Հերքվել են Արթուր Գրիգորյանի փաստարկները Ամուլսարի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանն այսօր ասել է, որ Ամուլսարի տարածքում տեսչական մարմնի կողմից հայտնաբերված «Ապոլո» թիթեռի համար այդ տարածքը բնակավայր լինել չի կարող, իսկ հայտնաբերված բույսը եղել է ոչ թե «Ոզնաթուփ մեխակ», այլ այդ ընտանիքին պատկանող մեկ այլ բույս, որը «Կարմիր գրքում» գրանցված չէ:
Էրիկ Գրիգորյանի հրամանով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնի առաջարկի հիման վրա լրացուցիչ ուսումնասիրություններ է կատարել Ամուլսարի հանքավայրի տարածքում:
Նախարարն ասել է, որ աշխատանքային խմբում ներգրավվել են Գիտությունների ազգային ակադեմիայի եւ բնապահպանության նախարարության ներկայացուցիչներ, տեսչական մարմնի՝ Վայոց Ձորի  տեղամասի ղեկավարը, ով հանդիսացել է այդ ստուգումների  ղեկավարը, Վայրի Բնության հիմնադրամի աշխատակիցները:
Խումբը ուսումնասիրությունները կատարել է սեպտեմբերի 4-ին եւ կազմել է արձանագրություններ այն մասին, որ այս հատվածում չկա այն բույսը, որի վրա ձվադրում է այդ թիթեռը, իսկ տվյալ վայրը չի կարող հանդիսանալ թիթեռի բնակավայր:

Yerevan/Mediamax/. Armenian Minister of Nature Protection Erik Grigoryan has refuted the statements regarding the endangered species discovered in the territory of Amulsar, saying that the area is not a natural habitat for the Apollo butterfly and the alleged “Acantholimon caryophyllaceum Boiss” is actually a different plant from the same family, which is not listed in the Red Book.
Erik Grigoryan ordered to form a working group that conducted additional studies in the area of Amulsar gold mine at the request of the ministry’s Department of underground resources and land protection policy.
According to Erik Grigoryan, the group included representatives of the Armenian National Academy of Sciences and Ministry of Nature Protection, the head of inspectorial body of Vayots Dzor marz who performed as the project manager, and staffers of FPWC.
The group has worked since September 4 and reported that the plant Apollo butterfly uses to lay eggs does not grow in Amulsar, therefore the area cannot be considered the butterfly’s natural habitat.