Փաշինյան. «Հայաստանը բոլորիս ընդհանուր ինքնությունն ու երազանքն է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 14-ին Փարիզում ելույթներ է ունեցել Փարիզի քաղաքապետարանում եւ ֆրանսահայերի հետ հանդիպման ժամանակ:
Հատվածներ ենք ներկայացնում այդ ելույթներից:
Ֆրանսիայի հրապարակի, Ֆրանսիական հեղափոխության եւ պատմական զուգահեռների մասին
Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունն, ըստ էության, սկսվեց Ֆրանսիայի հրապարակից, որի կենտրոնում տեղադրված է Ռոդենի գլուխգործոցներից մեկը, որը Ֆրանսիան նվիրել է Հայաստանին:
Ամեն անգամ ելույթ ունենալով Ֆրանսիայի հրապարակում՝ հիշում էի այն բոլոր պատմությունները, որ կապված են աշխարհում տեղի ունեցած տարբեր հեղափոխությունների հետ: Ինձ հաշիվ էի տալիս, թե ինչքան մեծ առաջընթաց են բերել մարդկությանը տարբեր հեղափոխությունները, բայց միեւնույն ժամանակ՝ ինչքան մեծ տառապանքներ են բերել դրանք:
Ֆրանսիական հեղափոխության եւ բոլոր հեղափոխությունների պատմությունը վերհիշելով` շատ հստակ խնդիր ձեւակերպվեց մեր առաջ` անել այնպիսի հեղափոխություն, որը կբերի առաջընթացի, փոփոխությունների, նոր հնարավորությունների եւ կբացառի մարդկանց տառապանք բերելու նոր ալիք:
Եվ մեզ հաջողվեց իրականացնել սիրո եւ համերաշխության հեղափոխություն, անել հեղափոխություն հանուն քաղաքացիների երջանկության, ազատության ու առանց որեւէ մեկին տառապանք պատճառելու:
Հայաստանի եւ Սփյուռքի, քաղաքացիության եւ անձնագրի մասին
Անկախության տարիներից ի վեր բանավեճը միշտ եղել է, թե ինչպիսին են Հայաստանի եւ սփյուռքի հարաբերությունները, ովքեր են Հայաստանում ապրողները եւ ովքեր Հայաստանից դուրս ապրողները:
Ի վերջո, երկար դեգերումներից հետո մենք հասել ենք մի կետի, որտեղ Հայաստանի վարչապետն աշխարհի ցանկացած տեղում, դիմելով իր հայրենակիցներին, կարող է վստահորեն ասել. «սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ», որովհետեւ քաղաքացիությունն անձնագիր չէ, կեցություն չէ, հաշվառման հասցե չէ:
Քաղաքացիությունը գիտակցություն է ու զգացողություն, եւ Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունը ողջ հայությանը միավորեց միության եւ քաղաքացիական գիտակցության շուրջ: Հասկացանք, որ բոլորս ՀՀ քաղաքացիներ ենք, անկախ նրանից` ապրում ենք Հայաստանում, թե` ոչ, անկախ նրանից` ծնվել ենք Հայաստանում, թե` ոչ, անկախ նրանից, երբեւէ կվերադառնանք Հայաստան, թե` ոչ:
Հայաստանը բոլորիս ընդհանուր ինքնությունն է, Հայաստանը բոլորիս ծննդավայրն է եւ բոլորիս բնակավայրն է, բոլորիս հայրենիքը, բոլորիս երազանքը, բոլորիս նպատակն է եւ բոլորիս հաղթանակը: Սա մի հաղթանակ է, որ կերտել ենք միասին, որը պետք է փայփայենք եւ վայելենք միասին»:
Երազելու եւ երազանքներն իրականացնելու մասին
Կար ժողովուրդ, որը չէր հավատում իր ուժերին, ապագային, եւ այլեւս կա ժողովուրդ, որ հավատում է իր ուժերին, ապագային եւ այդ ժողովուրդն այլեւս անշրջելիորեն հաղթանակած է:
Կա երազելու եւ երազանքներն իրականացնելու ժամանակը: Մի քանի ամիս առաջ մենք ապրեցինք երազելու ժամանակը եւ հիմա ապրում ենք երազանքները կյանքի կոչելու ժամանակ: Ազգովի բացել ենք երազանքները կյանքի կոչելու ժամանակաշրջան:
Եկել է ժամանակը, որ մենք ուս ուսի տված, կողք կողքի կանգնած ազգովի միասին իրականացնենք այն երազանքները, որ երազել ենք հազարամյակներով: Մենք այլեւս մի ժողովուրդ ենք, որը կանգնում է ոտքի, ուղղում մեջքը եւ քայլում դեպի երազանքների իրականացում:
Հայրենադարձության մասին
Հայաստանից դուրս գտնվող յուրաքանչյուր ընտանիքում անընդհատ այդ թեման պետք է հնչի: Կապ չունի՝ ներկաներից քանիսը երբ կվերադառնան, եթե վերադառնան՝ շատ լավ, եթե նրանց երեխաները վերադառնան՝ շատ լավ, եթե երեխաները չէ, թոռները վերադառնան՝ լավ, կարեւորը՝ ձեւակերպվի, որ ամեն հայի նպատակն ի վերջո Հայաստան վերադարձն է: Եվ այդ վերադարձի գաղափարը պետք  է լինի մեր ինքնության, երեխաների դաստիարակության մի մասը:

Пашинян: «Армения - наша общая идентичность и мечта» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян 14 сентября выступил в Парижской мэрии и на встрече с армянской диаспорой Франции.
Представляем отрывки из его выступлений.
О площади Франции, Французской революции и исторических параллелях
Революция, которая произошла в Армении, фактически, началась с площади Франции, В которой установлен один из шедевров Родена – подарок Франции Еревану.
Каждый раз, выступая на площади Франции, я вспоминал все истории, связанные с различными революциями, имевшими место в мире. Я отдавал себе отчет, к какому большому прогрессу приводили человечество различные революции, но и в том, сколько больших страданий они принесли.
Вспоминая Французскую и другие революции, перед нами предстала очень конкретная задача: сотворить такую революцию, которая приведет к прогрессу, изменениям, новым возможностям и исключит новую волну человеческих страданий.
И нам удалось осуществить революцию любви и согласия, сделать революцию ради счастья граждан и свободы, не причинив кому-либо страданий.
О гражданстве и паспорте Армении и Диаспоры
С момента обретения независимости всегда шла дискуссия о том, каковы отношения между Арменией и диаспорой, кто такие жители Армении и те, кто живет за ее пределами.
В конце концов, после долгих метаний мы дошли до точки, когда премьер-министр Армении в любой точке мира, обращаясь к своим соотечественникам, может сказать: «дорогой народ, гордые граждане Республики Армении». Ведь гражданство – это не паспорт, не место жительства.
Гражданство – это осознание и чувство, что бархатная революция в Армении объединила все армянство вокруг гражданской идеи. Мы поняли, что все мы – граждане республики Армения, независимо от того, живем ли мы в Армении или нет. Независимо от того, вернемся ли мы когда-либо в Армению или нет.
Армения – это наша общая идентичность. Армения – это наше общее место рождения и дом, общая родина, общая мечта, общая цель и победа. Это победа, которой мы добились вместе, которую мы должны беречь и плодами которой наслаждаться вместе.
Об умении мечтать и воплощать мечты в реальность
Был народ, который не верил в свои силы, в свое будущее. А теперь есть народ, который верит в свои силы, в будущее. И отныне этот народ является победителем.
Есть время для мечтаний и для их воплощения в реальность. Несколько месяцев назад мы пережили время мечтаний, а теперь пришло время воплощать мечты в реальность. Все вместе мы открыли эпоху воплощения мечты в реальность.
Пришло время, чтобы мы, стоя плечом к плечу, осуществили те мечты, о которых грезили тысячелетиями. Отныне мы являемся народом, который встает на ноги, выпрямляет спину и идет к осуществлениям мечтаний.
О репатриации
В каждой семье, которая находится за пределами Армении, эта тема постоянно должна обсуждаться. Не имеет значения, кто из них и когда вернется. Если вернутся – очень хорошо, если вернутся их дети – очень хорошо, если не дети, а внуки – хорошо. Главное сформулировать идею, что цель каждого армянина – в конце концов вернуться в Армению. И эта идея о репатриации должна быть частью нашей идентичности и воспитания детей.