«Ավրորա»-ն նշում է Մարդասիրության համաշխարհային օրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Օգոստոսի 19-ին աշխարհը նշում էր Մարդասիրության 15-րդ համաշխարհային օրը՝ «քաղաքացին թիրախ չէ» (civilians are #notatarget) կարգախոսի ներքո։
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Լորդ Արա Դարզին Sunday Times պարբերականի այսօրվա համարում գրել է.
«Շատերը գուցե չգիտեն, որ այսօր Մարդասիրության համաշխարհային օրն է՝ «քաղաքացին թիրախ չէ» կարգախոսով։ Սա տեղի է ունենում անչափ կարեւոր եւ պատեհ ժամանակ, քանի որ աշխարհում դեռեւս անչափ շատ են մարդիկ, որոնք վերածվում են թիրախի Սիրիայում, Աֆրիկայում, իսկ ոչ վաղ անցյալում նաեւ՝ Եվրոպայում, Իռլանդիայում եւ Բալկաններում։
Մեզ չափազանց հեշտ է մոռանալ նախորդ սերունդների վերապրած սարսափները եւ քաղաքականություն խաղալ անցյալի հետ։ Եթե ժամանակին համարում էինք, որ անցյալի ծանրագույն դասերը սերտված են, ապա ներկայումս Բրիտանիայում եւ այլուր հետզհետե շատացող բաժանարարները վերստին հիշեցնում են բոլորիս, որ երբեք չպետք է դադարել ձգտել համախմբման։
Որպես 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով Մեծ Բրիտանիա ներգաղթած հայ տարագիր ծնողների զավակ, ես լավագույնս գիտեմ վերապրողների եւ նրանց սերունդների կյանքում այդ ժամանակաշրջանի թողած ավերիչ ազդեցության մասին, որի հետեւանքները դեռեւս շարունակում են ձեւավորել վերապրողների ճակատագրերը։ Նմանօրինակ սարսափներից հետո, սակայն, բոլորիս առջեւ ընտրության երկու տարբերակ կա՝ մնալ զոհ կամ գոյատեւել՝ հասնել բարօրության, ու շարունակել երախտագիտության եւ բարեգործության շղթան։ Այսօր, առավել քան երբեւէ, ես լիահույս եմ, որ ամբողջ աշխարհում բոլոր զոհերը եւ նրանց պաշտպանողները, լինեն կառավարությունների անդամ թե ոչ, ճիշտ ընտրություն կկատարեն»։
IDeA-ում հիշեցրել են, որ այս հղման միջոցով կարելի է առաջադրել մերօրյա հերոսի, որը, ըստ ձեզ, ջանք չի խնայում մարդկային տառապանքին վերջ դնելու համար:

«Аврора» отмечает Всемирный день гуманитарной помощи - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 19 августа в мире в 15-й раз отмечается Всемирный день гуманитарной помощи, в 2018 году он посвящен проблеме защиты гражданского населения.
Член отборочной комиссии премии «Аврора», лорд Ара Дарзи в сегодняшнем номере газеты Sunday Times написал:
«Многие люди не знают, что сегодня отмечается Всемирный день гуманитарной помощи, в этом году посвященный проблеме защиты гражданского населения. Едва ли можно найти для этого более подходящий момент, ведь столь многим людям по всему миру все еще угрожает опасность - в Сирии, в Африке, а еще совсем недавно так было и в Европе – в Ирландии и на Балканах
Зачастую мы слишком легко забываем об ужасах, выпавших на долю предыдущих поколений, и используем прошлое как козырь в политических играх. И пусть раньше нам казалось, что самые тяжелые уроки были твердо усвоены, растущая разобщенность в Великобритании и за границей напоминает нам, что не стоит пренебрегать необходимостью единства.
Я сам попал в Британию в качестве иммигранта. Мои родители-армяне бежали от Геноцида 1915 года, и потому мне хорошо известны, какой сокрушительный удар нанесла спасшимся и их потомкам эта трагедия, и ее последствия. Этот опыт и теперь во многом определяет жизнь выживших. Но у пострадавших от насилия есть выбор: они могут оставаться жертвами или – добившись успеха и процветания – продолжить эстафету добра и благодарности. Сегодня я как никогда полон надежды, что во всем мире бывшие жертвы и те, кто старается их защитить, на государственном уровне и не только сделают правильный выбор».
В IDeA напомнили, что, пройдя по ссылке, можно номинировать героя, рискующего собой ради облегчения страданий других.