«Լիդիան»-ը ողջունել է հանքարդյունաբերական ոլորտի բարեփոխման կոչը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Լիդիան Արմենիա»-ն հայտարարել է, որ համաձայն է ՀՀ կառավարության այն հայտարարության հետ, որ բոլոր հանքարդյունաբերական ընկերությունները պետք է համապատասխանեն բնապահպանական չափանիշներին՝ ապահովելով շրջակա միջավայրի պահպանությունը եւ նպաստելով քաղաքացիների բարեկեցությանը:
«Մենք ողջունում ենք հանքարդյունաբերության ոլորտում ստուգումների նախաձեռնությունը, ինչը լավ հնարավորություն է, որ ամբողջ ոլորտում կիրառվեն բնապահպանական համապատասխանության հավասար չափանիշներ:
Վերջին 5 օրերի ընթացքում երկրի մի շարք հանքարդյունաբերական ընկերությունների, այդ թվում նաեւ «Լիդիանի Արմենիա»-ի Ամուլսարի ծրագրի դեմ բողոքի ակցիաներ են իրականացվել՝ փակելով ճանապարհները եւ խոչընդոտելով աշխատանքներին: Ամուլսարի ծրագրի դեմ բողոքի ցույցերը հանգեցրել են «Լիդիան Արմենիա»-ի աշխատակիցների եւ համայնքներում Ամուլսարի ծրագրի աջակիցների կողմից հակացույցի, որով բողոքի ակցիայի մասնակիցներից պահանջել են չխոչընդոտել իրենց աշխատանքի իրավունքին:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները պնդում էին, որ առկա են բնապահպանական խնդիրներ, ինչպես նաեւ պահանջներ էին ներկայացնում ծրագրում աշխատատեղեր ունենալու վերաբերյալ: Հիշեցնենք, որ ընկերությունն ունի բողոքների արձագանքման հստակ սահմանված պաշտոնական մեխանիզմ եւ հորդորում է բոլոր շահագրգիռ կողմերին այդ հնարավորությունից օգտվելով՝ ներկայացնել իրենց բողոքներն ու մտահոգությունները եւ այդպիսով նպաստել համատեղ կառուցողական լուծումներին»,- ասված է հայտարարությունում:

Lydian Armenia welcomes the call for responsible mining - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Lydian Armenia announced that the company shares the belief expressed by Armenia’s government in a recent statement that all mining companies need to comply with environmental regulations, ensuring the protection of the environment and the well-being of our citizens.
“To this effect, we welcome the initiative to undertake environmental compliance audits of the mining industry to ensure that compliance is uniformly achieved and enforced throughout the mining sector.
Over the last 5 days, several mining companies in the country have been targeted, including Lydian’s Amulsar Project, with protests manifested by road blockages disrupting operations. The protests at Amulsar led to peaceful counter-protests by Lydian employees and company supporters from the communities demanding from the protesters to restore their right to work.
The protesters have been alleging deficiencies in environmental compliance and inconsistent hiring practices. Let us remind that Lydian has an established grievance procedure and encourages all stakeholders, to formally communicate specific concerns and grievances to the company and thereby achieve resolutions that are mutually acceptable,” the statement reads.
The company noted that currently all access roads to Amulsar’s project are open, workers have returned to site, and construction activities are returning to normal.