Իսրայելին կոչ են արել չվախենալ Թուրքիայի սպառնալիքներից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նացիստական հանցագործների բացահայտմամբ զբաղվող ակտիվիստները Իսրայելի իշխանություններին կոչ են արել «վերջ դնել քաղաքական խաղերին Հայոց Ցեղասպանության շուրջ»:
Հաարաց թերթը հրապարակել է Բենջամին Աբտանի, Բեատե, Սերժ եւ Արնո Կլարսֆելդների հոդվածը:
Աբտանը Ֆրանսիայի նախկին ԱԳ նախարար Բերնար Քուշների քաղաքական խորհրդականն է եւ European Grassroots Antiracist Movement կազմակերպության նախագահը: Բեատե, Սերժ եւ Արնո Կլարսֆելդները նացիստական հանցագործների բացահայտմամբ զբաղվող համաշխարհային ճանաչում ունեցող ակտիվիստներ են, որոնք ղեկավարում են Association of Daughters and Sons of Jewish Deportees from France կազմակերպությունը:
Հոդվածի հեղինակները նշում են, որ Կնեսետը կառավարության ճնշման հետեւանքով հերթական անգամ հետաձգել է Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման հարցի քննարկումը:
«Հիմա ճիշտ ժամանակն է, որպեսզի Իսրայելը միանա բազմաթիվ այլ երկրներին եւ ճանաչի Հայոց Ցեղասպանության: Այդպիսի քայլը կվերահաստատի Իսրայելի հավատարմությունը հիմնարար արժեքներին եւ կամրապնդի ցեղասպանությունների ժխտման դեմ միջազգային կոալիցիան», - գրել են հեղինակները:
Աբտանը եւ Կլարսֆելդները շեշտել են, որ Իսրայելը չպետք է անհանգստանա այն սպառնալիքներից, որոնք Թուրքիան հնչեցնում է այն երկրների հասցեին, որոնք ճանաչում են Հայոց Ցեղասպանությունը:
«Տեսեք, թե ինչ եղավ 2015 թվականի ճանաչումներից հետո: Թուրքիան բողոքեց, դեսպաններ ետ կանչեց, դիվանագիտական հարաբերություններ սառեցրեց, սակայն հետո հարաբերությունները նորմալ հուն վերադարձան», - գրել են նրանք:
«Իսրայելը յուրահատուկ պատասխանատվություն ունի: Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը չի փոխի անցյալը, բայց կօգնի ձեւավորել ապագան եւ պաշտպանել նրանց, ում սպառնում են արտաքսմամբ այսօր», - ընդգծել են հոդվածի հեղինակները:

Ереван /Медиамакс/. Активисты, занимающиеся выявлением нацистских преступников, призвали власти Израиля «прекратить политические игры вокруг Геноцида армян».
Газета «Хаарец» опубликовала статью Бенджамина Абтана, Беате, Сержа и Арно Кларсфельдеров.
Абтан – политический советник бывшего министра иностранных дел Франции Бернара Кушнера и председатель организации European Grassroots Antiracist Movement. Беате, Серж и Арно Кларсфельдеры – всемирно известные активисты, занимающиеся выявлением нацистских преступников, которые руководят организацией Association of Daughters and Sons of Jewish Deportees from France.
Авторы статьи отмечают, что вследствие давления правительства Кнессет в очередной раз перенес обсуждение вопроса о признании Геноцида армян.
«Сейчас самое время, чтобы Израиль присоединился ко многим странам и признал Геноцид армян. Такой шаг подтвердит приверженность Израиля фундаментальным ценностям и укрепит международную коалицию по борьбе с отрицанием геноцидов»,- пишут авторы.
Абтан и Кларсфельдеры подчеркнули, что Израиль не должен беспокоиться по поводу угроз, которые Турция делает в адрес стран, признавших Геноцид армян.
«Посмотрите, что случилось после признаний 2015 года? Турция протестовала, отозвала послов, заморозила дипломатические отношения, однако затем отношения вернулись в нормальное русло»,- пишут авторы.
«У Израиля - особая ответственность. Признание Геноцида армян не изменит прошлое, но поможет сформировать будущее и защитит тех, кому сегодня грозят изгнанием»,- заявили авторы статьи.