Փաշինյան. «Հայաստանը բոլորիս ընդհանուր ինքնությունն ու երազանքն է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 14-ին Փարիզում ելույթներ է ունեցել Փարիզի քաղաքապետարանում եւ ֆրանսահայերի հետ հանդիպման ժամանակ:
Հատվածներ ենք ներկայացնում այդ ելույթներից:
Ֆրանսիայի հրապարակի, Ֆրանսիական հեղափոխության եւ պատմական զուգահեռների մասին
Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունն, ըստ էության, սկսվեց Ֆրանսիայի հրապարակից, որի կենտրոնում տեղադրված է Ռոդենի գլուխգործոցներից մեկը, որը Ֆրանսիան նվիրել է Հայաստանին:
Ամեն անգամ ելույթ ունենալով Ֆրանսիայի հրապարակում՝ հիշում էի այն բոլոր պատմությունները, որ կապված են աշխարհում տեղի ունեցած տարբեր հեղափոխությունների հետ: Ինձ հաշիվ էի տալիս, թե ինչքան մեծ առաջընթաց են բերել մարդկությանը տարբեր հեղափոխությունները, բայց միեւնույն ժամանակ՝ ինչքան մեծ տառապանքներ են բերել դրանք:
Ֆրանսիական հեղափոխության եւ բոլոր հեղափոխությունների պատմությունը վերհիշելով` շատ հստակ խնդիր ձեւակերպվեց մեր առաջ` անել այնպիսի հեղափոխություն, որը կբերի առաջընթացի, փոփոխությունների, նոր հնարավորությունների եւ կբացառի մարդկանց տառապանք բերելու նոր ալիք:
Եվ մեզ հաջողվեց իրականացնել սիրո եւ համերաշխության հեղափոխություն, անել հեղափոխություն հանուն քաղաքացիների երջանկության, ազատության ու առանց որեւէ մեկին տառապանք պատճառելու:
Հայաստանի եւ Սփյուռքի, քաղաքացիության եւ անձնագրի մասին
Անկախության տարիներից ի վեր բանավեճը միշտ եղել է, թե ինչպիսին են Հայաստանի եւ սփյուռքի հարաբերությունները, ովքեր են Հայաստանում ապրողները եւ ովքեր Հայաստանից դուրս ապրողները:
Ի վերջո, երկար դեգերումներից հետո մենք հասել ենք մի կետի, որտեղ Հայաստանի վարչապետն աշխարհի ցանկացած տեղում, դիմելով իր հայրենակիցներին, կարող է վստահորեն ասել. «սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ», որովհետեւ քաղաքացիությունն անձնագիր չէ, կեցություն չէ, հաշվառման հասցե չէ:
Քաղաքացիությունը գիտակցություն է ու զգացողություն, եւ Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունը ողջ հայությանը միավորեց միության եւ քաղաքացիական գիտակցության շուրջ: Հասկացանք, որ բոլորս ՀՀ քաղաքացիներ ենք, անկախ նրանից` ապրում ենք Հայաստանում, թե` ոչ, անկախ նրանից` ծնվել ենք Հայաստանում, թե` ոչ, անկախ նրանից, երբեւէ կվերադառնանք Հայաստան, թե` ոչ:
Հայաստանը բոլորիս ընդհանուր ինքնությունն է, Հայաստանը բոլորիս ծննդավայրն է եւ բոլորիս բնակավայրն է, բոլորիս հայրենիքը, բոլորիս երազանքը, բոլորիս նպատակն է եւ բոլորիս հաղթանակը: Սա մի հաղթանակ է, որ կերտել ենք միասին, որը պետք է փայփայենք եւ վայելենք միասին»:
Երազելու եւ երազանքներն իրականացնելու մասին
Կար ժողովուրդ, որը չէր հավատում իր ուժերին, ապագային, եւ այլեւս կա ժողովուրդ, որ հավատում է իր ուժերին, ապագային եւ այդ ժողովուրդն այլեւս անշրջելիորեն հաղթանակած է:
Կա երազելու եւ երազանքներն իրականացնելու ժամանակը: Մի քանի ամիս առաջ մենք ապրեցինք երազելու ժամանակը եւ հիմա ապրում ենք երազանքները կյանքի կոչելու ժամանակ: Ազգովի բացել ենք երազանքները կյանքի կոչելու ժամանակաշրջան:
Եկել է ժամանակը, որ մենք ուս ուսի տված, կողք կողքի կանգնած ազգովի միասին իրականացնենք այն երազանքները, որ երազել ենք հազարամյակներով: Մենք այլեւս մի ժողովուրդ ենք, որը կանգնում է ոտքի, ուղղում մեջքը եւ քայլում դեպի երազանքների իրականացում:
Հայրենադարձության մասին
Հայաստանից դուրս գտնվող յուրաքանչյուր ընտանիքում անընդհատ այդ թեման պետք է հնչի: Կապ չունի՝ ներկաներից քանիսը երբ կվերադառնան, եթե վերադառնան՝ շատ լավ, եթե նրանց երեխաները վերադառնան՝ շատ լավ, եթե երեխաները չէ, թոռները վերադառնան՝ լավ, կարեւորը՝ ձեւակերպվի, որ ամեն հայի նպատակն ի վերջո Հայաստան վերադարձն է: Եվ այդ վերադարձի գաղափարը պետք  է լինի մեր ինքնության, երեխաների դաստիարակության մի մասը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan delivered speeches in Paris municipality and at the meeting with the Armenian community in Paris on September 14.
We have selected several noteworthy passages from his speeches.
Square of France, French Revolution and historical parallels
The Armenian revolution actually started from the Square of France which features one of Rodin’s masterpieces that France has donated to Armenia.
Every time I spoke at the Square of France standing by Rodin’s masterpiece, I evoked stories related to different revolutions in the past. I realized the progress brought to mankind through different revolutions, but at the same time I remembered the misery that revolutions have brought to peoples.
As I recalled the history of the French Revolution and other revolutions, a very clear problem came to be formulated before us, namely to make a revolution that will lead to progress, will lead to new opportunities, and will rule out a new tide of suffering.
And we succeeded in carrying out a revolution of love and solidarity, a revolution carried out for the sake of citizens’ happiness, freedom and without any suffering.
Armenia and the Diaspora, citizenship and passport
Since Armenia gained independence, the dispute revolved around the relationship between the republic and the Diaspora, the definition of the identity of those living in Armenia and outside of the country.
Finally, after a long period of uncertainty, we have reached the point where Armenian Prime Minister can address Armenians in any part of the world as “my dear people, the proud citizens of the Republic of Armenia” because citizenship is not the passport or residence, not the place of resident registration.
Citizenship is awareness and feeling that came after the velvet revolution, which united all Armenians around the civil awareness. We all realized we are Armenian citizens regardless of where we live, whether we were born in Armenia, whether we will even return there.
Armenia is the common identity of us all, the native country and the place of residence, the homeland, the dream, the goal and the victory of us all. This is a victory we created together, so now we must keep and enjoy it together.
Dreaming and realizing the dreams
There was a nation that did not have faith in its power and future, and now there is a nation that believes in its power and future, and that nation is victorious.
There is a time to dream and there is a time to realize the dream. A few months ago we lived through the time of dreaming and now it is the time to realize our dreams. As a nation, we have reached the period of time where we make our dreams come true.
Yes, it is time now to have each other’s back and work together to realize the dreams that the Armenian people have dreamed for millennia. We are now a nation standing tall, with our backs straight, and we are moving towards realization of our dreams.
Repatriation
This topic must be ever present in every Armenian family living in the Diaspora. No matter how many of the people I see here come back. If they ever do, that is great, if their children are the ones to repatriate, that is great, and if it is their grandchildren who come back to Armenia, that is great too. What matters is that every Armenia’s goal is to return to Armenia. And the idea of repatriation must be in our identity and in the upbringing we give to our children.