Մալթայում շարունակվում է Միջազգային երաժշտական փառատոնը, որն օր օրի էլ ավելի հագեցած եւ տպավորիչ է դառնում:
Ապրիլի 22-ին Վալետայի Միջերկրածովյան կենտրոնի լեփ լեցուն Republic Hall-ում կայացավ ժամանակակից ամենահայտնի կոմպոզիտորներից մեկի՝ Ալեքսեյ Շորի «Մեծ Պաշարում» սիմֆոնիկ շարքի համաշխարհային պրեմիերան, որից հետո հնչեց  Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» բալետի անմահական երաժշտությունը: Բեմում միավորվել էին Հայաստանի Պետական սիմֆոնիկ եւ Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբերը՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ:
Այս հիշարժան համերգին կարելի էր հետեւել նաեւ ուղիղ եթերում՝ աշխարհի առաջատար դասական երաժշտական ալիքի՝ Medici TV-ի հեռարձակմամբ, որն ունի 700 000 հոգուց բաղկացած ակտիվ լսարան։
Զիգմունդ Միսֆուդը Զիգմունդ Միսֆուդը
Համերգից առաջ կայացաց ասուլիսի ժամանակ Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի տնօրեն Զիգմունդ Միսֆուդը նշեց, որ իրենց համագործակցությունը Հայաստանի Պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ սկսվել է 2018-ի հունվարին եւ այժմ նոր զարգացումներ է ապրում: Նա ասաց, որ բեմում միաժամանակ երկու նվագախումբ ունենալու փորձ մինչ այդ չէին ունեցել եւ այդ ձեւաչափը շատ հետաքիքիր է լինելու թե երաժիշտների եւ թե հանդիսատեսի համար:
Սերգեյ Սմբատյանն իր հերթին նշեց, որ նվագախմբերից յուրաքանչյուրն ունի իր ուրույն գեղարվեստական ոճը եւ նրանց միավորումը թույլ է տալիս հետեւել իրար լրացնող տեմբրերի համադրությանը, որն արդյունքում հզոր հնչեղություն է ստեղծում:
Համերգից հետո (որն ավարտվեց երկար ոտնկայս ծափահարություններով) Սերգեյ Սմբատյանը Մեդիամաքսի հետ կիսվեց իր տպավորություններով:
Սերգեյ Սմբատյանը Սերգեյ Սմբատյանը
«Այս համերգը շատ կարեւոր էր մեր նվագախմբի համար, որն այս տարի հանդես է գալիս որպես Մալթայի Միջազգային երաժշտական փառատոնի ռեզիդենտ: Եվրոպական երաժշտական «անցուդարձի» մեջ Մալթայի փառատոնը վայելում է բարձր հեղինակություն, առաջին հերթին՝ համաշխարհային ճանաչում վայելուղ երաժիշտների ներգրավվածությամբ: Մեծ պատիվ է Հայաստանի մշակույթի օրերի շրջանակներում եւ 2018 թվականի Եվրոպայի մայրաքաղաք հռչակված Վալետայում Խաչատրյան կատարել եւ ներկայացնել համաշխարհային պրեմիերա:
Նման նախագծերը լավագույն տարբերակն են՝ միջազգային մակարդակով մեր արվեստը ցուցադրելու համար: Հանրությանը ներկայացվում է Հայաստանի հարուստ մշակույթը եւ պրոֆեսիոնալ կատարողական դպրոցը: Այս առաքելության մեջ ոչ պակաս կարեւոր տեղ են զբաղեցնում համատեղ կատարումները՝ այլազգի երաժիշտների հետ», - պատմել է Սերգեյ Սմբատյանը։

На Мальте звучит музыка Арама Хачатуряна - Mediamax.am
На Мальте продолжается Международный музыкальный фестиваль, который с каждым днем становится более насыщенным и впечатляющим.
22 апреля в переполненном зале Republic Hall Средиземноморского центра Валлетты состоялась мировая премьера симфонического цикла «Великая Осада» одного из самых известных современных композиторов Алексея Шора, после чего прозвучала бессмертная музыка балета Арама Хачатуряна «Спартак». На сцене под руководством Сергея Смбатяна объединились Государственный симфонический оркестр Армении и филармонический оркестр Мальты.
За этим памятным концертом можно было следить также в прямом эфире телеканала классической музыки Medici TV, активная аудитория которого насчитывает 700.000 тысяч человек.
На пресс-конференции перед концертом директор филармонического оркестра Мальты Зигмунд Мисфуд отметил, что их сотрудничество с Государственным симфоническим оркестром Армении началось в январе 2018 года и развивается с новой силой. Он отметил, что прежде не имел опытa выступлений одновременно двух оркестров, и этот формат будет очень интересным как для самих музыкантов, так и для зрителя.
Сергей Смбатян отметил, что у каждого из оркестров есть свой особый художественный стиль и их объединение позволяет проследить сочетания взаимодополняющих тембров, в результате чего создается мощное звучание.
После концерта (который завершился долгими овациями) Сергей Смбатян поделился своими впечатлениями с Медиамакс.
Сергей Смбатян Сергей Смбатян
«Этот концерт очень важен для нашего оркестра, который в этом году выступает в качестве резидента Международного музыкального фестиваля на Мальте. Мальтийский фестиваль пользуется большим авторитетом среди европейского музыкального «движения» - в первую очередь благодаря вовлечению всемирно известных музыкантов. Это большая честь - исполнять Хачатуряна и представлять мировую премьеру в рамках Дней армянской культуры в Валлетте, объявленной культурной столицей Европы 2018 года. Такие проекты – прекрасная возможность представить на мировом уровне нашу культуру и профессиональную исполнительскую школу. В этом контексте важное место занимают совместные исполнения с зарубежными музыкантами», - рассказал Сергей Смбатян.