Իսրայելին կոչ են արել չվախենալ Թուրքիայի սպառնալիքներից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նացիստական հանցագործների բացահայտմամբ զբաղվող ակտիվիստները Իսրայելի իշխանություններին կոչ են արել «վերջ դնել քաղաքական խաղերին Հայոց Ցեղասպանության շուրջ»:
Հաարաց թերթը հրապարակել է Բենջամին Աբտանի, Բեատե, Սերժ եւ Արնո Կլարսֆելդների հոդվածը:
Աբտանը Ֆրանսիայի նախկին ԱԳ նախարար Բերնար Քուշների քաղաքական խորհրդականն է եւ European Grassroots Antiracist Movement կազմակերպության նախագահը: Բեատե, Սերժ եւ Արնո Կլարսֆելդները նացիստական հանցագործների բացահայտմամբ զբաղվող համաշխարհային ճանաչում ունեցող ակտիվիստներ են, որոնք ղեկավարում են Association of Daughters and Sons of Jewish Deportees from France կազմակերպությունը:
Հոդվածի հեղինակները նշում են, որ Կնեսետը կառավարության ճնշման հետեւանքով հերթական անգամ հետաձգել է Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման հարցի քննարկումը:
«Հիմա ճիշտ ժամանակն է, որպեսզի Իսրայելը միանա բազմաթիվ այլ երկրներին եւ ճանաչի Հայոց Ցեղասպանության: Այդպիսի քայլը կվերահաստատի Իսրայելի հավատարմությունը հիմնարար արժեքներին եւ կամրապնդի ցեղասպանությունների ժխտման դեմ միջազգային կոալիցիան», - գրել են հեղինակները:
Աբտանը եւ Կլարսֆելդները շեշտել են, որ Իսրայելը չպետք է անհանգստանա այն սպառնալիքներից, որոնք Թուրքիան հնչեցնում է այն երկրների հասցեին, որոնք ճանաչում են Հայոց Ցեղասպանությունը:
«Տեսեք, թե ինչ եղավ 2015 թվականի ճանաչումներից հետո: Թուրքիան բողոքեց, դեսպաններ ետ կանչեց, դիվանագիտական հարաբերություններ սառեցրեց, սակայն հետո հարաբերությունները նորմալ հուն վերադարձան», - գրել են նրանք:
«Իսրայելը յուրահատուկ պատասխանատվություն ունի: Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը չի փոխի անցյալը, բայց կօգնի ձեւավորել ապագան եւ պաշտպանել նրանց, ում սպառնում են արտաքսմամբ այսօր», - ընդգծել են հոդվածի հեղինակները:

Israel is urged to stop worrying about Turkey’s diplomatic threats - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Nazi hunters and activists called on Israeli authorities "to stop playing political games with the Armenian genocide.”
Haaretz posted an article by Benjamin Abtan, Beate, Serge and Arno Klarsfelds.
Benjamin Abtan is the president of the European Grassroots Antiracist Movement – EGAM and the Coordinator of the Elie Wiesel Network of Parliamentarians of Europe. Beate, Serge and Arno Klarsfelds are world-known Nazi hunters and activists against genocide denial. They are the leaders of the Association of Daughters and Sons of Jewish Deportees from France.
The authors of the article noted that under pressure from Israel’s government, the Knesset has again postponed the debate on the bill to recognize the Armenian genocide.
“It is high time Israel join numerous other nations in recognizing the Armenian genocide. Such a move would restate Israel’s fundamental values, and would reinforce the international coalition against genocide denial,” the authors wrote.
Abtan and Klarsfelds stressed that Israel should not worry about Turkey’s diplomatic threats against countries that dare to recognize the genocide.
“Take, for example, what happened in the wake of the international wave of recognition in 2015. Turkey railed against it, protested, recalled ambassadors, suspended diplomatic relations, uttered threats and then the course of relations between nations and states resumed its normal course,” they wrote.
“Israel has a particular responsibility. Recognizing the Armenian genocide will not change the past, but it will contribute to shaping the future and help protect those who are threatened with extermination, today and tomorrow,” the authors of the article emphasized.