ՄԱԿ-ը կշարունակի աջակցել ՀՀ-ին աղետների ռիսկի նվազեցման հարցում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնական Մամի Միզուտորին այսօր ասել է, որ կազմակերպությունը պատրաստակամ է շարունակել աջակցել Հայաստանին աղետների ռիսկի նվազեցման եւ դիմակայունության բարձրացման գործընթացում։
Այս մասին պաշտոնյան նշել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանի հետ հանդիպմանը։
Մամի Միզուտորին ընդգծել է, որ աղետների ռիսկի նվազեցումն այն օրակարգն է, որ պետք է միավորի ոչ միայն հասարակության բոլոր շերտերին, այլեւ այս ուղղությամբ պետք է ակտիվ անդրսահմանային համագործակցություն ծավալվի:
«Ներկայումս պետական մակարդակով ակտիվ աշխատանք է տարվում աղետների ռիսկի նվազեցմանը եւ արտակարգ իրավիճակներին վերաբերող դաշտին առնչվող հարցերում պառլամենտական ավելի մեծ վերահսկողություն սահմանելու ուղղությամբ»,- ասել է Հրաչյա Ռոստոմյանը:
Պատվիրակությանն ընդունել է նաեւ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը: Հանդիպմանը կարեւորվել է աղետների ռիսկերի նվազեցման հարցում Հայաստանի խորհրդարանի ու կառավարության հետ արդյունավետ համագործակցությունը:
Հունիսի 26-27-ը Երեւանում կանցկացվի ՄԱԿ-ի Կենտրոնական Ասիայի եւ Հարավային Կովկասի աղետների ռիսկի նվազեցման տարածաշրջանային 2-րդ պլատֆորմը:

UN to continue assisting Armenia with disaster risk reduction - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. UN is committed to continue assisting Armenia with disaster risk reduction and resilience building, Assistant Secretary-General Mami Mizutori has said at the meeting with Armenian Minister of Emergency Situations Hrachya Rostomyan today.
Mizutori has stressed that disaster risk reduction is the agenda that should unite not only different groups within the society, but also motivate active cross-border cooperation.
“We are actively working toward enhancing the parliamentary supervision of disaster risk reduction and other matters in the field of emergency situations,” noted Hrachya Rostomyan.
The UN delegation was also received by President of Armenian National Assembly Ara Babloyan. The parties attached importance to efficient cooperation between Armenian government and parliament in disaster risk reduction.
Armenia will host the 2nd Central Asia and South Caucasus (CASC) Sub-regional Platform for Disaster Risk Reduction in Yerevan on June 26-27.