Մալթայում շարունակվում է Միջազգային երաժշտական փառատոնը, որն օր օրի էլ ավելի հագեցած եւ տպավորիչ է դառնում:
Ապրիլի 22-ին Վալետայի Միջերկրածովյան կենտրոնի լեփ լեցուն Republic Hall-ում կայացավ ժամանակակից ամենահայտնի կոմպոզիտորներից մեկի՝ Ալեքսեյ Շորի «Մեծ Պաշարում» սիմֆոնիկ շարքի համաշխարհային պրեմիերան, որից հետո հնչեց  Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» բալետի անմահական երաժշտությունը: Բեմում միավորվել էին Հայաստանի Պետական սիմֆոնիկ եւ Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբերը՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ:
Այս հիշարժան համերգին կարելի էր հետեւել նաեւ ուղիղ եթերում՝ աշխարհի առաջատար դասական երաժշտական ալիքի՝ Medici TV-ի հեռարձակմամբ, որն ունի 700 000 հոգուց բաղկացած ակտիվ լսարան։
Զիգմունդ Միսֆուդը Զիգմունդ Միսֆուդը
Համերգից առաջ կայացաց ասուլիսի ժամանակ Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի տնօրեն Զիգմունդ Միսֆուդը նշեց, որ իրենց համագործակցությունը Հայաստանի Պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ սկսվել է 2018-ի հունվարին եւ այժմ նոր զարգացումներ է ապրում: Նա ասաց, որ բեմում միաժամանակ երկու նվագախումբ ունենալու փորձ մինչ այդ չէին ունեցել եւ այդ ձեւաչափը շատ հետաքիքիր է լինելու թե երաժիշտների եւ թե հանդիսատեսի համար:
Սերգեյ Սմբատյանն իր հերթին նշեց, որ նվագախմբերից յուրաքանչյուրն ունի իր ուրույն գեղարվեստական ոճը եւ նրանց միավորումը թույլ է տալիս հետեւել իրար լրացնող տեմբրերի համադրությանը, որն արդյունքում հզոր հնչեղություն է ստեղծում:
Համերգից հետո (որն ավարտվեց երկար ոտնկայս ծափահարություններով) Սերգեյ Սմբատյանը Մեդիամաքսի հետ կիսվեց իր տպավորություններով:
Սերգեյ Սմբատյանը Սերգեյ Սմբատյանը
«Այս համերգը շատ կարեւոր էր մեր նվագախմբի համար, որն այս տարի հանդես է գալիս որպես Մալթայի Միջազգային երաժշտական փառատոնի ռեզիդենտ: Եվրոպական երաժշտական «անցուդարձի» մեջ Մալթայի փառատոնը վայելում է բարձր հեղինակություն, առաջին հերթին՝ համաշխարհային ճանաչում վայելուղ երաժիշտների ներգրավվածությամբ: Մեծ պատիվ է Հայաստանի մշակույթի օրերի շրջանակներում եւ 2018 թվականի Եվրոպայի մայրաքաղաք հռչակված Վալետայում Խաչատրյան կատարել եւ ներկայացնել համաշխարհային պրեմիերա:
Նման նախագծերը լավագույն տարբերակն են՝ միջազգային մակարդակով մեր արվեստը ցուցադրելու համար: Հանրությանը ներկայացվում է Հայաստանի հարուստ մշակույթը եւ պրոֆեսիոնալ կատարողական դպրոցը: Այս առաքելության մեջ ոչ պակաս կարեւոր տեղ են զբաղեցնում համատեղ կատարումները՝ այլազգի երաժիշտների հետ», - պատմել է Սերգեյ Սմբատյանը։

Malta listened to Aram Khachaturian’s music
Malta International Music Festival continues in Malta with more and more saturated and impressive program day by day.
On April 22 the crowded Republic Hall of Mediterranean Conference Centre in Valletta hosted the world premiere of “The Great Siege” symphonic cycle by one of the most popular modern composers Alexey Shor.
The event was followed by unforgettable music of Aram Khachaturian’s “Spartacus” ballet. The stage united Armenian State Symphony Orchestra and Malta Philharmonic Orchestra, conducted by Sergey Smbatyan.
This memorable concert was live-streamed by Medici TV, which has active audience of 700 000 people.
At the news conference before the concert Chairman of Malta Philharmonic Orchestra Sigmund Mifsud said that their cooperation with Armenian State Symphony Orchestra started in January of 2018 and participation in this event is a new stage of its development. He noted that this is the first experience of the two orchestras performing together on the same stage, and the format is very interesting both for the musicians and the audience.
Sergey Smbatyan remarked that each of the orachestras has its unique artistic style and their collaboration creates a combination of mutually complementing timbres, which provide powerful sonority.
After the concert (followed by long standing ovation) Sergey Smbatyan shared his impressions with Mediamax.
Sergey Smbatyan Sergey Smbatyan
“This concert is very important for our orchestra, the resident of Malta International Music Festival this year. The festival is a very popular European musical “activity”, first of all owing to participation of world-renowned musicians. It is an honor to perform works of Aram Khachaturian and present an international premiere in Valletta, 2018 European Capital of Culture. It is also noteworthy that the concert is held within the frames Armenian Cultural Days in Malta. This project is the best option to introduce the world to our rich culture and professional performance. Our joint performances with international musicians are yet another important part of this mission,” Sergey Smbatyan said.