Փաշինյան. Կոռուպցիայի դեմ պայքարում պետք է հետեւել օրինականությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի ընթացքը:
«Այսօր, կարծում եմ՝ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարն ամենաշատը քննարկվող թեման է եւ այդ ուղղությամբ լուրջ ակտիվություն կա իրավապահ մարմինների ու կառավարության կողմից: Այս գործընթացի համատեքստում պետք է շատ խստորեն հետեւել օրինականությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, մարդու իրավունքները հարգելուն»,- հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ «Հայաստանում բացվել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի էջը, միեւնույն ժամանակ՝ փակվել քաղբանտարկյալների եւ քաղաքական հալածյալների, հնարավոր քաղաքական հալածանքների էջը»:
«Շատ կարեւոր է, որ իրավապահ մարմինների գործողությունները որեւէ կերպ այլ մեկնաբանություն ստանալու իրական հիմք չունենան: Շատ կարեւոր եմ համարում, որ մենք այս ֆորմատով գանք ընդհանուր հայտարարի եւ առաջինը՝ համոզված լինենք, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի պրոցեսը շարունակվելու է, երկրորդը՝ պրոցեսը շարունակվելու է առավել արդյունավետ եւ այս պրոցեսի ընթացքում երաշխավորվելու են մարդու իրավունքները, օրինականությունն ու ընդհանրապես հանրության շահերը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Քննարկվել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ իրականացվող եւ առաջիկայում նախատեսվող աշխատանքները: Անդրադարձ է կատարվել իրավապահ մարմինների փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող հարցերին:

Пашинян: В борьбе против коррупции нужно придерживаться законности - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. На сегодняшнем совещании во главе с премьер-министром Армении Николом Пашиняном обсуждался процесс борьбы против коррупции.
«Сегодня, на мой взгляд, борьба против коррупции в Армении является наиболее обсуждаемой темой и в этом направлении есть серьезная активность со стороны правоохранительных органов и правительства. В контексте этого процесса необходимо очень строго придерживаться законности, защиты и уважения прав человека»,- заявил Никол Пашинян.
Глава правительства подчеркнул, что «в Армении открыта страница борьбы против коррупции, одновременно закрыта страница политзаключенных, политпреследуемых, возможных политических гонений».
«Очень важно, чтобы действия правоохранительных органов никоим образом не имели реальной основы трактоваться иначе. Считаю очень важным, чтобы в этом формате мы пришли к общему знаменателю и, во-первых, уверены, что процесс борьбы против коррупции будет продолжаться, во-вторых, процесс будет продолжаться максимально эффективно и в ходе этого процесса будут гарантированы права человека, законность и интересы общества в целом»,- заявил Никол Пашинян.
Были обсуждены реализуемые и запланированные работы по борьбе против коррупции и рассмотрены вопросы, касающиеся повышения эффективности взаимодействия правоохранительных органов.