении системной красной волчанки, вирусного гепатита C, ран, лучевых ожогов и пролежней.
Представитель министерства здравоохранения Армении также заверил эффективность препарата, а врач Карине Бабаян представила положительные результаты проделанных опытов.
Левон Геворкян сообщил, что препарат «Арменикум» официально зарегистрирован в России. По его словам, благодаря лекарству удалось спасти жизнь зараженных вирусом Н1N1 (свиной грипп), находящихся в крайне тяжелом состоянии.
Участники обсуждения выразили негодование по поводу возможного закрытия больницы и посчитали необходимым при государственной поддержке увеличить применение препарата.
Директор экспертного центра лекарств при министерстве здравоохранения Армении сообщил, что с целью обсуждения вопроса дальнейшего функционирования медицинского учреждения «Арменикум» в министерстве создана комиссия.